Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Schimbare macaz: FrontEnd Dev sau QA Tester (Manual+Automat) ?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Pe scurt, dorsc un fel de carrer advide:

- Testare software (QA Manual+Auto) sau
- Web Dev (initial front, dupa care Full stack in timp)

De ce vreau sa fac asta:

Pur si simplu mi s-a luat de job-ul actual, care implica mai mult parte de Support IT/ Help Desk.
Desi am o certificare Cisco luata prin 2018 - apropo trebuie sa o innoiesc cat de curand, nu am ajuns sa fac suport pe ceva mai avansat decat un Switch L3.
=> imi pun intrebari serioase daca mai merita.

Ca sa trec mai departe pe retelistica, cer si Windows Server la nivel de Middle/Senior (iar lucruri la care nu prea am avut access sa ma joc - fiindca un Senior la 55+ nu dorea sa mai lase postul/atributiile din mana) + Linux.


Mi se pare putin ptr cineva Senior, care are si CCNA-ul (face BGP, SD-WAN, etc), se cere sa stie si Windows Server2008+, eventual sa mai rupa un pic si pe SQL, se mai cere si ceva Linux..ptr cat ?! Nici 2000 de euro ?!

De responsabilitate NU mai vorbim ! Raspunzi de operatiuni de milioane sau zeci de milioane de euro - iar daca ceva pica, capul tau e primul pe lista de "executii"
NU mai zic ca mai nou, cer sa lucrezi in ture si noaptea si in weekend - nu e cazul meu, dar nu ramai pe vecie pe un post la aceeasi firma.
Deci nu se stie pe unde pot ajunge => nesiguranta => trebuie sa fac ceva



Salarial, practic nu prea mai am unde sa mai cresc. Am ajuns la maximul posibil ptr genul de job care il fac.

E OK. Multi ar fi foarte multumiti cu banii astia ! Munca nu prea multa, responsabilitate - dinou NU prea multa...
Lucrat de acasa. Ptr multi => dream job. NU si ptr mine !

Mi s-a luat de Windowsi, troubleshooting, F*** Micro$oft again and over again, si bug-uri care nici ei (M$shit) nu stiu sa le rezolve.
Pur si simplu m-am plictisit/sictirit sa fac asta !


Acum:

1.Testare softare: Daca coafeze au reusit sa faca asta, eu de ce nu ?!
Da, trebuie invatata si ceva programare - dar dinou - why not ?!

Salarii, poate as incepe sensibil la mai putin decat am acum sau poate la fel, dar in 3+ ani, pot ajunge lejer la 1600-1800 de euro luna

Dilema: Nu cumva e o inflatie de QA testeri ?! Mi se pare ca toate lumea se orienteaza pe asa ceva !
Eu sincer doresc sa ajung la nivelul unde sa ma cauta firmele pe mine - NU eu pe ele

2. Web Dev - Front :

Piata: practic toata planeta. Tot ce inseamna web
Experienta: Ceva acum vreo 10 ani, cand mai mult in joaca am pus pe picioare un magazin online - avea in spate opencart.
Chiar mi-a placut sa ma joc cu html - de css nu mai zic ! Putin si java script acolo...
A fost interesant.

Sa zicem ca stiu cu ce se mananca in mare.

Minus: Praf la partea de design - in sensul ca nu am nici un talent artistic.
Dar banuiesc ca asta nu e treaba mea.

Dilema: The f**** indian coder !  "I`ll do the needful" si cand te uiti, te iei cu mainile de cap.
Practic concurenta la preturi de dumping. Desi web dev buni, sunt greu de gasit.
Mai ales pe back end

Acum ce ar fi  mai straight foward intr-un orizont de timp de 6-8 luni, ptr un post de Junior ?


Target:  Minim +2000 de euro in urmatorii +3 ani
Ideal 2500.

Edited by M4V3RiCk_, 22 July 2021 - 00:35.


#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostM4V3RiCk_, on 22 iulie 2021 - 00:24, said:

De responsabilitate NU mai vorbim ! Raspunzi de operatiuni de milioane sau zeci de milioane de euro - iar daca ceva pica, capul tau e primul pe lista de "executii"
Sa inteleg ca esti obligat sa platesti daune de milioane/zeci de milioane de euro? Sau care e legatura cu sumele expuse? Sau ai platit, in trecut?

Altfel, nu prea inteleg dilema.

#3
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View PostM4V3RiCk_, on 22 iulie 2021 - 00:24, said:


Mi se pare putin ptr cineva Senior, care are si CCNA-ul (face BGP, SD-WAN, etc), se cere sa stie si Windows Server2008+, eventual sa mai rupa un pic si pe SQL, se mai cere si ceva Linux..ptr cat ?! Nici 2000 de euro ?!


Nasol, ce să zic...
Cam atât face un instalator sau un electro zugrav.
Un mecanic auto bun nu mai zic, ăia dau cu flit la sumele astea lunare...
Te ai gândit la o recalificare ?

#4
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Instalatorii chiar sunt bine platiti, eu am platit 600 lei pentru doar 4 ore de munca un instalator doar manopera (evident bon nema). Si ii suna telefonul tot timpul pentru alte lucrari. Faceti voi calculele cat face pe luna un instalator bun si poate nu mai faceti concurenta la coafeze pe Testare Software.

#5
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007

View PostM4V3RiCk_, on 22 iulie 2021 - 00:24, said:

Pe scurt, dorsc un fel de carrer advide:

- Testare software (QA Manual+Auto) sau
- Web Dev (initial front, dupa care Full stack in timp)

De ce vreau sa fac asta:

Pur si simplu mi s-a luat de job-ul actual, care implica mai mult parte de Support IT/ Help Desk.
Desi am o certificare Cisco luata prin 2018 - apropo trebuie sa o innoiesc cat de curand, nu am ajuns sa fac suport pe ceva mai avansat decat un Switch L3.
=> imi pun intrebari serioase daca mai merita.

Ca sa trec mai departe pe retelistica, cer si Windows Server la nivel de Middle/Senior (iar lucruri la care nu prea am avut access sa ma joc - fiindca un Senior la 55+ nu dorea sa mai lase postul/atributiile din mana) + Linux.


Mi se pare putin ptr cineva Senior, care are si CCNA-ul (face BGP, SD-WAN, etc), se cere sa stie si Windows Server2008+, eventual sa mai rupa un pic si pe SQL, se mai cere si ceva Linux..ptr cat ?! Nici 2000 de euro ?!

De responsabilitate NU mai vorbim ! Raspunzi de operatiuni de milioane sau zeci de milioane de euro - iar daca ceva pica, capul tau e primul pe lista de "executii"
NU mai zic ca mai nou, cer sa lucrezi in ture si noaptea si in weekend - nu e cazul meu, dar nu ramai pe vecie pe un post la aceeasi firma.
Deci nu se stie pe unde pot ajunge => nesiguranta => trebuie sa fac ceva



Salarial, practic nu prea mai am unde sa mai cresc. Am ajuns la maximul posibil ptr genul de job care il fac.

E OK. Multi ar fi foarte multumiti cu banii astia ! Munca nu prea multa, responsabilitate - dinou NU prea multa...
Lucrat de acasa. Ptr multi => dream job. NU si ptr mine !

Mi s-a luat de Windowsi, troubleshooting, F*** Micro$oft again and over again, si bug-uri care nici ei (M$shit) nu stiu sa le rezolve.
Pur si simplu m-am plictisit/sictirit sa fac asta !


Acum:

1.Testare softare: Daca coafeze au reusit sa faca asta, eu de ce nu ?!
Da, trebuie invatata si ceva programare - dar dinou - why not ?!

Salarii, poate as incepe sensibil la mai putin decat am acum sau poate la fel, dar in 3+ ani, pot ajunge lejer la 1600-1800 de euro luna

Dilema: Nu cumva e o inflatie de QA testeri ?! Mi se pare ca toate lumea se orienteaza pe asa ceva !
Eu sincer doresc sa ajung la nivelul unde sa ma cauta firmele pe mine - NU eu pe ele

2. Web Dev - Front :

Piata: practic toata planeta. Tot ce inseamna web
Experienta: Ceva acum vreo 10 ani, cand mai mult in joaca am pus pe picioare un magazin online - avea in spate opencart.
Chiar mi-a placut sa ma joc cu html - de css nu mai zic ! Putin si java script acolo...
A fost interesant.

Sa zicem ca stiu cu ce se mananca in mare.

Minus: Praf la partea de design - in sensul ca nu am nici un talent artistic.
Dar banuiesc ca asta nu e treaba mea.

Dilema: The f**** indian coder !  "I`ll do the needful" si cand te uiti, te iei cu mainile de cap.
Practic concurenta la preturi de dumping. Desi web dev buni, sunt greu de gasit.
Mai ales pe back end

Acum ce ar fi  mai straight foward intr-un orizont de timp de 6-8 luni, ptr un post de Junior ?


Target:  Minim +2000 de euro in urmatorii +3 ani
Ideal 2500.

Unde lucrezi momentan ca Support Tehnic ? :D

#6
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
in IT e o vorba cu privire la testeri: trebuie sa faca ceva si IT-istii ratati !!!

daca tot vrei bani treci pe web design, front-env developement (e ceva mai simplu ca e mult vizual) sau daca te pricepi chiar si pe Java/C#/Python.

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Acum e la moda "DevOps". Configurezi/intretii mai mult sau mai putin din cod infrastructura cloud ce gazduieste softul firmei.

Sunt tot felul de certificarii de la vendorii de cloud si e mai interesant decat sa administrezi un Windows Server 2008.

Din lista ta, frontend, dar sa fie undeva unde e un frontend cat de cat complex, nu un amarat de blog sau magazin online prefabricat. Trebuie sa nu ti se para ciudat ca tehnologiile frontend la moda se schimba odata la cateva luni.

#8
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View PostDarthBane, on 22 iulie 2021 - 03:39, said:

Nasol, ce să zic...
Cam atât face un instalator sau un electro zugrav.
Un mecanic auto bun nu mai zic, ăia dau cu flit la sumele astea lunare...
Te ai gândit la o recalificare ?

Deh, pasiunea ptr fiare si mecanica auto am descoperit-o tarziu.
De multe ori imi fac intretinerea singur la cazan, in curtea proprie - tocmai satul de electro zugravi si Dorei pe post de mecanici - care nu au citit un manual de reparatie in viata lor

E cam tarziu ptr asta. Plus treburile astea de instalator, mereu au fost vazute la noi ca ceva "naspa", ptr pulime, si sub demintatea la multi.
Asta a fost cultura !

Acum dai cu tunul dupa un instalator bun - sau poate la mult li se pare ca e bun - doar ca le rezolva problemele temporar.
Eu mai punand mana, stiu sa fac imediat diferenta intre instalator cu adevarat bun si un amator.

Iti dai seama ca ai de-a face cu un amator, doar dupa modul cum isi organizeaza etapele muncii. Multi sunt haotici aici - si pot fi incadrati la "Dorei" lejer

Cu toate astea am vazut destule anunturi cu: instalator caut de lucru / caut lucrari.

Plus mediu, NU e foarte academic. Nu as putea lucra cu unul care de ex incearca sa ma convinga ca "vaccinarea e naspa" sau chestii de genul Posted Image)
Ori cu manele rasunand pe fundal de bormasina Posted Image

View Post_-AppleS-_, on 22 iulie 2021 - 05:36, said:

Instalatorii chiar sunt bine platiti, eu am platit 600 lei pentru doar 4 ore de munca un instalator doar manopera (evident bon nema). Si ii suna telefonul tot timpul pentru alte lucrari. Faceti voi calculele cat face pe luna un instalator bun si poate nu mai faceti concurenta la coafeze pe Testare Software.

Nu stiu daca e regula sau exceptie.
Multi au nevoie sa le schimbi un robinet, un racord, un cap de dush - prostii din astea.

Cat naiba sa iei ?!  100-150-200 de lei

La 200 de lei, da 50 pe motorina, mai da 50 de lei pe o sharoma+tigari - ramane cu 100 de lei.
Nu arata asa grozav. Iar aia sunt banii pe ziua aia !
Iar 200 de lei ptr manopera la un robinet, chiar NU e putin.

Maine nu se stie daca il mai cauta cineva.

Plus ca la batranete, daca nu - are grija p**** pensie. Si multi sunt asa !
Ori gandesc la modul - "ce bah, nu mai apuc eu anii aia"


View Postrex, on 22 iulie 2021 - 10:09, said:

daca tot vrei bani treci pe web design, front-env developement (e ceva mai simplu ca e mult vizual) sau daca te pricepi chiar si pe Java/C#/Python.

Probabil aici o sa ma orientez. Plus ca am mai avut contact cu

Cat despre Testari...puii mei !

Poate lua unul cu 2 ani si un pic experienta si maxim 30 de ani, 1500 de euro lejer pe luna ?!
Ia !

La banii astia i se cam rupe cat de ratat il vede lumea sau nu.

Multi isi rup spinarea prin Italia, Spania ori UK ptr aceeasi suma sau mai putin

Edited by M4V3RiCk_, 22 July 2021 - 11:39.


#9
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

View PostM4V3RiCk_, on 22 iulie 2021 - 00:24, said:

Acum:

1.Testare softare: Daca coafeze au reusit sa faca asta, eu de ce nu ?!
Da, trebuie invatata si ceva programare - dar dinou - why not ?!

Salarii, poate as incepe sensibil la mai putin decat am acum sau poate la fel, dar in 3+ ani, pot ajunge lejer la 1600-1800 de euro luna

Dilema: Nu cumva e o inflatie de QA testeri ?! Mi se pare ca toate lumea se orienteaza pe asa ceva !
Eu sincer doresc sa ajung la nivelul unde sa ma cauta firmele pe mine - NU eu pe ele

Ti se pare tie, Tester bun nu devine coafeza de ai mentionat-o (coafeza?? chiar exista asa cazuri?), si sigur nu trece de testare manuala daca e asa, care e mai slab platita by default.

View Postrex, on 22 iulie 2021 - 10:09, said:

in IT e o vorba cu privire la testeri: trebuie sa faca ceva si IT-istii ratati !!!

De ce?

Edited by BucsaMobilul, 22 July 2021 - 13:55.


#10
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Less talk, more action!

Ție mi se pare că ți se potrivește mai mult o poziție de Project Manager.

#11
unudinmultime

unudinmultime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2021

View Postrex, on 22 iulie 2021 - 10:09, said:

in IT e o vorba cu privire la testeri: trebuie sa faca ceva si IT-istii ratati !!!
Cum ar fi softul fara testare ... sau documentatie ?

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,517
  • Înscris: 30.10.2003

View Postrex, on 22 iulie 2021 - 10:09, said:

in IT e o vorba cu privire la testeri: trebuie sa faca ceva si IT-istii ratati !!!
lol, sigur nu stiu aia ce inseamna o testare serioasa. Se face multa testare manuala pe care testarea automata nu poate sa o acopere.
Iar testarea facuta de programatorii care au dezvoltat programul ... well, mult succes ... firmei respective!

#13
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

View PostBursul, on 22 iulie 2021 - 20:08, said:

lol, sigur nu stiu aia ce inseamna o testare serioasa. Se face multa testare manuala pe care testarea automata nu poate sa o acopere.
Iar testarea facuta de programatorii care au dezvoltat programul ... well, mult succes ... firmei respective!

La asta ma gandeam si eu .. developerii ca fac unit testing.. nu-i suficient.

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,517
  • Înscris: 30.10.2003
Pai toata lumea acum: Agile, Scrum, test manager, automatizare, regressions tests, debbuging <> testing si alte prostii de genul asta.

A mai fost un topic aici despre Agile si s-a ajuns la concluzia ca romanii nu au nevoie e ea. Merge si asa ... fara. Basca e o smecherie ca sa prosteasca clientul :D

#15
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 16.01.2020

 M4V3RiCk_, on 22 iulie 2021 - 11:37, said:



Cat despre Testari...puii mei !

Poate lua unul cu 2 ani si un pic experienta si maxim 30 de ani, 1500 de euro lejer pe luna ?!
Ia !

La banii astia i se cam rupe cat de ratat il vede lumea sau nu.

Multi isi rup spinarea prin Italia, Spania ori UK ptr aceeasi suma sau mai putin

Pai salariul de entry level ar fi undeva la 3500 ron net pt un junior tester.  Dupa 2 ani, gasesti lejer in alta parte pe un salariu de 6-7000 ron net.  Este un domeniu foarte cautat si da, dupa ce prinzi o experienta de vreo 3 ani, te cauta HR'istii pe Linkedin. O sa ti se ia de testare manuala la un moment dat si o sa vrei sa treci pe testare automata, iar aici salariile ajung si la 12000 ron net cu 4-5 ani experienta.

#16
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.06.2006

View Postrex, on 22 iulie 2021 - 10:09, said:

in IT e o vorba cu privire la testeri: trebuie sa faca ceva si IT-istii ratati !!!

O conceptie gresita. Aceasta vorba a aparut deoarece developerii sunt suparati ca testerii le gasesc bug uri  si cam distrug mitul ca programatorii sunt zei plus ca ii pune la munca sa rezolve problemele :)

Edited by teddy26, 08 January 2022 - 00:28.


#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu e nici o conceptie, e o "gluma" de retardati. N-am auzit nici un programator sa spuna asa ceva, nici sa se creada zeu. De fapt un programator care ar spune asa ceva ar da dovada de o ignoranta crasa si ar fi tras pe linie moarta cit se poate de repede, de-aia chestiile astea se emit doar sub forma de "glume" sub protectia anonimatului :lol:

#18
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
O echipa de QA buna face minuni intr-un proiect. In general, scriu cod bun si nu las bug-uri "evidente", dar echipa de testare mai gaseste anumite corner-case-uri care mi-au scapat mie.

Cred ca pozitiile de QA sunt vazute mai prost decat pozitiile de dev pt ca sunt ceva mai prost platite si in general directia de tranzitie este de obice QA->DEV (eu nu stiu pe nimeni care sa fi trecut de pe partea de dev pe partea de qa).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate