Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Interzicerea deținerii de animale periculoase

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

pro-civilizatie said:

1627289591[/url]' post='28069090']
Toți câinii să poarte botniță, indiferent de mărime.


Adevărul este că ăștia doi ai mei trebuie să poarte botniță, fiind doi au și sindromul de haită, sunt și foarte apropiați de lupul sălbatic, când te văd aștia doi clar nu mai scapi, te rup efectiv, doar smurd-ul te mai poate salva dacă ajunge la timp.

Un dobitoc de veterinar pentru aplicarea unui tratament a încercat de 6 ori să-i pună botniță unuia dintre ei, mi-am pierdut răbdarea și i-am zis, bre dacă la-i chinuit atât și ești încă viu de ce mai încerci? Mi-am luat câinele și am plecat la altul care știa rasa, știa că nu-i poate face nimic rău.  Ăla îmi traumatiza câinele mai mult cu botnița decât cu tratamentul.

Attached Files



#20
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
Hai sa ne civilizam si sa interzicem tot ce ne sperie. Daca ne speriem de un catelus atunci sa-i fortam sa poarte botnita. Atat bishonii cat si cei mai fiorosi de talie mare, labradorii. Ce ma intereseaza ca ei doar cauta joaca. Sa-i interzicem. Deci, a fi civilizat si a trai intr-o societate civilizata inseamna sa eliminam tot ce ne-ar putea speria sau ar putea speria pe altcineva.
P.S.
Pe mine ma sperie internetul . Sa-l eliminam !

#21
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

View PostDorel-Jefuitorul, on 26 iulie 2021 - 11:39, said:

Mi-am luat câinele și am plecat la altul care știa rasa, știa că nu-i poate face nimic rău.  Ăla îmi traumatiza câinele mai mult cu botnița decât cu tratamentul.
Foarte bine ai facut! La bishonul socrilor nici un veterinar nu au incercat sa-i puna botnita, pentru ce?

Sa revenim la oile noastre, cum drac sa pui botnita la rasele mici? Partea aceasta ma pierde tare de tot....

Referitor la rasele mari, cainele il ai cum il cresti, daca ii dai atentie si il educi de mic, cat e mare numai te joci. Daca esti bou si il tot bati la cap... eh, suporti consecintele.

Am avut doi rottweileri, am avut mare grija de ei, pe strada, se jucau cu oricine, cand intrai in curte fara sa fie cineva cunoscut, ehh, acolo era alta discutie

#22
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

View Postpopicoo, on 26 iulie 2021 - 11:30, said:

Eu nu cunosc nici măcar o persoană care a omorât o altă persoană! Deci nu este cazul să existe lege care să incrimineze omorul!

Ai dreptate!
nu prea e nici o legatura intre intrebarea mea si ce ai scris tu, este?

#23
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Interesant numele inițatorului, cică pro-civilizatie, oare Marea Britanie o fi în evul mediu? Au o legislție și niște drepturi pentru animale de la noi nici copii nu beneficiază de așa ceva. Și se mai și respectă. Nu mai știu exact formularea, dar cică la englezi câinii sunt considerați prin lege persoane cu suflet și simțire, ceva de genul.

#24
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Oamenii au fobii, nu ai ce sa le faci... Cand merg cu ai mei catei pe trotuar ii vad pe unii cum li se taie picioarele, se stramba la fata si prefera sa mearga pe strada in loc sa treaca pe langa catei.
Medicul meu veterinar a spus ca lui nu-i e frica de cainii de talie mare ci de pechizezi si pisici. F. rar a avut probleme cu cei mari, in schimb astia mici l-au muscat aproape mereu Posted Image

View PostDorel-Jefuitorul, on 26 iulie 2021 - 11:51, said:

Interesant numele inițatorului, cică pro-civilizatie, oare Marea Britanie o fi în evul mediu? Au o legislție și niște drepturi pentru animale de la noi nici copii nu beneficiază de așa ceva. Și se mai și respectă. Nu mai știu exact formularea, dar cică la englezi câinii sunt considerați prin lege persoane cu suflet și simțire, ceva de genul.
Se spune ca nivelul de educatie/civilizatie al unei tari se masoara in numarul de detinatori de animale de companie - in special al cainilor inscrisi in asociatiile chinologice - adica detinuti in mod legal!

Edited by GlCA_Contras, 26 July 2021 - 12:09.


#25
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu aș zice că nivelul de civilizație al proprietarilor de câne se măsoară în câte pungi au după ei.
Culmea e că ce văd eu pe la bloc pe la mine nu prea umblă cu punguțe după ei și lasă numai noroace în urmă.

#26
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

View Postpro-civilizatie, on 26 iulie 2021 - 10:32, said:

Dacă nu mă înșel, există o lege care interzice deținerea de animale veninoase,gen șerpi.
De ce nu se extinde aceasta lege și la deținerea de tigri,câini de dimensiuni mari ,câini de luptă, elefanți,rinoceri,crocodili etc ?

Poti sa adaugi si pisicile pe lista. Uite cum stau bestiile alea mici la incarcat.

Attached File  IMG_20210201_172704.jpg   227.61K   39 downloads

#27
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
https://www.youtube....X-5Mjs9tt9KCzAT

Teoretic, rasa asta de câini este periculoasă. Dar, uitându-mă la aceste video-uri, îmi dau seama că pot fi și excepții.

Și o vulpe poate fi periculoasă, dacă are rabie:

https://youtu.be/p_QdPLPmgO4?t=104 totuși, eu cred că Finnegan (una dintre cele cunoscute vulpi din lume) este cumva drăguț.

#28
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Cainele adopta caracterul si atitudinea stapanului. Dupa cum se comporta cainele o sa stii si ce fel de stapan are...

#29
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

View PostGlCA_Contras, on 26 iulie 2021 - 12:12, said:

Cainele adopta caracterul si atitudinea stapanului. Dupa cum se comporta cainele o sa stii si ce fel de stapan are...

Să știi că da. La fel și la pisici. A mea a învățat să refuze mâncare care nu este pusă proaspăt în bol. O lasă acolo :D. Nu știu de ce la cine o fi învățat.

#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

View Postpro-civilizatie, on 26 iulie 2021 - 10:32, said:

... interzice... elefanți...

Cînd există porțelanuri" în casă 😁

#31
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,066
  • Înscris: 17.01.2012

View PostDorel-Jefuitorul, on 26 iulie 2021 - 11:39, said:

Adevărul este că ăștia doi ai mei trebuie să poarte botniță, fiind doi au și sindromul de haită, sunt și foarte apropiați de lupul sălbatic, când te văd aștia doi clar nu mai scapi, te rup efectiv, doar smurd-ul te mai poate salva dacă ajunge la timp.
...

adevărul e că pericolul e altul la ai tăi: te ling pân'te ucid ... cu gâdilatul :)

#32
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.02.2010
Mâța, cel mai periculos animal. Și mai are și nouă vieți, fir-ar a dracu'...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T_dkOJoEeA4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

View PostDorel-Jefuitorul, on 26 iulie 2021 - 11:39, said:

Adevărul este că ăștia...

Ăla însemnat are privire de om rău, este parșiv, mare grijă cu el, o să facă harceaparcea pe cineva, o să rămînă doar oasele albite  🤣🤭 de individ, ca oasele bătute de soare din deșert.

Attached Files



#34
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,066
  • Înscris: 17.01.2012

View Postpro-civilizatie, on 26 iulie 2021 - 10:32, said:

...câini de dimensiuni mari ...

este că te ia cu fiori când îi vezi?

Attached Files



#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Alt topic deschis total aiurea, initiatorul se plictisea probabil sau nu stiu

#36
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

View Postgushpi, on 26 iulie 2021 - 12:39, said:

este că te ia cu fiori când îi vezi?
sincer... am vrut sa zic ca mi-e frica doar cand ii vad, bla bla bla si dume de astea, dar nu pot, is prea frumosi, mai ales cel din dreapta, zici ca de abia asteapta sa se joace cu careva.

Dar totusi, botnita unde e? :-D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate