Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Ar trebui diferentele de remuneratie bazate pe educatie academica eliminate?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#91
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,989
  • Înscris: 14.03.2013

View Postsicriu, on 27 iulie 2021 - 21:20, said:

Vandut, nevandut primeam bani nemunciti.
Asta cu siguranta. Eu zic sa nu cauti calul de dar la dinti.

#92
sicriu

sicriu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 31.03.2021

View PostAnn0nyym0us, on 27 iulie 2021 - 21:24, said:



Daca sunt o multime, numeste 3 dintre ele.

Ajustura, montaj, nituire, cintragaurire, executie de lamaje, bonding electric etc

View Postjm2010, on 27 iulie 2021 - 22:03, said:


Asta cu siguranta. Eu zic sa nu cauti calul de dar la dinti.

Mi-am dat demisia de cateva luni din acel post tocmai pe acest motiv.

#93
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsicriu, on 28 iulie 2021 - 06:15, said:

Ajustura, montaj, nituire, cintragaurire, executie de lamaje, bonding electric etc

Esti in urma rau cu tehnologia. Si pe langa, de altfel. Faci lamaje si pe un strung cu 2 axe, d-apoi pe CNC. Dar, e ok, continua.

Edited by Ann0nyym0us, 28 July 2021 - 07:11.


#94
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,635
  • Înscris: 21.06.2016

View Postsicriu, on 27 iulie 2021 - 21:20, said:

Valoarea muncii este o marime extrem de subiectiva, de cele mai multe ori este fie subevaluata, fie supraevaluata. Asyfel ajung oameni foarte bine calificati sa castige mai putin decat merita.

Inj afara de exceptiile unde sint distorsiuni in piata date de numarul mic de angajati sau angajatori, adica atita timp cit exista o piata cit de cit eficienta nu exista nici o subiectivitate in valoarea muncii. Ea nu poate fi sub sau supra evaluata. Prin definitie valoarea ei e data strict de locul unde se intilneste cererea cu oferta.

#95
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

View Postvrajitoruldinoz, on 28 iulie 2021 - 08:38, said:

Inj afara de exceptiile unde sint distorsiuni in piata date de numarul mic de angajati sau angajatori, adica atita timp cit exista o piata cit de cit eficienta nu exista nici o subiectivitate in valoarea muncii. Ea nu poate fi sub sau supra evaluata. Prin definitie valoarea ei e data strict de locul unde se intilneste cererea cu oferta.

cam asta nu intelege initiatorul. angajatorii mereu vor sa plateasca cat mai putin, angajatii mereu doresc sa primeasca cat mai mult; punctul de intalnire intre cei doi e salariul oferit pe piata muncii.

Asa si firmele de IT ar plati salariul minim daca ar putea (nu dau acele salarii mari din bunatatea inimii lor), dar piata dicteaza ca trebuie sa dea anumite salarii pentru a gasi oameni.

#96
sicriu

sicriu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 31.03.2021

View PostAnn0nyym0us, on 28 iulie 2021 - 07:09, said:



Esti in urma rau cu tehnologia. Si pe langa, de altfel. Faci lamaje si pe un strung cu 2 axe, d-apoi pe CNC. Dar, e ok, continua.

Nu sunt deloc in urma, insa eu am si experienta de productie, nu doar din acea din fata monitorului de pc. Anumite operatiuni nu se pot face decat la asamblarea. Ce faci iei subansamblul de 1 tona si il pui pr cnc?

#97
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Aha, deci de la ¨o multime¨ am ajuns la ¨anumite operatiuni¨. Si nu se fac exclusiv manual, doar in anumite cazuri. Si da, poti pune ansamblu si mai mare de o tona pe CNC, dar ma indoiesc ca un inginer l-ar fi proiectat asa.

Oricum, spor acolo la munca ta importanta si subiectiva, si cum i-ai mai zis. M-am lamurit ca nu meriti efortul, esti pe langa, cu tot cu pseudo-experienta ta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate