Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

SRL - prestat servicii locuind in strainatate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
jack0

jack0

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.07.2021
Salut,

Se da urmatoarea problema pentru care nu cred ca este posibila solutia care o vreau eu, dar totusi intreb.

Vreau sa prestez servicii ca freelancer (IT) locuind in alta tara din Europa (Franta) pentru mai mult de 6 luni intr-un an, dar as vrea sa fac asta printr-un SRL din Romania.

1. Daca as fi angajat la SRL-ul respectiv cu siguranta nu e posibil, dupa 6 luni de obicei esti declarat rezident si trebuie sa platesti taxe acolo.
2. Daca as fi doar adminstrator la SRL pot presta servicii din alta tara pentru cat timp vreau eu? Pe Internet nu am gasit nimic care sa spuna nu (sau da). Dar pare ciudat sa poti face asta. De asemenea cum motivez facturile la un SRL cu 0 angajati?!
Imi dau seama ca cand trebuie sa sustrag dividentele trebuie cumva sa platesc taxe pe venit si in Franta.
Mentionez ca cu siguranta vreau sa fiu 100% legal.

Motivele pentru care vreau sa fac asta sunt mai multe, dar in principal:
1. Taxele mai ok pentru un SRL in Romania
2. Nu ar trebui sa imi fac griji in Franta (nestiind momentan limba) cum pot crea echivalentul la SRL acolo si tot ce mai este legat de asta.

Perioada ar fi de 1-3 ani la inceput, dupa vad unde sunt in viata. Desi nu cred ca conteaza, ce e mai mult de 6 luni e cam acelasi lucru cred.

Multumesc

#2
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021
Poti, insa problema o sa fie tara in care o sa te muti. O tara ca franta o sa vrea sa-i platesti taxe acolo pe dividendele ce le obtii de la firma din Romania. Ar merge sa faci asta dintr-un paradis fiscal ceva, sau o tara ca UAE.

#3
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 jack0, on 22 iulie 2021 - 21:00, said:

De asemenea cum motivez facturile la un SRL cu 0 angajati?!


În România, poți desfășura activitate ca administrator, iar banii să-i iei ca dividende. Nu e necesar să fii angajat pentru asta. Un SRL cu 0 angajați poate avea activitate, poți deduce facturi, combustibil, consumabile, etc.


Ca și SRL din România, poți presta servicii pentru francezi, în Franța, de exemplu, nu e o problemă. Problema se pune la treaba cu rezidența fiscală și cu alea 6 luni. Aici trebuie să vezi ce țară îți convine mai mult.


Nu știu să te îndrum mai mult, dar sunt sigur că poți găsi contabil în Franța, care să-ți rezolve problemele chiar dacă nu cunoști limba.

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 jack0, on 22 iulie 2021 - 21:00, said:

Salut,

Se da urmatoarea problema pentru care nu cred ca este posibila solutia care o vreau eu, dar totusi intreb.

Vreau sa prestez servicii ca freelancer (IT) locuind in alta tara din Europa (Franta) pentru mai mult de 6 luni intr-un an, dar as vrea sa fac asta printr-un SRL din Romania.

1. Daca as fi angajat la SRL-ul respectiv cu siguranta nu e posibil, dupa 6 luni de obicei esti declarat rezident si trebuie sa platesti taxe acolo.
2. Daca as fi doar adminstrator la SRL pot presta servicii din alta tara pentru cat timp vreau eu? Pe Internet nu am gasit nimic care sa spuna nu (sau da). Dar pare ciudat sa poti face asta. De asemenea cum motivez facturile la un SRL cu 0 angajati?!
Imi dau seama ca cand trebuie sa sustrag dividentele trebuie cumva sa platesc taxe pe venit si in Franta.
Mentionez ca cu siguranta vreau sa fiu 100% legal.

Motivele pentru care vreau sa fac asta sunt mai multe, dar in principal:
1. Taxele mai ok pentru un SRL in Romania
2. Nu ar trebui sa imi fac griji in Franta (nestiind momentan limba) cum pot crea echivalentul la SRL acolo si tot ce mai este legat de asta.

Perioada ar fi de 1-3 ani la inceput, dupa vad unde sunt in viata. Desi nu cred ca conteaza, ce e mai mult de 6 luni e cam acelasi lucru cred.

Multumesc

Platesti taxe in tara in care locuiesti indiferent unde castigi banii.
Daca-i castigi intr-o tara care elimina dubla impozitare cu tara in care traiesti, platesti doar unde traiesti, daca nu, platesti in tara in care castigi banu', apoi din ce ramane, platesti si in tara in care traiesti.

#5
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Deci daca inteleg bine raspunsurile pot sa prestez servicii din Franta ca administrator, si pentru taxe trebuie sa imi fac griji doar cand scot ca dividente. Ok, suna bine.

Cu dividentele: daca de exemplu eu nu vreau sa scot bani pentru cativa ani si sa ii investesc prin SRL in stock market (ceea ce oricum as fi facut si fac acum cand sunt in Romania) e posibil? Asa mi-as face griji sa scot bani investiti peste cativa ani pentru o casa sau pensionare. Si imi fac griji atunci de taxe depinzand ce rezidenta am.. In Franta pot trai prin economiile care le am deja. Din nou asta nu e menita sa fie o solutie permanenta, la un moment stiu ca o sa trebuiasca sa platesc taxe undeva si is ok cu asta.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View Postriotx, on 23 iulie 2021 - 11:10, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Deci daca inteleg bine raspunsurile pot sa prestez servicii din Franta ca administrator, si pentru taxe trebuie sa imi fac griji doar cand scot ca dividente. Ok, suna bine.

Cu dividentele: daca de exemplu eu nu vreau sa scot bani pentru cativa ani si sa ii investesc prin SRL in stock market (ceea ce oricum as fi facut si fac acum cand sunt in Romania) e posibil? Asa mi-as face griji sa scot bani investiti peste cativa ani pentru o casa sau pensionare. Si imi fac griji atunci de taxe depinzand ce rezidenta am.. In Franta pot trai prin economiile care le am deja. Din nou asta nu e menita sa fie o solutie permanenta, la un moment stiu ca o sa trebuiasca sa platesc taxe undeva si is ok cu asta.

Nu platesti doar impozit pe dividente. Firma plateste impozit pe profit

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
citeste aicicum e cu taxarea microintreprinderilor.

#8
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postriotx, on 23 iulie 2021 - 11:10, said:

Deci daca inteleg bine raspunsurile pot sa prestez servicii din Franta ca administrator, si pentru taxe trebuie sa imi fac griji doar cand scot ca dividente. Ok, suna bine.

Eu zic sa te mai interesezi. Vei emite niste facturi pe servicii, si nu orice fel de servicii, ci unele specializate. Nu oricine poate sa presteze serviciile alea, si in plus, se presteaza sub forma continua, nu e un accident ca faci si tu o factura acum si gata, vei face mai des presupun. Logic vorbind, cum suna asta la o firma cu 0 angajati?

Ca sa-ti dau un exemplu, tatal meu, inginer constructor, a trebuit sa factureze o expertiza si a facut-o pe firma mea (care e in cu totul alt domeniu). Desi s-a facut contract cu beneficiarul in care erau clare toate lucrurile si desi s-au facut doar 2 facturi, nu a fost o activitate continua, contabilul m-a sfatuit sa-i fac contract de munca (macar pe 2h) tatalui meu, ca sa arat ca exista cineva in firma care avea dreptul sa puna acea stampila, ca ulterior sa se factureze. Nefiind o activitate continua, am incheiat contractul dupa cateva luni. Daca era continua, mi se parea logic si de bun simt sa pastrez contractul tatalui meu, fie si pentru doar 2h.

#9
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.09.2020
Salut.
Rezidența fiscală e una, iar rezidența locativă e alta. Și nu-s legate nicicum una de alta.
Afacerea este desfășurată de către ”persoana juridică” jack0 s.r.l., care are sediul social și rezidența fiscală în România. Administratorul jack0, locuiește în F (cu sau fără forme legale, e treaba lui) și administrează afacerea jack0 s.r.l.
Obiectul de activitate al jack0 s.r.l. este prestarea de servicii și ce să vezi... clienții sunt în Franța. Așa și?! Care, cine și ce vrea? Vrea F impozite? Pe ce bază? jack0 s.r.l. e în România...
P.S. Caz concret:
CRAL TRAILERS S.R.L. e firma mea. Casă de expediții cu clienți în U.E., deci... ce?! Dacă vreau s-o ard cu păru'n ochi 8 luni pe an la Amsterdam, ce?!... O să-mi ceară olandezii impozit? Sau?!...

#10
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
stai un pic.

Adică eu rezident francez bag 100k într-o firma din RO si ii las acolo investiți 3-4 ani. Si in timpul asta fiscul francez nu ma întreabă de nimic ? Adică pana ii scot nu plătesc nici un impozit?

Nu cred ca merge asa .
Cred ca tre sa declari la fiscul francez ce ai, unde ai, si cat ai. Imobiliare , acțiuni , conturi ...tot

Si in plus e incorect ca statul roman sa ia impozit pe dividente unui ne-rezident roman dar rezident francez.

Încearcă tu sa le explici la francezi ca tu ești rezident fiscal si in România (ca nu ai dat buletinul si nu ai anuntat la ANAF) si in Franța.

View Postcristian_puscasu, on 24 iulie 2021 - 00:06, said:

CRAL TRAILERS S.R.L. e firma mea. Casă de expediții cu clienți în U.E., deci... ce?! Dacă vreau s-o ard cu păru'n ochi 8 luni pe an la Amsterdam, ce?!... O să-mi ceară olandezii impozit? Sau?!...
da

Ca cetățean european nu ai voie sa stai mai mult de 3 luni ca turist. Ca stai si nu te înregistrezi e una. Ca nu te verifica nimeni e alta.

pe de alta parte cunosc oameni care au lucrat zeci de ani .... printr-un SRL din RO si el era delegat/detașat de acest SRL in Germania. Fără nici un înregistrare in Germania. (e obligatoriu după 14 zile)

#11
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.09.2020
Repet...
Domiciliul e una, rezidența e alta.
Rezidența locativă e una, rezidența fiscală e alta.
Dividendele sunt banii ”proprietarului” unei companii, și se impozitează în țara unde este compania înregistrată. Iar veniturile se impozitează în țara unde au fost făcute, profitul se impozitează în țara unde a fost obținut.
În cazul de față, microintreprindere, 3% impozit pe venit sau 1% dacă are cel puțin 1 angajat... veniturile sunt obținute de către o entitate juridică din RO (înființată în condițiile legii, nu vorbim de mătrășeli aici) din vânzarea de produse/servicii pe piața liberă. Faptul că administratorul și asociatul unic (aceeași persoană în fapt), este rezident al unui alt stat, este irelevant. El nu folosește resursele statului respectiv ca să-și administreze firma, folosește tot resursele statului român (unde, dealtfel are și domiciliul stabil)... clienții de pe piața liberă nu sunt resurse, ei sunt clienți...
Dacă înființa un sediu în Franța, chiar și fără activitate, era altă discuție... deja foloseai resurse din alt stat, iar statul respectiv poate emite pretenții să le dai dreptul de șmecher...
Dar cum a expus dumnealui problema, n-are nici o legătură una cu alta...
P.S. Situația este complet diferită, chiar și cu aceleași date locatiive, când e vorba de domenii și/sau piețe reglementate (asigurări, intermedieri financiar-bancare, burse de valori etc). Dar pentru a vinde ceva (normal stuff) în UE, nu contează unde ai tu firma șii unde o frigi x luni pe an.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcristian_puscasu, on 24 iulie 2021 - 10:23, said:

Repet...
Domiciliul e una, rezidența e alta.
Rezidența locativă e una, rezidența fiscală e alta.
Dividendele sunt banii ”proprietarului” unei companii, și se impozitează în țara unde este compania înregistrată. Iar veniturile se impozitează în țara unde au fost făcute, profitul se impozitează în țara unde a fost obținut.
În cazul de față, microintreprindere, 3% impozit pe venit sau 1% dacă are cel puțin 1 angajat... veniturile sunt obținute de către o entitate juridică din RO (înființată în condițiile legii, nu vorbim de mătrășeli aici) din vânzarea de produse/servicii pe piața liberă. Faptul că administratorul și asociatul unic (aceeași persoană în fapt), este rezident al unui alt stat, este irelevant. El nu folosește resursele statului respectiv ca să-și administreze firma, folosește tot resursele statului român (unde, dealtfel are și domiciliul stabil)... clienții de pe piața liberă nu sunt resurse, ei sunt clienți...
Dacă înființa un sediu în Franța, chiar și fără activitate, era altă discuție... deja foloseai resurse din alt stat, iar statul respectiv poate emite pretenții să le dai dreptul de șmecher...
Dar cum a expus dumnealui problema, n-are nici o legătură una cu alta...
P.S. Situația este complet diferită, chiar și cu aceleași date locatiive, când e vorba de domenii și/sau piețe reglementate (asigurări, intermedieri financiar-bancare, burse de valori etc). Dar pentru a vinde ceva (normal stuff) în UE, nu contează unde ai tu firma șii unde o frigi x luni pe an.

E vorba de rezidenta.
Acolo unde locuiesti/traiesti/ai adresa, atunci cand faci banii, dividente sau salariu

In cazul firmei, acolo unde e inregistrata.
Asta daca exista contractul dublei impozitari intre tari, altfel, platesti mai mult

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate