Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Casa P+1, Cumpana (Constanta)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 06.03.2006
Se da un teren 18/35 (deschidere 18 m spre nord) in Comuna Cumpana, langa Constanta, strada asfaltata, toate utilitatile trec prin fata. Planul de arhitectura este cam finalizat, ne place cum a iesit. Din ce stiu s-a inceput lucrul la rezistenta. Casa va fi P+1, fara garaje, balcoane, demisoluri/subsoluri etc. Izolatia de jos in sus, 10 cm pe lateralele fundatiei/elevatiei, 15 cm sub placa, 20 cm peste placa (sub sapa), bata bazaltica 30 cm pe pereti, si 40 cm izolatie pe acoperis. Incalzire IPAT, sa vedem daca va fi cu gaze sau pana la urma cu o pompa de caldura apa-apa de la inceput (toata lumea ii da inainte cu verdele ca la nebuni), in cazul asta nu mai vad rostul gazelor cu toate ca pana recent nu prea gandeam casa fara gaze. Porgola nu va fi asa mare ca in poze, ci doar bucata din dreptul bucatariei, consideram ca e suficient, plus ca living-ul are nevoie de cat mai multa lumina. Baia de la parter va fi dotata ulterior (sper) cu o sauna modulara, de aceea este destul de mare. Suntem la ultimele modificari (cred), recalcularea scarilor, pentru ca am vrut mai multa izolatie sub sapa, si am mai vrut doua treceri cu diametrul de 20 cm de pe terasa, una cu trecere prin coltul biroului pana in tavanul camerei tehnice (pentru viitoare legaturi cu panouri solare,etc, si inca una prin dressing, prin spatele peretelui de la hol pana in tavanul livingului pentru cele doua aere conditionate care vor fi pe holuri, pentru a masca astfel total traseele frigorifice/cablurile. Ventilatie cu recuperare de caldura nu va fi, pur si simplu nu m-a convins pana acum. Si era sa uit, toti peretii de 30 din BCA, iar cei de 15 din caramida din argila arsa cu gauri. Sa vedem si cum se misca preturile materialelor, pentru ca la nebunia de acum, sincer nu stiu daca sa ma apuc sau sa mai astept.

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   496.35K   104 downloads
  • Attached File  2.jpeg   437.58K   106 downloads
  • Attached File  3.jpeg   385.2K   101 downloads
  • Attached File  4.jpeg   499.65K   97 downloads
  • Attached File  5.jpeg   565.41K   96 downloads
  • Attached File  6.jpeg   510.59K   85 downloads
  • Attached File  7.jpeg   359.2K   80 downloads
  • Attached File  Plan parter.pdf   1.48MB   88 downloads
  • Attached File  Plan etaj.pdf   374.83K   72 downloads


#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
De ce bca ?

#3
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006
De ce Cumpăna?

#4
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012

View Postdiasul, on 25 iulie 2021 - 07:28, said:

15 cm sub placa, 20 cm peste placa (sub sapa), bata bazaltica 30 cm pe pereti,
Eu cred ca exagerezi cu izolatia. La podeaua de la parter si sub si deasupra? 20 cm deasupra? Inteleg sub placa, dar peste placa este exagerat. Va trebui sa fie si de densitate mare. pt a nu avea surprize cu mobilierul greu (corpuri de bucatarie pline cu oale/farfurii, de exemplu)

La pereti ext, 30 cm? Gaseste un comparator/calculator bun si cred ca diferenta intre 20 cm si 30 cm, nu se justifica.

40 cm la acoperis e OK.

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdiasul, on 25 iulie 2021 - 07:28, said:

Izolatia de jos in sus, 10 cm pe lateralele fundatiei/elevatiei, 15 cm sub placa, 20 cm peste placa (sub sapa), bata bazaltica 30 cm pe pereti, si 40 cm izolatie pe acoperis.
Cred că ar fi util să pui inginerul de instalații termice să facă un calcul comparativ între termo de 15-20 pe pereți și cei 30 actuali ca să vezi dacă obții vreun cîștig semnificativ îngroșînd termoizolația. La fel pentru cei 20 peste placă - pare să fie prea mult. Din cîte știu peste 15-20 cm grosime avantajele obținute scad rapid raportat la costuri.

View Postdiasul, on 25 iulie 2021 - 07:28, said:

Baia de la parter va fi dotata ulterior (sper) cu o sauna modulara, de aceea este destul de mare.
Așa cum e mobilată și cu ferestrele pe care le are, nu văd unde va intra sauna în cauză.

View Postdiasul, on 25 iulie 2021 - 07:28, said:

Planul de arhitectura este cam finalizat, ne place cum a iesit.
Voi știți cum vă duceți viața dar... un birou e destinat unor activități majoritar diurne. Amplasarea în zona de noapte e puțin peste mînă. Gîndiți-vă cine, cum și cînd îl folosește - poate v-ar fi mai bine cu el la parter, eventual spre grădină.
Bucătăria de 20 mp - nu zic că nu e plăcut să fie aerisită dar nu văd în casă nici măcar un spațiu de depozitare. Geamantane, aspirator, scule, toate chestiile pe care le are omul prin casă, unde le veți ține?
Tot cu inginerul de instalații verifică dacă acea cameră tehnică e de ajuns - vreți destule și echipamentele aferente pot ocupa mult loc.
Trei băi măricele la o casă cu două dormitoare - sînteți siguri că asta vă doriți?

#6
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Foarte frumoase releveuri.
Bai maricele, separate, fara buda in dormitor cum ii place romanasului, bucatarie inchisa, camera tehnica maricica si departe de living/dormitoare sa nu fie galagie, bravo, exact asa as face si eu casa.

Edited by Ythrixium, 25 July 2021 - 10:55.


#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013

View Posttalica, on 25 iulie 2021 - 09:20, said:

Inteleg sub placa, dar peste placa este exagerat.
1 cm de izolatie de peste placa aduce beneficii mai mari decat 1 cm de izolatie sub placa.

View Postradunic, on 25 iulie 2021 - 09:23, said:

să pui inginerul de instalații termice să facă un calcul comparativ între termo de 15-20 pe pereți și cei 30 actuali
Prima data sa gasesti un inginer termo care sa poata ghici cat va fi pretul gazului si al curentului peste 10 - 15 ani, avand in vedere ca s-a declansat o campanie intensa la nivel mondial pentru reducerea emisiilor de gaze cu efect de sera.

Parerea mea pentru autorul topicului: foarte bine cum faci, o sa iasa casa aproape pasiva.
Vad doar o problema: necesarul de caldura va fi foarte mic, minuscul, si nu se justifica o instalatie de incalzire in pardoseala. Pardoseala oricum nu e calda nici in casele cu 15 cm termoizolatie pe pereti. La fel si pompa de caldura apa-apa.

Eu personal as lua in considerare de ex. o pompa de caldura aer-aer.

Edited by kolfleading, 25 July 2021 - 11:45.


#8
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Părerea mea personală și neverificata este ca prețul gazului va rămâne la același raport cu cel al energiei electrice, de aproximativ 4/1, dar intuiesc ca vom plăti certificate CO2 in funcție de consum și sursa de alimentare.

Initiator, la câtă curte ai, coroborat cu necesarul termic mic, poți chiar sa gândești un foraj orizontal pe care sa-l conectezi la o pompa de caldura sol-aer. Gaseste un inginer bun pentru instalații și discuta cu el metode alternative pentru incalzire și răcire.

Dacă terenul mi-ar permite, as face foraje orizontale și verticale la 3-6 m adâncime, astfel încât sa pot păstra o temperatura de +8grC și la -10grC. As cupla circuitele la o pompa de caldura de maxim 10kwh și gata, fără gaz!

#9
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postanothertwo, on 25 iulie 2021 - 14:56, said:

Părerea mea personală și neverificata este ca prețul gazului va rămâne la același raport cu cel al energiei electrice, de aproximativ 4/1, dar intuiesc ca vom plăti certificate CO2 in funcție de consum și sursa de alimentare.

Dacă se duce raportul la 3/1, deja probabil că vrei putea justifica și amortiza costul mai mare al pompei de căldură, mai ales pentru o casă bine termoizolată, unde necesarul de putere este semnificativ mai mic...

Deși, având în vedere cât costă un teren conectat (sau conectabil) la rețeaua de gaze, față de unul care poate beneficia doar de electricitate, deja este mai ieftină varianta folosirii pompei de căldură, diferența de preț între terenuri acoperind costul echipamentului, iar un COP de 4 fiind echivalentul folosirii gazului.

#10
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 06.03.2006

View Postviotl, on 25 iulie 2021 - 07:51, said:

De ce bca ?
De ce nu BCA as putea intreba si eu? In primul rand am ales BCA datorita izolatiei termice oferita, care este cam de doua ori mai buna decat caramida. Si sincer, dupa indelungi documentari eu nu am auzit pana acum un motiv real pentru care BCA-ul ar fi inferior, in afara de cele de genul "caramida este mai naturala" etc.

View PostBingo, on 25 iulie 2021 - 08:13, said:

De ce Cumpăna?
Pentru ca acolo am gasit terenul, care a fost la un pret rezonabil acum 2 ani cu toate utilitatile prin fata si este si aproape de Constanta, chiar foarte aproape as putea spune, pentru ca este la intrare dinspre Constanta. Mi-am spus ca nu iau teren pe campuri, fara deschidere de cel putin 15 m, daca am doua masini parcate sa pot pleca cu oricare fara sa o misc pe cealalta, fiecare cu piticii lui. Si sa si am loc pe langa casa, privind latimea.

View Posttalica, on 25 iulie 2021 - 09:20, said:

Eu cred ca exagerezi cu izolatia. La podeaua de la parter si sub si deasupra? 20 cm deasupra? Inteleg sub placa, dar peste placa este exagerat. Va trebui sa fie si de densitate mare. pt a nu avea surprize cu mobilierul greu (corpuri de bucatarie pline cu oale/farfurii, de exemplu)

La pereti ext, 30 cm? Gaseste un comparator/calculator bun si cred ca diferenta intre 20 cm si 30 cm, nu se justifica.

40 cm la acoperis e OK.
Fizica mea imi spune ca daca am o izolatie buna sub sapa fundatia va fi incalzita mult, mult mai putin de la IPAT, asadar eu vreau caldura in casa, nu sa incalzesc betonul de sub.
Ca si calculator am tot folosit Ubakus si diferenta consider ca se justifica.

View Postradunic, on 25 iulie 2021 - 09:23, said:

Cred că ar fi util să pui inginerul de instalații termice să facă un calcul comparativ între termo de 15-20 pe pereți și cei 30 actuali ca să vezi dacă obții vreun cîștig semnificativ îngroșînd termoizolația. La fel pentru cei 20 peste placă - pare să fie prea mult. Din cîte știu peste 15-20 cm grosime avantajele obținute scad rapid raportat la costuri.

Așa cum e mobilată și cu ferestrele pe care le are, nu văd unde va intra sauna în cauză.


Voi știți cum vă duceți viața dar... un birou e destinat unor activități majoritar diurne. Amplasarea în zona de noapte e puțin peste mînă. Gîndiți-vă cine, cum și cînd îl folosește - poate v-ar fi mai bine cu el la parter, eventual spre grădină.
Bucătăria de 20 mp - nu zic că nu e plăcut să fie aerisită dar nu văd în casă nici măcar un spațiu de depozitare. Geamantane, aspirator, scule, toate chestiile pe care le are omul prin casă, unde le veți ține?
Tot cu inginerul de instalații verifică dacă acea cameră tehnică e de ajuns - vreți destule și echipamentele aferente pot ocupa mult loc.
Trei băi măricele la o casă cu două dormitoare - sînteți siguri că asta vă doriți?
Apreciez criticile. M-am gandit cam la toate cele expuse de tine si consider ca am facut niste compromisuri rezonabile pentru ceea ce ne dorim. Oricum toate nu vor fi niciodata perfecte.
Ubakus spune la simularile rapide pe care le-am facut ca 30 cm de vata ofera o conductivitate termica cu 31% mai buna fata de 20 cm si cu 57% fata de 15 cm.
Ai dreptate cu depozitarea, daca camera tehnica, care este destul de mare nu e de ajuns, gasim o solutie, poate o magazie modulara. Biroul poate fi la fel de bine si dormitor, nu e batut in cuie asa, vedem ce va fi in viitor.
Saune modulare am vazut de la 150x150 cm cam toate dimensiunile.

View Postkolfleading, on 25 iulie 2021 - 11:43, said:

1 cm de izolatie de peste placa aduce beneficii mai mari decat 1 cm de izolatie sub placa.


Prima data sa gasesti un inginer termo care sa poata ghici cat va fi pretul gazului si al curentului peste 10 - 15 ani, avand in vedere ca s-a declansat o campanie intensa la nivel mondial pentru reducerea emisiilor de gaze cu efect de sera.

Parerea mea pentru autorul topicului: foarte bine cum faci, o sa iasa casa aproape pasiva.
Vad doar o problema: necesarul de caldura va fi foarte mic, minuscul, si nu se justifica o instalatie de incalzire in pardoseala. Pardoseala oricum nu e calda nici in casele cu 15 cm termoizolatie pe pereti. La fel si pompa de caldura apa-apa.

Eu personal as lua in considerare de ex. o pompa de caldura aer-aer.
Eu nu am asteptari ca pardoseala sa fie calda ca majoritatea. E logic cu cat izolatia este mai buna pardoseala sa nu mai fie calda, pentru ca merge putin timp. Cu pompa de caldura am tema de rumegat, dar cu cat trece timpul vad ca gazul este din ce in ce mai blamat si el, si daca ma uit in comparatorul anre vad niste cresteri de pret...Oricum, incredibil cat de rau se vorbeste de gaz intr-o perioada asa scurta.

View Postsubss, on 25 iulie 2021 - 21:14, said:

Dacă se duce raportul la 3/1, deja probabil că vrei putea justifica și amortiza costul mai mare al pompei de căldură, mai ales pentru o casă bine termoizolată, unde necesarul de putere este semnificativ mai mic...

Deși, având în vedere cât costă un teren conectat (sau conectabil) la rețeaua de gaze, față de unul care poate beneficia doar de electricitate, deja este mai ieftină varianta folosirii pompei de căldură, diferența de preț între terenuri acoperind costul echipamentului, iar un COP de 4 fiind echivalentul folosirii gazului.
Raportul la inceputul anului era undeva peste 5, acum e 3.8 aproximativ, si dupa toate declaratiile se pare ca acest raport tot va scadea, ceea ce ma face sa nu prea ma mai gandesc la gaz.

Edited by diasul, 26 July 2021 - 01:38.


#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdiasul, on 26 iulie 2021 - 01:24, said:

Ubakus spune la simularile rapide pe care le-am facut ca 30 cm de vata ofera o conductivitate termica cu 31% mai buna fata de 20 cm si cu 57% fata de 15 cm.
Calculele astea se fac funcție de localizarea clădirii, de orientarea acesteia, de condiții climatice și diverși alți factori. Ubakus știe de România?

#12
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
Pia in ubakus pui conditiile din interior si cele din exterior, nu trebuie sa stie de Romania. Acum depinde pentr uce conditii calculezi tu, la diferente de 40 de grade sau de 20 de grade.

#13
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postradunic, on 27 iulie 2021 - 14:34, said:

Ubakus știe de România?

La nivelul de calcule pe care îl face, nu este nevoie de poziționare sau orientare exacte (pentru așa ceva s-ar putea folosi programul PHPP de la Passivhaus Institut).

View Postcristiandrei, on 27 iulie 2021 - 14:43, said:

Păi in ubakus pui conditiile din interior si cele din exterior, nu trebuie sa stie de Romania. Acum depinde pentru ce conditii calculezi tu, la diferente de 40 de grade sau de 20 de grade.

Teoretic, calculul se începe de la condițiile stabilite în normativ, adică -12°C, -15°C sau -18°C pentru marea majoritate a suprafeței țării, în funcție de această hartă, respectiv 20°C pentru încăperile de locuit și 23°C pentru băi.

Practic, aceste temperaturi minime nu prea vor mai fi atinse prea des în România, în contextul încălzirii globale, iar temperaturile interioare pe care și le doresc mulți oameni sunt în jur de 23°C/26°C în loc de 20°C/23°C...

Atenție însă, o particularitate a modului în care Ubakus calculează apariția condensului în pereți este că acest calcul se efectuează pentru o perioadă neîntreruptă de 90 de zile în care sunt înregistrate condițiile de temperatură introduse, lucru care este mai puțin evident, deoarece explicația este în germană și nu este tradusă :)

Ca atare, chiar dacă la -15°C afară și 23°C în casă un perete de BCA izolat cu polistiren (o combinație mai puțin recomandată) înregistrează condens, acest lucru nu trebuie să sperie prea tare deoarece este aproape imposibil să avem -15°C continuu timp de 90 zile în România...

Edited by subss, 27 July 2021 - 16:32.


#14
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013

View Postdiasul, on 26 iulie 2021 - 01:24, said:

Cu pompa de caldura am tema de rumegat, dar cu cat trece timpul vad ca gazul este din ce in ce mai blamat si el
Stai asa ca nu stiu daca ne-am inteles.
Din citatul de mai sus, am impresia ca tu consideri ca pompa de caldura sol - apa este singura alternativa la gaz.
Dar mai sunt si altele.
In cazul tau, cu izolatie foarte buna si cu necesar de caldura foarte mic si cu amplasare langa Constanta, cred ca o pompa de caldura aer-aer sau aer-apa ar fi suficienta.

Mie doar partea cu "sol" mi se pare exagerata.

#15
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 06.03.2006

View Postkolfleading, on 27 iulie 2021 - 16:41, said:

Stai asa ca nu stiu daca ne-am inteles.
Din citatul de mai sus, am impresia ca tu consideri ca pompa de caldura sol - apa este singura alternativa la gaz.
Dar mai sunt si altele.
In cazul tau, cu izolatie foarte buna si cu necesar de caldura foarte mic si cu amplasare langa Constanta, cred ca o pompa de caldura aer-aer sau aer-apa ar fi suficienta.

Mie doar partea cu "sol" mi se pare exagerata.
Am inteles, de aceea am spus ca am de rumegat, si la propunerea ta mai exact cu aer-aer sau aer-apa. Ma gandeam ca oricum un put tot se va face pentru apa necesara gradinii asa ca ar trebui facut doar ceva mai adanc (poate) pentru debit si inca unul pentru deversare. Avantajul ar fi ca temperatura apei va fi constanta si la -20°C afara (nu au fost prea multe asemenea episoade dar in ultimii 10 ani, cred ca-mi aduc aminte de 2-3). Am tema de gandire.

#16
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013
Pompa de caldura apa-apa are nevoie de o pompa de circulatie apa in circuitul primar. Consumul acestei pompe nu este tocmai neglijabil.
De aceea, daca necesarul de caldura este mic, din cauza consumului pompei de circulatie primar, rezulta un COP slab.

#17
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Cam simpluta volumetria ..

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate