Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Transformare bicicleta

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.03.2004
Buna,
Am o bicicleta mai veche Frejus cu 7 viteze si as vrea sa va rog sa ma ajutati
sa o transform intr-una cu o singura viteza (sa renunt la maneta, cablu,
camasa, schimbator). Pot oare folosi roata pe care o am?
Multumesc anticipat pentru indrumari, sfaturi si rabdare.

#2
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 12.09.2017
am incercat acelasi lucru cu un dhs, magazinul nu avea piesele necesare dar e posibil sa o transformi in single speed la un service de biciclete

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Demontezi schimbatorul si scurtezi lantul.

#4
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Parcă există atât butuci cu viteze ce trebuie schimbate manual din manetă, dar sunt și cu viteze ce se schimbă automat în funcție de turație/viteza de rotire a roții(?). Dacă ce ai tu este strict cu viteze ce se schimbă manual, rămâne de stabilit pe ce viteză vrei să o lași, după care să scurtezi lanțul.
O poză ar ajuta.

Edited by onisifor12, 21 July 2021 - 04:07.


#5
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 17.12.2019
Transformarea este posibilă dar în funcție de particularitățile constructive ai nevoie și de ceva piese.
Roata poate fi folosită dar pentru butuc cu filet trebuie pinion freewheel iar pentru pinioane casetate trebuie pinionul și distanțierele corespunzătoare.
Dacă ai cadru cu drop-out orizontal, e suficient să scurtezi lanțul. Dacă ai cu droup-out vertical ai nevoie de întinzător sau folosești schimbătorul pe post de întinzător. Va trebui să adaptezi șuruburile de limitare a mișcării în așa fel încât să-l blochezi pe poziția necesară.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
O poți lăsa așa și nu mai schimbi vitezele.
Știi ca dacă o faci fixie trebuie sa pedalezi non stop?


#7
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 17.12.2019
Ca să o facă fixi trebuie schimbată roata sau cel puțin butucul cu unul dedicat.

#8
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.03.2004
Multumesc pentru raspunsurile prompte.
Cred ca trebuia sa mai dau niste detalii despre bicicleta si o fac acum :
- foaia are 42 dinti
- pinioanele sunt freeweel
- roata e de 28"
- dropout-urile sunt verticale
Din raspunsurile voastre si din ce am mai citit, cred ca e mai greu de realizat daca vreau sa pastrez roata (mai ales ca desi nu sunt chiar nepriceput, abia acum incep sa invat mai multe despre biciclete); oricum nu renunt complet la idee, cu sfaturile voastre si cu ce gasesc pe net ar fi posibil sa reusesc :), dar in acelasi timp v-as ruga sa ma indrumati cum ar trebui facut daca schimb roata si/sau pinionul dedicat, cum zice exqusit_drunk.

#9
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009

View Postpotosr, on 21 iulie 2021 - 10:36, said:

Multumesc pentru raspunsurile prompte.
Cred ca trebuia sa mai dau niste detalii despre bicicleta si o fac acum :
- foaia are 42 dinti
- pinioanele sunt freeweel
- roata e de 28"
- dropout-urile sunt verticale
Din raspunsurile voastre si din ce am mai citit, cred ca e mai greu de realizat daca vreau sa pastrez roata (mai ales ca desi nu sunt chiar nepriceput, abia acum incep sa invat mai multe despre biciclete); oricum nu renunt complet la idee, cu sfaturile voastre si cu ce gasesc pe net ar fi posibil sa reusesc Posted Image, dar in acelasi timp v-as ruga sa ma indrumati cum ar trebui facut daca schimb roata si/sau pinionul dedicat, cum zice exqusit_drunk.

Merge  pastrata  roata,butucul etc.Doar desfaci  pinionele alea  cu  mai multe viteze  si  instalezi  asta https://www.emag.ro/...RhoCReMQAvD_BwE
Daca  nu  te pricepi  sau nu poti  te duci la un service  biciclete.Si  baietii  ori iti scurteaza  lantul ori iti pun un lant  nou.Franele  sa le pastrezi.Eu  iti  zic  ca merge pt  ca am   facut asa la  2  biciclete,si nu iti  trebuie alte modificari,la butuc.

#10
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 17.12.2019

View Postcotizo_dacul, on 21 iulie 2021 - 12:30, said:


Merge  pastrata  roata,butucul etc.Doar desfaci  pinionele alea  cu  mai multe viteze  si  instalezi  asta https://www.emag.ro/...RhoCReMQAvD_BwE
Ar mai fi un mic detaliu ca refacerea spițării pentru aducerea butucului pe centrul roții cu diferenșa de lățime a grupului de 7 pinuiane față de freewheel-ul cu o viteză.

#11
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009

View Postexqusit_drunk, on 21 iulie 2021 - 13:47, said:

Ar mai fi un mic detaliu ca refacerea spițării pentru aducerea butucului pe centrul roții cu diferenșa de lățime a grupului de 7 pinuiane față de freewheel-ul cu o viteză.
Nenea   ti-am  zis  ca am  facut asta la 2  biciclete.La o  semicursiera si la un mtb.Nu  a trebuite sa  refac  nimic.Pai la cat costa  o  spitare,mai bine iei o janta noua.
Practic lantul  ar merge  pe locul  pinionului cel mare,cel  de forta.

Edited by cotizo_dacul, 21 July 2021 - 15:34.


#12
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 17.12.2019
Da nenea, soluția românească ”merge ș-așa” este perfect valabilă. Eu spuneam ce trebuie făcut pentru o transformare ”ca la carte”. Desigur, varianta mea nu e obligatorie dacă pe inițiator îl mulțumește varianta ta. Pe mine nu m-ar mulțumi.

Edited by exqusit_drunk, 21 July 2021 - 15:55.


#13
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009
Din cate stiu  eu (sper sa nu ma insel)nu exista   roata pt   grup  cu 7  pinioane sau  roata  pt  grup  cu 10  pinioane sau pt  grup  cu  5  pinioane.Latimea  rotii si a butucului  este standard.Pinioanele  vin  infiletate  pe  butuc.Filetul are aceleasi spire  pt  toate  grupurile de pinioane,si  pt  celo de 5 si cel de  7  si cel  de  10-11.Daca  tu  vrei sa arunci banii inutil,da-i inainte.Ultima bicicleta  transormata   asa  ,am  facut-o la un service  de  biciclete,si aia n au zis  nimic de respitare,schimbare butuc,etc

#14
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 17.12.2019
cotizo_dacul, cu ce-l ajuți pe inițiator dacă intri într-o contradicție pe o temă pe care nu o cunoști absolut deloc?
Material de studiu: https://www.sheldonb...ss.html#spacing

#15
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009
Prietene,tu vii  si imi  arati  un  tabel  cu  biciclete  de mii  de  euro.Eu iti  zic  ca am  facut la   biciclete din astea  de  cateva milioane   si merge  brici.Tu o  tii pe  a ta.La  biciclete   din  alea scumpe  asa o fi.Dar   eu acum   daca  ma  duc in  magazin si iau  o roata  noua de spate(o  roata  din  asta  ieftina,chinezeasca)pot sa ii pun  ce grup vreau  eu,si merge  farfa  modificari cadru,spite  etc.Tu  vorbesti din teorie,eu iti  zic din practica.
AAA,si il ajut sa nu cheltuie multi bani,ca o respitare  il  costa   cat o roata  noua.

Edited by cotizo_dacul, 21 July 2021 - 17:56.


#16
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.03.2004
Am sa cumpar pinionul recomandat si apoi va voi spune cum merge treaba.

#17
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 17.12.2019

View Postcotizo_dacul, on 21 iulie 2021 - 16:07, said:

Din cate stiu  eu (sper sa nu ma insel)nu exista   roata pt   grup  cu 7  pinioane sau  roata  pt  grup  cu 10  pinioane sau pt  grup  cu  5  pinioane.Latimea  rotii si a butucului  este standard.Pinioanele  vin  infiletate  pe  butuc.Filetul are aceleasi spire  pt  toate  grupurile de pinioane,si  pt  celo de 5 si cel de  7  si cel  de  10-11.

View Postcotizo_dacul, on 21 iulie 2021 - 17:55, said:

eu iti  zic din practica.
Să-mi arăți și mie, practic. că ce ai scris în primul post nu e o mare prostie.

#18
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009

View Postexqusit_drunk, on 21 iulie 2021 - 20:05, said:

Să-mi arăți și mie, practic. că ce ai scris în primul post nu e o mare prostie.
Bai  baiete,tu nu intelegi ca am facut treaba asta si a mers.Am  schimbat  grup  pinioane  cu  7   cu unul cu 5.Am  schimbat  unul  cu  4  cu unul  cu  5 .Am pus  pinionul pe care l-am  recomandat initiatoruli pe  o roata  de pe care am dat  grup  cu pinioane  cu 6  pinioane.Eu  nu  iti vorbesc   din documente. si carrti,Iti  vorbesc  din.Tu nu  ai inteles,initiatorul cauta o metoda  ieftina sa  resuciteze o bicicleta  veche.Bine  ca nu ii recomanzi sa schimbe si cadru,sau  axul pedalier.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate