Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Primire apeluri de la un tel pe alt tel

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
maria_laura_alexa

maria_laura_alexa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.08.2019
Deci am un tel care il tin acasa.
Si am tel principal care il iau cu mine.
Cum fac sa primesc apeluri de pe tel de acasa la tel principal si sa vb de pe tel principal ca si cum ar fi tel de acasa?
Si la cine suna sa ii apara ca si cum ar vb cu tel de acasa.
Nu ma intereseaza sa pot da apeluri,ma intereseaza numai sa primesc

#2
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Redirecționare apeluri de pe cel de acasă pe cel care este la tine.
Ar trebui să găsești îm meniul telefonului la setări apel.
dacă nu uite aici cum faci manual:

**21*Număr de deviere# şi tasta de apelare pentru activare
##21# şi tasta de apelare pentru dezactivare
#21# şi tasta de apelare pentru status
##002# şi tasta de apelare pentru anularea tuturor devierilor

Edited by mrfe, 23 July 2021 - 08:24.


#3
maria_laura_alexa

maria_laura_alexa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.08.2019
Da parca am vazut asa ceva prin tel,dar atunci nu trebuie sa am credit pe tel de acasa?
Eu nu vreau sa bag credit pe acel tel pentru ca este numai pentru primit.
Si la tel principal vreau sa imi apara pe ecran ca este apel facut la tel de acasa ca sa fac diferenta intre apeluri inainte sa raspund

Edited by maria_laura_alexa, 23 July 2021 - 08:27.


#4
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019
vezi ca de pe cartela nu merge sa redirectionezi iar de pe unele retele chiar daca ai abonament costa de rupe

Edited by daniel_vodafone, 23 July 2021 - 08:34.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Redirectionarea o face numarul de acasa, dar va aparea numarul care suna. Mai pe scurt: X te suna acasa - telefonul de acasa va redirectiona numarul catre tine - la tine va aparea numarul lui X, nu cel de acasa.

La cartele, nu stiu care operatori permit si care nu permit redirectionarea, deci, nevand credit, s-ar putea sa nu poti face asta. Parca la Vodafone la cartela nu permite redirectionarea (in afara de casuta vocala), iar la Orange costa apelul catre alte retele.

Poti sa incerci din setarile telefonului sa redirectionezi catre numarul tau si suna de pe alt numar (suni pe numarul de acasa si vezi daca face redirectionarea catre tine). Daca nu merge fara credit, ai un raspuns.

#6
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Trebuie credit.
Costul este exact același ca și cum ai face un apel normal pe telefonul de la tine.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu merge redirectionarea la prepaid, doar la Telekom se poate asta.

La Vodafone e gratuita redirectionarea la abonamente, iar la Orange e taxata extra chiar si la abonament.

Edited by MembruAnonim, 23 July 2021 - 08:42.


#8
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019

View PostMembruAnonim, on 23 iulie 2021 - 08:41, said:

Nu merge redirectionarea la prepaid, doar la Telekom se poate asta.

La Vodafone e gratuita redirectionarea la abonamente, iar la Orange e taxata extra chiar si la abonament.
numai merge nici la telekom, incercat acum cateva zile
poate am avut eu ghinion...

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@w21: la Orange costa redirectionarea catre alta retea. In interiorul retelei nu costa (o ciudatenie, intrucat ofera nelimitat, dar in fine...). La cartela am vazut ca nu redirectioneaza (cel putin pe numere in afara retelei).

#10
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019

View PostPololica, on 23 iulie 2021 - 08:36, said:

Redirectionarea o face numarul de acasa, dar va aparea numarul care suna. Mai pe scurt: X te suna acasa - telefonul de acasa va redirectiona numarul catre tine - la tine va aparea numarul lui X, nu cel de acasa.

La cartele, nu stiu care operatori permit si care nu permit redirectionarea, deci, nevand credit, s-ar putea sa nu poti face asta. Parca la Vodafone la cartela nu permite redirectionarea (in afara de casuta vocala), iar la Orange costa apelul catre alte retele.

Poti sa incerci din setarile telefonului sa redirectionezi catre numarul tau si suna de pe alt numar (suni pe numarul de acasa si vezi daca face redirectionarea catre tine). Daca nu merge fara credit, ai un raspuns.

''parca la vodafone''... - sigur nu permite
la orange cartela sigur nu permite indiferent de cat credit ai pe cartela
la orange abonament costa 21 de centi minutul redirectionarea catre alta retea, acum ceva timp era gratuit in retea, acum nu stiu cum mai este

#11
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Telefonul ala de-acasa e fix sau care e treaba cu el, de ce trebuie sa stea in casa?
Daca tot vrei sa redirectionezi toate apelurile de ce nu il iei cu tine? Cand vii acasa vine si telefonul cu tine Posted Image
Sa nu-mi spui ca nu tine bateria si ca trebuie sa stea in priza....

#12
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,198
  • Înscris: 26.06.2009

View PostPololica, on 23 iulie 2021 - 08:44, said:

@w21: la Orange costa redirectionarea catre alta retea. In interiorul retelei nu costa (o ciudatenie, intrucat ofera nelimitat, dar in fine...). La cartela am vazut ca nu redirectioneaza (cel putin pe numere in afara retelei).
Nu este o ciudatenie, ci o masura de prevenire a fraudelor: desi apelurile sunt nelimitate operatorii platesc intre ei pentru fiecare minut. Daca tu faci redirectionare de pe sute/mii de cartele Orange catre Vodafone si lasi apelurile sa mearga in gol => Orange iese in pierdere masiva.

Orice operator va "taxa" clientii care abuzeaza de redirectionari ;-)

View Postmaria_laura_alexa, on 23 iulie 2021 - 08:27, said:

Da parca am vazut asa ceva prin tel,dar atunci nu trebuie sa am credit pe tel de acasa?
Eu nu vreau sa bag credit pe acel tel pentru ca este numai pentru primit.
Si la tel principal vreau sa imi apara pe ecran ca este apel facut la tel de acasa ca sa fac diferenta intre apeluri inainte sa raspund
Daca apelurile sunt importante atunci iti muti cartela de acasa din prepay in abonament. Sau iei ambele telefoane cu tine. Tu hotarasti care este mai avantajos ;-)

Ca principiu: apelantii care suna la tine pe telefonul de "acasa" o sa plateasca (daca platesc ceva) doar pana la acel numar. Tu "platesti" reapelarea de la telefonul de acasa catre cel care este cu tine. De asta ai nevoie de credit/minute incluse pe telefonul de acasa ca sa poata "plati" reapelarea. Daca ai doar 100 minute incluse pe telefonul de acasa atunci dupa 100 minute reapelate no sa ai costuri suplimentare!

#13
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
redirecționarea este taxată ca și un apel normal. Dacă ai minute ți le consumă. Este gratuită doar dacă ai apel gratuit către numarul la care  faci redirecționarea
Dacă nu ai nici minute, și nici ceva apeluri favorite vei fi taxat la preț standard al operatorului.
Am avut redirecționări de pe digi pe alt operator și nu am avut cost la abonamentul nelimitat.

#14
mihaicozonac

mihaicozonac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.04.2020
Mrfe, multumesc am salvat numerele si am reusit redirectionare pe alt nr imediat. Esti da best man!

#15
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
Solutia gasita de mine a fost un telefon dualsim. Asa nu ma mai car cu doua telefoane dupa mine si nici nu e nevoie de redirectionari.

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
...din păcate și telefonul de acasă tre să aibă credit/abonament

deci faci un abonament ieftin la ce operator găsești și redirecționezi de pe acela pe cel din buzunar

dar dacă tu suni din cel mobil, atunci se vede numărul ... și o belești!

#17
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 10.01.2007
Solutia pentru tine  se numeste numbershare . Momentan este oferita de Orange. Iti faci un abonament apoi te mai costa 2 euro numarul secundar .
Primesti apeluri pe ambele telefoane simultan si cand suni de pe oricare din acele telefoane , la interlocutorul tau apare acelasi numar.... Exact ce vrei! In schimb poti trimite si sms de pe ambele. Ai aceleasi resurse mai putin net si roaming....

#18
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Intampin cam aceiasi problema, ambele telefoane au abonament (acasa telekom, celalalt vodafone). Redirectionarea este utila pentru apelurile primite. Problema mea esta ca, as dori sa-mi apara numarul de telefon al telefonului de acasa cand sun pe cineva. Nu exista vreo solutie pentru asa ceva nu?

Edited by vince085, 24 July 2021 - 15:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate