Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Valabilitate test RT-PCR

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am si eu o intrebare in legatura cu valabilitatea unui astfel de test
Incepand cu ce ora incep sa curga cele 72 ore de valabilitate ale unui astfel de test ?

Prelevation date and time: 26/07/2021 11:58
Validation date: 26/07/2021 19:01

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In mod normal ar fi de la data/ora prelevarii probei.

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
De la prelevare: 26/07/2021 11:58

#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Se pare ca nu mai sunt 72 de ore ci 3 zile. Si din 2 august 2 zile. Cred ca trebuie sa citesti zdravan la net si sa intri pe saiturile oficiale de la destinatie.
Se pare ca, pt regula de 2 zile: daca zborul e miercuri, testul sa fie facut nu inainte de luni. daca il faci luni, la orice ora, e valabil pana miercuri noaptea la 23:59:59.

“For example, if you have a PCR test taken on Monday, and the result is negative, the Covid Safe Ticket will remain valid until Wednesday midnight,” he added. “However, always keep in mind that the result may take a day to come in.”
In case of a rapid antigen test taken on Monday, the ticket will remain valid until Tuesday midnight, according to Van Gucht.

Vezi linkurile astea de exemplu, citeste cu atentie, e undeva mai jos.
https://www.brussels...pcr-test-start/
https://www.cdc.gov/...-travelers.html

Edited by viotl, 26 July 2021 - 23:03.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 viotl, on 26 iulie 2021 - 23:02, said:

Se pare ca nu mai sunt 72 de ore ci 3 zile.


#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Poti folosi cu incredere butonul de ignore daca nu iti place ce vezi.

#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Requirement for Proof of Negative COVID-19 Test or Recovery from COVID-19 for All Air Passengers Arriving in the United States
Updated July 6, 2021

...............
Why does the Order specify 3 days rather than 72 hours? What is considered 3 days?
The 3-day period is the 3 days before the flight’s departure. The Order uses a 3-day timeframe instead of 72 hours to provide more flexibility to the traveler. By using a 3-day window, test validity does not depend on the time of the flight or the time of day that the test was administered.

For example, if a passenger’s flight is at 1pm on a Friday, the passenger could board with a negative test that was taken any time on the prior Tuesday or after.

Iarasi - era doar un exemplu. dar cum toata lumea stie cat sunt de tampiti americanii, poti ignora linistit. Si poti ignora si toate scrierile mele.

http://www.cdc.gov/c...-travelers.html

Edited by viotl, 27 July 2021 - 05:20.


#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016

 MembruAnonim, on 26 iulie 2021 - 20:57, said:

Am si eu o intrebare in legatura cu valabilitatea unui astfel de test
Incepand cu ce ora incep sa curga cele 72 ore de valabilitate ale unui astfel de test ?

Prelevation date and time: 26/07/2021 11:58
Validation date: 26/07/2021 19:01

Nu am auzit sa tina nimeni cont de cele 72 de ore exact, 3 zile e ok. Adica daca e 74 de ore dar ai facut testul in timpul zilei corecte nu are trebui sa fie o problema.

Spun asta pentru ca eu am zburat cu test facut peste 72 de ore cu citeva ore (nu mai tin minte exact numarul).

Daca te referi la SUA, am intrat acum 1 zi fara sa-mi ceara nici un test, dar eu sint cetatean (testul e cerut si l-am facut).

Edited by vrajitoruldinoz, 27 July 2021 - 05:32.


#9
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 viotl, on 26 iulie 2021 - 23:02, said:

Se pare ca nu mai sunt 72 de ore ci 3 zile. Si din 2 august 2 zile. ..

Cred ca le incurci.
Testul PCR este una, iar Testul Rapid este altceva.
Momentan PCR este valabil 72 ore, iar testul rapid 48 ore. Dar repet: sint teste diferite.

#10
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
Depinde cine verifica testul. Testul este verificat si la check-in, si pe aeroportul unde aterizezi, si la hotel. Nu ai dori sa treaca 72 de ore si la hotel sa te puna aia sa mai faci un alt test, la un pret de 100 de euro / persoana. Vorbim de test PCR-RT.
Exista societati medicale acreditate unde ti se da rezultatul online in 4 ore, si pe hartie in 8 ore. Si au timp si de retestare, de obicei retesteaza din aceeasi proba. Si mai au program si sambata, eu la o asemenea societate am apelat pentru plecarea mea de duminica spre Egipt. Pret pe masura, 350 ron / pers.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Retestare din aceeași proba? Ce rost are? Ca nu devine bățul ala pozitiv după 2 zile dacă a fost negativ în momentul recoltării.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 viotl, on 26 iulie 2021 - 23:02, said:

Se pare ca nu mai sunt 72 de ore ci 3 zile.

Posted Image

Autoritatile din Europa ce spun?

Edited by MembruAnonim, 27 July 2021 - 09:37.


#13
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
vezi linkurile, si se pot cauta si altele, is o gramada.

 florin71_skoda, on 27 iulie 2021 - 08:06, said:

Cred ca le incurci.
Testul PCR este una, iar Testul Rapid este altceva.
Momentan PCR este valabil 72 ore, iar testul rapid 48 ore. Dar repet: sint teste diferite.
Cred ca nu.
Am trecut ceva prin aeroporturi in ultimile cateva luni.
In aprilie asta cand era valabil testul 24 de ore.... s-a uitat cu atentie cel de la ghiseu sa apara ora potrivita pe certificatul de test...

#14
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ce test ai facut tu de a fost valabil doar 24 ore ?

#15
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Stai o secunda

#16
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Attached File  mail pcr - 1 .png   817.76K   5 downloadsAttached File  mail pcr - 2 .png   26.86K   2 downloads

Edited by viotl, 28 July 2021 - 09:40.


#17
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ce ai postat tu sint regulile unei companii de transport, lipsite de relevanta in discutia noastra.

Dau un exemplu:
- Locuiesti in Germania si vrei sa te duci cu autocarul in Grecia.
- La intrarea in Grecia ti se cere test PCR facut cu maxim 72 ore inainte de intrarea in Grecia.
- Cum autocarul face pe drum 2 zile, este logic sa ti se ceara la urcarea in autocar un test facut cu maxim 24 ore inainte, ca atunci cind ajungi in Grecia, sa nu depasesti cele 72 de ore cerute.
- Asa ca regula autocarului de a avea testul facut cu maxim 24 de ore inainte nu are relevanta in discutia noastra. Autocarul a cerut treaba asta ca sa fie sigur ca te incadrezi cu testul la coborire si nu la urcare.

#18
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Florin, atunci cand am calatorit asta era regula si in tarile de tranzit/destinatie.
Am fost intrebat si verificat la Otopeni, plecare
Am fost intrebat si verificat la Billund, sosire.
Asta in martie. Valabil si in mai si in iunie.
Apoi s-a schimbat.
Regula companiei a ramas aceeasi, inca, dar la destinatie in Europa a venit asta cu 72 de ore intai, care s-a schimbat la 3 zile. Si de fapt daca vii din Europa verde nu verifica nimeni.
Ca sa fie clar, am zburat sf de martie cu Wizz Bucuresti-Billund(DK), si inceput de iulie Bucuresti-Amsterdam-Aalborg.

Si citeste mai cu atentie, mai e comentariul ca daca testul pcr depaseste 24 de ore trebuie facut un test antigen in aeroport - cerinta pentru aeroportul de destinatie. Dar asta era in martie, repet.

Si iar repet, vedeti ca de pe 2 august se schimba de la 3 zile la 2 zile (cerinta europeana)

Edited by viotl, 28 July 2021 - 10:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate