Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Abonament optim nelimitat rural 11 lei/luna

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postmtuchendria, on 21 iulie 2021 - 13:40, said:

@Pololica, la reinoirea de ab(net, tv sau mobil) beneficiezi de reducere 50% din tarif ab 4 luni din cele 24. Deci platesti ab 11 luni pe an si folosesti servicii 12 luni, si nu e aleatorie treaba, tre sa mergi in POP si sa ceri prelungire contract.

La POP... Cand am portat-o pe soacra-mea la Digi (deci vorbesc in cunostinta de cauza cu semnalul si calitatea), s-a putut online/electronic. Am cautat sa gasesc pe site sa obtin oferta (reducerile de 50%). Nu s-a putut/nu se poate, trebuie abonament nou. Practic fidelizare 0 (zero).

La Orange am fost de doua ori in 3 ani: prima data cand am semnat abonamentul si a doua oara cand am preluat numarul tatei (titular de contract fiind mama, care murise). In rest, totul telefonic sau online. La vodafone (ca am fost si la ei), am calcat in magazinul lor doar o data in 5 ani (la semnarea contractului). Dupa, la fel, doar telefonic sau online.

Totusi, ca sa nu divagam prea tare de la subiect: prefer sa platesc pentru servicii, nu pentru lipsa lor. De ce pe IPhone nu ofera suport oficial pentru VoLTE (ma leg si de lipsa VoWiFi)? Ma rog, asta e alta discutie (in casa stau prost cu semnalul si depinde de WiFi ca apel telefonic).

#20
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Azi , dupa ce s-a facut portarea la gigi , in creierul muntilor Apuseni iaca rezultatul :

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   51.99K   113 downloads


#21
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu a contestat nimeni ca nu functioneaza, doar ca nu peste tot merge (macar) asa. Plus ca parerile sunt, in general, cam spre extreme (ori aproape de antena si merge bine, ori la limita antenei/frecventei si merge de mai bine lipsa).

Totusi, cum ziceam, numarul de Digi este folosit de soacra si nu are bube (zona Rahova) cu semnalul si netul, dar cand plecam din Bucuresti, sunt destule zone in care semnalul lasa de dorit (in sensul ca la o convorbire telefonica ori are intreruperi, ori abia se intelege). Cel mai des traseu este Bucuresti-Draganesti Olt (parca Neaceasca85 e de acolo sau din zona???). Pe traseu sunt zone mizerabile, dar si zone cu semnal bun (in zona Draganesti Olt). Concluzia o tragi singur. Pe Orange si Vodafone e destul de constant semnalul (n-am sesizat pierderi, desi am lasat pe radio online de mai multe ori telefonul).

#22
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Eu de aceea am optat pt Digi aici in Apuseni ca alte retele merg cand si cand iar in week end era dezastru . Acuma nu mai am treaba - urmeaza sa pun si net pe fibra optica si aia e Posted Image

#23
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 01.05.2016
Poate ar fi un feature util pentru utilizatorii de servicii de la RDS sa se poata face telefonic / din contul de client a acestei fidelizari, dar e de inteles de ce nu este, ca oricum sunt unele servicii destul de ieftine comparativ cu concurenta si ar iesi pe minus furnizorul.

Legat de fidelizarea telefonica de la O, V sau T, la care trebuie sa te milogesti, sa stai in maini sau alte artificii pentru a beneficia de ea sau mai rau, sa te intelegi la mere si sa primesti pere. Suntem diferiti si avem experiente si nevoi diferite, asa ca nu e ok sa generalizam.
Seara buna sa aveti.

#24
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postcattavencu, on 21 iulie 2021 - 09:27, said:

Habar n-aveti cat de scumpi sunt orange si vodafone la preturile standard.

Apropo de roaming, ma interesa Turcia pentru in viitorul apropiat:

Daca ai un abonament RDS: 0,20 euro / min apelul catre Ro sau alta tara UE
Daca ai un abonament Orange: 1,45 euro / min catre Ro si 1,83 euro / min catre alte tari UE

Trafic internet Digi: 0,0125 euro / MB
Trafic internet Orange: 7,1400 euro / MB (de 571 de ori mai scump !!!!!)


Un SMS trimis: 4 centi la Digi, 45 de centi la Orange (!!!!!!!!!!)

Bai, si e doar Turcia, nu e Vanuatu / Kiribati / Insulele Solomon !!!!

Si se mai intreaba unii daca merita sau nu Digi.


https://www.orange.r...urcia#abonament

https://www.digi.ro/.../roaming#tarife

Attached Files


Edited by cattavencu, 28 July 2021 - 14:00.


#25
abit

abit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 27.07.2006
sa nu uitam de vecinii nostri, in Ucraina Digi 0,0125 euro, Orange 9,52 euro (de 761 de ori mai scump) Posted Image

#26
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,519
  • Înscris: 20.10.2006
Doar ca la concurenta exista și opțiuni cu minute, sms și internet in roaming, la Digi nu.

#27
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Daca ar exista la Digi ar fi concurenta neloiala 😁

#28
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Usor,usor,a intrat Baxxon in rindul lumii.....Bravo,vin la o bere in Apuseni....Digi are si zone neacoperite,atentie,eu le gasesc spre Pitesti,sunt cam doua....

#29
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Haida !
Ia pe fibra optica cum merge netu de la Gigi , aici in Apuseni :

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   198.61K   151 downloads

Edited by BaXXon, 28 July 2021 - 21:59.


#30
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,927
  • Înscris: 28.09.2017
Super!

#31
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013

View PostBaXXon, on 20 iulie 2021 - 22:43, said:

Nu e neaparat sa locuiesti in rural ci doar sa ai o proprietate in rural . Da , a venit un angajat de-al lor la mine acasa .
Daca am teren aproape de Miroslava (dar care figureaza ca fiind in localitatea Iasi) se considera ca e urban?

View Postcattavencu, on 28 iulie 2021 - 13:57, said:

Bai, si e doar Turcia, nu e Vanuatu / Kiribati / Insulele Solomon !!!!
Si se mai intreaba unii daca merita sau nu Digi.
https://www.orange.r...urcia#abonament
https://www.digi.ro/.../roaming#tarife
Confirm....am avut abonament la Digi (cel de 2 eur) si cand am fost in vacanta (acu vreo 5 ani cred), avand un incident, a trebuit sa folosim asigurarea de sanatate. Cred ca am vorbit mai mult de 20 min la telefon (stiu ca un numar era din Ungaria....plus convorbiri scurte ale sotiei cu soacra)...factura a fost de aproximativ 35 lei (neasteptat de putin)

Edited by sas_ro, 08 September 2021 - 18:03.


#32
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Depinde unde platesti impozitul. Daca impozitul se plateste CATRE Primaria Iasi, nu cred ca te incadrezi. Depinde cum interpreteaza Digi. Sunt destule orase care au in componenta si satele limitrofe.

Legat de Roaming: Vodafone are 6E pentru 2.5GB si 20 minute pentru Turcia si alte cateva tari (apoi, dupa consum, 1.20E pentru 20 minute si 4.80E pentru 2.5 GB, practic independente, nu "Gramada" pentru acelasi pret de 6E)

#33
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013

View PostPololica, on 09 septembrie 2021 - 09:20, said:

Depinde unde platesti impozitul. Daca impozitul se plateste CATRE Primaria Iasi, nu cred ca te incadrezi. Depinde cum interpreteaza Digi. Sunt destule orase care au in componenta si satele limitrofe.

Legat de Roaming: Vodafone are 6E pentru 2.5GB si 20 minute pentru Turcia si alte cateva tari (apoi, dupa consum, 1.20E pentru 20 minute si 4.80E pentru 2.5 GB, practic independente, nu "Gramada" pentru acelasi pret de 6E)
Este in Iasi (din pacate) ...chiar daca practic sunt la periferie ("pe deal la Miroslava")

iar legat de roaming - nu stiu ce sa zic...Vodafone pare scump....dar cu siguranta depinde de nevoile fiecaruia

#34
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Spre diferenta de Digi, concurenta ofera reduceri si se mai scot acolo diferenta de tarife. Daca ai doar un numar, la Digi ai 6E (TV)+6E (net 300Mbps)+5E (mobil), adica 17E si poate ajunge la mobil pana la 5numere x 3E (adica 27E pentru net, tv si 5 mobile. La restul, preturile variaza (la Orange am mobile in suma de 22E, dar 1x (8E-2E)+2x8E. Daca as adauga si TV si net, aceleasi servicii ca la Digi, in loc de 12E (6E tv si 6E net) as plati 8E (net si tv), deci cu 4E mai putin lunar). Daca as avea doar un numar as plati 8E (mobil)+8E (net si TV), adica 16E, plus 100GB extra pentru mobil, pe langa abonament. La consumul meu (chiar si pe toate cele 3 numere) ar fi, practic, nelimitat.

Deci variatiile sunt destul de mari, in functie de nevoile fiecaruia. Asa ca pentru o suma (un abonament mobil, un abonament tv si un abonament de net) poti avea o suma care sa difere, daca mai vin si alte numere mobile, iarasi se pot schimba nu doar cifre, ci si beneficii.

Luat individual, Digi e ieftin, dar la servicii multiple (mobil+net+tv), situatia se poate schimba. Teoria relativitatii se aplica in orice combinatie. Sa-ti spun ca m-a sunat saptamana asta un consultant Orange sa-mi ofere pe unul din numere (iesit din perioada minima) internet nelimitat la 8E (e unul din cele de 8E)? Lunar incarc o cartela si, pe langa cei 50GB, mai primesc inca 30GB (alocarea o fac pe numarul iesit din perioada, de acolo incarc) si mai mult de 10-15GB vad ca nu se consuma pe acel numar (si nu mai sta pe WiFi de cateva luni, tocmai sa vada care este consumul). Pe numarul meu am consumat luna trecut 0.75GB (dar am stat pe Wifi, intrucat acasa am semnal pe Orange slab si cam depind de apelul WiFi).

#35
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 09.02.2007

View Postmcd2020, on 28 iulie 2021 - 17:49, said:

Usor,usor,a intrat Baxxon in rindul lumii.....Bravo,vin la o bere in Apuseni....Digi are si zone neacoperite,atentie,eu le gasesc spre Pitesti,sunt cam doua....

La un abonament Digi de 2 euro chiar nu-mi pasă că pe o porțiune de drum în lungime de 62 km, apelurile Digi mi se întrerup de 2 ori, iar apelurile Vodafone, Orange și Telekom mi se întrerup tot de 2 ori! În afară de zonele de câmpie, este imposibil să acoperi toate drumurile în procent de 100%. Semnalul în mașină mai depinde de modelul de telefon mobil și mai ales de locul din mașină în care ții telefonul. Am văzut cazuri de băieți care conduc ținând telefonul mobil pe scaun lângă... aparatul reproducător! Posted Image  Deci de unde semnal acolo???
Să nu uităm și faptul că autovehiculele sunt confecționate din oțel și tablă. Pentru că au geamuri, nu sunt chiar ca o cușcă Faraday, dar dacă nu ținem telefoanele aproape de geamuri, mașina devine o semi-cușcă Faraday.

#36
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013

View PostPololica, on 09 septembrie 2021 - 11:32, said:

Spre diferenta de Digi, concurenta ofera reduceri si se mai scot acolo diferenta de tarife. Daca ai doar un numar, la Digi ai 6E (TV)+6E (net 300Mbps)+5E (mobil), adica 17E si poate ajunge la mobil pana la 5numere x 3E (adica 27E pentru net, tv si 5 mobile. La restul, preturile variaza (la Orange am mobile in suma de 22E, dar 1x (8E-2E)+2x8E. Daca as adauga si TV si net, aceleasi servicii ca la Digi, in loc de 12E (6E tv si 6E net) as plati 8E (net si tv), deci cu 4E mai putin lunar). Daca as avea doar un numar as plati 8E (mobil)+8E (net si TV), adica 16E, plus 100GB extra pentru mobil, pe langa abonament. La consumul meu (chiar si pe toate cele 3 numere) ar fi, practic, nelimitat.

Deci variatiile sunt destul de mari, in functie de nevoile fiecaruia. Asa ca pentru o suma (un abonament mobil, un abonament tv si un abonament de net) poti avea o suma care sa difere, daca mai vin si alte numere mobile, iarasi se pot schimba nu doar cifre, ci si beneficii.

Luat individual, Digi e ieftin, dar la servicii multiple (mobil+net+tv), situatia se poate schimba. Teoria relativitatii se aplica in orice combinatie. Sa-ti spun ca m-a sunat saptamana asta un consultant Orange sa-mi ofere pe unul din numere (iesit din perioada minima) internet nelimitat la 8E (e unul din cele de 8E)? Lunar incarc o cartela si, pe langa cei 50GB, mai primesc inca 30GB (alocarea o fac pe numarul iesit din perioada, de acolo incarc) si mai mult de 10-15GB vad ca nu se consuma pe acel numar (si nu mai sta pe WiFi de cateva luni, tocmai sa vada care este consumul). Pe numarul meu am consumat luna trecut 0.75GB (dar am stat pe Wifi, intrucat acasa am semnal pe Orange slab si cam depind de apelul WiFi).
Da, aveti dreptate, dar se poate si fara sa fie la pachet.
Eu am net si TV la orange cu 10 lei (e drept ca am folosit cartela unei rude ca sa beneficiez de oferta).
3 mobile la Telekom (care cred ca vor fi preluate de Orange), fiecare la 3 eur...iar de vreo 2 luni, la 2 eur (dintr-o eroare mi-au pus un discount pe un numar pentru si plateam 1 euro - dar in primavara au redus discountul si plateam 2 eur pe acel numar...asa ca le-am cerut sa-mi aplice acelasi discount si pe celelalte numere si am ajuns la 2 eur fiecare numar).
1 mobil la vodafone - 3 eur
Un minus ar fi ca nu am roaming la preturile de mai sus...dar nu iesim prea des din tara.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate