Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 

Dunarea de jos Galati sau Politehnica

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 26.11.2006
Sunt in cea mai mare dilema a vietii mele si nu stiu cum sa ies. Fata mea a fost admisa la automatica si calculatoare galati si inginerie aerospatiala politehnica bucuresti si nu stim ce sa alegem. Ea se gandeste la oportunitatile de student la politehnica in Bucuresti iar eu ma gandesc la valoarea diplomei de la Galati. Viata de student e de 4 ani apoi ramai cu o diploma fara prea mare valoare pe cand la Galati obtii o calificare mai cautata. Avem doar o zi sa ne hotaram si chiar nu stiu ce e mai bine...

#2
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 johnnydanut, on 22 iulie 2021 - 09:55, said:

Sunt in cea mai mare dilema a vietii mele si nu stiu cum sa ies. Fata mea a fost admisa la automatica si calculatoare galati si inginerie aerospatiala politehnica bucuresti si nu stim ce sa alegem. Ea se gandeste la oportunitatile de student la politehnica in Bucuresti iar eu ma gandesc la valoarea diplomei de la Galati. Viata de student e de 4 ani apoi ramai cu o diploma fara prea mare valoare pe cand la Galati obtii o calificare mai cautata. Avem doar o zi sa ne hotaram si chiar nu stiu ce e mai bine...

Dar niciunul dintre voi nu se întreabă la ce s-ar pricepe mai bine? Dacă programarea e pasiunea ei de ce nu AC? Dacă invers, de ce nu politehnica București?
Așa se duce la cacealma și mai vede ea după ce iese, poate vine pofta mâncând.

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
Nu mai conteaza mai deloc diploma aia. Ea vrea la Bucuresti ca deh, scapa de parinti si e singura. Daca as fi in locul vostru cu cat mai aproape de casa, costuri mai mici si alte beneficii, ideea e sa aiba o diploma.

#4
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
'Nu știm ce sa alegem', lăsați copilul sa se ducă unde crede el de cuviință, meseria el o va practica și nu dumneavoastră.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,450
  • Înscris: 30.10.2003

 johnnydanut, on 22 iulie 2021 - 09:55, said:

Sunt in cea mai mare dilema a vietii mele si nu stiu cum sa ies. Fata mea a fost admisa la automatica si calculatoare galati si inginerie aerospatiala politehnica bucuresti si nu stim ce sa alegem. Ea se gandeste la oportunitatile de student la politehnica in Bucuresti iar eu ma gandesc la valoarea diplomei de la Galati. Viata de student e de 4 ani apoi ramai cu o diploma fara prea mare valoare pe cand la Galati obtii o calificare mai cautata. Avem doar o zi sa ne hotaram si chiar nu stiu ce e mai bine...
Daca iese inginera aerospatiala, sa devina calculatorista nu o sa fie mare lucru. Poa sa invete pe parcurs programare si in viitor nu or sa fie probleme.

Oricum la interviuri te intreaba sa vada ce stii, nu se uita mai nimeni peste diplome.

Edited by Bursul, 22 July 2021 - 10:15.


#6
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 Bursul, on 22 iulie 2021 - 10:15, said:


Daca iese inginera aerospatiala, sa devina calculatorista nu o sa fie mare lucru. Poa sa invete pe parcurs programare si in viitor nu or sa fie probleme.

Oricum la interviuri te intreaba sa vada ce stii, nu se uita mai nimeni peste diplome.

De ce să tragă în două direcții degeaba?
Când știi ce-ți dorești și ce vrei să faci nu te mai gândești și la altele.

#7
claude_m76

claude_m76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.04.2018
Primul criteriu trebuie să fie ce își dorește copilul pentru a nu ajunge la scandaluri și reproșuri ulterioare. Eu locuiesc lângă Politehnică și am văzut o grămadă de oportunități pe care le au studenții în cariera care va urma: master în străinătate, recrutări de viitori absolvenți, oferte de colaborare part-time, proiecte cu parteneri respectabili din străinătate și așa mai departe. Nu știu dacă la Galați este la fel. Oricum, multă inspirație în alegere!

#8
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006
1. sa se uite pe ce cursuri sunt in fiecare an la fiecare dintre cele 2 facultati
2. sa se gandeasca daca doreste sa profeseze - sa lucreze in vreunul dintre cele 2 domenii -> aviatie sau programare
3. sa se gandeasca daca dupa ce termina facultatea daca doreste sa se mute din Galati, fie la Bucuresti sau in strainatate

Eu unul daca as dori sa invat automatica si calculatoare, si in acelasi timp as dori politehnica, as face 1 an la Aero si m-as documenta sa vad daca ma primesc apoi cei de la automatica si calculatoare de la politehnica - dand examene de diferente. Stiu ca daca se poate acest lucru, va fi greu, dar macar este Poli din Bucuresti, nu Galati.

Oricum dupa parerea mea, In Bucuresti are mai multe sanse sa gaseasca un loc de munca rapid, fata de Galati.

Dar totul depinde de ea, si de capacitatea ei de adaptare si asimilare a informatiilor.
Politehnica nu este  o facultate usoare. Trebuie depus efort.

La automatica si calculatoare la Poli exista un zis "Primii 7 ani sunt grei pana ajungi in anul 3!"  :))
Sper si cred ca nu sa schimbat.

Edited by rodxtr, 22 July 2021 - 10:29.


#9
nAckatoMy

nAckatoMy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.09.2006
Ca persoana ce s-a mutat in Galati sa faca facultate ( am facut Arhitectura Navala ), iti sugerez sa o sfatuiesti sa plece la Bucuresti. Eu sunt ok, lucrez in domeniul pe care l-am studiat, sa nu intelegi ca asta e motivul, insa multi ani m-am intrebat daca am facut alegerea buna. Mi se pare un oras lipsit de oportunitati Galatiul si daca isi da seama pe parcurs ca nu ii place domeniul in care va termina studiile, macar in Bucuresti are mai multe de ales, mai multe firme etc pt o eventuala reprofilare. Pe cand la Galati... Sa nu mai zic de viata de student care, orice ai spune, pentru ea e importanta chiar daca e doar 4 ani cum zici tu

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,450
  • Înscris: 30.10.2003

 BucsaMobilul, on 22 iulie 2021 - 10:19, said:

De ce să tragă în două direcții degeaba?
Când știi ce-ți dorești și ce vrei să faci nu te mai gândești și la altele.
Am vazut destule cazuri: prima data facultate medicina/ceva asistenta si apoi a ajuns programatoare. Alt caz a termina calculatoarele si mai tarziu s-a facut psiholoaga.
E bine sa ai mai multe oportunitati

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 nAckatoMy, on 22 iulie 2021 - 10:28, said:

Mi se pare un oras lipsit de oportunitati Galatiul
Pai nu are a face unde absolvi cu unde lucrezi. Stii geografie si te duci unde sunt joburi.

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Lasa copilul la Bucuresti, are alte sanse de a vedea cum e lumea in realitate.

#13
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 26.11.2006
Ea si-ar dori mai mult pe informatica insa aerospatiala nu prea are treaba cu asta insa nu prea ii place ideea de Galati si nici nu vrea sa scape de noi, ba din contra, este foarte atasata de noi. Eu nu vreau sa o oblig, doar sa o ajut in luarea unei decizii. Din raspunsuri vad ca nici voi nu ati putea lua o decizie clara intr-o directie deci e de inteles dilema noadtra cumva. Poate e cineva care a studiat la aceste facultati si poate oferi o idee cat de mica.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 johnnydanut, on 22 iulie 2021 - 10:38, said:

Din raspunsuri vad ca nici voi nu ati putea lua o decizie clara intr-o directie deci e de inteles dilema noadtra cumva.
Ba putem lua o decizie dar pentru noi, in cunostinta de cauza, nu pt. altcineva creanga-n targ.

#15
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006

 johnnydanut, on 22 iulie 2021 - 10:38, said:

Ea si-ar dori mai mult pe informatica insa aerospatiala nu prea are treaba cu asta insa nu prea ii place ideea de Galati si nici nu vrea sa scape de noi, ba din contra, este foarte atasata de noi. Eu nu vreau sa o oblig, doar sa o ajut in luarea unei decizii. Din raspunsuri vad ca nici voi nu ati putea lua o decizie clara intr-o directie deci e de inteles dilema noadtra cumva. Poate e cineva care a studiat la aceste facultati si poate oferi o idee cat de mica.

Bucuresti 100%.

De aia ziceam sa va documentati inainte.
Sa vada daca cursurile din cele 2 facultati (Aero Poli/ACS Galati) sunt similare pana in anul 3.
Matematica/Analiza/Algebra , Fizica/Mecanica/Electricitate etc ar trebuie sa fie similare la ambele facultati.

Din cate stiu, doar din anul 3 cursuri diferite.
Sa se uite pe cursuri si sa vada ce ii place mai mult.

Atentie mare ca la Automatica si Calculatore fie la Galati sau la Poli Bucuresti - nu iesi direct programator -> la facultate iti da doar directia, iar tu trebuie sa inveti singur facand intership-uri sau lucrand la firme de programar, la politehnica iesi inginer cu specializare automatica sau calculatore -> nu scrie pe diploma programator!

Verifica si optiune pe care o ziceam, 1 An la Aero Poli cu optiunea de a trece dupa la Automatica si Calculator Poli , dand diferente.

Mai bine te documentezi inainte si apoi decizi, decat sa decizi fara documentare.

#16
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 johnnydanut, on 22 iulie 2021 - 09:55, said:

Sunt in cea mai mare dilema a vietii mele si nu stiu cum sa ies. Fata mea a fost admisa la automatica si calculatoare galati si inginerie aerospatiala politehnica bucuresti si nu stim ce sa alegem. Ea se gandeste la oportunitatile de student la politehnica in Bucuresti iar eu ma gandesc la valoarea diplomei de la Galati. Viata de student e de 4 ani apoi ramai cu o diploma fara prea mare valoare pe cand la Galati obtii o calificare mai cautata. Avem doar o zi sa ne hotaram si chiar nu stiu ce e mai bine...

Fata ta a fost admisă, nu tu. Renunță la orgoliile și frustrările personale și las-o să aleagă ce vrea.

Mulți părinți își obligă copii să facă lucruri pe care ar fi vrut ei să le facă, dintr-o frustrare personală. Încearcă să-și retrăiască viața prin cea a copilului. Nu e corect, mai ales în cazul copiilor maturi. Au raționament, de multe ori văd situația mai bine decât părinții, lăsați-i să-și facă singuri drumul în viață.

Edited by SmurfK, 22 July 2021 - 10:50.


#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Mă gândesc și eu Posted Image: oare sunt posturi de ingineri aerospațiali disponibile în Ro?

#18
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Inginerie aerospatiala, suna mai bine si pare mai de viitor. Acusi acusi, plecam si noi pe luna.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate