Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Posta Romana & BSI Bucuresti

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 18.06.2009
De la 1 Decembrie s-au marit din nou in acest an toate tarifele postale interne si externe (~1.5 lei in medie/serviciu)

#38
IonutNc

IonutNc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 25.05.2017
dupa 16 zile dupa ce a intrat in tara coletul, nu am primit niciun update. pe site ul postei tot 'in prelucrare - bsi bucuresti' apare.
le am dat mail uri si au raspuns ca sunt intarzieri din cauza covid si a noii legislatii privind coletele externe (raspuns standard, copy-paste). trimiterea coletului cu posta rusa pana la intrarea acestuia in Romania, a durat 9 zile (nu lucratoare). e ultima data cand mai apelez la posta romana, o mizerie de serviciu

Edited by IonutNc, 03 December 2021 - 15:10.


#39
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Eu la al doilea colet , tot dinspre Ucraina, am asteptat dupa BSI Bucuresti 60 de zile , macar n-au pierdut astia coletul :)).
Din Ucraina pana in Romania , trimiterea coletului a durat 5 zile maxim, cu tot cu procesare si taxe / vama, dar 60 de zile la BSI Bucuresti ,  + 3 zile sa mi-l aduca la domiciliu.
Cu posta romana, comanzi de craciun, si cu noroc , primesti comanda de Paste.

#40
TofanS

TofanS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.12.2021
Salut. Am 2 colete la BSI bucuresti, ajunse in data de 28.11. Tot dau telefoane și vreau sa pun întrebări dar nimeni nu îmi Răspunde. IonutNc ai primit pana la urma coletul ?

#41
IonutNc

IonutNc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 25.05.2017

View PostTofanS, on 11 decembrie 2021 - 00:36, said:

Salut. Am 2 colete la BSI bucuresti, ajunse in data de 28.11. Tot dau telefoane și vreau sa pun întrebări dar nimeni nu îmi Răspunde. IonutNc ai primit pana la urma coletul ?
O sa vina si ale tale, doar asteapta ca dureaza, cu apelurile nu cred ca vei rezolva ceva.

Revin cu un update, cam asa arata statusul coletului meu din Rusia in momentul de fata. M-am mai linistit putin cand am vazut 'tranzit Craiova'. Sper sa ajunga pe luni/marti la Rm Valcea

Attached Files


Edited by IonutNc, 11 December 2021 - 11:33.


#42
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005

View PostTofanS, on 11 decembrie 2021 - 00:36, said:

Salut. Am 2 colete la BSI bucuresti, ajunse in data de 28.11. Tot dau telefoane și vreau sa pun întrebări dar nimeni nu îmi Răspunde. IonutNc ai primit pana la urma coletul ?
ha, ha. al meu intrat in tara (scanat) in 28.10 si l-am primit alaltaieri. mai asteapta.

#43
IonutNc

IonutNc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 25.05.2017
Salutare,
revin cu un ultim update, astazi am primit coletul din Rusia

Attached Files



#44
TofanS

TofanS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.12.2021
Salut Ionut. S a schimbat și la bine statusul dar cu același “ In prelucrare “ . Nu știu ce înseamnă acest lucru

#45
IonutNc

IonutNc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 25.05.2017

View PostIonutNc, on 15 decembrie 2021 - 14:48, said:

Salutare,
revin cu un ultim update, astazi am primit coletul din Rusia
nu mai pot sa editez
am uitat sa preciez ca mi-a fost adus acasa de catre postas si a trebuit sa platesc 9 lei

#46
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
9 lei este transportul. Ai avut greutate pana in 500 de grame de ți l-a adus poștașul sau ești în zona rurală?

#47
IonutNc

IonutNc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 25.05.2017

View PostTofanS, on 15 decembrie 2021 - 14:59, said:

Salut Ionut. S a schimbat și la bine statusul dar cu același “ In prelucrare “ . Nu știu ce înseamnă acest lucru
poate sa insemne ca au terminat cu sortarea si urmeaza sa plece din bsi, daca inca e acolo

View Postpersona695, on 15 decembrie 2021 - 15:45, said:

9 lei este transportul. Ai avut greutate pana in 500 de grame de ți l-a adus poștașul sau ești în zona rurală?
da, a fost un colet mic. parca 100 de grame scria pe el si nu a fost trecut prețul pentru ca expeditorul l a încadrat la categoria 'cadou'. da, stau intr o zona rurală

Edited by IonutNc, 15 December 2021 - 19:51.


#48
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostIonutNc, on 15 decembrie 2021 - 19:47, said:

da, a fost un colet mic. parca 100 de grame scria pe el si nu a fost trecut prețul pentru ca expeditorul l a încadrat la categoria 'cadou'. da, stau intr o zona rurală
Știu că ce ajunge din afara UE este desfacut și pus TVA, poate la tine nu au găsit prețul produsului pe net. Am văzut și TVA 1 leu la nu știu ce felicitare, așa au considerat ei.
Poștașul duce colete și plicuri până la 500 de grame, in zona urbana, cele peste aceasta greutate sunt livrate de curierii poștei. In zona rurală probabil sunt forțați de împrejurări ca sa livreze coletele cu întârzieri mari, că altfel le-ar aviza și ar trebui ridicate de la oficiu.

#49
IonutNc

IonutNc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 25.05.2017

View Postpersona695, on 15 decembrie 2021 - 20:03, said:


Știu că ce ajunge din afara UE este desfacut și pus TVA, poate la tine nu au găsit prețul produsului pe net. Am văzut și TVA 1 leu la nu știu ce felicitare, așa au considerat ei.
Poștașul duce colete și plicuri până la 500 de grame, in zona urbana, cele peste aceasta greutate sunt livrate de curierii poștei. In zona rurală probabil sunt forțați de împrejurări ca sa livreze coletele cu întârzieri mari, că altfel le-ar aviza și ar trebui ridicate de la oficiu.
e posibil, nu zic nu. eu am comandat de la un tip de pe Instagram care nu are magazin online si e ceva handmade unic, deci nu cred ca aveau ce sa găsească pe net (pretul platit de mine a fost de 40 de dolari). ce e drept ieri a ajuns la posta de domiciliu si abia azi l-am primit.  o singura data am avut un colet peste 500 de grame (o boxa portabila de pe AliExpress), dar a fost livrata din franta cu dpd si am primit o dupa 10 zile

Edited by IonutNc, 15 December 2021 - 20:22.


#50
Iulian4k

Iulian4k

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.12.2021
Salutare,astept si eu un colet pus recomandat din Regatul Unit.Pe data de 4.12.2021 a intrat in prelucrare.Aveti ideie cat durează?

#51
IonutNc

IonutNc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 25.05.2017

View PostIulian4k, on 17 decembrie 2021 - 16:32, said:

Salutare,astept si eu un colet pus recomandat din Regatul Unit.Pe data de 4.12.2021 a intrat in prelucrare.Aveti ideie cat durează?
salut, la mine a stat aproape o luna cu statusul 'in prelucrare - bsi bucuresi'. nu stie nimeni un termen anume

#52
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View Postpersona695, on 15 decembrie 2021 - 20:03, said:

Știu că ce ajunge din afara UE este desfacut și pus TVA, poate la tine nu au găsit prețul produsului pe net. Am văzut și TVA 1 leu la nu știu ce felicitare, așa au considerat ei.
Poștașul duce colete și plicuri până la 500 de grame, in zona urbana, cele peste aceasta greutate sunt livrate de curierii poștei. In zona rurală probabil sunt forțați de împrejurări ca sa livreze coletele cu întârzieri mari, că altfel le-ar aviza și ar trebui ridicate de la oficiu.
  Nu mai scrie povesti, postasul nu duce colete, exceptind cele cu ''factaj'', dar nu e cazul celor externe! Alea duse la domiciliu au regim de scrisori sau scrisori recomandate! in termeni potali, scrisoarea nu inseamna doar clasicul plic, definitia este ceva mai larga!

#53
AndrewTO

AndrewTO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2017
Salut, am facut si eu o comanda din US, iar coletul a ajuns în prelucrare la BSI Bucuresti pe data de 5.12.2021. Până în ziua de azi nu a fost actualizat raportul, si mă gândesc dacă as putea cumva să mă duc la ei, la sediul BSI Bucuresti cu buletinul să-mi iau coletul ?

#54
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View Posttytysor, on 17 decembrie 2021 - 22:40, said:


  Nu mai scrie povesti, postasul nu duce colete, exceptind cele cu ''factaj'', dar nu e cazul celor externe! Alea duse la domiciliu au regim de scrisori sau scrisori recomandate! in termeni potali, scrisoarea nu inseamna doar clasicul plic, definitia este ceva mai larga!
Colegul zice adevarul, doar ca probabil, a sarit peste niste detalii.

Si mie imi aducea postasul unele colete mici din China. Cu mentiunea ca ii lasam spaga cand imi aducea somajul si pensia. Coincidenta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate