Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Citire contor inteligent - ENEL

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,947
  • Înscris: 15.04.2019
Mi-au înlocuit contorul cu unul "inteligent". Minunat. Căutând pe net un tutorial, am aflat și care din valorile afișate temporizat reprezintă consumul total de energie activă. Contorul poate fi citit distant de distribuitor. În timp ce eu primesc în continuare mail-uri care-mi cer să-mi înregistrez manual consumul pe portal. Ce părere aveți? L-au montat doar pentru ei (verificare, eventuală deconectare remote, comisioane achiziție aparate), în timp ce noi trebuie să tastăm în continuare pentru a fi tarifați corect? Sau mă muncesc degeaba, pentru că nimeni nu se derajează să dea mass forward un mail de înștiințare?

Edited by __Dan__, 28 July 2021 - 11:35.


#2
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 24.03.2006
Dai citire in continuare. La mine a durat un an sau mai bine pana sa activeze citirea de la distanta. Altfel risti sa te trezesti cu o estimare umflata baban.

Daca e acelasi model, consumul e la pozitia 1.8.0

Edited by GUP, 28 July 2021 - 11:42.


#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Este citit automat, desi la mine in prima luna dupa montare tot factura de estimare a venit. Ulterior vad insa ca lunar apare index citit (nu estimat sau autocitit) in contul online de pe site-ul furnizorului.

Daca vrei poti sa iti faci cont online pe site-ul distribuitorului si acolo ai consumul detaliat pe intervale de o ora. De exemplu pentru e-Distributie este https://contulmeu.e-...PEDRO_SiteLogin.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Citeste-l in continuare. Eventual, peste o luna-doua, suna la relatii clienti sa vezi daca mai e necesara autocitirea. Daca iti zic ca nu mai e nevoie sa citesti, citeste-l tu o luna si vezi ce diferente de citire sunt (daca ai 4-5 Kw intre tine si factura, poti sa uiti de citire, doar sa mai arunci un ochi, in caz de erori).

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Transmite tu indexul vreo 2-3 luni sa nu ai surprize.
Cand te uiti pe factura vezi daca apar mai multe pozitii la index - unele cu "citit" si altele cu "autocitit".

Daca apar ambele stii ca functioneaza si citirea lor.

Eu am avut o surpriza de la ei ptr ca nu am dat autocitirea la sf lunii cand am schimbat contractul.
Imi facusera in luna anterioara o regularizare de vreo 600 kWh si m-au incarcat cu ei si luna urmatoare ca nu au citit contorul...

Deci practic si daca schimbi contractul trebuei sa dai autocitirea vreo 2 luni.

Edited by eiffel, 28 July 2021 - 11:53.


#6
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Mie m-i l-au schimbat anul trecut prin luna mai parca.
In cazul meu nu citesc ei, transmit eu la Digi in ultima zi din luna si doar indexul transmis de mine se ia in considerare vad la emiterea facturii.
Enel-ul e distribuitorul.

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
S-ar putea sa depinda si de relatia/contractul intre furnizor si distribuitor. Oricum, pe site-ul distribuitorului, cel putin la e-Distributie, exista si istoricul citirilor. Daca vezi ca apare la timp, ok. Daca nu, dai tu [auto]citirea spre sfarsitul intervalului admis.

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,947
  • Înscris: 15.04.2019
Grozav. Alt portal online decat al distribuitorului. Probabil lucreaza c-o firma. Cand incerc sa-mi fac cont la ei, in partea a 2-a a inregistrarii, la verificarea codului POD (citit de pe factura, de pe site-ul Enel...), primesc mesajul "Ne pare rău, a apărut o eroare. Te rugăm să încerci din nou". Lucrez pe calculatoare din '90, dar mi s-a facut o lehamite de portalurile romanesti Posted Image

Edited by __Dan__, 28 July 2021 - 12:40.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Enel-ul e distribuitorul.
Enel nu distribuie nimic. E furnizor.

Fosta Enel Distributie se cheama acum e-Distributie - e alta firma.
Cred ca singurii care pot fi si distribuitori si furnizori sunt cei de la Electrica - le fac pe-amandoua, dar in functie de zona distribuitorul poate fi altul.

#10
ra.du

ra.du

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.08.2007
La contorul inteligent, daca apesi pe butonul galben din dreapta se mai afiseaza in plus o serie de parametri
Stie cineva care e codul (ceva cu 13....) care reprezinta puterea instantanee, ca mie mi s-a deconectat contorul pentru depasire de putere, desi am 9kW putere avizata pe factura
Va multumesc

#11
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
Cauta cod OBIS 1.6.0

#12
ra.du

ra.du

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.08.2007
codurile OBIS sunt cele care se schimba pe ecran fara sa apesi pe nimic (0.9.1=ora 0.9.2=data 1.8.0=energie activa ..)

Attached File  coduri OBIS.JPG   106.49K   101 downloads

eu m-am referit la codurile care apar suplimentar pe contorul inteligent, dupa ce apesi pe butonul galben din dreapta

#13
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
puterea instantanee  absorbita-1.6.0 asta intrebai, si celelalte tot din obis fac parte,ia pune o poza cu contorul.

#14
ra.du

ra.du

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.08.2007
imi este imposibil sa fac poza la contor, la BMPT care e sigilat s-a matuit de tot plasticul, o sa incerc sa fac o decupare in dreptul afisajului ca sa il pot vedea mai bine si sa am acces la butonul galben (am vazut ca asta i-au facut cei de la e-distributie la un vecin)
da, puterea instantanee ma intereseaza, insa referitor la codul 1.6.0 nu am gasit nimic pe net, cum faci sa ajungi la parametrul asta ? exista undeva scrise toate codurile astea OBIS si cum se acceseaza?
multumesc pentru raspuns

#15
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
Nu decupa de capul tau,poti sa ai probleme ,zi-mi ce contor ai ,marca si tipul normal/inteligent.

#16
ra.du

ra.du

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.08.2007
momentan am facut doar o gaurica cat sa intre un creion cu care sa apas pe butonul galben, deoarece mi s-a oprit contorul pentru "putere depasita" de cateva ori
contorul este inteligent scrie si in factura
Attached File  Capture.JPG   15.27K   30 downloads
si arata ca cel din filmul de prezentare de la e-distributie: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-TWHFBnhD5g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
totusi cum pot sa ajung la acel 1.6.0 ?

#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
@ra.du:
La contoarele CERM, 1.6.0 este printre codurile afisate in secventa ’normala’.

Conform manualulul, poti rearma releul (si sa te reconectezi) si fara a avea acces la contor, in particular fara acces la butonul galben. Trebuie sa deconectezi absolut toti consumatorii timp de cel putin 3 secunde. La tabloul din casa deconectezi fie siguranta generala (daca ai), fie sigurantele de pe toate circuitele. Link direct catre manual: <https://www.e-distri...ibutie-2020.pdf>.

#18
ra.du

ra.du

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.08.2007
intr-un final, astazi am reusit pana la urma sa fac un film cu contorul (nu ma intreba cum ...)
ce am constatat:
- codul 1.6.0 (kW) este intr-adevar in secventa "normala" asa cum ai spus
- parametrii suplimentari (dupa apasarea butonului galben) despre care am intrebat initial, sunt urmatorii:
  31.7   51.7   71.7  sunt curentii pe cele 3 faze (A)
  32.7   52.7   72.7  sunt tensiunile pe cele 3 faze (V)
  13.7 = 0.99  nu stiu ce reprezinta (nu are nici o unitate de masura)
           2.8.0  e probabil energia produsa (kWh)
           2.6.0  e nu stiu ce putere (kW) - probabil tot produsa
si cam atat a afisat in plus contorul ...

Attached File  video.mp4   25.24MB   24 downloads

in concluzie as vrea sa inteleg ce putere reprezinta de fapt codul 1.6.0
- nu poate fi putere instantanee din momentul citirii/afisarii, ca are o valoare constanta de 3.11A
- nu poate fi nici puterea la care e setat contorul sa deconecteze, pentru ca a deconectat la aproximativ 7kW
si pe de alta parte de ce sare contorul la un consum de 31.1A in conditiile in care puterea aprobata prin ATR este de 9kW

Attached File  e-distributie.JPG   73.41K   31 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate