Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

convertor buckk boost 3 kw 130v intrare, se poate face?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Am nevoie pentru un diverter,  de curent continuu pentru sistemul fotovoltaic.

am avut pana acum o sursapussh pull cu transformator, dar  functionarea era instabila, fie avea randament execrabil  fie bucla de control erea teribil de instabila.

Sursa avea un TL 598, asemanator cu tl494, ironia sortii ca chargerul are tot un tl 494 in acceasi configuratie cu acelasi tip de bucla de control, si functioneaza stabil, dar diverterul nu.

Bucla de control la charger este integratoare 1mohm in paralel cu 1 micro, si este stabil, dar la diverter nu este stabil in aceasta configuratie, am incercat fel de fel de variante, dar nici una nu era stabila.

Ironia sortii este ca cu convertor buck este stabila si pe diverter, dar am nevoie de ridicarea tensiunii, trebuie sa plce de la zero si sa ajunga la 250, in full load.

Convertorul foreward cu transformator a mers vreo 3 ani, dar acum este mort, si nu mai poate fi reinviat, am nevoie de o solutie simpla si fiabila.

Schema chargerului, diverterul este la fel doar ca are tl 598,(similar doar iesirile difera)

Attached Files


Edited by stdalionutpwr, 26 July 2021 - 19:37.


#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,545
  • Înscris: 05.12.2005
Ce înțelegi prin buck/boost? Vrei să lucreze la tensiuni și mai mici și mai mari decât cea de ieșire? Că de la 130V la 250V e doar boost (step-up).
Circuite de genul ăsta sunt folosite prin invertoarele solare, acolo de fapt doar se ridică tensiunea la 800/900V, care se aplică apoi punții de ieșire.
Stabilitatea buclei de reglaj nu o dau doar elementele RC din circuitul de feedback ci și valorile inductanței și capacității de filtrare.
Dacă ai sarcină rezistivă la diverter (probabil termoplonjon că de aia vrei 250V) poți micșora mult capacitatea de filtrare, riplul pe sarcină în cazul ăsta nu e așa de important.

#3
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Diverterul pleaca din zero in functie de surplusul de energie, trebuie sa duca 3 kw sau ceva mai mult de 3.

Polul dominant in bucla aia este acel integrator, pe amplificatorul de eroare, dar se pare ca amplificatorul in sine nu este stabil  repetor, unele merg altele nu, tl494 foate vechi merg. dar versiuni mai noi nu mai merg.

am incercat si fara integrator cu filtru rc la intrarea lui, merge ceva mai bine, dar capteaza ceva zgomot deoarece are castigul mare.

Probabil singura solutie este totul pe fibra de plastic, dar sunt scumpe rau astia cer 50 usd, pe o sursa auxiliara de 10w parca ar fi facuta din aur. din pacate n-are cine le face, si daca le comanzi sa le faca cineva, cer incat i-ti vine sa pleci in padure si sa le dai naibii de tehnologii.

Fie offgrid fie ongrid, tot tehnologii omenesti sunt, neajusurile atirna mai greu ca beneficiile in fiecare caz, la grid sunt reguli, nu poate fi o relatie de durata in cazul meu, daca nu  dau de cap sa mi-l fac sau nu este o solutie de durata, iau o  salupa veche din port si plec fara sa ma uit inapoi.

#4
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
In final am optat pentru varianta in doua coneversii, prima buck, cu bucla de control, l-am realizat si functioneaza ok, si  a doua push-pull cu transformator in bucla deschisa, functineaza ca un simplu transformator raportul de transformare fiind 1 la2, este realizata testat circuitul driver fara alimentarea de forta.

Cele doua sunt module separate pot functiona si independent. convertorul boost monofazic are performnte slabe, pentru varianta polifazica n-am gasit un circuit de steering care sa plece de la pwm simplu.

Am gasit senzor hall cu iesire latch pentru protectie, mai inainte foloseam un mic tiristor ca latch, dar nu era precisa.

#5
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Mai toti colegii cu solare au renuntat la DIY, au trecut pe invertor lf cu gunoiul de 50 hz si fac totul acolo, n-au inctrotro, cele hf, cu unipolara sunt ucigatoare cu armonicele alea pe modul comun.

Toata treaba de management al energiei inclusiv incalzirea o fac pe acei 50 hz cu solutii de tip on /off.

Am ramas aproape singur pe DIY prefer sa gestionez grosul energiei in dc cu ajutorul unor bucle analogice, ceva asemanator cu organismul meu, solutiile alea on/off imi sunt sraine.

Pentru proiectul de reactor de pirolizat plastice 100kw am ales sa alimentez rezistentele in dc cu niste convertoare buck.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate