Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Stick USB filme

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Ce stick USB 3.0 pentru filme pe tv recomandati? As dori unul de 128 Gb, ce sfaturi imi dati? Sunt bune si alea de 60-80 de lei? sau...?

#2
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Bune, pe 3.0, îs toate. Problema este la fiabilitate.
Mai bine ssd extern.

#3
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Unele televizoare nu pot citi stick-uri de 128 Gb.

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Daca TV-ul e smart, nu muti filmele intre el si calculator cu stick-ul. Folosesti Plex sau orice alt serviciu de video sharing.

#5
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 14.02.2006
Mai bine stick, dar de 32 sau 64 GB, "de firma". Am incercat si Plex si Mediaserver ; cand ti-e lumea mai draga "dispozitiv neconectat". Plus ca trebuie sa functioneze si PC-ul.
Personal folosesc un stick de 32 GB, Kingston (metalic), de mai bine de vreo 2 ani, fara nicio problema.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand conteaza generatia TV-ului - daca stie capacitati mari - cele mai vechi nu stiu.
In al doilea rand, stick-urile 3.0 ieftine sunt tot 2.0 cu "alta mufa" - practic tot lente raman la scriere in special, mai ales daca se si incalzesc. La redare pot fi decente ca viteza - insa nu vor merge deloc daca vrei de ex sa inregistrezi o emisiune pe ele.

Recomand sa cauti marci cunoscute - Corsair, SanDisk sau Kingston, versiuni mai scumpe - sa cauti in special sa aiba viteza de scriere trecuta in specificatii.
Multe au doar viteza de citire - alea sunt proaste - nu o trec pe cea de scriere ca e prea lenta.

Eu folosesc SanDisk Extreme Pro USB 3.1 de 128Gb. Permite scriere si cu 3-400MB/s. E mai scumput - ceva peste 200 de lei acum - eu am dat mai putin anul trecut - vreo 180.

#7
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Viteza tine de capacitate. Cu cât e mai mare memoria, cu atat crește și viteza.
Pentru redare filme și o conexiune 2.0 face față. Singurul avantaj pentru o viteză mare e că îl scrii mai repede.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
Poti folosi un HDD portabil si te poti folosi de el si ca solutie de backup. Stickul are fiabilitatea cea mai redusa iar unul de 128 GB de calitate nu e chiar ieftin. Eu am conectat la un smart TV Samsung din 2017 un hdd de 500GB si nu a fost nici o problema.
https://altex.ro/hdd.../price/dir/asc/

#9
cybered01

cybered01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2016
Ai calculator sau laptop? Cea mai buna varianta, cablu HDMI de 10 metri si pui de pe laptop/pc direct pe televizor. Eu asa fac.

#10
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Varianta bună pe d.
Un smarttv e arhisuficient de puternic să redea formate pentru care îți trebuie un pc cel puțin mediu. Ca să nu spunem, că energetic e un dezastru. Asta era o soluție bună  acum 10 ani.

#11
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 22.02.2014
Un stick de firma de 64, este ok.

#12
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015
Eu sunt fun sick-uri usb3.0 Adata cu garantii de 10 ani.Chiar am unul in tv pentru filme ADATA UV360 de 64 gb ,viteza de transfer excelenta.Recomand .

#13
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Adata crapă într-o veselie

#14
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015

View PostBloodRa, on 24 iulie 2021 - 20:05, said:

Adata crapă într-o veselie

Cele cu 2 ani garantie nu contest ca sunt proaste.Eu am spus cele cu 10 ani sau 5.Am 3 in casa si unul dintre ele nu a crapat de multi ani si sunt folosite intensiv,sunt cele mai bune stick-uri ce le-am avut.

Si stick-uri sunt ca ssd-urile.Cele cu 2 ani garantie sunt petarde,cele cu 10 sau 5 ani garantie excelente.

#15
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
am avut si eu ADATA, au fost printre cele mai proaste stick-uri. din toate stick-urile pe care le-am avut mi s-au ars toate mai putin unul de 8 GB Adata C008 care e si acum functional, dar e extrem-extrem de incept: scrie cu mai putin de 10 MB/sec.

#16
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 16.03.2011

 BloodRa, on 24 iulie 2021 - 20:05, said:

Adata crapă într-o veselie
Sunt de acord cu tine,eu am aruncat un adata nou,daca mergea mai mult timp(citire) datele se corupeau si devenea imposibil sa vezi un film intreg.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate