Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

masini straine

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mitzunator

mitzunator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.03.2006
Salut as vrea sa stiu si eu care sunt regulile cu o masina inmatriculata in italia,daca vreau sa vin cu ea in Romania...unii spun ca nu pot sta mi mult de 90 de zile altii ca sa imi fac proprietraul procura,altii ca s ma duc la 3 luni in iatila cu ea si sa ma intorc?!!?!   ma puteti lamurii si pe mine va rog?

#2
haosul2003

haosul2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.05.2006

View Postmitzunator, on Mar 31 2006, 04:04, said:

Salut as vrea sa stiu si eu care sunt regulile cu o masina inmatriculata in italia,daca vreau sa vin cu ea in Romania...unii spun ca nu pot sta mi mult de 90 de zile altii ca sa imi fac proprietraul procura,altii ca s ma duc la 3 luni in iatila cu ea si sa ma intorc?!!?!   ma puteti lamurii si pe mine va rog?

  :w00t: Ce sa faci??? :w00t: Sa te intoric dupa 3 luni cu ea in IT / sau dupa 3 luni???  :puke: Bah frate cine ti-a zis asta???  :death: Daca masina nu e inmatriculata pe numele tau iti tre procura de la proprietar si atat.Dupa aia aici in RO se rezolva.Iesi o zi cu ea din tara pana la unguri sau la bulgari depinde in ce parte a tarii stai si gata, iar se prelungeste perioada in care poti sa circuli cu masina cu inca 3 luni.....Doar 3 luni poti sa circuli in RO de cand a intrat ultima data masina in tara.....AAA si inca ceva. Nu uita sa aiba inspectia valabila si asigurarea....Mai tinema la curent cu ce ai rezolvat

#3
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005

View Posthaosul2003, on Jun 13 2006, 13:38, said:

:w00t: Ce sa faci??? :w00t: Sa te intoric dupa 3 luni cu ea in IT / sau dupa 3 luni???  :puke: Bah frate cine ti-a zis asta???  :death: Daca masina nu e inmatriculata pe numele tau iti tre procura de la proprietar si atat.Dupa aia aici in RO se rezolva.Iesi o zi cu ea din tara pana la unguri sau la bulgari depinde in ce parte a tarii stai si gata, iar se prelungeste perioada in care poti sa circuli cu masina cu inca 3 luni.....Doar 3 luni poti sa circuli in RO de cand a intrat ultima data masina in tara.....AAA si inca ceva. Nu uita sa aiba inspectia valabila si asigurarea....Mai tinema la curent cu ce ai rezolvat
am si io o problema cam la fel, numai ca stau 2 saptamani in ro. masina e a lu tata, plec singur in romania, va intreb daca o sa am probleme daca proprietarul masinii nu sint eu... daca am permis strain luat de mai putin de 1 an (e primul permis) , o sa trebuiasca in romania sa pun semnu ala galben de incepatori ?

#4
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005

View Posthaosul2003, on Jun 13 2006, 13:38, said:

:w00t: Ce sa faci??? :w00t: Sa te intoric dupa 3 luni cu ea in IT / sau dupa 3 luni???  :puke: Bah frate cine ti-a zis asta???  :death: Daca masina nu e inmatriculata pe numele tau iti tre procura de la proprietar si atat.Dupa aia aici in RO se rezolva.Iesi o zi cu ea din tara pana la unguri sau la bulgari depinde in ce parte a tarii stai si gata, iar se prelungeste perioada in care poti sa circuli cu masina cu inca 3 luni.....Doar 3 luni poti sa circuli in RO de cand a intrat ultima data masina in tara.....AAA si inca ceva. Nu uita sa aiba inspectia valabila si asigurarea....Mai tinema la curent cu ce ai rezolvat
miercuri trebuie sa plec spre ro. masina e a lu tata, plec numai cu maicamea, imi trebuie neaparat procura? unde o fac ? trebuie legalizata sau ceva ? ma intreaba la vama de procura aia ? o sa am probleme daca nu o fac ? stau 2 sapt. in ro

#5
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005
deci nu stie nimeni ? :( :(

#6
dastra2005

dastra2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2006

View Posthaosul2003, on Jun 13 2006, 14:38, said:

:w00t: Ce sa faci??? :w00t: Sa te intoric dupa 3 luni cu ea in IT / sau dupa 3 luni???  :puke: Bah frate cine ti-a zis asta???  :death: Daca masina nu e inmatriculata pe numele tau iti tre procura de la proprietar si atat.Dupa aia aici in RO se rezolva.Iesi o zi cu ea din tara pana la unguri sau la bulgari depinde in ce parte a tarii stai si gata, iar se prelungeste perioada in care poti sa circuli cu masina cu inca 3 luni.....Doar 3 luni poti sa circuli in RO de cand a intrat ultima data masina in tara.....AAA si inca ceva. Nu uita sa aiba inspectia valabila si asigurarea....Mai tinema la curent cu ce ai rezolvat
Salutare! Spune-mi te rog daca stii, ce pot face daca am trecut de alea 90 de zile in care pot circula cu masina in romania?Mai pot circula cu ea sa o scot din tara?
Multumesc

#7
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Posthaosul2003, on Jun 13 2006, 14:38, said:

:w00t: Ce sa faci??? :w00t: Sa te intoric dupa 3 luni cu ea in IT / sau dupa 3 luni???  :puke: Bah frate cine ti-a zis asta???  :death: Daca masina nu e inmatriculata pe numele tau iti tre procura de la proprietar si atat.Dupa aia aici in RO se rezolva.Iesi o zi cu ea din tara pana la unguri sau la bulgari depinde in ce parte a tarii stai si gata, iar se prelungeste perioada in care poti sa circuli cu masina cu inca 3 luni.....Doar 3 luni poti sa circuli in RO de cand a intrat ultima data masina in tara.....AAA si inca ceva. Nu uita sa aiba inspectia valabila si asigurarea....Mai tinema la curent cu ce ai rezolvat


fals, legea e clara, ai voie o singura perioada de 120 de zile sa stai cu masina neinmatriculata in romania, dupa aia trebuie sa o inmatriculezi daca vrei sa circuli cu ea :peacefingers:

#8
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postromaximusro, on Aug 18 2006, 02:50, said:

fals, legea e clara, ai voie o singura perioada de 120 de zile sa stai cu masina neinmatriculata in romania, dupa aia trebuie sa o inmatriculezi daca vrei sa circuli cu ea :peacefingers:
wrong. iti reinnoiesti procura de la proprietar ( preferabil o traduci in romana ca dai peste un pulangiu mai idiot) si iesi usurel din tara cu ea pe unde ai punct vamal mai aproape. daca vrea cineva dovada de iesire ( desi nu prea cer gaborii) arati pasaportul. nu are nici un drept sa te intrebe dar de ce nu te-ai dus pana in italia cu ea! odata reintrat cu ea in tara ai din nou 90 de zile .
testat de mine cu o octavie inmatriculata in polonia. nici nu ma mai oboseam sa ies prin vama doar reinoiam procura ( ah si asigurarea).

#9
doinescu_Adrian

doinescu_Adrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.09.2006
asigurarea....
unde o faci..
aici sau in italia...
sau daca masina e asigurata in italia un an de zile,trebuie sa o mai asigur si eu aici?
in cazul in care vreu sa ma feresc de belele si sa-mi fac si o asigurare roamneasca,se poate face? se poate face si anual? sau doar pe o perioada limitata(cat e perioada daca e)


atunci cand se fac 3 luni si trebuie sa ies cu ea din tara,ce acte trebuie sa prezint si unde,ca sa-mi puna vamesii stampila sau ce trebuie sa-mi puna ca sa dovedesc ca am iesit-intrat cu ea in tara ca sa ma mai pot plimba 120 zile...


explicati unul din voi tot acest calvar,dar cu amanunte,ca din cate observ eu mai sunt multi care tot nu s-au lamurit...
CEVA CLAR,concret care sunt pasii care trebuiesc urmati.



procura cat timp e valabila?
poate fi trimisa prin posta?
trebuie tradusa si legalizata?
aproximativ cat costa(in germania ma intereseaza in principiu)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate