Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate

Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...
 Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...
 Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...
 Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...

Se poate rezilia un contract fara ca titularul sa fie prezent ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

Vicious00

Vicious00

New Member

• Grup: Candidate Members
Salutare, as avea nevoie de un sfat daca este posibila rezilierea unui contract Digi RCS RDS fara ca titularul sa fie prezent ? Situatia este in felul urmator :

Am avut un apartament care era dat spre inchiriere. Acum 10 ani primul chirias si-a facut contract de internet pe numele sau. A plecat dupa 1 an si intre timp au locuit mai multe persoane in acel apartament, toti platind factura de internet in baza contractului facut de prima persoana care a stat acolo.

Intre timp am decis sa vand apartamentul iar noul proprietar a spus ca doreste sa isi faca alt contract la internet cu alt furnizor si ca ar trebui sa reziliez contractul existent la Digi.

Eu intre timp am pierdut legatura cu primul chirias care facuse contractul initial, el fiind de fapt titularul abonamentului. N-am nici cea mai mica idee pe unde se afla (poate e plecat din tara) si n-am nici o sansa de a lua legatura cu el, mai ales sa-i spun sa vina in tara sa-si incheie abonamentul de internet de acu 10 ani.

Asa ca intrebarea mea este, pot face ceva sa reziliez eu acest contract ? Sa dovedesc cu actul de vanzare-cumparare ca nu mai detin proprietatea unde era facut contractul sau nu stiu, orice alta solutie ?

ericmario

ericmario

Fenomembru

• Grup: Senior Members
În mod normal nu ar trebui să faci nimic.
Nu-i problema ta.
Dar dacă tot ești de omenie, poți încerca varianta ta.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators
Evident ca nu poti rezilia tu.
Pe de alta parte daca nu mai plateste nimeni contractul se va inchide de la sine.

DuskGerman

DuskGerman

Senior Member

Ai putea totusi sa te duci pana la un magazin rcs/rds sa vezi ce zic ei.
O solutie cred ca se gaseste.

Noua_pe_site

Noua_pe_site

Heartless Biatch

AlexEn, on 22 iulie 2021 - 18:49, said:

Evident ca nu poti rezilia tu.
Pe de alta parte daca nu mai plateste nimeni contractul se va inchide de la sine.

Contractul e facut pe adresa casei care-i apartine. Daca vrea sa vanda casa nu poate rezilia contractul ca neica nimeni de acum 10 ani a semnat o hartiuta?
Daca nu plateste contractul o sa trebuiasca sa plateasca daune.

Notifici providerul de serviciu ca persoana cutare nu mai locuieste la adresa respectiva iar cei care preiau locuinta vor sa foloseasca alt provider. Simplu, nu lasi noul propietar sa faca colectie de facturi neplatite

dan210

dan210

Senior Member

Noua_pe_site, on 22 iulie 2021 - 19:08, said:

Contractul e facut pe adresa casei
si de un individ care se angajeaza sa plateasca o suma de pentru un serviciu, cred ca asta conteaza in cazul unui contract

Noua_pe_site

Noua_pe_site

Heartless Biatch

dan210, on 22 iulie 2021 - 19:24, said:

si de un individ care se angajeaza sa plateasca o suma de pentru un serviciu, cred ca asta conteaza in cazul unui contract

Serviciul a fost platit timp de 10 ani de zile desi individul s-a mutat demult
Nu stiu cum se fac intreruperile de serviciu la voi dar daca NU anunti compania ca nu mai doresti serviciul lor , compania o sa continue sa trimita facturi. Pe numele individului de acum 10 ani sau nu , daca nu intrerup serviciile de la ei , noul propietar va trebui sa plateasca facturile
Nu stiu daca trebuie sa trimita pe cineva sa le taie un cablu , sa preia un router sau ce echipamente au dat in primire acum 10 ani cert e ca , compania , or sa continue sa considere adresa respectiva ca fiind inca abonata la serviciile ei.

O notificare de schimbare de propietar / intrerupere servicii e bun simt fata de companie si fata de viitorul propietar.

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

Asta e echivalent cu prinde mortu si pune-l sa plateasca facturile... Le faci notificare pe mail si la revedere. Nu plateste nimeni nimic.

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
In cazul de fata poti sa faci o vizita la o casierie RDS si sa le explici cu actul de proprietate ca nu mai vrei la acea adresa serviciile lor.

Asta e tot.

Ia cu tine si echipamentele RDS.

mannyx92

mannyx92

Senior Member

Adm, on 22 iulie 2021 - 20:08, said:

In cezul de fata poti sa faci o vizita la o casierie RDS si sa le explici cu actul de proprietate ca nu mai vrei la acea adresa serviciile lor.

Asta e tot.

Nu lua niciun echipament ca nu ti le primeste nimeni. Se predau in per 1-7 a lunii urmatoare, dupa reziliere.
Se poate rezilia pe motivul asta si pe viitor sa iti fie invatatura de minte iar la apartamentele inchiriate sa ai TU contract, nu chiriasul.

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
Genial, adica mai trebuie sa faci o vizita.

RDS rulz!

Bahuru

Bahuru

Member

• Grup: Members
Sigur ca se poate. Duci contractul si gata.

Drumroll

Drumroll

Member

• Grup: Members
Vorbesti la digi si vezi care-i treaba, dar oricum, contractele nu se incheie intre adrese si firme ci intre indivizi si firme. Nu mai platesti contractul ala si faci altul pe alt nume la aceeasi adresa. Nu ar trebui sa fie vreo problema!

ericmario

ericmario

Fenomembru

Contractul e facut pe adresa casei care-i apartine.
Adică contractul e între ISP și adresă? Posted Image

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

Contractul e facut pe adresa casei care-i apartine.
Contractul e facut pe persoana

Noua_pe_site, on 22 iulie 2021 - 19:44, said:

noul propietar va trebui sa plateasca facturile

Ai ma fata, cum sa plateasca noul proprietar?
Contractul are un nume. DOAR ala e raspunzator.
Asta se intampla si in State si in Canada si in Patagonia si in Romania.

Eu sunt patit cu UPC-ul in Romania.

Noua_pe_site

Noua_pe_site

Heartless Biatch

ericmario, on 22 iulie 2021 - 22:41, said:

Adică contractul e între ISP și adresă? Posted Image
Adica de ce sa fii cetatean model si sa anunti ISP-u ca nu mai ai nevoie de serviciile lor cand te poti face ca ploua nu ?
Cam asta pare sa fie ideea generala pe aici.
Compania aia stie ca primeste de la adresa respectiva o anumita suma pentru serviciile prestate. Hodoronc tronc , nu mai plateste nimeni desi ei inca asigura acelasi tip de serviciu. No , acum , daca tu ai fi compania , cam ce ai face in conditiile in care nu te-a anunat nimeni ca nu mai are nevoie de serviciile tale da tu continui sa prestezi?

Tsunnnami, on 22 iulie 2021 - 22:42, said:

Contractul e facut pe persoana

Ai ma fata, cum sa plateasca noul proprietar?
Contractul are un nume. DOAR ala e raspunzator.
Asta se intampla si in State si in Canada si in Patagonia si in Romania.

Eu sunt patit cu UPC-ul in Romania.
In State stiu cum e :D
Daca nu intrerup serviciile ( lumina, internet si caldura ) cand ma mut dintr-o locuinta in alta , continuu sa fiu facturata. Nu e problema companiei ca nu am anunat eu ca ma mut. Daca ma mut pe data de 1 ale lunii si imi amintesc ca nu am intrerupt caldura peste 2 saptamani , platesc pentru alea doua saptamani de nelocuit acolo.

Nu stiu cat de legala e treaba din punct de vedere juridic dar eu asa vad lucrurile.
Presupunand ca  noul proprietar cheama o alta firma de internet ,fara sa se intrerupa serviciile actuale, vin aia , instaleaza tot ce au de instalat si ura la si la gara nu ? Acum are acces la acelasi serviciu cu doi provideri diferiti. Cum explici fostei companii ca nu ai beneficiat de serviciile lor?

Nu stiu ce-i ala UPC si care-i legatura cu subiectul de fata.

StefanRO

StefanRO

Hai noroc straine

Adm, on 22 iulie 2021 - 20:08, said:

In cazul de fata poti sa faci o vizita la o casierie RDS si sa le explici cu actul de proprietate ca nu mai vrei la acea adresa serviciile lor.

Asta e tot.

Către inițiator,  ăștia sunt pași de urmat , spusi și de "adm", restul își dau cu părerea,  poate nu au habar.

kopilu_198

kopilu_198

Senior Member

pe principiul asta, hai sa modific contractul, ca eu vreau mai mult decat am acum, daca se poate si un telefon mobil.

rezilierea o poate face doar titularul contractului.

si daca vin eu, proprietarul sa cer rezilierea contractului chiriasului, ca nu ma inteleg eu cu el sau ca ai gasit un chirias care e dispus sa plateasca mai mult, dar nu il pot da afara ca nu a facut nimic gresit?

atunci cand se face rezilierea, actul ce se semneaza este unul generat automat, pe numele titularului. nu va modifica nimeni, cu pixul, ceva pe actul de reziliere, ca vrei tu. actul devine nul.

daca afla titularul contractului ca a fost reziliat si se duce si cere reactivarea lui? e dreptul lui, teoretic el a platit in toata perioada asta

solutia, pe viitor, nu este sa semnezi contract pe numele proprietarului, daca semnezi pe 2 ani de zile si dupa 2 luni de zile iti pleaca chiriasul si gasesti abia dupa 3-4-5 luni?
se face contract pe numele chiriasului, la plecare, ori ii zici sa ceara reziliere ori mutare abonament, ori noul chirias preia abonamentul pe numele lui

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate