Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Probleme Psihice cand raman singura

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 draculescu, on 24 iulie 2021 - 12:09, said:

Mintea umană are multe mecanisme de apărare pentru a se apăra de traumele din trecut, iar al tău este tocmai această singurătate plăcută. Atunci când vine acea persoană și-ți invadeaza spatiul tău de confort, mintea ta își dă seama că ceva este în neregulă iar traumele tind să iasă la suprafață. De aceea, te simți rău, insomnie, anxietate. Însă, după câteva zile mintea ta reușește să ”îngroape” tot ce era să iasă deasupra și să-ti recapeți zenul. De fapt, tu ai mult gunoi pe care vrei să-l ții ascuns sub preș.
Ceva este în neregulă cu tine și singura soluție este să mergi la un terapeut, calea pe care ai luat-o este greșită.

Aberatii

#20
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ba, este exact cum spune el...

#21
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 02.11.2016

 Notsure, on 24 iulie 2021 - 13:41, said:



Aberatii

De fapt, e cea mai pertinentă opinie de pe topicul ăsta.

#22
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nici macar nu o apuca depresia si anxietatea cand apare persoana, cum zice el, ci dupa ce pleaca, nu ca e caz de parere aberanta, e caz de analfabetism functional chiar...

O gramada de psihologi incearca sa gaseasca traume din copilarie (ori lucruri pe care le patesc majoritate, dar interpretate ca mari traume, ori unele care nu exista si de care sunt disperati sa te convinga), cand pur si simplu sunt chestii pur si simplu care se intampla, fara sa fie nevoie de psihanalize pe campii...
O cretina de genul mi-a luat la rand problemele din viata cand am avut o problema medicala si a incercat sa ma convinga ba ca de la un accident cu masina din urma cu 15 ani, ba de la nu stiu ce altceva ma doare pe mine degetul de la nu stiu ce picior... conexiuni de facultate de psihologie, ca doar e o facultate facila si o fac toti retarzii

Pur si simplu oamenii sunt prea comozi si prea sensibili cu ce vor si cum vor sa faca, simt nevoia de control si de intimitate, iar in acelasi timp simt nevoia deseori si de companie, iar cand te obisnuiesti cu compania o perioada, dupa aia normal ca te simti un pic la pamant. Sau un pic mai mult, in cazul altora. Totul se bazeaza pe compromisuri. In multe tari primitive sunt foarte fericiti toti, desi nu au mancare, apa etc, dar traiul cu alti 10 intr-o camera le opreste dezvoltarea individualismului si sunt invatati sa traiasca momentul, sa se bucure de prezent si de compania celorlalti, nu au timp sa mediteze la viata dupa moarte sau ce dracu-ti mai vine-n cap dupa ce-ti pleaca musafirii.

Edited by Notsure, 24 July 2021 - 14:01.


#23
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Si tu in ce calitate faci astfel de aprecieri? De parerolog, nu?

Edited by Cr1spy, 24 July 2021 - 13:56.


#24
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ba, sunt chestii uzuale, macar eu nu dezgrop traume, eventual daca se poate unele din viata intrauterina sau de la o reincarnare din trecut...Ca unii ajung si pana acolo daca le dai curaj si atentie.

#25
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Tu nu poti distinge diferenta dintre un psiholog si un escroc, care se da drept psiholog si de aceea iti este foarte usor sa jignesti in corpore si sa ai pareri extremiste. Din lipsa de cunostinte in domeniu si "placerea" "superioritatii"...

Edited by Cr1spy, 24 July 2021 - 14:17.


#26
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Cred ca fiecare are dreptul la opinie. Doar de aia e forum. Important e sa nu se ajunga la jigniri

#27
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Eu cred ca e foarte normal, e similar cu depresia de dupa vacanta.
https://en.wikipedia...-vacation_blues

Cat acea persoana e alaturi de tine te simti mult mai bine, mai implinita si desi va mai certati, certurile sunt ca un condiment intr-o relatie. Cand persoana respectiva pleaca realizezi cat de trista e viata singura.

#28
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

 horny_hornet, on 24 iulie 2021 - 12:23, said:

Da, dom'le, cine știe peste ce demoni dai dacă te uiți înăuntru? Cred că ăsta e motto-ul omului modern: trebuie să ai o ocupație, că dacă nu, e posibil să realizezi cât de futil e tot ce faci și e posibil să intri în depresie. Asta e societatea modernă, plină de oameni profund bolnavi, care nici nu vor să știe că sunt bolnavi, de tratament nici vorbă.
Oare de ce m-ai citat ?

#29
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Creierul se adapteaza la mediu, daca alta solutie nu ai decat sa fi singura aproape tot timpul, el se va adapta stilului tau de viata, de aia ai acea stare ciudata, pentru ca atunci cand in sfarsit dupa 3 saptamani creierul se reobisnuieste cu viata sociala tu il resetezi din nou la ce a fost.
E ca si cum nu ai mai baut nimic de doi ani si ai o perioada de 3 saptamani in care tragi tare la masea, o sa te simti super nasol la inceput, dar abia cand incepe sa iti placa iar, tu pui stop.

#30
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 15.10.2020
O femeie care are contact fizic intim de 2x pe an intră în depresie imediat după, oare de ce?
Există vreun psiholog care să analizeze traumele din copilărie, ca să descoperim marele secret? :rolleyes:

#31
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

 horny_hornet, on 24 iulie 2021 - 17:20, said:

O femeie care are contact fizic intim de 2x pe an intră în depresie imediat după, oare de ce?
Există vreun psiholog care să analizeze traumele din copilărie, ca să descoperim marele secret? Posted Image
Vorbesti din experienta ?

#32
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 BaXXon, on 24 iulie 2021 - 16:35, said:

Oare de ce m-ai citat ?

 BaXXon, on 24 iulie 2021 - 17:27, said:

Vorbesti din experienta ?

Ce tare ești, i-ai întors ,,favorul "  😁
Cine face psihologie pe aici!  🤭

Edited by crisstonne, 24 July 2021 - 18:43.


#33
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

 sima1, on 24 iulie 2021 - 11:29, said:

Locuiesc singura de mai multi ani si ma simt ok asa per total, daca nu apare ceva neprevazut care sa imi strice zen-ul. Dar am o persoana apropiata care vine sa locuiasca cu mine cateva saptamani de doua ori pe an. Povestea dureaza de mai multi ani, inca nu stiu cum o sa fie pe viitor.
Prefer sa nu dau prea multe detalii de ce si cum. In timpul cat sta la mine ne intelegem bine mare parte din timp desi desi ma irita ca imi perturba rutina compeseaza pe alte parti, dar de asemenea mai are si momente cand ma calca pe nervi cu obiceiurile pe care le are si cu felul in care se comporta si per total sunt iritata ca trebuie sa tin cont si de altcineva si abia astept sa plece. Eu functionez mult mai bine cand sunt singura.
Cu toate astea cand in sfarsit pleaca incep sa experimentez stari ciudate de tip:  singuratate (desi cum am zis in restul timpului nu am nici o problema sa fiu singura), insomnie, moral la pamant, stress nejustificat, chiar anxietate.
Starile astea dureaza minim 5 zile pana cand imi revin la normal si in cazuri extreme chiar doua saptamani.
Daca ies singura in oras, la mall, etc. cu sau fara motiv am observat ca mi se distrage atentia si nu prea ma mai simt asa dar cum revin acasa starile descrise mai sus revin si ele.
Intrebarea e de ce ma simt asa? E normal asa ceva? Ce fel de stare psihologica e asta? Si cum as putea sa nu ma mai simt asa dupa ce raman singura.  Apreciez orice sfat care m-ar putea ajuta.

Doua intrebari:
- cati ani ai?
- de ce gen este "pesoana"?

#34
pelecaci

pelecaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.06.2008
Psohoterapia te poate ajuta.
Nu se rezolva instant.


#35
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 15.10.2020

 adisz, on 25 iulie 2021 - 11:44, said:

Doua intrebari:
- cati ani ai?
- de ce gen este "pesoana"?
E destul de clar din prima ei postare că nu vrea să dea prea multe detalii, ceea ce arată multe lucruri. Eu zic că are vreo 30 de ani, o vizitează periodic o persoană de sex masculin cu care are un fel de relație, dar e o relație foarte dubioasă din moment ce nu dă detalii și se vede de 2x pe an cu el. Poate că lucrează în străinătate omul și vine acasă în concedii, când petrece timp plăcut cu inițiatoarea subiectului.

E amuzant că inițiatoarea se comportă ca și cum starea ei provine din singurătate, nu din lipsa de contact fizic intim, deși e destul de clar că poate oricând să fie în societate, ceea ce consideră că o ajută, dar doar îi distrage atenția de la problema reală, care problemă nu dispare doar fiindcă o ignoră. Partea nasoală e că a trăit prea mult timp singură încât să poată să trăiască cu cineva, deci are nevoie de un amic cu care să se mai tăvălească din când în când, ceea ce e cam trist, dar e ceva absolut normal la femeile axate pe carieră. Totuși, mă tem că asta e o rețetă sigură pentru probleme psihice, e doar o problemă de timp până va înțelege situația în care e, anume bogăție materială și deșertăciune spirituală, mă întreb dacă știe cine e.

#36
sima1

sima1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.01.2016
Intr-adevar pare plauzibil sa fie un anumit tip de depresie dupa vacanta. Sau creierul sa mi se adapteze din nou la a fi singura. Sau ambele combinate. Dar vacanta s-a petrecut locuind la mine, nu am plecat nicaieri si daca imi iau vacanta fiind singura tot locuind la mine fara sa plec nicaieri nu ma simt asa dupa ce o termin.. stiu pentru ca am avut si vacante de una singura deci e cam ciudat.  In fine, deja ma simt din ce in ce mai ok. Se pare ca de data asta am reusit performanta sa ma simt aiurea sub 5 zile Va multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate