Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Politeismul este imposibil

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
484 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Sa presupunem ca ar exista doi zei atotputernici, aparuti fiecare separat si independent unul fata de altul. In primul rand, fiind atotputernici, ar sti din start unul de celalalt. Apoi, urmatorul lucru pe care l-ar face, ar fi sa se lupte si sa afle care dintre ei este mai puternic si fiecare ar vrea sa-si impuna suprematia asupra celuilalt si a creatiei celuilalt. Nu s-ar putea omori unul pe altul pentru ca, aparuti din senin si fara ajutorul nimanui, nici n-ar putea muri, eventual s-ar autoregenera continuu. De asa natura incat Universul ar fi doar o lupta continua intre cei doi zei atotputernici, plin de cataclisme nu doar planetare, ci universale. S-ar sicana unul pe altul si ar schimba permanent legile Universului celuilalt. De asa natura incat nimic n-ar putea exista decat temporar si orice fiinta umana ar fi neincetat plina de teroarea mortii si chinurilor oricand posibile.
  Deci, daca este sa exista doi zei, unul trebuie sa fie fiul sau creatia celuilalt. Daca exista trei, unul este Creatorul si ceilalti doi sunt creati sau nascuti de El. Si tot asa, oricat de multi zei ar exista, Unul singur este Creatorul si Tatal tuturor, iar ceilalti sunt fii, nascuti sau facuti. Iar Tatal are putere asupra tuturor si este singurul atotputernic si este singurul Dumnezeu cu adevarat, ceilalti putand oricand fi pedepsiti cu pierderea puterilor sau chiar ucisi.

Edited by Dorel666, 21 July 2021 - 20:22.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006
Sustine cineva contrariul?

#3
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Astept sa vad.

#4
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Eu cred ca tocmai inversul (cel putin in crestinism): monoteismul este imposibil.
Ori ne inchinam si cinstim doar Dumnezeu, ori mai avem "mijlocitori" sau altii, precum sfinti, mucenici, arhangheli.

#5
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 foreverbanned, on 21 iulie 2021 - 20:24, said:

Eu cred ca tocmai inversul (cel putin in crestinism): monoteismul este imposibil.
Ori ne inchinam si cinstim doar Dumnezeu, ori mai avem "mijlocitori" sau altii, precum sfinti, mucenici, arhangheli.

Pai, acei mijlocitori au putere doar pentru ca le este data de Tatal. Nu este puterea lor proprie.

#6
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

 Dorel666, on 21 iulie 2021 - 20:16, said:

Sa presupunem ca ar exista doi zei atotputernici, aparuti fiecare separat si independent unul fata de altul. In primul rand, fiind atotputernici, ar sti din start unul de celalalt. Apoi, urmatorul lucru pe care l-ar face, ar fi sa se lupte si sa afle care dintre ei este mai puternic si fiecare ar vrea sa-si impuna suprematia asupra celuilalt si a creatiei celuilalt. Nu s-ar putea omori unul pe altul pentru ca, aparuti din senin si fara ajutorul nimanui, nici n-ar putea muri, eventual s-ar autoregenera continuu. De asa natura incat Universul ar fi doar o lupta continua intre cei doi zei atotputernici, plin de cataclisme nu doar planetare, ci universale. S-ar sicana unul pe altul si ar schimba permanent legile Universului celuilalt.
Cand Dumnezeu si Lucifer s-au luptat pentru suprematie era politeism in crestinism ?

 Dorel666, on 21 iulie 2021 - 20:26, said:

Pai, acei mijlocitori au putere doar pentru ca le este data de Tatal. Nu este puterea lor proprie.
Asta da.
Deci ei nu sunt la acelasi nivel sau la nivel apropiat de Domnul.

#7
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Ma Dorele mai ia si mata cate o pauza.Du-te-n munti,stai pe o stanca intre brazi si vezi cum iti ies din cap dumnezeii aia care te demonizeaza.

#8
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 foreverbanned, on 21 iulie 2021 - 20:27, said:

Cand Dumnezeu si Lucifer s-au luptat pentru suprematie era politeism in crestinism ?


S-au certat, nu s-au luptat pentru suprematie. Iar arhanghelul Mihail ii zice diavolului ”Sa te mustre Dumnezeu”. Tie iti seamana a discutie intre doi combatanti? Mie imi seamana a discutie intre doi copii ai aceluiasi Stapan si Tata. Dumneata, daca ai  sau ai fi avut vreun frate, poate te-ai batut sau te-ai fi batut cu el, dar arhanghelul nu a indraznit nici atat. Asa de frica ii era de Tatal si stia ca pana si diavolul se teme de Tatal.

Iuda 1:9
Arhanghelul Mihail, când se împotrivea diavolului şi se certa cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să rostească împotriva lui o judecată de ocară, ci doar a zis: „Domnul să te mustre!”


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
de ce sa se lupte? daca toti sunt iubire nu pot sa traiasca zen cu totii? noi, oamenii, daca suntem mai multi trebuie sa ne omoram pana ramane unul singur?

#10
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Nu atunci.
Cu mult inainte: cand Lucifer a adunat niste ingeri de partea lui si a vrut sa il detroneze pe Dumnezeu.
Nu stiu unde e descris asta, nici nu am chef sa caut.

#11
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 foreverbanned, on 21 iulie 2021 - 20:27, said:


Asta da.
Deci ei nu sunt la acelasi nivel sau la nivel apropiat de Domnul.

Ba chiar stau cu Dumnezeu, pe acelasi scaun de domnie. Dar cu puterea data de Dumnezeu si, daca si-o iau in cap vreodata, aceasta putere le poate fi luata.

 Fane, on 21 iulie 2021 - 20:31, said:

de ce sa se lupte? daca toti sunt iubire nu pot sa traiasca zen cu totii? noi, oamenii, daca suntem mai multi trebuie sa ne omoram pana ramane unul singur?

Pe ce lume traiesti?! Da, noi, oamenii, daca suntem mai multi, chiar ne omoram pana ramane unul singur, cu toate declaratiile de iubire zen. Oare nu asta se vede peste tot si mereu?

 foreverbanned, on 21 iulie 2021 - 20:32, said:

Nu atunci.
Cu mult inainte: cand Lucifer a adunat niste ingeri de partea lui si a vrut sa il detroneze pe Dumnezeu.
Nu stiu unde e descris asta, nici nu am chef sa caut.

Ba poti sa ai chef, nu vei gasi! Decat in povesti. Dar toata Scriptura, in intregul ei, arata ca diavolul se teme de Dumnezeu. Ba chiar este scris ”si dracii cred, dar se cutremura”.

#12
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Mai Dorele, tata, explica-mi si mie, care e motivatia ta? Ce faci tu toata ziua, care e jobul tau? Ca nu inteleg, deschizi topicuri fara numar, de-acum deja sunt convins ca nu exista limita pentru tine. Castigi ceva din asta, te plateste cineva? Ca si pe mine ma pasioneaza diverse lucruri, dar nu ma apuc acum sa deschid nspe mii de topicuri despre cele mai tari trupe rock din istorie, despre nspe mii de jocuri video aparute de 50 de ani incoace, despre - despre - despre.

#13
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Kean, on 21 iulie 2021 - 20:28, said:

Ma Dorele mai ia si mata cate o pauza.Du-te-n munti,stai pe o stanca intre brazi si vezi cum iti ies din cap dumnezeii aia care te demonizeaza.

Psalmii 69:9
Căci râvna Casei Tale mă mănâncă şi ocările celor ce Te ocărăsc pe Tine cad asupra mea.


#14
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006

 adisz, on 21 iulie 2021 - 20:22, said:

Sustine cineva contrariul?
In Grecia antica, zeii erau nemuritori si (teoretic) atotputernici, cel putin in relatia cu muritorii. Dar nu se puteau omori sau sa-si faca rau intre ei. Daca se luptau, se luptau prin intermediul oamenilor. Ceea ce inseamna ca mai aveai o sansa la alt zeu daca ii casuna unuia pe tine (vezi Ulise, care l-a siparat pe Poseidomn dar Atena l-a protejat si l-a lasat sa ajunga intr-un final acasa).In crestinism nu prea ai sansa asta, fiind vorma de un singur zeru. Trebuie sa te rogi sa te ierte, si nu poti fi sigur daca te-a iertat.

#15
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Bylly00, on 21 iulie 2021 - 20:36, said:

Mai Dorele, tata, explica-mi si mie, care e motivatia ta? Ce faci tu toata ziua, care e jobul tau? Ca nu inteleg, deschizi topicuri fara numar, de-acum deja sunt convins ca nu exista limita pentru tine. Castigi ceva din asta, te plateste cineva? Ca si pe mine ma pasioneaza diverse lucruri, dar nu ma apuc acum sa deschid nspe mii de topicuri despre cele mai tari trupe rock din istorie, despre nspe mii de jocuri video aparute de 50 de ani incoace, despre - despre - despre.

Asa-i, nu exista explicatie! Decat una:

Psalmii 69:9
Căci râvna Casei Tale mă mănâncă şi ocările celor ce Te ocărăsc pe Tine cad asupra mea.


 pufonel, on 21 iulie 2021 - 20:36, said:

In Grecia antica, zeii erau nemuritori si (teoretic) atotputernici, cel putin in relatia cu muritorii. Dar nu se puteau omori sau sa-si faca rau intre ei. Daca se luptau, se luptau prin intermediul oamenilor. Ceea ce inseamna ca mai aveai o sansa la alt zeu daca ii casuna unuia pe tine (vezi Ulise, care l-a siparat pe Poseidomn dar Atena l-a protejat si l-a lasat sa ajunga intr-un final acasa).In crestinism nu prea ai sansa asta, fiind vorma de un singur zeru. Trebuie sa te rogi sa te ierte, si nu poti fi sigur daca te-a iertat.

Pufonele, in Grecia antica, zeii erau si ei muritori. Abunda televiziunea de filme cu zeii greci, in care se tot explica aceasta, doar tu nu stii.

#16
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Eu ma refer la lupta din ceruri iscata de Lucifer cand era ingerul preferat al lui Dumnezeu.
Lucifer a strans o "legiune" de ingeri care s-au razboit cu cei care au ramas de partea lui Dumnezeu, totul pentru a deveni insusi el Dumnezeu.

#17
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 foreverbanned, on 21 iulie 2021 - 20:38, said:

Eu ma refer la lupta din ceruri iscata de Lucifer cand era ingerul preferat al lui Dumnezeu.
Lucifer a strans o "legiune" de ingeri care s-au razboit cu cei care au ramas de partea lui Dumnezeu, totul pentru a deveni insusi el Dumnezeu.

Da si tu un link, o trimitere oarecare la faptul despre care vorbesti.
Dar sa presupunem ca ai avea dreptate. Atunci, cand s-a terminat acest razboi? De ce ne ataca diavolul pe muteste si nu pe fata? In plus, daca cocosul din curte sare asupra mea, inseamna ca-i egal cu mine in putere si ca eu nu mai sunt stapanul lui si cel care-l poate baga oricand in oala?

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

 Dorel666, on 21 iulie 2021 - 20:35, said:

Pe ce lume traiesti?! Da, noi, oamenii, daca suntem mai multi, chiar ne omoram pana ramane unul singur, cu toate declaratiile de iubire zen. Oare nu asta se vede peste tot si mereu?
tu esti crestin? omori oameni?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate