Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intrebare salariu chimist/biochimist/inginer chimist.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Theo7

Theo7

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.07.2021
Salut.
Am o nedumerire as vrea sa fac o facultate in chimie dar nu stiu daca exista locuri de munca suficiente sau daca se cauta chimisti iar apoi dupa cautari pe site-uri de job-uri nu gasesc un salariu estimativ  si nici prea multe job-uri. Din cate am inteles dupa o facultate in chimie poti lucra la firme de genul Terapia, Emerson..... , profesor  sau in domeniul medical dar nu stiu cat de multe locuri de munca sunt.
Daca sunt fosti absolventi ai facultatilor de chimie si pot sa-mi de-a un sfat cu privire la posibilitatile de angajare de dupa facultate.

  Multumesc frumos!

#2
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Daca te pasioneaza ceva si-ti place nu te mai uiti la salariu.Faci cativa ani de experienta in Ro,cand o stapanesti cat de cat roiul in strainatate.Ca doar nu crezi ca politicienii din tara asta iti vor asigura o batranete fara griji peste 40 de ani cand de pe acuma se imprumuta in fiecare an sa platesca pensiile.

#3
mihaicozonac

mihaicozonac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.04.2020
Am un amic care a facut ceva biochimie legat cu USAMV. Pe scurt, a lucrat la Bayer inca din eprioada facultatii si acum are salar 4k euro pe luna plus bonusuri deplasari la diverse centre si colaborari de fac ei pt cercetare in domeniul pesticidelor si alte substante din agricultura.

#4
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
soacra mea a terminat facultatea de chimie.  a avut un singur loc de munca toata viata, la Azomures. a avut un salariu decent, nu mai retin cat avea inainte de pensionare. ce vreau sa iti zic e ca in afara de terapia si emerson mai sunt firme unde se cauta asa ceva. totodata vezi ca poti lucra si la laboratoarele politiei facand analize la marfa saltata. ai optiuni

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ca chimist te poti angaja in foarte multe domenii. Salariul depinde de multi factori.

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Farmec , in cercetare la Institutul de chimie , toate firmele de productie cu profil alimentar , ma refer la cele mari .
Emerson nu recomand sunt tari dar esti doar un numar la ei .

#7
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020

 Theo7, on 22 iulie 2021 - 17:01, said:

Salut.
Am o nedumerire as vrea sa fac o facultate in chimie dar nu stiu daca exista locuri de munca suficiente sau daca se cauta chimisti iar apoi dupa cautari pe site-uri de job-uri nu gasesc un salariu estimativ  si nici prea multe job-uri. Din cate am inteles dupa o facultate in chimie poti lucra la firme de genul Terapia, Emerson..... , profesor  sau in domeniul medical dar nu stiu cat de multe locuri de munca sunt.
Daca sunt fosti absolventi ai facultatilor de chimie si pot sa-mi de-a un sfat cu privire la posibilitatile de angajare de dupa facultate.

  Multumesc frumos!
Ai vazut Narcos?

#8
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
AI vazut prea multe filme.

#9
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Cu facultatea de chimie ai multe perspective:
- industria alimentară;
- protecția mediului;
- industria chimică;
- industria farma;
Fiecare are ramuri conexe. Dacă nu mă înșel, la UPB este trunchi comun în primii 2 ani, după care se face specializare. Ideea este că dacă vrei să muncești, găsești dacă ești bun. Dacă nu, eșuezi într-un „Institut de cercetare” ca să freci menta pe 2500 de lei.

#10
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 Friskey, on 22 iulie 2021 - 20:03, said:

Ca chimist te poti angaja in foarte multe domenii. Salariul depinde de multi factori.

Cel mai profitabil domeniu e in Columbia.
Cauta permanent chimisti priceputi.
Ai si supliment de jungla la diurna.

 Theo7, on 22 iulie 2021 - 17:01, said:

Salut.
Am o nedumerire as vrea sa fac o facultate in chimie dar nu stiu daca exista locuri de munca suficiente sau daca se cauta chimisti iar apoi dupa cautari pe site-uri de job-uri nu gasesc un salariu estimativ  si nici prea multe job-uri. Din cate am inteles dupa o facultate in chimie poti lucra la firme de genul Terapia, Emerson..... , profesor  sau in domeniul medical dar nu stiu cat de multe locuri de munca sunt.
Daca sunt fosti absolventi ai facultatilor de chimie si pot sa-mi de-a un sfat cu privire la posibilitatile de angajare de dupa facultate.

  Multumesc frumos!

Si un sfat pe bune: invata bine engleza si una din limbile de baza din Ioropa, franceza sau germana.
Ca sa poti emigra linistit.

#11
Theo7

Theo7

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.07.2021
Buna ziua!
Multumesc pentru sfaturi!

#12
arto

arto

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.07.2021
Am terminat inginerie chimica relativ recent la Cluj, marea majoritate a colegilor si-au gasit locuri de munca in domeniu, fie la fabrici, statii de tratare a apei, laboratoare, companii care produc sau vand instrumente de masurare sau la companii cum ar fi Emerson, Terapia, MDPI, Azomures, Bosch etc sau au ramas sa faca doctorat.
Domeniul e cautat, in fiecare an veneau la facultate companii sa isi prezinte ofertele de angajare. Aproape sigur o sa iti gasesti loc de munca daca vrei sa profesezi in domeniu.

In legatura cu salariul, nu pot sa iti dau multe detalii pentru ca nu profesez in domeniu, dar din ce am auzit pe aici-pe colo, salariul la incepatori incepe in jur de 2500, cel mai mic de care am auzit 2200 (asta a fost oferta de angajare cand am vizitat o fabrica din Cluj), Terapia chimist 2700 (nu imi amintesc daca era cu bonuri de masa sau fara). Ca doctorand, in functie de ce proiecte prinzi, iei in jur de 3000 plus bursa.  Evident, salariul creste cu experienta.

Ca inginer chimist ai mai multe oportunitati decat un chimist pentru ca ai o pregatire tehnica mai generala, dar sunt 4 ani de facultate in loc de 3

#13
Theo7

Theo7

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.07.2021
Buna ziua!
Multumesc pentru  idee si banuiesc ca exista sanse ca salariul sa creasca  dupa ani de experienta.
Ca inginer chimist poti lucra in domeniul medical?

Edited by Dany_Darke, 03 August 2021 - 13:58.


#14
arto

arto

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.07.2021

View PostTheo7, on 03 august 2021 - 13:04, said:

Ca inginer chimist poti lucra in domeniul medical?


Teoretic da, ca laborant, dar nu se suprapune aproape deloc ingineria chimica cu domeniul medical. Asta e mai mult pentru chimisti.

#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Am coleg care a terminat chimia acum 20 de ani și după ani de vânzări de asigurări, s-a angajat într-un spital din Timișoara la laboratorul de analize al spitalului. Are deja vreo 6 ani acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate