Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vecini cu magazin si cu terasa - galagie toaat ziua

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Nu ma bazez pe aliati. Niciununul dintre vecini nu a luat vreo masura, cu toate ca am vorbit cu ei. Poate nu=i afecteaza asa de tare.
Pe mine, cel putin ma afecteaza pentru ca intre muzica lor si curtea mea nu am nicio bariera fonica in afara de un gard de 2 metri inaltime  facut din bare de otel si policarbonat.

#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 alexsama, on 27 iulie 2021 - 21:12, said:

doar pana la ora 12? asta nu e nimic

Așa gîndește un optimist  :D

#21
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 icename, on 27 iulie 2021 - 21:34, said:

Daca singur nu reusesti nimic, ai nevoie de cativa aliati. Pe vecinii din jur, vecini care, dupa cum expui problema, ar trebui sa fie si ei deranjati. Mai multe plangeri regulate sau o plangere colectiva. Unde-s multi, puterea creste.

La tara, mai ales, nu se baga nimeni, mai ales ca se gandesc ca poate fac si ei asa din cand in cand si le e rusine sa comenteze sau pur si simplu nu le pasa, taranii saraci cu duhul au nervii odihniti, nu te stresezi pe ajutor social sau munci fizice repetitive.

#22
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Rog ca cei care locuiesc la bloc de cand s-au nascut si nu pot face diferenta dintre un zgomot facut in bloc si unul facut in curte, sa se abtina.
Daca stai la curte, iesi afara si te bucuri de cativa metri de gazon, de solarul in care ai niste rosii si ardei si altele. Daca stai la bloc, adevarat, solutia e sa ai termopanne cat mai bune.

#23
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
am mai sters din postarile aiurite, ilegale s.a.m.d., insa nu uitati ca sunteti pe juridic aici, nu la vreo carafa de vin, iar "legea" se aplica si aici.

#24
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Poate ca era mai bine sa fi vorbit cu patronul, inainte de a suna pe la politie.
Adica poate-l convingeai sa nu mai puna muzica. Despre clientii galagiosi, nici el nu are cum sa ia masuri, dar macar nu ma ipune muzica. Banuiesc ca nu vin clientii cu casetofonul lor.

Da, stiu ce zici, la socrii mei pun unii manele de pe undeva de la 100 metri si tot se aude ca le dau tare. E deranjant. Dar au anumite zile, nu chiar tot timpul. Culmea, cand e sarbatoare si sunt si eu pe-acolo.

#25
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 maccip, on 27 iulie 2021 - 22:05, said:

Da, stiu ce zici, la socrii mei pun unii manele de pe undeva de la 100 metri si tot se aude ca le dau tare. E deranjant. Dar au anumite zile, nu chiar tot timpul. Culmea, cand e sarbatoare si sunt si eu pe-acolo.

Si la mine la tara situatie identica. Faza e ca in aia 100m mai sunt inca 4 curti, plus aia in sensul celalalt, plus cei de peste drum, sunt vreo 14-15 case mai apropiate decat a mea si nu zice nimeni nimic. Unii din ei dau si ei muzica, dar mai incet si mult mai rar, probabil de asta le e rusine sa comenteze, dar majoritatea nu dau deloc muzica si nici nu se plang.

#26
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Poate ca era mai bine sa fi vorbit cu patronul, inainte de a suna pe la politie.
cred ca glumesti!
abia il conving pe patron sa dea muzica mai incet. interesul lui = muzica tare ca sa atraga betivii dn zona

Edited by liviu_np, 27 July 2021 - 22:16.


#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De cat timp locuiesti acolo ?

#28
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Pai unora le place muzica aia. Unora multi. :)
Chiar nu stiu din pdv legal si practic ce se poate face. Stiu ca e chestia aia cu orele de liniste, dar...
Daca locuiesti langa un salon de nunti, ai pus-o. Acum se da muzica de 5 ori mai tare ca acum 10 ani, pur si simplu nu mai auzi nimic stai la masa si razi ca prostu la cel din fata ta, e singurul mod de comunicare la nunta. Au inebunit cu totii, se face  intrecere in datul "muzicii" mai tare. La un divertiland sau parc din asta de distractie, la fel, trebuie sa se auda jumate de cartier. La o chermeza de-a lui Piedone, juma de cartier trebuie sa-si puna dopuri. Prin parc nu mai iesi sa te relaxezi ci sa asculti "muzica".
Deci nu numai o amarata de carciuma dintr-un sat incalca legea bunului simt, inclusiv "autoritatile" in anumite circumstante. Deci.. chiar nu stiu ce-i de facut, trebuie sa te obisnuiesti cu asta si sa speri ca ne vom civiliza si noi candva.

#29
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

 pasilla, on 27 iulie 2021 - 22:16, said:

De cat timp locuiesti acolo ?

17ani?

 maccip, on 27 iulie 2021 - 22:19, said:

obisnuiesti cu asta si sa speri ca ne vom civiliza si noi candva.
de acord cu tine, dar cei 7 ani de acasa lipsesc cu desavarsire multora. Posted Image

#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007

 liviu_np, on 27 iulie 2021 - 22:15, said:

Poate ca era mai bine sa fi vorbit cu patronul, inainte de a suna pe la politie.
cred ca glumesti!
abia il conving pe patron sa dea muzica mai incet. interesul lui = muzica tare ca sa atraga betivii dn zona
Nu glumesc, nu acum. Sa stii ca nu mi se pare OK nici sa trimiti politia pe ei, pana nu vorbesti in prealabil. Exista totusi o sansa sa te asculte si dai si dovada de faptul ca ai incercat ceva, nu ai pus potera direct pe ei. E posibil sa afle si cine i-a reclamat si asta il va face si mai "neprietenosi".
Sa stii ca su unii de "etnie" mai poti sa discuti, sunt intelegatori. La un moment dat locuiam in Baicului, erau unii care puneau manele zilnic. Cand m-am intalnit cu respectivul pe strada, ca-l cunosteam, i-am zis s-o lase mai moale si "gata barosane, o dau mai incet, dar duminica, sambata, pot s-o dau mai tare?" Adica.. orisicat!  Dar le dadeam si eu ledzepp din cand in cand.
:)

#31
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 liviu_np, on 27 iulie 2021 - 22:25, said:

17ani?
Ar fi trebuit sa ai o influnenta in comunitate .

#32
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Nasoala situatie. Sincer, nu se va rezolva decat cu daca pui politia pe ei. Iar politia nu va rezolva decat daca pui televiziunea pe ea.

Sunt cam multi "daca".

Daca vrei sa te bagi in chestia asta, trebuie sa te pregatesti de "razboi". Al nervilor, in principal. Si va fi o chestie pe termen lung.

Edited by Phobos, 27 July 2021 - 22:53.


#33
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Comunitate de cca 27000 de suflete. 70-80% sparg seminte in fata portii.

#34
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 pasilla, on 27 iulie 2021 - 22:33, said:

Ar fi trebuit sa ai o influnenta in comunitate .

Ca sa ai influenta, trebuie sa fii oarecum de-al lor, adica semi-analfabet, cocalar, manelist, betiv ordinar. Daca esti om normal, te vad ca pe un ciudat, ala care nu da niciodata muzica in curte, nici macar la sarbatoriri, ala care nu adoarme in sant pisat pe el incercand sa ajunga acasa de la vreo pomana etc...

#35
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

 Phobos, on 27 iulie 2021 - 22:41, said:

Nasoala situatie. Sincer, nu se va rezolva decat cu daca pui politia pe ei politia. Iar politia nu va rezolva decat daca pui televiziunea pe ea.

Sunt cam multi "daca".

Daca vrei sa te bagi in chestia asta, trebuie sa te pregatesti de "razboi". Al nervilor, in principal. Si va fi o chestie pe termen lung.

De asta mi-e teama. Razbunarea prostului. (cred ca a fost si un film cu numele asta)3

 Notsure, on 27 iulie 2021 - 22:44, said:

Ca sa ai influenta, trebuie sa fii oarecum de-al lor, adica semi-analfabet, cocalar, manelist, betiv ordinar. Daca esti om normal, te vad ca pe un ciudat, ala care nu da niciodata muzica in curte, nici macar la sarbatoriri, ala care nu adoarme in sant pisat pe el incercand sa ajunga acasa de la vreo pomana etc...

Posted Image

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 liviu_np, on 27 iulie 2021 - 22:43, said:

Comunitate de cca 27000 de suflete. 70-80% sparg seminte in fata portii.
Imi pare rau, dar in cazul asta nu exista solutii juridice. Te adaptezi, sau te muti.

Sper ca nu casapesti iarasi solul Posted Image

Edited by pasilla, 27 July 2021 - 22:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate