Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

SRL nou platitor de TVA din start

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Saltare! AM o afacere care presupune doar vanzarea catre alte SRL, srl uri care Deduc si platesc TVA,
deci nu pot functiona decat ca platitor TVA din start.
Din ultimele povestiri ale colbaoratorilor , e din ce in ce mai greu sa faci asta, statul te cam forteaza sa faci cifra dupa care poti opta pt TVA.  

Daca eram simplu magazin renta sigur, dar astfel nu. Stiu ca trebuie contabil cu studii ,asta nu ar fi problema, sper. Dar totusi , este ingreuiata procedura, intrebarea e mai e cineva care a facut recent aceasta procedura?

Ultima poveste e din 2018 ,cand deja era greu.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
S-au mai relaxat, poti cere de la inceput sa fii platitor de TVA.

https://www.infiinta...-scopuri-de-tva

#3
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Daca nu platesti TVA cum accepta ei sa cumpere de la tine?
Tu nu emiti factura cu TVA - deci ei cum deduc? Ca banuiesc ca e vorba de sume mai mari fiind business to business.
Daca este ceva putin valoros si ocazional mai inchid si ei ochii.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cifra de afacere este raportata la anul de in curs (01.01-31.12, nu conteaza anul infiintarii).

Totusi, ar fi ideal sa-i intrebi pe partenerii tai daca lucreaza cu firme noi (2020-2021) care sunt platitoare de TVA si sa-i intrebe daca au avut ceva impedimente de la ANAF (daca nu faci CA, ei au drept de aprobare sau respingere a cererii de inrolare in scopuri de TVA).

#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
ai pe naiba afacere,poate ai vrut sa spui idee de afacere
tu nu ai fima infiintata sa spui asa ceva
mergi la C.C si vei fi lamurit cu tot procesul prin care trebuie sa treci sa infiintezi direct platitor tva
nu am inteles comentariul lui aztec,ai rescris ce stie deja initiatorul

#6
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 ceanu1980, on 26 iulie 2021 - 09:48, said:

ai pe naiba afacere,poate ai vrut sa spui idee de afacere
tu nu ai fima infiintata sa spui asa ceva

Din descrierea colegului eu inteleg ca are deja afacerea doar ca doreste sa intre cu ea in legalitate :)

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
La modul general, daca nu faci import/export, ci doar vanzari... tie iti convine sa fii neplatitor de TVA.
Celor carora tu le platesti, nu ii intereseaza daca ai TVA sau NU!

#8
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 21.09.2020
Din ziua 0, nu poți fi plătitor de TVA, cu S.R.L., indiferent ce completezi pe vectorul fiscal la înființare. Vei fi micro.
Dar...
Fix a doua zi după rezoluție, completezi 010 și bifezi ”înregistrare prin opțiune” și bagi cifra de afaceri estimată (peste prag), pui și declarația pe propria răspundere și le dai la ANAF (trebuie contract cu contabil). Și aștepți vreo 2 săptămâni până se plimbă certificatul tău pe la centrul regional (noi reguli) și gata...
Atenție la data intrării în vigoare a înregistrării în scopuri de TVA, că mai nou... mi-a dat certificatul pe 21 și înregistrarea va fi activă din 1 august, deci atenție!

#9
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
multumesc pentru lamuriri!

#10
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Postcristian_puscasu, on 27 iulie 2021 - 07:42, said:

Din ziua 0, nu poți fi plătitor de TVA, cu S.R.L., indiferent ce completezi pe vectorul fiscal la înființare. Vei fi micro.
Micro și TVA nu au absolut nici o legătură una cu cealaltă. Statutul de microîntreprindere este legat de tipul de impozitare, respectiv pe cifra de afaceri 1% sau 3%. Ca să treci la altă categorie de impozitare trebuie să ai minim o cifră de afaceri de un milion de euro sau dacă nu ai cifra de afaceri, poți opta dacă ai capital social de 10.000€ (nu sunt sigur aici care este pragul, dar pe-aici era).
Plătitor de TVA devii automat la 300.000 lei cifră de afaceri sau la cerere. Cererea trebuie făcută la ANAF, deci nu prea ai cum să o faci din „ziua 0”. Și înainte era la fel, se făcea cerere separat la ANAF pentru codul de TVA.

Edited by zaboss, 31 July 2021 - 09:20.


#11
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 21.09.2020

View Postzaboss, on 31 iulie 2021 - 09:18, said:

[...]trebuie să ai minim o cifră de afaceri de un milion de euro sau dacă nu ai cifra de afaceri, poți opta dacă ai capital social de 10.000€ (nu sunt sigur aici care este pragul, dar pe-aici era).
Plătitor de TVA devii automat la 300.000 lei cifră de afaceri sau la cerere.[...]
Hotărăște-te... 1mil. euro, sau 300.000 lei...
Și mai citește odată afirmația mea, de la început: Din ziua 0 [...] cu S.R.L. [...] vei fi micro. Microîntreprinderile nu pot fi înființate, plătitoare de TVA. De aceea am spus ”ziua 0”. Și am specificat forma de organizare (adică srl), pentru că sunt și alte forme de organizare care permit (chiar obligă) direct de la înființare înregistrarea în scopuri de TVA. Nu e cazul aici.
Mai departe...
La o cifră de afaceri (vânzări, în accepțiunea ANAF-ului pe această temă) de peste 1 mil. euro, devine obligatorie schimbarea încadrării tipului de impozitare, respectiv de la impozit pe venit, la impozit pe profit.
La o cifră de afaceri de peste 300.000 lei, devine obligatorie înregistrarea în scopuri de TVA. Dar se poate și din ziua 1 (a doua zi după înregistrare), prin opțiune, dar motivată de estimarea cifrei de afaceri (pe motiv că va depăși pragul de 300.000 lei în anul respectiv). Înregistrarea prin opțiune n-are legătură cu capitalul social.

Ah... acum am văzut că ai făcut tu modificarea...
Eu nu pot modifica, dar da... vorbim același lucru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate