Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Un avocado pe zi e prea mult ?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 cattavencu, on 25 iulie 2021 - 18:58, said:

.....

Păcat de lucrurile bune scrise în postul ăla, le ai asezonat cu prea multe prostii :(
Vrei să vezi obezi la 30 de ani și supli la 70 ?

Inițiator, nu e nici mult, nici puțin un avocado zilnic, obiectiv vorbind.
E o prostie, dar asta te privește.
E o prostie in sensul că îl poți înlocui cu multe alte legume, nu e ceva deosebit.


#20
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 Remicade, on 25 iulie 2021 - 17:31, said:

Găsesc date contradictorii, ba că un avocado pe zi îngrașă, ba că e aliment cu calorii negative și nu îngrașă ba din contra, de asemenea variază foarte mult funcție de site numărul de calorii pe care îl are o bucată.
M-am obișnuit să mănânc in fiecare dimineața o bucata.

Fa-ti datele tale. Cantar ai. Demonstreaza-ti. Asa faci cand ai date in toate directiile.

Avocado inseamna mai multe specii. Hass si altele. Unele mai negre, altele mai verzi, unele mai lungi, altele mai rotunde, unele mai mari, altele mai mici, unele mai grase, altele nu prea, unele crescute intr-un loc, altele in alt loc. Si unele vor fi mai coapte ca altele, nu esti cercetator sa stii tu secunda in care e la fel de copt ca cel de ieri.
Te ajuta sa stii specia, sa stii cate calorii are ? Nu prea. Pentru ca nu esti cercetator sa poti sa analizezi fiecare kcal a fiecarui gram de aliment si sa tii cont de fiecare pierdere de energie, nu stii tu cat arzi spaland geamurile sau cand alergi sa prinzi semaforul si asa mai departe. Te intereseaza doar la general ca are 300. Sau 400 cateodata. Pai tu de-abia mananci 15% Avocado din caloriile pe ziua respectiva si de aceasta parte te temi ca te ingrasa, iar de partea de 85% NU te temi ??! Cum vine asta. Ce avocado mananci e ultima problema a ta. E ca si cum te-ai uita la detalii, ca sa-ti iei ochii de pe grosul problemei. E ca si cum faci reducere la saci de gunoi, dar refuzi sa faci economie la curent electric. De ce naiba ai face asa ceva...
Tu nu consumi 300kcal pe zi ca ai muri, deci de cand Avocado conteaza 100% ? De nicicand. Avocado conteaza foarte putin pentru ca mananci foarte multe alimente diverse, in mod normal un barbat consuma 2500. Nu 300. Daca faci sport nu e absurd sa consumi 3000, iar Avocado de-abia e 10% din problemele tale si totusi obtine 100% din atentie.

Portia de avocado e jumatate de avocado. Sau in unele cazuri un sfert. Portia. Portia. N-a scris nimeni nicaieri ca se consuma 1 portie din orice. Cereale se consuma 3 portii. Fructe se consuma 5+ portii. Una e portia, alta e masa.
Avocado e fruct.
Poti sa consumi 1 avocado, dar are multe grasimi. Mai degraba te gandesti la asta decat la calorii. Sa zicem ca iti iei intre 50% si 100% din grasimile pe ziua respectiva. Ceea ce inseamna ca nu iti mai raman grasimi pentru multe alte lucruri, nu o sa le poti manca, iti umpli limita cu avocado. Chiar si alimente foarte foarte sanatoase, oleaginoase, poti sa nu mai ai loc pentru ele. Adica raportul dintre grasimi si nutrienti la avocado, este mult mai slab decat raportul acesta de la alte alimente. Si cum ai limita pe grasimi, inseamna ca-ti limitezi nutrientii. Poti sa alternezi, unele zile 1 avocado, alte zile alte surse de grasimi, ar fi o solutie buna. De asemenea e si scump pentru ce ofera, cum spuneam, nu ofera foarte multe in acel pachet, luat comparativ cu nucile si semintele.

Edited by AdiTwism, 25 July 2021 - 21:14.


#21
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,501
  • Înscris: 16.03.2007
Am zis ca iar a deschis papagalul_ganditor topic nou, ma pregateam sa dau 5 stele... cand colo, dezamagire totala.

#22
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015

 Remicade, on 25 iulie 2021 - 17:50, said:


Minciuni gogonate alea despre alimente care au calorii negative. Te pomenesti ca mori de foame mai rapid daca ai manca 10 avocado pe zi fata de cazul cand nu mananci nimic.

 Notsure, on 25 iulie 2021 - 19:22, said:




Pai eu speram ca grasimile din avocado scad din alea de la carnati,

:D

Si eu daca-s pe santier, practic am dat bani pe carnat degeaba. Mi se anuleaza caloriile din cauza ca am mancat avocado si cum mai lucrez?

Edited by vinciun, 25 July 2021 - 22:53.


#23
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 vinciun, on 25 iulie 2021 - 22:50, said:



Te pomenesti ca mori de foame mai rapid daca ai manca 10 avocado pe zi fata de cazul cand nu mananci nimic.


:D

Așa și ? Sunt alimente negative energetic, care e problema ? :)

#24
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Zi-mi si mie, care-s alea? Cu siguranta nu avocado. Problema e cand se scriu niste prostii pe aici si altii le iau de bune.

Edited by vinciun, 25 July 2021 - 23:06.


#25
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 mariovrs, on 25 iulie 2021 - 18:35, said:



Manca-i-ar tata de parinti moderni. Ia vedeti pe Google cam cum cresc avocado aia, prin culturile mega intensive. Aur pentru copii.
De ce credeti ca-s moca la pret? La fel bananele..costa cat cartofii.
Iau numai din cei bio. Și nu-s ieftini. Îi 5 lei bucata, când ii prinzi la ofertă.

Edited by BloodRa, 26 July 2021 - 00:09.


#26
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Notsure, on 25 iulie 2021 - 18:13, said:

Aaa, si avocado aia ii mananc intingand in zahar mult, ca nu au niciun gust fara


inca n-am auzit de avocado cu zahar, te pomenesti ca si rosiile, ardeii si castravetii tot cu zahar le mananci, ca n-au gust altfel.

Eu nu cred ca exista vreun motiv pentru care o persoana ar trebui sa manance zahar. Ma refer la zaharul ala ce-l gasim la punga prin magazine.

#27
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Dacă nu are gust, ori e crud, ori nu e bun.

#28
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 vinciun, on 25 iulie 2021 - 23:05, said:

Zi-mi si mie, care-s alea? Cu siguranta nu avocado. Problema e cand se scriu niste prostii pe aici si altii le iau de bune.

Habar nu am, eu nu cred că e posibil să ronțăi ceva aliment, iar acel ceva să ți grăbească moartea, având cică balanță energetică negativă.

Dar nu mă îndoiesc că apare cineva care poate lămuri misterul :D

#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Lasa aia cu calorii negative, astea sunt rahaturi inventate de industria fitness.

Avocadul are grasimi sanatoase, dar tot grasimi sunt. Daca nu faci destula miscare degeaba este el sanatos. Un avocado are undeva la 45-50g grasime, acum in functie de inaltimea, sex, activitate afli cam cate grame de grasime ai voie pe zi. Un om in medie are voi 60-80g grasime pe zi, cu un avocado aproape ca ajungi la limita.

Daca esti activ atunci nu e nici o problema, in rest iti recomand o jumatate.

#30
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Pe-asta cu calorii negative n-am mai auzit-o pana acum.

Adica, daca mananci 200kg din X care are calorii negative, te dezintegrezi?

Edited by Ann0nyym0us, 26 July 2021 - 12:35.


#31
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Dacă ești la cură de slăbire, trebuie să ții cont că un avocado de dimensiuni medii are 320 calorii.
Poți mânca și înghețată dacă numeri caloriile și reușești să le menții sub maximul pe care ți l-ai propus.
Avocado are preponderent grăsime nesaturată ceea ce e bine. Are toți aminoacizii esențiali, vitamine, minerale (14% DZR fier, 12% zinc etc.)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate