Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Când ați început să mergeți în vacanță în Grecia și Turcia

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
După 1989, când în sfârșit s-a putut călători mai liber în străinătate după prea foarte mulți ani, parte dintre oameni au început să meargă în vacanțe în afară. Deși litoralul Românesc era încă preferat de mulți în anii '90 (cred că era mai mult de comoditate decât de preț, deși probabil unii se duc și azi la noi pentru că pot să stea la gazdă), au existat oameni care au început să meargă la mare în Grecia și Turcia. Presupun că pe vremea aia mașina era baza, că avionul era încă scump. Probabil unii mergeau și cu trenul, dar nah, nu mai știu pe unde am pus Mersul Trenurilor 1994-1995 să văd cât făceai spre Grecia și până unde mergea.
Voi când ați avut prima vacanță în Grecia sau Turcia.

#2
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 03.02.2010
Obiceiul p'acilea e ca inițiatorul topicului să dea tonul și să spună primul impresiile. Bine, tu n-ai de unde să știi, ești nou pe forum... Ergo, tu când ai fost prima dată cu iubi în Turcia sau Grecia?

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,384
  • Înscris: 24.09.2017
prin 2003 am fost cu inca un prieten in Grecia, cu trenul. a fost super misto pentru niste pustani majori. La vagon cuseta erau tot felul de dubiosi. Si inca nu eram in UE asa ca se purtau urat cu noi in  vama la greci. erau pe vremurile alea cand trebuia sa ai 1000 de euro ca sa treci vama.
Iar in 1998 am fost in Turcia cu ai mei, cu autocarul la Kusadasi. topogane mari, parcuri de distractie si liniste pe plaja. destul de surprinzator pentru un roman.

Desi au trecut multi ani si am fost prin multe alte tari, de multe ori cu avionul dar si cu masina, Romania a ramas placerea mea. Chiar nu prea mai inteleg de ce m-as duce la mare in alta parte, cu tot stresul care implica. Inteleg si ca sunt anumite avantaje afara, dar sa merg de exemplu ca astia acum pana in Grecia cu masina, no way, dastea faceam acum multi ani. Defapt nici nu prea as mai iesi din Romania, mie turismul in afara tarii mi se pare fascinant cand efectiv stai undeva si observi viata oamenilor, sau faci trasee lungi ca sa cunosti tara aia cat mai bine.

Edited by bobitad, 24 July 2021 - 14:26.


#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nu am fost niciodată în Grecia şi Turcia, de aceea nu am povestit    :)
bobitad, ia mai spune despre cum a fost cu trenul. Ai fost la plajă?

#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postdjl, on 24 iulie 2021 - 13:23, said:

Voi când aţi avut prima vacanţă în Grecia sau Turcia.


La mare in Grecia sau Turcia nu am fost niciodata. De ce ? Pentru ca nu imi place marea. Nici la noi si nici in alta parte. In Turcia am fost prima oara acum 10 ani cred, in Instanbul. M-as muta acolo, daca nu ar fi presedinte tembelul ala de Erdogan. Imi place chiar foarte mult.

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,384
  • Înscris: 24.09.2017

View Postdjl, on 24 iulie 2021 - 14:31, said:

Eu nu am fost niciodată în Grecia şi Turcia, de aceea nu am povestit Posted Image
bobitad, ia mai spune despre cum a fost cu trenul. Ai fost la plajă?
Noi am fost efectiv la sora lui, care era casatorita cu un grec. Asta s-a intamplat acum 17-18 ani, cand aveam 19 ani si tocmai dadusem bacul. Cu trenul a fost misto, cred ca drumul era undeva la 3 zile. Culmea e ca tot prin Romania aveai niste peisaje superbe cu trenul. Tin minte ca la greci era locomotiva cu carbuni, intre orase si eu obisnuiam sa scot capul afara sa ma uit si am ajuns pe fata negru taciune. Iar din gara, ne-a dus cu taxi mertan pana acasa, iar eu aratam de ziceai ca am iesit din mina.  

Am fost si la mare o zi si culmea aia a fost cea mai buna amintire a mea cu marea. Eu am copilarit oarecum pe langa mare si culmea e ca nu prea imi place marea, ma plictisesc repede. Dar la greci era un fel de jazz pe fundal, am comandat un frappe ceva, era spre asfintit, putina lume si totul parca era chill. In rest mi s-a parut scumpa Grecia si oarecum nu era asa ani lumina fata de Romania. Acolo am vazut ca erau parfumuri fake de 2-3 euro de pareau originale si asa mi-am dat seama cu tepele din Romania:)). Ca toti miroseau a Armani pe vremea aia.

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Eu n-am inceput, poate o sa incep la anul.

#8
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Eu ti-as da amanunte mai recente am fost la inceptul lunii in Grecia cu avionu.
Daca la cazare preturile sunt evident mai mici ca la noi, la mancare si bautura nu este cazul daca vrei ieftin, pe plajele pe care am fost in 2018 am intalnit preturi cu 30-40% mai mari.
Exemplu edificator: frapiera cu 4 beri erau 10 euro atunci 15 euro acum.
Totusi dupa ce mergi acolo si vezi cum este organizat totul nu iti mai vine sa mergi pe litoralul nostru.Mancare, gust, servire, locuri pitoresti, sunt complet altceva.
Uite cateva poze de la micro plaja cu o taverna intre copaci, unde am fost in o zi cu feribotu.

Attached Files



#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
faina umbra din grecia.mai groasa

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
nu am fost in tarile astea 2,tre sa fac 3 pasapoarte,ma f... pe botu lor de ....
in tinerete fusei in Israel,marea moarta,tel aviv, ambele plaje,in tinerete tot e fain,nu ai pretentii,dar a fost fain

#11
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
dupa anii 2000

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
bobitad , nu cred că mai aveau Grecii aburoase în 2003, decât poate pe turistic şi ecartament îngust. Poate te-a afumat una din asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XCcklorUVrU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
1992 - Atena și doar Atena
2013 - Kemer, all inclusive
2014 - Creta, all inclusive

apoi NUMAI Kemer, all inclusive

#14
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Vacantele in Grecia, Turcia si Bulgaria le-am inceput in 2003.

In 2003 m-am dus in Grecia cu autocarul.
In 2004 m-am dus in Turcia cu autocarul.
In 2005 nu m-am dus
in 2006 Grecia cu autocarul.
Din 2007 am inceput cu masina personala si m-am dus in Turcia
In 2008 tot Turcia, cu masina personala
Dupaia din 2009, tot Grecia pina in 2012 cind am incercat si Bulgaria
Dupaia tot Grecia
Sa vedem anul asta daca ajung sau nu in Grecia cu mi-am planificat.

#15
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006
Nu am inceput. Am mers odata in Grecia in 2008 dar nu mi-a placut in mod deosebit, mai fain in Romania - ma refer la distractiile de la mare, ca amator de apa sau plaja nu sunt in niciuna din tari. De mers in Grecia si Turcia am in plan sa merg dar nu vara/nu in zone cu iesire la mare.

#16
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Atena, Salonic si Halkidiki - in perioada 2002-2013 de 2-3 ori in fiecare, mi-a placut Grecia de la inceput. In insule nu am ajuns pana anul trecut, cand am gasit Creta si Santorini atat de libere cum nu au fost si probabil nu vor mai fi - in iulie august (prima data in viata mea cand am renuntat la biletele de avion de intoarcere si am mai ramas pe acolo).

In Tucia in schimb cred ca sunt unicat pe aici - de 3 ori in Antalya iarna (si doar iarna, nu si vara!). Mi-a placut si acolo, cred ca mai merg si anul asta. In Istanbul am mai ajuns si vara, inca nu am fost in Cappadocia, sper sa ajung curand.

Edited by T Irina, 05 September 2021 - 11:35.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
În 2001 cred. M-am dus cu Dacia nova... cu 2 prieteni și amica mea. Apoi în 2002 cu avionul.
De atunci nu am mai călcat pe la noi decât la niște chermeze plătite de alții.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate