Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Motor H-H PREMIUMX SAT

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019
Salutare,dupa cum bine stiti,motoarele H-H au cam disparut de pe piata romaneasca dar si pe afara.
A aparut recent un lot de H-H ca cel prezentat in descriere. E mai scump fata de cele de pe piata cand se gaseau la mai multe magazine dar asta e.
https://www.peruvisi...tena-max-120-cm
Ce parere aveti? E construit solid? Mecanism metalic? Nu am gasit prea multe informatii,poate ma ajuta un coleg.

#2
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
Recomand
motor  STAB

> http://www.madhuber....ebcfe8bf9cbf217

#3
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Nici Stab-ul nu mai e ce a fost. Mecanica e buna electronica lasă de dorit.
Depinde și cât de mare e antena. La antene peste 110cm cam toate dau probleme în timp.

#4
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019
Momentan am un Strong SRT DM2100 de peste 10 ani,folosit pe atena 110cm fara probleme si cu un grad de uzura (joc) usor vizibil dar nederanjant.Folosit pe memorare satelit unul cate unu e ok insa pe functia USALS insa pe Est trebuie sa modific cu 2 cifre sa prinda exact.Apoi revenind in West,trebuie sa scad din nou 2 cifre la Longitudine. Fplosesc 90E-30W ca idee.
Dar avand in vedere vechimea si ca poate ceda oricand sica nu prea se mai gasesc pe piata H-H,as achizitiona acest model ca si rezerva.
Nu ma voi mai intalni cu Strong SRT DM2100. Alte vremuri,alta constructie.

#5
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Pe piata de "afara" n-au disparut niciodata. Cel putin in ceea ce priveste Germania. Au existat mereu si exista si in continuare pe n site-uri comerciale, shop-uri etc.

Referitor la acest motor HH, nu stiu ce sa spun. Am fost odata cat pe ce sa-l comand insa am anulat proiectul. Din spusele cumparatorilor (vezi Amazon de ex. parerile sunt impartite, inclina spre ok) Un motoras ca oricare altul. De mecanism, cica roata principala de angrenare ar fi de metal. Cel putin asa reiese de pe anumite site-uri care il au in oferta. Aici a trebui sa se pronunte cineva cine il are in dotare.

Daca mi-e permis sa spun, asa pe langa subiect: eu folosesc un Moteck Digipower DiSEqC SG-2100A de vreo 10 ani. Fara probleme. La banii aia n-ar fi fost nici o paguba sa crape, dupa atatia ani. Dar uite ca nu se strica. Si mai mult de atat nici n-am ce sa cer de la un motor HH...

#6
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019
De unde putem comanda si cat ar costa un Moteck Digipower DiSEqC SG-2100A?

#7
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
M-a pasionat si pe mine subiectul,macar in trecut.Ca parere,Stab hh120 il recomanda toti,dar e de avut grija la diametrul antenei.Eu l-am luat ani in urma pentru Gibertini 150 dar am ezitat sa il pun,am folosit-o fixa.

#8
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019
Moteck Digipower DiSEqC SG-2100A e exact ca Strong SRT DM2100 zici ca sant trase la xerox.
Mi-ar fi placut acest model dar se pare ca nu se mai gaseste.

#9
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
exista ca alternativa si actuator dar costa scump...

#10
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019

 mcd2020, on 28 iulie 2021 - 09:53, said:

exista ca alternativa si actuator dar costa scump...

Nu duce o deschidere/arc asa de mare ca un H-H apoi avantajul la H-H e ca totul pleaca doar pe cablul coaxial,fara alta cutie/telecomanda ca la acuator.

#11
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

 Alexiaz, on 28 iulie 2021 - 09:36, said:

De unde putem comanda si cat ar costa un Moteck Digipower DiSEqC SG-2100A?

Pe site-urile din Germania. Insa nu stiu daca livreaza si in Ro. Poate daca ai ceva cunostiinte/neamuri pe aici.

E in jur de 70 €.

#12
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 09.08.2009
Am si eu un Moteck Digipower DiSEqC SG-2100A, cumparat prin 2007-2008, l-am folosit cu un Triax TDA 110, dupa 2 ani a capatat joc in ax care devenea problematic cand batea vantul afara! L-am inlocuit cu un Optibox DM 3800 ultra-speedy care merge bine mersi si acum dupa 10 ani! Moteck-ul Digipower DiSEqC SG-2100A il am si acum, undeva prin pod, daca il vrea cineva il dau cu 200 de lei! Dupa ce l-am dat jos, am vazut ca are ceva suruburi de reglaj din care se mai poate scoate jocul din ax!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate