Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Valabilitate test RT-PCR

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu am fost anul trecut in Grecia si acolo era regula cu test PCR cu 72 ore inainte.  Regula asta inca exista la intrarea in Grecia. Deci de peste 1 an Grcia are aceasta regula.
Ca tu ai fost anul asta Danemarca si acolo erau alte reguli, este o alta poveste, care denota ca regulile astea nu sint universale. Fiecare tara si le face cum vrea ea.

Anul trecut in Grecia regula era de 72 ore, insa daca depaseai cu citeva ore, nu era nici o problema. Spre exemplu faceai testul vineri la ora 10 si luni la ora 10 ar fi fost 72 ore, insa daca intrai in Grecia pe la ora 12 nu erau probleme.

Nu a fost niciodata 3 zile, ca a fost 72 ore.
Daca se schimba, inseamna ca va fi valabil intre 48 si 72 ore, in functie de ora la care a fost facut. Adica 2 zile si citeva ore.Daca eu fac testul luni la ora 9:59 inseamna ca este valabil 62 de ore. Sub nici o forma nu-i 2 zile (adica 48 ore).
Mai corect spus ar fi ca este valabil pina poiimine la miezul noptii

#20
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
Deci, nu am timp sa caut... chiar nu am.
Nu o sa intru in polemica cu tine... ma rog, sun un pic surprins, dar e alta poveste.
Am vorbit din experienta mea, incluzand stresul major dinainte de plecare, cand nu reuseam sa gasesc o informatie clara nicaieri, inclusiv pe saiturile oficiale. Daca informatia mea e gresita... imi pare rau. Macar cei interesati stiu ca trebuie sa se documenteze bine.

#21
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Grecia cerea anul trecut test PCR. Anul asta la intrare iti cere test antigen rapid (sau vaccinat, sau trecut prin boala, etc). Asa ca se mai adapteaza si ei.

#22
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Xman_ghio, ai uitat de testul PCR, ca si ala este acceptat (PCR 72 ore sau Antigen Rapid 48 ore). Ramine de vazut cum se va modifica de saptamina viitoare .
Si Romania la intoarcerea in tara cere tot aceleasi lucruri, in functie de zona din care te intorci, daca este verde, galbena sau rosie, ca sa stai sau nu in carantina.
Bulgaria nu cere nimic pentru turisti romani. Nu a cerut nimic nici anul trecut si nici anul asta.

#23
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Da, corect! Dar asta e ca si cand te intreaba: vrei sa platesti taxe 0 sau 50%? :-) Poti sa faci, pentru intrare in Grecia, test PCR la 200 lei sau test rapid la 80 lei. Ma intreb cati fac PCR-ul doar de dragul de a da bani in plus.

La intoarcere in Romania nu puteai intra cu test rapid, doar cu PCR (daca veneai din zona galbena si erai nevaccinat). De duminica Grecia e in zona rosie asa ca nu te mai ajuta nici un test (daca esti vaccinat scapi de carantinare oricum). Din zona rosie intri in carantinare 14 zile, dupa 8 poti face PCR si daca e negativ in ziua 10 “te-ai liberat” :-)

#24
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
La mine in oras un test PCR costa anul trecut 150 lei si anul asta unul rapid costa 50 lei. Diferenta este mare daca la 2 persoane dai 100 lei sau 300 lei.
Un motiv sa dau 300 lei (in loc de 100lei) ar fi daca vreau sa-mi iau o cazare pe traseu, in Serbia sau Macedonia. Eu nu vreau, insa cum din Alba Iulia am drum mai lung de facut, fata de cei din Bucuresti, sau Timisoara, nu se stie niciodata (astept sa se ieftineasca PCR-ul :D). Din Cluj, Oradea, Satu Mare, este si mai lung si sint destui care vor sa mearga cu o cazare intermediara.

Edited by florin71_skoda, 29 July 2021 - 23:45.


#25
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Dar de ce iti trebuie test PCR ca sa te cazezi in Serbia/Macedonia? Noi suntem tara verde pentru ei si nu iti trebuie nimic! Nu te intreaba nimeni si nimic despre cazare; poti sa stai linistit si fara PCR.

#26
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu unul zic ca si tine, ca nu-i nici o problema, insa sint unii care sustin ca daca fac testul de 48 ore, cica risti sa nu te incadrezi in timp si sa ajungi la punctul de control grecesc dupa ce a expirat timpul. Poate ca uni sint mai comozi, sau poate ca nu stiu sa-si planifice calatoria, etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate