Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Posta Romana & BSI Bucuresti

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

De ce scrii aiureli?? nu a vazut nimeni aberatia cu obligativitatea EORI???
Nu e nicio prostie.
S-a implementat abia de luna asta.
Am colet in vama si acum stau dupa EORI ca nu-l pot trece prin vama.

E si topic dedicat: https://forum.softpe...a-1-iulie-2021/

S-au schimbat regulile total. Platesti TVA si la i valoare de 1 leu.

#20
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Stai că nu înțeleg. Nu poți comanda din afara UE fără să ai EORI? Atunci aia 8 lei pe care ți-i ia poșta la orice colet trecut prin vamă pentru ce sunt? Eu am EORI, care se face gratis, pentru că așa am scăpat de cei 100 lei/colet pe care îi cerea DHL. Dar acum plătesc 8 lei pe colet oricum.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil taxe ptr declaratia vamala.
La mine vine coletul cu totul platit - nu vien cu posta, dar nu am EORI. Ciudatenie - am avut doua colete - acelasi expeditor ( Amazon UK ) dar curieri diferiti - unul a ajuns alaltaieri direct - a facut vama Amazon in Germania, cellalalt sta in vama ca nu am EORI si vad ca astia se misca foarte incet ca sa-l emita. Desi e practic CNP-ul...

#22
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostDianaXO, on 23 iulie 2021 - 02:01, said:

sa nu fie necesar sa mai plec eu prin orasul Satu Mare, pe la nu stiu ce ghiseu.

Intradevar, orasul SM e un megalopolis pe care il traversezi in 15 minute (asta spus de cineva care traiesti acolo). La distantele astea, mai conteaza la ce Oficiu Postal ajunge?

#23
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Atunci de ce ma mai obosesc sa pun ZIP code-ul exact si adresa unde stau , daca astia de la posta romana nu sunt in stare sa mi-l aduca la adresa specificata ? Ca vine coletul din tara sau din strainatate, ei trebuie sa mi-l aduca la adresa respectiva , nu in alt loc.

Ceilalti curieri, imi aduc coletele la usa de exemplu, numa' zic.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr ca Posta Romana nu presteaza servciu door-to-door.
Sau ma ibine zis presteaza asa ceva doar pe partea de posta rapida - EMS - alt serviciu, nu la trimiteri normale.

La adresa iti aduce notifiarea sa te prezinti sa-ti iei coletul de la oficiul postal respectiv. Mai misto e daca e si cu vama ca sunt mai putine oficii postale care au si vama.

#25
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Posteiffel, on 23 iulie 2021 - 11:29, said:

Probabil taxe ptr declaratia vamala.
La mine vine coletul cu totul platit - nu vien cu posta, dar nu am EORI. Ciudatenie - am avut doua colete - acelasi expeditor ( Amazon UK ) dar curieri diferiti - unul a ajuns alaltaieri direct - a facut vama Amazon in Germania, cellalalt sta in vama ca nu am EORI si vad ca astia se misca foarte incet ca sa-l emita. Desi e practic CNP-ul...
Mi-e jena sa-ti spun, dar nu ai inteles tu ce se intimpla! Dar, inca o data, daca nu esti firma, EORI nu este obligatoriu!!!

View Posteiffel, on 23 iulie 2021 - 13:39, said:

Ptr ca Posta Romana nu presteaza servciu door-to-door.
Sau ma ibine zis presteaza asa ceva doar pe partea de posta rapida - EMS - alt serviciu, nu la trimiteri normale.

La adresa iti aduce notifiarea sa te prezinti sa-ti iei coletul de la oficiul postal respectiv. Mai misto e daca e si cu vama ca sunt mai putine oficii postale care au si vama.
Adica, oficii postale cu asitenta vamala (titulatura corecta) exista doar in resedintele de judet plus Bucuresti!
Iar posta presteaza si ''door to door'' pentru colete interne, vine si le ridica de la usa si le livreaza la fel. este asa numitul serviciu de ''factaj''!

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Dar, inca o data, daca nu esti firma, EORI nu este obligatoriu!!!
Pai ... este. Nu pot sa-mi scot coletul fara.
Mi-au zis ca pana la 1 iulie nu aveam nevoie. Acum s-au schimbat reglementarile si e obligatoriu si ptr persoane fizice.

S-a discutat si in topicul indicat mai sus.

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Am gasit si pe site-ul ANAF/Vama modificarile aduse legislatiei - https://www.customs....tat-necomunitar
Cine nu are EORI trebuie sa-l obtina ptr a putea face vama.

#28
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
In sfarsit e in Cluj Napoca -> In prelucrare, pfff m-am linistit, o sa iau legatura cu Postasul local de langa mine, daca e necesar ceva taxa si aviz , sa imi preia el si coletu sa il aduca la oficiul local sa nu mai dau iar ture prin orasul SM dupa colet.

#29
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Ultimul status e Predat la factor - Tranzit Satu Mare, a trecut 2 zile de atunci si nu am primit nici-un semn / apel / ceva , vine oare direct oficiul postal local ?

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Pai intreaba la oficiul postal, sau da-le un mail la [email protected]

Surprinzator suportul clienti se misca destul de rapid.

Eu am trimis saptamana trecuta un colet in Germania, de la oficiul psotal mi-au zis sa verific trackingul dupa 2 zile. Dupa 8 zile inca nu aparuse coletul in tracking. Le-am dat mail si dupa 2 ore mi-au raspuns si mi-au dat tracking-ul din Germania - deja livrasera coletul prin DHL. Abia a doua zi a aparut si la noi pe tracking ,dar numai pana la iesirea din tara...

Tracking-ul e un dezastru, cred ca se opereaza manual in el cand isi aduc aminte.

#31
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
A sosit coletul la oficiul postal de domiciliu, a trebuit sa platesc doar 8 lei, si cam atat a fost.

Attached File  Fără titlu.png   18.7K   80 downloads

Edited by DianaXO, 01 August 2021 - 15:51.


#32
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Posteiffel, on 25 iulie 2021 - 07:25, said:

Am gasit si pe site-ul ANAF/Vama modificarile aduse legislatiei - https://www.customs....tat-necomunitar
Cine nu are EORI trebuie sa-l obtina ptr a putea face vama.
Ai observat ca esti singurul de pe forum care nu poate primi un colet fara eori?

#33
necko1976

necko1976

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 25.01.2021
In cazul in care va confruntați cu problema plata dublă TVA (atât la momentul platii, cât și la momentul in care trebuie sa ridicați coletul), pe site-ul vămii a fost publicata o știre.

http://www.customs.r...i-cu-numar-ioss


#34
IonutNc

IonutNc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 25.05.2017
Salut,
Pe data de 8 noiembrie mi-a fost trimis un colet din Rusia, iar pe data de 17 noiembrie a ajuns la bsi bucuresti. Faza e ca de atunci nu am mai primit niciun update despre colet. Sta la bsi de aproape 2 saptamani.
Si la voi dureaza atat pana pleaca de la bsi, sau am eu ghinion? Am citit review uri despre bsi si timpii de asteptare dar nu am patit niciodata sa astept atat.
multumesc

Attached Files



#35
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Vezi ca colega Diana a asteptat doua saptamani dupa colet, acesta in tara fiind. Tu mai ai 3 zile pana sa se faca doua saptamani. Abia apoi iti poti face griji. Dar daca e in tara, il vei ridica cu siguranta. Pentru orice eventualitate, pregateste niste bani cash si inarmeaza-te cu rabdare.

#36
IonutNc

IonutNc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 25.05.2017

 Puferiu_, on 29 noiembrie 2021 - 15:17, said:

Vezi ca colega Diana a asteptat doua saptamani dupa colet, acesta in tara fiind. Tu mai ai 3 zile pana sa se faca doua saptamani. Abia apoi iti poti face griji. Dar daca e in tara, il vei ridica cu siguranta. Pentru orice eventualitate, pregateste niste bani cash si inarmeaza-te cu rabdare.
banii cash i-am pregatit. sper sa il primesc pe saptamana viitoare, avand in vedere ca maine si poimane sunt zile libere. multumesc de reply

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate