Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ar trebui diferentele de remuneratie bazate pe educatie academica eliminate?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Poate strange suruburi si cu cheea manometrica voltmetrica sau kilogramica, problema e ca sunt destoi trepasusi si mai ales trepaduse si la stat si la particular care nu fac nimic bun si iau bani prea multi.

Edited by cipri2bau, 26 July 2021 - 19:40.


#20
sicriu

sicriu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 31.03.2021
Nu scot nimic din context. Ar trebui sa nu mai priviti lucrurile atat de supeeficial. Cum am scris in primul post, munca acestor meseriasi (ca e forjor, ca e lacatus, ca e tinichigiu, electeician etc) presupune multa maiestrie. Un lacatus nepriceput poate strica piese de mii, chiar zeci de mii de euro. Degeaba calculeaza inginerul goarte bine, daca in final totul se bizuie pe maiestria sau lipsa maiestriei celui care executa lucrarea.

#21
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postsicriu, on 26 iulie 2021 - 19:40, said:

Un lacatus nepriceput poate strica piese de mii, chiar zeci de mii de euro. Degeaba calculeaza inginerul goarte bine, daca in final totul se bizuie pe maiestria sau lipsa maiestriei celui care executa lucrarea.

Scuza-ma ca te intreb, da' tu cum crezi ca are loc procesu' asta? Adica, vine ingineru' la lacatus cu planurile pe coala milimetrica, stii tu, din aia albastra, iar lacatusu' in halat albastru si cu basca de proletar le ia si le pune cu maiestrie in aplicare, dupa ce isi da basca de proletar mai pe ceafa?

#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005
Și degeaba e măiestru lăcătușul dacă inginerul nu știe meserie.

#23
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Plata ar trebui sa fie egala evident. Ptr ca fiecare munceste in functie de iq. Si in mod normal ala slab facut asa de natura consuma mai mult.

Diferentele astea nu erau in ceausism.
Toti faceau treaba, iar rebuturi erau in toate categoriile ca si acuma de fapt.

Diferentele nu sunt necesare. E ca si cum ai spune ca memoria ram o platim mai eftin decat procesorul si o subvoltam ptr ca nu e asa complexa munca ei ca a procesorului. Dar procesoru fara dansa e inutil, placa de baza lafel etc

#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002

View Postsicriu, on 26 iulie 2021 - 18:05, said:

Este normal ca grilele de salarizare sa favorizeze pe cei care au superioare? De ce trebuie sa castige un forjor, maistru, tinichigiu, lacatus mecanic mai putin decat cei cu superioare? Ei se expun la o gramada de riscuri de accidente de munca, fac o treaba care necesita forte multa indemanare, lucreaza cu multe scule si aparatura si cu toate aatea castiga mai putin decat unul care invarte 3 tabele in excel toata ziua. Ar trebui reformate grilele de salarizare?
nope. cererea si oferta trebuie sa lucreze. si deja o face. sunt o gramada care au terminat facultati ciudate si care lucreaza pe minimum pe economie in call center-uri (minimum pe economie pt cei fara studii superioare, ca postul pe care sunt angajati nu presupune astfel de studii) si te rogi cu banii in mana de cate un meserias sa vina sa-ti lucreze ceva, la coafeza si la meacanic te rogi "sa te primeasca".

#25
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Sau taiem curentul hardiscului cand facem economie dar lasam cpu in overclock ca hardul nu face asa multa munca ca procesoru sau nu a necesitat atatia ani de proiectare. Deci sistemul nu merge asa. Trebuie fiecarui component din pc si societate dat cat are nevoe

O societtate cu muncitori platiti prost va duce lipsa lor si va avea criminalitate ridicata.

Cam la fiecare domeniu pe care doresti sa-l distrugi ai arma salariului.

Vrei sa distrugi it-ul? Bagi impozit progresiv si fug toti unde vad cu ochii, daca nu au unde fugi se baga la alte meserii banoase daca nu sunt bolnavi fizic. Si nici nu va mai urma careva pregtaire dinaia

Vrei sa distrugi industria? Dai salarii mici, nici naiba nu mai vine pe domeniul ala si nici nu mai urmeaza pregatiri d-alea

Edited by cipri2bau, 26 July 2021 - 19:55.


#26
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Ba, unde dracu' tot gasiti voi multinationalele astea in care stati cu saptamanile degeaba. pe bani multi? Si tu, si on64, si alte clone.

Intreb pentru un prieten.

Sau voi considerati postatul pe Softpedia si hotnews ca fiind munca la multinationala?

Edited by Ann0nyym0us, 26 July 2021 - 19:54.


#27
sicriu

sicriu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 31.03.2021

View Postedy_wheazel, on 26 iulie 2021 - 19:44, said:



Scuza-ma ca te intreb, da' tu cum crezi ca are loc procesu' asta? Adica, vine ingineru' la lacatus cu planurile pe coala milimetrica, stii tu, din aia albastra, iar lacatusu' in halat albastru si cu basca de proletar le ia si le pune cu maiestrie in aplicare, dupa ce isi da basca de proletar mai pe ceafa?

Trebuie sa explic ca la gradinita. Lacatusul nu face nici un plan.  Inginerul spune: Da-mi gaurile alea de 3,2 la cotele x si y. Lacatusul face, baga shpiralu,  tine contra,  baga 2-3 bride,  chestii socoteli si ii iese. Chiestii care tin de mana de dexteritate, de savoa fer, care se formeaza in ani de zile de practica.

#28
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Nu conteaza, fiecare e nascut sa faca ceva in viata cu usurinta.

Ar trebui sa-i fi dat toata averea lumii lui Einstein ca a inventat ceva? Nu, evident. El avea din nastere usurinta aia.
Trebea dat un salar mare lui Stalin ca a oprit invazia? Nu, evident el s-a nascut lider si facea cu usurinta ordine

In Romania nu se aplica nici o regula ok ca aici oricum jumate din popor are facultate, doar ca te pisi pe ea ca n-are valoare. Facultatea garanteaza ca stii sa scrii si sa cetesti.

Edited by cipri2bau, 26 July 2021 - 20:02.


#29
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsicriu, on 26 iulie 2021 - 19:55, said:

Trebuie sa explic ca la gradinita. Lacatusul nu face nici un plan.  Inginerul spune: Da-mi gaurile alea de 3,2 la cotele x si y. Lacatusul face, baga shpiralu,  tine contra,  baga 2-3 bride,  chestii socoteli si ii iese. Chiestii care tin de mana de dexteritate, de savoa fer, care se formeaza in ani de zile de practica.

Deci, "shpiral", "chestii socoteli" si "savoa fer".

Mirobolant :lol:

#30
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Ba Sicriu, sunt multi din aia care freaca 3 tabele de Excel pe zi. Si intre aia sunt mari diferente. Ca fiecare ia cat produce. Asta la privat. La stat ... Dumnezeu cu mila.

#31
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postsicriu, on 26 iulie 2021 - 19:55, said:

Trebuie sa explic ca la gradinita. Lacatusul nu face nici un plan.  Inginerul spune: Da-mi gaurile alea de 3,2 la cotele x si y. Lacatusul face, baga shpiralu,  tine contra,  baga 2-3 bride,  chestii socoteli si ii iese. Chiestii care tin de mana de dexteritate, de savoa fer, care se formeaza in ani de zile de practica.

Hai sa-ti spun io cum functioneaza treaba asta de fapt. Ingineru' face un proiect in Autocad sau alt soft de gen, pe care le trimite pe mail lacatusului. Lacatusu' da drumu' la aparatu' de taiat cu laser, baga fisieru' in calculator si urmareste cum aparatu' isi face treaba. Alea de zici tu acolo nu se fac in productie derioasa, ci la CeAPeu. Si ala de vine cu cazanu' ce trebuie gaurit nu-i inginer, ci Mitru tractoristu'. Iar ala ce da gaurile nu-i lacatus, ci Vasile, prietenu' lu' Mitru ce are o bormasina. :D

#32
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Până ajungi să freci trei tabele, înveți bani de zile. Gratis. Pe banii tai, ochii tai. Iar dacă oamenii ar trebui plătiți după aparatura pe care știu să o folosească și o au acum lângă ei, as fi milionar.
Ideea e că înveți să sudezi in doua zile. In Excell, in doua zilei înveți să recunoști programul. Daca nu mă crezi, caută o carte de Excell, in format fizic.
Da, e meserie și la sudură, dar mai mulți oameni puși cap la cap, învață sudura sau știu, decât Excell. Ieși pe stradă. Vezi câți știu Excell, câți sa sudeze.
Daca vrei egalitate, nu o pune între ăștia care chiar muncesc, ci între unul care duce un departament și ia o mie de Euro pe lună și un sef care coordonează 10 departamente și ia 5000. Al doilea poate da lipsească, nu se întâmplă nimic. Dar dacă primul e in medical, cade totul. Și totuși, al doilea este platit mai bine. Chiar, poate îmi explică cineva și mie cum stau lucrurile.

#33
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
O angajez si eu pe nevastamea la firma si ii dau salar cat produce. Posted Image
Dar am pretentia sa produca? O angajez sa-i mearga vechimea.

Chestia se repeta de 1 milion de ori. Si deaia firmele au perderi si pompeaza pe unii mai prosti cu ore soplimentare ca sa recupereze ce se perde cu rubedeniile angajate fictiv asa ca dragnea

#34
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View PostYOUR_GOD, on 26 iulie 2021 - 20:04, said:

Și totuși, al doilea este platit mai bine. Chiar, poate îmi explică cineva și mie cum stau lucrurile.

In teorie, cand se f00te ceva la nivelul mai multor departamente, al doilea e cel care isi ia scatoalcele de la upper management si trebuie sa explice ce, de ce, etc.

#35
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View PostAnn0nyym0us, on 26 iulie 2021 - 19:54, said:

Ba, unde dracu' tot gasiti voi multinationalele astea in care stati cu saptamanile degeaba. pe bani multi? Si tu, si on64, si alte clone.

Intreb pentru un prieten.

Sau voi considerati postatul pe Softpedia si hotnews ca fiind munca la multinationala?

Sa stii ca exista. Bine, sunt situatii punctuale: intr-un proiect unde tu ti-ai terminat partea si-i astepti pe altii, in suport (in special N1) unde poti sa ai zile/nopti cand n-ai apeluri, in  administrare daca treburile merg bine, n-ai erori (dar si raspunderea e proportionala cu importanta clientlui - daca-i f*ti aluia serverele de mesagerie in mijlocul saptamanii sau ii pui in cur vreo baza de date si-i blochezi productia), etc.  Dar ca sa ajungi in posturi de genul ai nevoie de calificare, experienta, certificari care costa timp si bani. Plus ca trebuie sa treci unul sau mai multe interviuri cu diversi ciudati.

Edited by FatCat33, 26 July 2021 - 20:16.


#36
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
O trimet pe nevasta mea sa invete sudura in 3 zile. Cred ca apoi fac multi bani cu ea. Daca se si ingrasa devine si mai solida si mai puternica. Sigur o sa si vrea.
Excelul se face in gimnaziu, multi il stiu dar putini fac ceva util cu el. Faza e ca birourile cam freacă menta peste tot (stat si privat) si aia sunt platiti regeste, "ca io am 4 ani facoltate si 3 de master si sunt ceva tare destept". Azi am avut sedinta si am fumat, ieri m-am zucat pe pc si am fumat, maine lafel. Se ingroapa in hartii si fisiere toti. Proectarea o fac chinezii nemtii si altii.

Dar cand vor executie, hopa, nu avem meseriasi. Ca nu vrea nimeni. Pai de ce ar vrea?

Studii de fezabilitate - spune cuiva ceva? Milioane de euro in studii de fezabilitate si firme de consultanta. Rezultat palpabil? Pierdut baniiPosted Imageteapa de fapt sau hotie

Edited by cipri2bau, 26 July 2021 - 20:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate