Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Ce vaccin să fac?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Cei total contra vaccinurilor se numesc antivaxxeri.

Te-am intrebat de la inceput - medicul e familie ce zice ? El e practic cel mai in masura sa-ti recomande ceva avand istoricul tau medical.

Trombozele apar la Johnson si AZ in special la femei pana in 40 de ani - cu factor de risc suplimentar anticonceptionalele.

Pfizer si Moderna pot da miocardite la cei sub 20 de ani. Fiecare are bubele lui - toate pot da reactii alergice daca ai alergie la vreo componenta din ele.
Reactii adverse pot apare iar la toate - depinde de organism. De obicei durere la locul intepatruii, ceva febra, frisoane - sunt cele mai comune - dispar in 24h.

Sansele sa te infectezi sunt destul de mari. Problema nu se pune daca, ci cand. Iar acum cu Delta care a devenit majoritara si infecteaza in special tinerii...
Sansele sa mori sunt mici - depinde cat de sanatoasa esti si ce fel de viata duci. Dar exista posibilitatea.

Recomandarea mea ptr vaccin ar fi Pfizer sau Moderna, dar numai cu consultarea medicului de familie.

Edited by eiffel, 28 July 2021 - 13:00.


#56
tinnaa

tinnaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.07.2021

View Posteiffel, on 28 iulie 2021 - 13:00, said:

Sansele sa te infectezi sunt destul de mari. Problema nu se pune daca, ci cand. Iar acum cu Delta care a devenit majoritara si infecteaza in special tinerii...
Sansele sa mori sunt mici - depinde cat de sanatoasa esti si ce fel de viata duci. Dar exista posibilitatea.

Recomandarea mea ptr vaccin ar fi Pfizer sau Moderna, dar numai cu consultarea medicului de familie.
ok, zici tu sanse mari de infectare - dar in ce condiții? din moment ce port exclusiv masti ffp2/ffp3 (in avion, spatii aglomerate doar masca ffp3 sau ffp2 plus o masca chirurgicala peste) si ma dezinfectez des pe mâini, șansele alea nu mai sunt atât de mari. eu cred ca cei care s au infectat sunt de fel delasatori si nu au respectat regulile minime de protecție.
la medicul meu de familie se face doar j&j. mi a zis ca avand in vedere aritmia extrasistolica si ddimerii crescuți, ar fi bine sa imi fac înainte un consult cardiologic mai amplu si un profil de trombofilie mai înainte.
bunica de 82 de ani, singura infectata pana acum din familia mea (in februarie anul asta) a scăpat cu o forma moderată desi este diabetica, cardiaca si cu astm bronșic (nu poate sa poarte masca, simte ca se sufoca) ; i am dat odata o masca ffp2, cred ca dacă o tinea 5 minute, ar fi leșinat..

#57
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
N-am zis sa faci vaccinul la medicul de familie ci sa te consulti cu el.

In ce conditii ? Nu te poti proteja la infinit. M-am protejat cat am putut mai bine, tot cu FFP2, dezinfectant si tot am luat-o. Un coleg era mai rau ca mine, a luat-o si el, doar ca 3 luni mai tarziu. Cum se nimereste, mai devreme sau mai tarziu tot ajunge la tine.

Acum am lasat-o mai moale si eu. Respect regulile dar nu mai sunt asa drastic. Deja sunt imun. Inca dinainte de vaccin, dar dupa boala, am fost in contact ore intregi cu colegi bolnavi, fara masca, si n-am mai avut nimic desi se pare ca au avut alta tulpina - englezeasca. Acu am si vaccinul.

#58
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Posttinnaa, on 28 iulie 2021 - 13:36, said:

ok, zici tu sanse mari de infectare - dar in ce condiții? din moment ce port exclusiv masti ffp2/ffp3 (in avion, spatii aglomerate doar masca ffp3 sau ffp2 plus o masca chirurgicala peste) si ma dezinfectez des pe mâini, șansele alea nu mai sunt atât de mari. eu cred ca cei care s au infectat sunt de fel delasatori si nu au respectat regulile minime de protecție.
la medicul meu de familie se face doar j&j. mi a zis ca avand in vedere aritmia extrasistolica si ddimerii crescuți, ar fi bine sa imi fac înainte un consult cardiologic mai amplu si un profil de trombofilie mai înainte.
bunica de 82 de ani, singura infectata pana acum din familia mea (in februarie anul asta) a scăpat cu o forma moderată desi este diabetica, cardiaca si cu astm bronșic (nu poate sa poarte masca, simte ca se sufoca) ; i am dat odata o masca ffp2, cred ca dacă o tinea 5 minute, ar fi leșinat..

In Germania din 18 ianuarie 2021 se poarta doar masti FFP2/FFP3 si tot s-a imbolnavit lumea. Daca le folosesti corect, adica le schimbi la fiecare 4-6h, nu le atingi deloc cat timp le tii pe fata, etc. si nu faci greseli e posibil sa fie asa cum spui tu.
Insa cu totii stim ca e imposibil.

#59
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Ai probleme cu intelegerea sau te uiti pe canale de scandal.
La noi au fost doar vreo 3 decese dar niciunul nu a putut fi dovedit ca e de la vaccin. Cred ca nu au murit 600 in toata lumea dupa vaccinare.
Si iar ai inteles total aiurea despre continutul vaccinului.


#60
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020

View Postgiuliani, on 28 iulie 2021 - 14:33, said:


In Germania din 18 ianuarie 2021 se poarta doar masti FFP2/FFP3 si tot s-a imbolnavit lumea. Daca le folosesti corect, adica le schimbi la fiecare 4-6h, nu le atingi deloc cat timp le tii pe fata, etc. si nu faci greseli e posibil sa fie asa cum spui tu.
Insa cu totii stim ca e imposibil.
In Romania ori nu le mai poarta nimeni ori le pune lumea la misto,ca e cool...Despre rezultate ,sunt niste baieti pe aici ce te tin informat permanent....

#61
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
pare protv si zic ca sunt cifre de la Institutul national de sanatate publica!

#62
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvdesigns, on 28 iulie 2021 - 15:33, said:

Ala e fake news, nu mai umbla cu asa ceva. Sunt 3 cazuri de decese dupa vaccinare (adica nu de boala) dupa cum ti-a spus colegul... si niciunul nu poate fi dovedit 100%.

Daca e vorba de persoane care s-au infectat sa zicem cu varianta D si erau vaccinate complet, atunci rapportul e cam asa, din 101 decese de la varianta D doar 6 erau vaccinati complet (Gheorghita oficial acu o saptamana si ceva).

Edited by andreic, 28 July 2021 - 16:09.


#63
tinnaa

tinnaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.07.2021

View Posteiffel, on 28 iulie 2021 - 14:19, said:

Cum se nimereste, mai devreme sau mai tarziu tot ajunge la tine.
total eronat, exista persoane care pur si simplu nu vor face boala niciodata. cel mai elocvent exemplu este in cazul celor care au stat in izolare/carantina cu o persoana infectata si nu au luat virusul. acele persoane posibil sa fi dezvoltat o rezistență sau imunitate fata de virus.
deja se incepe cu administrarea unei a 3a doze si tot asa, pana se va ajunge si la 10-15 doze/persoana in următorii ani. eu preconizez ca in maxim 3-4 ani vom scăpa definitiv de acest virus.

#64
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Ai grija cu afirmatiile,incearca sa te bazezi pe ce afirmi cumva,sunt afirmatii cam delicate,cel putin pe acest subiect....

#65
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

total eronat, exista persoane care pur si simplu nu vor face boala niciodata. cel mai elocvent exemplu este in cazul celor care au stat in izolare/carantina cu o persoana infectata si nu au luat virusul.
Total eronat. Au fost probabil alte cauze ptr care nu au luat virusul.
Am oleg care a fost nevasta-sa bolava si el nu a luat-o desi au dormit impreuna in perioada respectiva. Cateva luni mai tarziu a luat-o el si nevasta-sa nu.


Sau alt caz - nevasta bolnava, a ajuns si la spital, barbata-su si copii nimic. Totusi la testare erau pozitivi. Insa au fost asimptomatici.

Dar ai deschis topicul asta ptr altceva - sa intrebi ce vaccin iti recomandam.
Isa din cate vad tu vrei sa gasesti mai curand motivatii ca sas nu faci. e problema ta.

#66
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
@initiator
Cu Gigi Becali ai vorbit?
Ca si asta avea un "tratament minune" care vindeca si mortii!
Io nu recomand, spun doar ce au scris ziarele si au difuzat cei din media AV.
Pe mine si pe familia mea ne -a chemat Pfizer. Ne-a chemat si ne-am dus!

#67
tinnaa

tinnaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.07.2021

View Posteiffel, on 28 iulie 2021 - 20:06, said:


nu știu cat de relevante sunt cele doua exemple date de tine...
nu încerc sa găsesc motivații sa nu il fac, din contra, vreau sa fiu cât mai informata si sa aleg vaccinul cel mai safe. ascultandu-l pe acest doctor, foarte multe dintre reactiile adverse semnalate de majoritatea dupa ce au facut Pfizer (dureri in piept, senzație de oboseala, letargie persistente luni întregi etc) au brusc sens. am doua persoane la munca care au făcut Pfizer si se plang de o stare de oboseala permanenta si ca obosesc dupa ce merg un kilometru, neavând astfel de probleme înainte. pe reddit (pe subredditurile covidvaccinated, vaccinediscussion) sunt sute de persoane care semnaleaza aceste stari in special in rândul tinerilor.
e normal sa existe unele ezitări, aceste vaccinuri sunt inca experimentale. antivaxxerii convinși si vaccinistii agresivi, eu bag ambele tabere in aceeasi oala. mi se pare de a dreptul incredibil, stupid, iresponsabil sa fii total împotriva vaccinurilor, la fel si in cazul in care ai o încredere oarba in aceste vaccinuri si mergi "sa il faci pe ala care o fi" fara sa te informezi înainte sau hai sa fac Pfizer ca am auzit ca este cel mai bun si ca toată lumea buna il face.
cred ca in final voi merge pe un vaccin "mai clasic".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/79MyDDp4YIg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dany_Darke, 29 July 2021 - 00:00.


#68
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Faci ce vrei.
Singura problema e ca vaccinurile mai clasice - AZ si Johnson nu sunt chiar ok ptr femeile de varsta ta.

Oricum nu-mi mai bat capul. Ti-am zis deja de vreo 3 ori sa te consulti cu medicul de famile.
In final o sa faci oricum ce vrei tu.

#69
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Eu fac tot posibilul sa ma vaccinez ultimul de pe planeta, dar e posibil sa fie ceva mai devreme.
Pe de alta parte, daca as avea un vaccin clasic cu virus inactivat si eficienta mare, m-as vaccina maine.
In rest stau cat se poate de izolat, casc ochii, am un prieten la Fan Courier, nu le-a decimat efectivul, nu vad nici cazand jumate din casierii din magazine etc
Cine doreste vaccin, orice vaccin, cat mai rapid pentru concedii, nunti botezuri, cumetrii, pacanele etc e absolut liber, cu conditia sa nu devina un activist tembel.

#70
tinnaa

tinnaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.07.2021

View Posteiffel, on 29 iulie 2021 - 08:21, said:

Oricum nu-mi mai bat capul. Ti-am zis deja de vreo 3 ori sa te consulti cu medicul de famile.
In final o sa faci oricum ce vrei tu.
ți-am zis ca m am consultat - mi a recomandat un consult cardiologic și un profil de trombofilie pre-vaccinare, ca sa vedem ce e cu ddimerii aceia crescuți. eu am luat o perioada de 4 ani anticoncepționale, le am întrerupt acum 3 ani. poate este vreo legătură.
pentru vaccin, am deadline pana pe 9-10 august. dacă nu reușesc sa ma decid, imi voi da demisia si imi depun cv-ul la alte firme. am 8 ani de experiența in domeniu, nu cred ca va fi greu sa găsesc in altă parte. sper doar ca angajatorul sa nu impună vaccin.

National regulatory authorities have granted emergency use authorizations for twenty-one COVID-19 vaccines. Six of those have been approved for emergency or full use by at least one WHO-recognized stringent regulatory authority (Oxford–AstraZeneca, Pfizer-BioNTech, Sinopharm-BBIBP, Moderna, Sinovac and Janssen).

Sinopharm relies on the older but tested inactivated virus technology, which involves taking dead coronavirus and injecting them into the body. The process essentially forces the body to produce antibodies against the SARS-CoV-2 coronavirus.

la sinovac sau sinopharm nu cred ca vom avea acces.

#71
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Alea chinezesti oricum nu ofera protectie suficienta.
Numai probleme sunt in tarile in care au fost folosite.
E mai bun decat nimic si atat.

Si... mergi la cardiolog. Vezi ce zice si ala.

In turism, fara vaccin cam greu de crezut ca mai gasesti.

#72
tinnaa

tinnaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.07.2021
am sunat la synevo pt un profil de trombofilie la 543 lei și mi au zis ca nu este nevoie de programare pt ca respectivele analize sunt contra cost. deci ma pot duce când vreau. o sa merg luni.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate