Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Politeismul este imposibil

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
484 replies to this topic

#37
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Este creatia Lui, dar din ce cauza ni se spune ca daca nu facem cuvantul Domnului ajungem la Satan, care este opusul Sau ?
Inseamna ca e mai mult decat o simpla creatie, din moment ce il "hraneste" cu oameni opusi celor care ajung la El.

#38
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFane, on 21 iulie 2021 - 21:01, said:

dar zeii sunt peste oameni. la ei e cu putinta ce la om nu e! ei sunt fiinte superioare, nu se comporta ca o haita!

Poate zeii despre care o sa scrii dumneata. Cei despre care au scris altii, s-au comportat chiar mai rau ca oamenii. De exemplu, citeste Vedele si Mahabharata si vezi cu ce cataclisme au putut lovi pamantul, cand s-au luptat intre ei.

#39
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
acuma daca Iahve e gelos de ce crezi ca toti sunt ca El?

Edited by Fane, 21 July 2021 - 21:07.


#40
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTruculMagic, on 21 iulie 2021 - 21:03, said:

1. Deci tu vorbesti de povesti, adica lucrui ce nu exista.
2. Oamenii traiesc in libertate, unde ai vazut tu oameni pusi sa traiasca in cusca, ca la zoo ?
3. Doar un om cu o minte diabolica/bolnava poate crede ca 2 oameni intr-o cusca se vor lupta pentru suprematie. Oamenii inteligenti coopereaza intre ei si evolueaza. In cazul tau, fac echipa sa supravietuiasca si sa iasa din cusca.

1. Da, am prezentat o situatie ipotetica, anume ca ar putea exista doi dumnezei atotputernici. Este la fel ca reducerea la absurd sau reducerea la adevar. Care sunt metode de aflare a adevarului din matematica.

2. La puscarie.

3. Eu nu cred nimic, vorbesc din ce am vazut si se tot vede. Si n-am vazut doi oameni inteligenti sa coopereze, nici macar Romeo si Julieta n-au cooperat, ci au murit ca doi prosti aflati in concurenta, cine iubeste mai mult si mai tare.

View Postpufonel, on 21 iulie 2021 - 21:03, said:

Ba s-avem pardon. Zeii sunt nemuritori, doar eroii (care sunt oameni, eventual cu puteri sau abilitati supranaturale daruite de cine stie ce zeu) sunt muritori.

Semizeii, cum e Prometeu, sunt si ei nemuritori, de unde si chinul la care l-a supus Zeus pentru ca a furat focul din Olimp si l=-a dat oamenilor. Daca Prometeu era muritor, murea in prima zi de cand a venit vulturul ala sa-i manance ficatii. Dar tocmai pentru ca era semuizeu, se regenera in fiecare zi si chinul reincepea.

Omule, CITESTE!

Ca esti incult, in ceea ce priveste mitologia greaca, nu-i bai, ca sunt multi. Dar macar nu iti mai da cu parerea! Prometeu nu este zeu, ci este titan. Dar sigur nu faci nici o diferenta intre ei.

Edited by Dorel666, 21 July 2021 - 21:10.


#41
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Intr-un univers in care doua sau mai multe entitati atotputernice se lupta intre ele ca niste fiinte primitive, si fara rost - daca zici nu nu mor sau se regenereaza, in acelasi tip de univers imperfect poate se iubesc intre ei in toate felurile.
Sau poate cand se bat cand se iubesc.
Sau poate nu se iubesc dar sunt friends with benefits...

Nu mai incerca sa concepi lucruri cate te depasesc.

#42
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
De ce ti se pare ca monoteismul ar fi mai plauzibil decat politeismul? Eu cred ca sunt la fel de improbabile.
[ https://mountcarmelapologetics.files.wordpress.com/2018/08/screen-shot-2018-08-22-at-9-43-05-pm.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostDorel666, on 21 iulie 2021 - 21:09, said:


2. La puscarie.

Adica vorbesti despre un caz in care persoana respectiva are probleme si e izolata pentru a nu face rau societatii in care se afla , nu au fost pus acolo un om normal care ar coopera.

#44
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postforeverbanned, on 21 iulie 2021 - 21:04, said:

Este creatia Lui, dar din ce cauza ni se spune ca daca nu facem cuvantul Domnului ajungem la Satan, care este opusul Sau ?
Inseamna ca e mai mult decat o simpla creatie, din moment ce il "hraneste" cu oameni opusi celor care ajung la El.

Pai, fiind creati sau nascuti de Dumnezeu, se mai poate sa o luam si razna. Si atunci Dumnezeu, ca sa nu ne faca praf si pulbere si neant, a ales sa-l faca pe Satan, ca sa ne pedepseasca si sa ne vina mintea la loc fara sa ne distruga.

View PostTruculMagic, on 21 iulie 2021 - 21:12, said:


Adica vorbesti despre un caz in care persoana respectiva are probleme si e izolata pentru a nu face rau societatii in care se afla , nu au fost pus acolo un om normal care ar coopera.

Stiu destui soti care zic ca se iubesc si stau in aceeasi casa precum cainele si pisica. Si sunt persoane ”normale”.

#45
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View PostDorel666, on 21 iulie 2021 - 21:13, said:

Pai, fiind creati sau nascuti de Dumnezeu, se mai poate sa o luam si razna. Si atunci Dumnezeu, ca sa nu ne faca praf si pulbere si neant, a ales sa-l faca pe Satan, ca sa ne pedepseasca si sa ne vina mintea la loc fara sa ne distruga.
Stiu destui soti care zic ca se iubesc si stau in aceeasi casa precum cainele si pisica. Si sunt persoane ”normale”.
Dar tot ne "trimite" la el, dupa ce murim si ingreunam balanta spre faptele rele.
Sau, cel putin, asa sustine teologia crestina.

#46
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postloock, on 21 iulie 2021 - 21:10, said:

Intr-un univers in care doua sau mai multe entitati atotputernice se lupta intre ele ca niste fiinte primitive, si fara rost - daca zici nu nu mor sau se regenereaza, in acelasi tip de univers imperfect poate se iubesc intre ei in toate felurile.
Sau poate cand se bat cand se iubesc.
Sau poate nu se iubesc dar sunt friends with benefits...

Nu mai incerca sa concepi lucruri cate te depasesc.

Poate vorbesti de vreun univers paralel. Eu vorbesc de posibilitatea politeismului in universul nostru, unde toti se bat intre ei si se lupta pentru suprematie. Chiar si dumneata tocmai te impungi cu mine, acum, sa-mi arati ca esti mai destept!

View Postglassofwine, on 21 iulie 2021 - 21:10, said:

De ce ti se pare ca monoteismul ar fi mai plauzibil decat politeismul? Eu cred ca sunt la fel de improbabile.
[ https://mountcarmelapologetics.files.wordpress.com/2018/08/screen-shot-2018-08-22-at-9-43-05-pm.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poate sa-ti para orice, aici discut despre imposibilitatea politeismului. Contra monoteismului este alt topic.

#47
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postforeverbanned, on 21 iulie 2021 - 20:27, said:

Cand Dumnezeu si Lucifer s-au luptat pentru suprematie era politeism in crestinism ?

Nu scrie niciunde că Dumnezeu s-a luptat cu Lucifer, iar Tudorel deschizătorul de topice abracadabrante e atât de habarnist că spune că de fapt s-au certat.

#48
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View PostDorel666, on 21 iulie 2021 - 21:16, said:

Contra monoteismului este alt topic.
Deschis tot de tine ?

#49
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postforeverbanned, on 21 iulie 2021 - 20:32, said:

Nu atunci.
Cu mult inainte: cand Lucifer a adunat niste ingeri de partea lui si a vrut sa il detroneze pe Dumnezeu.
Nu stiu unde e descris asta, nici nu am chef sa caut.
Știu eu unde: niciunde!

#50
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postforeverbanned, on 21 iulie 2021 - 21:14, said:

Dar tot ne "trimite" la el, dupa ce murim si ingreunam balanta spre faptele rele.
Sau, cel putin, asa sustine teologia crestina.

Nu ne trimite Dumnezeu, ajungem singuri, din cauza vibratiei alese. Dar vibratia poate fi modificata oricand. Si tocmai pentru modificarea vibratiei suntem trimisi la diavol.

#51
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View Postericmario, on 21 iulie 2021 - 21:17, said:

Nu scrie niciunde că Dumnezeu s-a luptat cu Lucifer, iar Tudorel deschizătorul de topice abracadabrante e atât de habarnist că spune că de fapt s-au certat.
Ba da, am pus link in postul 22.
Scrie acolo si trimiterile catre versetele din Biblie.

Edited by foreverbanned, 21 July 2021 - 21:19.


#52
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postforeverbanned, on 21 iulie 2021 - 20:38, said:

Eu ma refer la lupta din ceruri iscata de Lucifer cand era ingerul preferat al lui Dumnezeu.
Lucifer a strans o "legiune" de ingeri care s-au razboit cu cei care au ramas de partea lui Dumnezeu, totul pentru a deveni insusi el Dumnezeu.
Basme fără susținire biblică.

#53
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 21 iulie 2021 - 21:17, said:

Nu scrie niciunde că Dumnezeu s-a luptat cu Lucifer, iar Tudorel deschizătorul de topice abracadabrante e atât de habarnist că spune că de fapt s-au certat.

De fapt l-am atentionat de la inceput ca nu scrie, dar am acceptat sa discut pur teoretic aceasta posibilitate.

View Postforeverbanned, on 21 iulie 2021 - 21:17, said:

Deschis tot de tine ?

Nu!

#54
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostDorel666, on 21 iulie 2021 - 21:13, said:

Stiu destui soti care zic ca se iubesc si stau in aceeasi casa precum cainele si pisica. Si sunt persoane ”normale”.

Aia e incompatibilitate , cazuri in care se casatoresc din interes.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate