Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Granita Nadlac II

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
Salutare,

poimaine vin in Romania si as dori sa trec granita fara cea mai mica problema. Din cate m-am interesat pe Google si ce imi arata Google Maps la Nadlac II se sta cel putin 30 de minute.

Sa spunem ca astea 30 de minute nu sunt o problema, dar daca am de asteptat cate 1-2 ore nu mai imi convine.

Exista persoane care trec des sau au trecut recent pe la Nadlac II si imi pot spune cum se prezinta situatia la fata locului.

Alternativ este recomandata trecerea pe la Nadlac I si dupa granita revin pe autostrada?

#2
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Eu zic ca depinde mult de noroc. Acum 2 saptamani un prieten a ajuns duminica dupa masa la Nadlac 2 si a stat o ora in vama, eu am ajuns urmatoare marti dupa el (erau deschise 3 ghisee) si fiecare ghiseu avea 6-7 masini. Repet asta acum 2 saptamani. Acum probabil traficul a mai crescut si posibil sa mai creasca (probabil vin romanii din Italia, ca in august ei sunt majoritatea in concediu).

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,373
  • Înscris: 01.12.2001
Verifici live aici
https://www.politiad...o/traficonline/
Attached File  Screenshot_2021-07-27-10-31-23-184_com.android.chrome.jpg   138.2K   26 downloads

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
mersi mult, dorine pagina asta nu o gasisem, m-ai salvat.

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Nu este super precisa nici informatia de pe pagina politiei de frontiera dar e buna dpdv orientativ.

Edited by atupi, 27 July 2021 - 09:57.


#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 business11, on 27 iulie 2021 - 09:02, said:

Salutare,

poimaine vin in Romania si as dori sa trec granita fara cea mai mica problema. Din cate m-am interesat pe Google si ce imi arata Google Maps la Nadlac II se sta cel putin 30 de minute.

Sa spunem ca astea 30 de minute nu sunt o problema, dar daca am de asteptat cate 1-2 ore nu mai imi convine.

Exista persoane care trec des sau au trecut recent pe la Nadlac II si imi pot spune cum se prezinta situatia la fata locului.

Alternativ este recomandata trecerea pe la Nadlac I si dupa granita revin pe autostrada?
Eu sincer ti-as recomanda sa intri pe Cenad / Kiszombor.

Eu de cate ori am trecut pe acolo (in ambele sensuri) n-am stat mai mult de 5 minute.

De acolo pana in Timisoara ai cca. 70 km de sosea aproape pustie, in stare f. buna.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

 Hunor_66, on 27 iulie 2021 - 10:52, said:

Eu sincer ti-as recomanda sa intri pe Cenad / Kiszombor.
Te lasa ungurii? Mai exista culoarul umanitar sau poti sa te plimbi in voie prin Ungaria?


BTW, eu am trecut in ultimul timp tot pe la Nadlac I. Opresc la Petrom, e buda cat de cat ok, iau vigneta, alimentez. E mult mai convenabil. Dupa care tzusti inapoi pe autostrada.

 atupi, on 27 iulie 2021 - 09:56, said:

Nu este super precisa nici informatia de pe pagina politiei de frontiera dar e buna dpdv orientativ.
Mai pui maxim 10-20 minute. Dar tot iti faci o idee la ce sa te astepti

#8
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Bursul, on 27 iulie 2021 - 11:01, said:

Te lasa ungurii? Mai exista culoarul umanitar sau poti sa te plimbi in voie prin Ungaria?
De voie.
Pe unde vrei.
Nu mai e culoar de tranzit de prin Iunie...

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Super. Poate vineri o iau si eu p'acolo. Era punctul de iesire preferat cand inca nu era facuta toata autostrada.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
Pe cenad ma abat de la drum, pierd 30 de minute pe "scurtatura" asa ca nu fac afacere.

Nadlac I este rapida trecerea, si ies si intru imediat pe autostrada. Daca pe internet o sa imi arate coada mare pe Nadlac II fug pe I si aia e. Va tin la curand, joi noaptea plec.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

 business11, on 27 iulie 2021 - 11:37, said:

Va tin la curand, joi noaptea plec.
Ne vedem vineri dimineata in vama Posted Image Daca vezi o Skoda rosie cu numere de Jermania pastreaza distanta.

Edited by Bursul, 27 July 2021 - 11:46.


#12
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
E perioada migratiei de vara a turcilor, migratie ce are un apogeu pe la final de iulie spre est si revenire la sfarsit de august. Iar la nivel de zile, varfurile sunt in weekend. Daca in trecut mergeau pe ruta Budapesta - Belgrad -Sofia/Grecia sau chiar Zagreb -Belgrad, de cativa ani observ niste schimbari. Una e ca nu mai merg aproape deloc prin Macedonia/Grecia (sunt unii pe care-i avantaja ruta asta) si alta e ca incep sa prefere Romania ca sa nu mai iese din UE, adica mult timp pierdut la vamile sarbesti. Prefera nationalele noastre si bulgaresti in locul autostrazilor din Serbia. Cred ca si Covid-ul a contribuit la schimbarile astea.

E drept, e si un val similar de romani si bulgari dar e mult mai mic decat cel turcesc.

Sfatul meu e sa incercati sa circulati in timpul saptamanii, daca e posibil sa tranzitati Budapesta seara / noaptea / dimineata devreme. Vignete online (AT, HU, RO), combustibil din Arad langa autostrada (atentie la ce va pun pe bon cand platiti) - ca sa evitati eventualele cozi la micile statii de pe autostrazile romanesti. Ar trebui sa fie ok pe la Nadlac II, doar la cozi mari merita un ocol pe la Nadlacul vechi. La fel si cu Cenadul. Verificati asta cu softurile de navigatie si site-ul politiei de frontiera.

Sambata trecuta - noaptea - am stat vreo 30-40 min la coda la Cenad pe sensul de intrare in tara. Plus blocaj pe M0 la podul peste Dunare, ceea ce e de obicei in timpul zilelor lucratoare, mai ales la orele de varf. Plin de masini de DE, NL, AT, chiar si nordici.
Navigatoarele spuneau de Nadlac I de o intarziere de peste o ora, iar la II ceva mai mica. Am ales Cenad si am impresia ca am facut alegerea gresita. Am stat mai mult decat ma asteptam.

Edited by biscatrix, 27 July 2021 - 11:57.


#13
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

 biscatrix, on 27 iulie 2021 - 11:50, said:

... Am ales Cenad si am impresia ca am facut alegerea gresita. Am stat mai mult decat ma asteptam.

Ca tine au gandit si altii... Posted Image  Bine ca ai ajuns cu bine. Eu merg ca de obicei, pe Nadlac II. Ce va fi, va fi.
Sunt curios ce ma asteapta in doua saptamani. Mi-e groaza deja... Nu stiu daca e mai bine sa plec seara sau dimineata devreme. Posted Image
Sanatate si sa  ajungeti cu bine!

Edited by chris_dvb, 27 July 2021 - 12:13.


#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

 biscatrix, on 27 iulie 2021 - 11:50, said:

Am stat mai mult decat ma asteptam.
Important e sa fi stat mai putin decat ai fi stat la celelalte. Acum ca tu te asteptai la 5 minute e alta poveste :D

#15
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am venit sambata dinspre Slovenia, am prins mega coada pe centura Budapestei si apoi super aglomerata autostrada spre Szeged. Totusi, o parte din turcii cu numere de D, B, etc, au luat-o spre vama cu Serbia (Szeged-Novi Sad) astfel incat s-a rarit binisor traficul spre Romania. Site-ul politiei de frontiera zicea 20 min Nadlac II, 10 minute Nadlac I. Traumatizati fiind deja am ales Nadlac I si am trecut in cateva minute.

Sfat prietenesc: opriti la benzinariile non-Tranzit in Ungaria. Am oprit noi la una “Tranzit” si am dat nas in nas cu multiculturalismul. A fost putin brutal dupa linistea si curatenia de care ne-am bucurat in concediu in Slovenia.

Edited by mdt, 27 July 2021 - 12:34.


#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
O sa plec joi noaptea pe la 1-2 noaptea ca sa strabat Ungaria pe timp de noapte si sa ajung in granita in Romania destul de devreme. Fiind in timpul saptamanii si destul de devreme sper sa nu prind aglomeratie foarte mare. Vignietele Ungaria/Romania le-am achizitionat deja online. Benzina o sa bag mai pe la Sebes incolo, ma duce rezervorul 700-750km.

Intoarcerea o sa o fac intr-o sambata, si atunci cred ca o sa fie problema. Ajung pe la vreo 15-16 in granita.

#17
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 01.05.2006
Acum exact 2 saptamani am trecut eu prin Nadlac 2, miercuri in Ungaria pe la ora 13 si m-am intors duminica pe la ora 17.
A fost prima data, eram si eu putin stresat dar totul a fost perfect.

La plecare nu era absolut nimeni, chiar am crezut ca am gresit drumul si daca nu era autostrada m-as fi gandit sa ma intorc!

La intoarcere erau 2 benzi deschise, cam cu 10 masini pe fiecare. Ungurii au aruncat o privire pe buletin max 5 secunde, dar romanii ... deh ca romanii.
Aia scanau fiecare buletin si pareau sa fie foarte atenti la ce aparea pe ecran de ziceai ca se asteaptau sa apara vreun Al Capone pe la ei prin vama.
Asa ca a dura vreo 10 minute ca sa trec.

Deci da, pentru mine va fi varianta permanenta de trecere din Ro in HU (si invers) de acum inainte.

#18
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Noi am intrat saptamana trecuta pe la Nadlac 2, era aproape 19h. Cel putin 3 benzi pt turisme, la noi s-a miscat super, in cateva minute am trecut.
business11, vezi OMV de la Arad sud. Noi acolo am alimentat. Fara a fi aglomerat, curat, chiar langa autostrada, doar iesi/intri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate