Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Pareri British American Tobacco

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
NoobSkilled

NoobSkilled

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 24.06.2011
Salut.

Nu stiu daca ati vazut, dar astia de la BAT apar peste tot. Pe orice site de joburi unde intri, apar fie intr-un colt, fie printr-o oferta de munca pe pagina principala.
Din ce stiu asa din exterior, mediul este unul tanar si angajatii sunt remunerati cu sume bune de bani as putea zice, mai ales pentru cineva care e la inceput de cariera,la fel ca mine. Dar ce mi se pare interesant este ca, unii dintre fostii mei colegi de la locul unde lucrez acum s-au dus acolo ei fiind destul de slabi sau decenti aici(nici macar nu au promovat dupa 1 an ori nici nu intrau in discutie de a fi promovati), dar totusi pe bani mai multi, sa zicem peste 10-15 milioane in plus si ma rog, plus alte bonusuri care ajung la sume frumusele.

Stie cineva care e treaba cu aceasta companie? Ce pareri aveti si daca o recomandati?

Intreb din perspectiva unui angajat cu vechime de 2 ani la Deloitte ca Audit Analyst(de altfel acesta este primul meu job) si care vrea sa continue tot in directia asta a cifrelor( nu in audit neaparat, ci in domeniul asta financiar). Sa luam un caz concret: Senior AP Analyst 4500 de lei in mana oferiti de BAT, post oferit unui fost coleg care a mai lucrat in alte locuri unde a stat maxim 3-4 luni si ulterior la Deloitte unde a stat cam 6 luni, dar toti erau nemultumiti de aptitudinile lui inexistente in Excel asa ca s-a simtit si a plecat.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
din ce inteleg eu, te astepti la un ~40-50% in plus la salariu. incearca, n-ai nimic de pierdut (esti inca la inceput, iar BAT nu are o reputatie proasta care sa te afecteze pe viitor).

#3
vip89

vip89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 16.08.2013
Dupa 2 ani lucrati ca Audit analyst nu te duci in departamentul de AP. Exista alte departamente mai potrivite pentru cineva care e bun in domeniul financiar.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,219
  • Înscris: 13.03.2017
Cam intotdeauna in industria tutunului salariile au fost mai mari decat media pentru ca au o cifra de afaceri mare
Acum BAT a trecut de 50% cota de piata in Romania si se pare ca are nevoie de carne proaspata
Oricum - sa stii ca dau afara la fel de usor cum angajeaza

#5
NoobSkilled

NoobSkilled

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 24.06.2011

 _Smiley_, on 22 iulie 2021 - 17:13, said:

din ce inteleg eu, te astepti la un ~40-50% in plus la salariu. incearca, n-ai nimic de pierdut (esti inca la inceput, iar BAT nu are o reputatie proasta care sa te afecteze pe viitor).

Nu iau in considerare doar salariul ci si reputatia companiei , asa cum ai mentionat, mediul de lucru etc. Oricum , o opinie utila, multumesc :)

 vip89, on 22 iulie 2021 - 17:13, said:

Dupa 2 ani lucrati ca Audit analyst nu te duci in departamentul de AP. Exista alte departamente mai potrivite pentru cineva care e bun in domeniul financiar.

Dap, era doar un caz concret. E si asta un sfat util. Multumesc.

 Naijax, on 22 iulie 2021 - 17:18, said:

Cam intotdeauna in industria tutunului salariile au fost mai mari decat media pentru ca au o cifra de afaceri mare
Acum BAT a trecut de 50% cota de piata in Romania si se pare ca are nevoie de carne proaspata
Oricum - sa stii ca dau afara la fel de usor cum angajeaza

E ok, ma interesa in principiul reputatia companiei ca sa imi fac o parere despre ea.

#6
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Din ce am vazut pe undelucram, salariile sunt undeva in jurul a 3500 - 5000 lei. Vezi si tu fata de ce ai acum. Am fost pe la ei acum vreo 5 ani, la sediul de la sema parc tot pentru ceva financiar (controlling / reporting) avand experienta de vreo 10 ani in retail. In plus de salariu parca mai negociasem si o zi de lucru de acasa sau chiar doua insa nu in perioadele aglomerate, deci cam frectie.

Interviul a fost o discutie cu doua tipe tinere, deschise si de gasca (dar cam asa pozeaza toti pe la interviuri) insa am ramas cu o impresie buna.  Oferta facuta de ei atunci a fost mai mica decat cea de la o alta firma (din IT) asa ca le-am spus pa. Stiu ca pe financiar se fac destul de multe ore suplimentare, si eu am incercat sa fug de domeniul asta, insa am pus firma in shortlist-ul meu de companii unde este okeish sa lucrezi.

Poti sa aplici si sa mergi la interviu nu ai nimic de pierdut, cel mai bine este sa stai cam 3-4 ani pe un job apoi sa faci o schimbare. Pana la interviu am dat online si un test simplu de excel si logica/matematica dar si unul de personalitate pe care cica l-am cam ratat conform mail-ului trimis de ei. Insa a revenit HR-ul telefonic la cateva zile si mi-au spus ca ala e mai mult o formalitate, ca nu e chiar important si sa merg la interviu. Daca ajungi la interviu, intreaba tot ce consideri tu ca te-ar ajuta sa iti faci o idee mai buna. Succes.

#7
NoobSkilled

NoobSkilled

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 24.06.2011

 arkhangel, on 22 iulie 2021 - 18:19, said:

Din ce am vazut pe undelucram, salariile sunt undeva in jurul a 3500 - 5000 lei. Vezi si tu fata de ce ai acum. Am fost pe la ei acum vreo 5 ani, la sediul de la sema parc tot pentru ceva financiar (controlling / reporting) avand experienta de vreo 10 ani in retail. In plus de salariu parca mai negociasem si o zi de lucru de acasa sau chiar doua insa nu in perioadele aglomerate, deci cam frectie.

Interviul a fost o discutie cu doua tipe tinere, deschise si de gasca (dar cam asa pozeaza toti pe la interviuri) insa am ramas cu o impresie buna.  Oferta facuta de ei atunci a fost mai mica decat cea de la o alta firma (din IT) asa ca le-am spus pa. Stiu ca pe financiar se fac destul de multe ore suplimentare, si eu am incercat sa fug de domeniul asta, insa am pus firma in shortlist-ul meu de companii unde este okeish sa lucrezi.

Poti sa aplici si sa mergi la interviu nu ai nimic de pierdut, cel mai bine este sa stai cam 3-4 ani pe un job apoi sa faci o schimbare. Pana la interviu am dat online si un test simplu de excel si logica/matematica dar si unul de personalitate pe care cica l-am cam ratat conform mail-ului trimis de ei. Insa a revenit HR-ul telefonic la cateva zile si mi-au spus ca ala e mai mult o formalitate, ca nu e chiar important si sa merg la interviu. Daca ajungi la interviu, intreaba tot ce consideri tu ca te-ar ajuta sa iti faci o idee mai buna. Succes.

da, e o idee buna si asta. Aplic, am interviul, vad ce se intampla, aflu mai multe si ma decid atunci.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,431
  • Înscris: 30.08.2017

 NoobSkilled, on 22 iulie 2021 - 17:20, said:

Nu iau in considerare doar salariul ci si reputatia companiei , asa cum ai mentionat, mediul de lucru etc. Oricum , o opinie utila, multumesc Posted Image



Dap, era doar un caz concret. E si asta un sfat util. Multumesc.



E ok, ma interesa in principiul reputatia companiei ca sa imi fac o parere despre ea.


BAT are reputatie solida, in plus industria in care activeaza e printre cele cu castiguri mult peste medie. Vezi  pe undelucram cum e mediul, ca si asta ar trebui sa te preocupe.

Edited by george_alexandru, 22 July 2021 - 19:26.


#9
Axel74

Axel74

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.03.2019
Eu am fost A2 la Deloitte, acum sunt senior auditor la EY si am prieteni care au lucrat la BAT/Cameron sau alte shared service centere. Ideea e ca o sa iti dea un salariu mai mare decat cel de A2 de la Deloitte, dar nu cu mult si promovezi foarte greu intrucat este o compartimentalizare foarte mare, nu inveti mare lucru si cand te duci sa dai interviuri la alte companii nu stii decat bucata ta de AP/AR/TE/etc.... Daca vrei, pot sa iti dau sfaturi in privat, e mai mult de zis.

 _Smiley_, on 22 iulie 2021 - 17:13, said:

din ce inteleg eu, te astepti la un ~40-50% in plus la salariu. incearca, n-ai nimic de pierdut (esti inca la inceput, iar BAT nu are o reputatie proasta care sa te afecteze pe viitor).
La deloitte, un analyst are cam 2300-2500 lei salariul net, senior analyst are cam 3500.

#10
inaltul22

inaltul22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.07.2022
Daca mai are cineva nevoie de informatii despre nivelul de salarizare al acestei companii, va pot spune ca trebuie sa o evitati cu orice pret daca vreti sa lucrati pe finante. Deci repet, sa o evitati cu orice pret:) Momentan dau unele dintre cele mai mici salarii din Bucuresti pentru domeniu si nici nu au vreun plan sa le creasca. Spre exemplu un Senior pe Accounts Payable/Receiveable ia un salariu net de 3200 lei, iar bonusul anual reprezinta cca. 2 salarii(daca stai toate cele 12 luni din anul precedent). In afara de bonusul anual mai primesti un bonus de transport si sala in valoare de 800 lei, iar daca iti iei toate zilele de concediu primesti inca 50% dintr-un salariu.
Calculand, venitul anual maxim realizabil este de (12+2+0.5)x3200+800=47.200, ceea ce inseamna o medie lunara de 3933 lei.
Spre comparatie, un analist la Deloitte are la momentul de fata 4250 lei net fara alte bonusuri si la un nivel inferior de senioritate.
Poate va ganditi ca puteti avansa rapid si astfel sa compenseze salariul mai mic. Acest lucru este o iluzie si pe langa asta nu am cunoscut salariati multumiti de castigul lor, in afara de manageri.
Ca un alt argument, pe perioada aceasta marcata de inflatie, crestera salariala este de 0(ZERO)%. Mai mult decat atat, se practica si promovarile fara cresteri salariale... iar managerul de pe partea de salarizare a spus intr-una dintre ultimele sedinte ca "trebuie sa muncim mai mult si mai ieftin":) Asta in conditiile in care multi stau peste cele 8 ore din contract.
Orele suplimentare nu se platesc sub nicio forma, trebuie sa iti iei liber.
Nici macar nu se obtin calificari si nu se investeste in instruirea angajatilor, singurul beneficiu este prestanta de a lucra aici.
Cresterea salariala anuala este destul de mica, undeva la 6% daca te descurci foarte bine. Dupa 9+ ani de lucru in BAT se ajunge la un salariu de pana la 7000 lei net.

Exista totusi si un plus, partea de HR este destul de bine organizata, simti ca lucrezi intr-o companie mare.
Mentionez ca imi declin orice raspundere in privinta acuratetei si corectitudinii datelor/faptelor prezentate, acestea sunt pura fictiune si nu au scopul de a afecta imaginea companiei:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate