Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Uber Bolt Etc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Niste pareri daca e rentabil sa fac  Uber ,Bolt sau alta firma? .Daca e mai bine pe masina personala sau cea de la flota ?Contractul de inchiriere pe ce perioada se face?

#2
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Întreabă pe grupurile de livrări de pe facebook.

#3
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Tu trebuie sa stii saca e rentabil sau nu ...
Automat, pe masina proprie vei avea venituri mai mari, dar poti avea si cheltuieli mai mari.
Am prieten care a facut 8000 lei pe luna, plus banii dati pe combustibil ... dar si programul a fost pe masura, in jur de 12h pe zi.

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Un-ZeU, on 23 iulie 2021 - 00:08, said:

Niste pareri daca e rentabil sa fac  Uber ,Bolt sau alta firma? .Daca e mai bine pe masina personala sau cea de la flota ?Contractul de inchiriere pe ce perioada se face?
Pentru zei, n'au și serviciul de ridicat gunoi menajer+reciclare? Mă gândesc că ar fi util.

#5
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021

 Un-ZeU, on 23 iulie 2021 - 00:08, said:

Niste pareri daca e rentabil sa fac  Uber ,Bolt sau alta firma? .Daca e mai bine pe masina personala sau cea de la flota ?Contractul de inchiriere pe ce perioada se face?

Stii bancul, mai bine te duci in padure!

#6
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 31.07.2017

 shymano, on 23 iulie 2021 - 03:03, said:

Tu trebuie sa stii saca e rentabil sau nu ...
Automat, pe masina proprie vei avea venituri mai mari, dar poti avea si cheltuieli mai mari.
Am prieten care a facut 8000 lei pe luna, plus banii dati pe combustibil ... dar si programul a fost pe masura, in jur de 12h pe zi.
superb, sclavie pe fata! mirosi a scons dupa 12 ore de stat in masina si ai reflexe de om drogat! iata noua ordine a muncii!

#7
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 shymano, on 23 iulie 2021 - 03:03, said:

Tu trebuie sa stii saca e rentabil sau nu ...
Automat, pe masina proprie vei avea venituri mai mari, dar poti avea si cheltuieli mai mari.
Am prieten care a facut 8000 lei pe luna, plus banii dati pe combustibil ... dar si programul a fost pe masura, in jur de 12h pe zi.

Bun, la uber cam faci undeva la 40-50 de lei maxim venit pe ora. De aici trebuie sa scoti combustibilul si taxele catre stat. Deci profitul nu prea ajunge la 8000 de lei, decat in cazuri ideale, si astea cam lipsesc.

Eu am facut uber in 2018, cand veneau comenzi una dupa alta nefiind atatea masini disponibile, si tot scoteam cam la 30-40 de lei pe ora venit dupa plata la uber. Deci fara sa scad benzina si taxele catre stat.

Oricum calitatea serviciului a scazut, de cand o gramada de oameni s-au apucat de asta crezand ca se vor imbogatii. Unii au devenit mai nesimtiti ca si taximetristii, caz:

1) Am cerut un uber si am vazut ca tipu a venit 5 km ca sa ma preia. SI se pare ca a fost nemultumit ca trebuia sa ma duca doar 8km. Asta am aflat de la el vorbind la telefon cu cineva si zicand asta cumva plangandu-se de uber, chit ca tariful era de 2 ori mai mare. M-am gandit, nu e problema, hai ca ii dau bacsis ceva. Ce sa vezi, a inceput sa ocoleasca traseul ca sa mergem mai mult sa imi recalculeze tariful si asa mi-a crescut cu 10 lei, si s-a si contrat cu mine ca cica e mai scurt, mai rapid. Un pulica venit in oras de 2-3 ani, ma invata pe mine bastinas orasul. I-am dat o stea si reclamatie.

2) Aveam de mers la aeroport. Ora de varf. Cursa costa cam 50 de lei in loc de 30, deci era tarif dinamic. Tipu a vrut sa ma convingem sa ocolim 20 de km ca cica ar fi accident nu stiu pe unde si ca nu ajungem la timp. Am verificat repede pe internet(grupuri de fb, google maps traffic si waze, si nimic). A luat-o pe udne am vrut eu chit ca tot baga apropouri. Surpiza, in 25 de minute am ajuns la aeroport. Omu avea electrica, se si lauda ca el incarca gratis pe unde apuca, deci lui ii convenea un ocol ca ar fi avut un profit mai mare cursa recalculandu-se, si chiar faceam si mai mult pe drum. Hai ca eu cunosc orasul bine, dar altii? Si vad ca patesc asta doar de la oameni veniti din alte zone/orase, astia incearca sa ma faca la bani.

#8
mihaicozonac

mihaicozonac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.04.2020
Prietenul meu castiga ban in mana cam 1200-1500 lei/saptamana cu uber masina proprie. Ca orice meserie conteaza ce relatii iti faci, cine revine la tine si in ce zona activezi. Ca la taximetrie.
Deci prea multe variabile ca sa poti spune cat se castiga pe luna. Incerci si vezi daca te pricepi mai intai.

#9
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Este un job pe care sa il faci sa te scoata dintr.o perioada maro. Am vazut soferi care se lauda cu castiguri peste medie, dar vine perioada in care fierul isi cere partea leului, ai un accident, mai crapa un alternator sau compresor AC si atunci trebuie sa spargi pusculita. Plus ca mi se pare un job in care nu esti acoperit dpdv social, nu mai poti munci, adio bani. Sau ramai fara permis, etc. Imi pare ca are prea multe riscuri vs beneficii.
Ca sa faci ceva bani, trebuie sa mergi cel putin 5000 km/luna si practic, la rulajul acesta, in 3 ani ajungi la 200.000 km. Sinar trebui sa schimbi fierul, dar dupa 3 ani ai strans suficient sa poti pune diferenta sa iei alta?

#10
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Am auzit si eu ca se fac in orasele foarte mar ibani buni peste 6000 dar cred ca si astia lucreaza si peste 12 ore plus weekenduri full. Practic nu stiu cand is mia iau libere.
Acum BOLT sau UBER sau GLOVO/ FOOD PaANDA pe Masina ?  Cu bicicleta nu ia intereseaza

Ideea e ca : esti mobil, castifi mult mia bine ca un ngner pt care fac facultati  5 anisi in 5 ani practica.
Adica tipic romanesc , vinzi flori, paine ,taxi, o minte dar te descurci peste un doctor rezident.

#11
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Cel de care spuneam ca a scos 8000 pe luna mi-a aratat pe aplicatie venitul ... daca aplicatia minte, asta e ... nu i-am numarat eu banii.

#12
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Ideea e că ai de investit întâi în licențiere , in autorizare auto vreo. 3 4000 lei și să înveți, apoi îți faci ori firma ori parteneriat. Adică tre sa fii sigur sa faci asta altfel ieși pierdut .

#13
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Un vecin face bolt pe Cluj aproximativ 8 ore pe zi, venit mediu pe luna minim 3800 maxim 5800....decat sa lucrezi hamal toata ziua...nu e rau

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,580
  • Înscris: 13.03.2005
Și din acei banii, cat are de plătit taxe și impozite?
Cât e net-ul din acel brut încasat?

#15
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Mai este promoție la Bolt, la înregistrare nouă cu 50% discount?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate