Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 

Mituri false dspre "inainte"

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#73
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,490
  • Înscris: 02.09.2006

View Postforeverbanned, on 29 iulie 2021 - 11:28, said:

Continui eu cu mituri false, nu nostalgicii.
..............
Că înainte lumea muncea de rupea. Adevărat pe jumătate, doar o parte dintre salariați.
La SMA-ul din satul meu, un mecanic se băga sub tractoare sau combine și își lega mâna de cheia fixată de vreun șurub sau piuliță unde dormea. Dacă vedea cineva, deducea că el lucrează sub tractor. Le avea cu troscănitul, iar dimineața venea mahmur la muncă și trebuia să se odihnească.

Un alt mit: că se făcea economie de curent electric.
Oare ce procent din curentul electric consumau casnicii care aveau, în cea mai mare parte, un televizor, un frigider și un radio. Eventual și o albalux?
Mai mult de 5, maxim 7% ?
Iar combinatele mari consumatoare de materie primă, resurse și energie cât consumau?
Da, mitul cu cheia legata de mina circula in toate inteprinderile romanesti, l-am auzit si-n armata pe la soferi! deci ne povestesti povesti!
cum ai stabilit 7%? ai dat cu zarul 6-1?

#74
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Normal că mă așteptam la întrebarea asta inutilă (ar trebui să pun în paranteză de fiecare dată că aștept așa ceva din partea cuiva).
Am luat-o logic.
Cu siguranță nu e ăla numărul, dar are vreo importanță, din moment ce ideea este alta ?

Edited by foreverbanned, 01 August 2021 - 19:03.


#75
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
În România s-au produs pentru populaţie maşini electrice de gătit. La Satu Mare. Asemenea maşini s-au importat şi în perioada interbelică, dar pe atunci de exemplu nu exista reţea de gaz metan în Bucureşti.
Electronicele nu consumau chiar aşa de mult. Un tv pe lămpi consuma maxim 140-200 Waţţi, iar un radio pe lămpi maxim 90-140. La tranzistorizate erau cu 30-50 Waţţi mai mici consumurile. Un frigider cu compresor păpa cam 160-250, deci nici ăsta prea mult. Doar maşinile de spălat la încălzire, maşinile electrice de gătit, boilerele şi poate iluminatul consumau mai mult. Frigidere fără termostat au fost dar 'Pinguin' şi cred că doar primele produse. Astea erau cu absorbţie.

Edited by djl, 01 August 2021 - 22:54.


#76
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Si ce economie facea regimul cand intrerupea curentul populatiei casnice ?

#77
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
De proşti şi dobitoci ce erau unii. Lingăi. Idem cei care au futut transportul în comun.
Uneori se întrerupea şi din cauze practice, că nu făcea faţă reţeaua la consum.

#78
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Intrerupeau curentul alora care consumau foarte putin.
De multe ori, chiar si pompele de irigatii erau oprite pentru ca fabricile sa aiba curent.
Am citit undeva ca un combinat din tara (parca Hunedoara) singur consuma vreo 10 procente din totalul energiei electrice consumate in tara. Doar unul singur.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate