Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Arbo Residence Mogosoaia

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
lumea360

lumea360

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.02.2015
Salutare,

Nu am gasit nicio informatie despre Arbo Residence Mogosoaia asa ca deschid acest topic pentru discutii. Informatii complete se pot gasi aici: https://www.arboresidence.ro/

Apartamentele de 3 camere cu gradina sau terasa mi s-au parut interesante. La prima vedere poate parea departe de orice insa odata terminat pasajul, accesul la Park & Ride Straulesti ar trebui sa se faca foarte usor, iar de acolo poti sa ajungi in orice zona a orasul destul de repede. Cel mai mare semn de intrebare este in jurul canalizari, care nu stiu daca exista, si a accesului auto in complex care la prima vedere pare destul de complicat.

A fost cineva la vizionare sau are mai multe informatii despre acest proiect?

Multumesc!

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Eu stau in Mogosoaia, peste lac, vis-a-vis de palat. Zona s-a aglomerat foarte mult si se va aglomera in continuare. Mogosoaia este tranzitata de cei care locuiesc in Buftea si toate comunele care ii urmeaza, de multe ori coada pina la sensul giratoriu de la centura este formata de la calea ferata dintre Buftea si Mogosoaia. Vino intr-o dimineata la 7-8 in zona sa vezi traficul si apoi ia o decizie. Recomand ca vizita sa o faci dupa inceperea scolilor si, desigur, intr-o zi lucratoare.

#3
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
suprafete ok-ish...nu sunt adeptul bucatariilor deschise
cu gradina la bloc e cu dus-intors....sunt suprafete mari si folosibile dar tot nimeresti un meltean fara scrumiera si cu o ciorba stricata(tot ce  e de aruncat, va fi gasit in gradina ta)
cu terasa e misto vara,dar primavara/toamna/iarna nu ai sanse sa o folosesti, te ia vantul pe sus
preturi maricele

#4
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Hai că e interesant conceptul, e altceva față de residence-urile care au împânzit Bucureștiul și periferia.
Prețurile piperate. Măcar de s-ar ține de conceptul de spațiu verde.

#5
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Aveti si canalizare?  Sau va duceti in padure?

#6
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Mogosoaia e noul El-Dorado, mai ales ca situatia s-a imputit dpdv al costurilor totale, asa ca se cauta teren inca ieftin.

Problema este accesul dezastruos la oreled e varf.

#7
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 Ahasverus, on 20 iulie 2021 - 20:50, said:

Mogosoaia e noul El-Dorado, mai ales ca situatia s-a imputit dpdv al costurilor totale, asa ca se cauta teren inca ieftin.

Problema este accesul dezastruos la oreled e varf.

Las' ca poate continua Mucusor autostrazile suspendate ale lui Oprescu.
Da' oricum vine valul 4 asa ca toata lumea ramane in lucru la distanta.
Primaria va parasuta mancare si bere rece in cartierele blocate cu masini.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Razi tu razi, dar dupa ce stai un an la apartamentul tau din centrul cartierului dormitor (cu acces la metrou), o sa ti se para paradis sa vezi un colt de cer, chiar si in Mogosoaia.

#9
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Am stat cativa ani chiar bine, in Primaverii, la mansarda. Aer curat, liniste, un mic balcon pentru baut cafeaua sau lucrat la laptop. Doar gugustiucii se mai gainatau pe antena cu care ciordeam internet de la vecini.Posted Image
Dar pe vremea aia era curat , liniste  si aveam si loc de parcare, ca erau vecinii de treaba.
Pacat de cartierele astea noi - din cauza coruptiei, debandadei din constructii si ilegalitatilor, haosului si slipsei sistematizarii, majoritatea cartierelor noi sunt niste orori dpdv a serviciilor (acces, locuri de parcare, magazine, acces la arterele principale, salubrizare, apa si canal, lipsa poluarii, etc.).

Edited by FatCat33, 20 July 2021 - 23:44.


#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Ce adâncime va avea substratul pentru arbuști? Mă îndoiesc că va ajunge vreunul la 4 m, cum pare cel din imaginea promo (partea dreaptă, familia la picnic).

#11
olivelil

olivelil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.09.2009
Gradinile nu prea renteaza ca nu prea poti sa faci ce vrei in spatiul respectiv - gen un shed, un foisor - cum sunt amenajate prin Greenfield. Vor fi reguli cel putin in prima parte - pentru ca vor cica primele blocuri sa fie de prezentare, ca mai sunt si altele de construit. Si nici nu poti planta arbori, stratul de pamant va foarte subtire. Cel mult flori.
Am tot cautat apartamente cu o curte mica acolo, insa ce am gasit mai rezonabil sa zic nu prea putea functiona asa cum ai vrea. Asa ca am decis ca nu prea renteaza. In plus, am stat la un apt cu curte si desi mai statea o singura persoana in bloc, ne mai trezeam cu diverse aruncate de dansa in cap :((.

#12
Bojanus

Bojanus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.11.2021
A mai incheiat cineva antecontract cu ei?

#13
Sigmus

Sigmus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.11.2018

View Postolivelil, on 18 septembrie 2021 - 21:06, said:

Gradinile nu prea renteaza ca nu prea poti sa faci ce vrei in spatiul respectiv - gen un shed, un foisor - cum sunt amenajate prin Greenfield. Vor fi reguli cel putin in prima parte - pentru ca vor cica primele blocuri sa fie de prezentare, ca mai sunt si altele de construit. Si nici nu poti planta arbori, stratul de pamant va foarte subtire. Cel mult flori.
Am tot cautat apartamente cu o curte mica acolo, insa ce am gasit mai rezonabil sa zic nu prea putea functiona asa cum ai vrea. Asa ca am decis ca nu prea renteaza. In plus, am stat la un apt cu curte si desi mai statea o singura persoana in bloc, ne mai trezeam cu diverse aruncate de dansa in cap :((.
Niciodata terasa sau grădină la bloc. Am avut de la 6ani... și prețul era modic atunci...o sa devină repede groapă de gunoi, wc public atât pentru vecinii cu animale sau apucături de animale cât și trecatori. E doar o chestiune de timp în România. În schimb în Franța/Austria am avut grădină la interior dar și niște reguli de oameni civilizați. Fără rufe intinse, fără mașini în curtea interioară decat daca te muți, nimeni nu-și lasa copii să urle până la miezul nopții, fără câini in curte. În schimb unde locuiesc acum în București e plin de rahat de câine, câțiva trandafiri care sunt jefuiți foarte mult praf miros de canalizare și zgomot, o asociație ilegala cu apucături comuniste...fac ce vor fără să întrebe pe nimeni, dar la suprapreț. Oamenii tac nu par să fie deranjați.
Am fost interesat de aceasta zonă dar traficul este imposibil...foarte multe camioane..sunt zile cand se formeaza cozi kilometrice in afara orelor de varf. Singurul lucru bun în zona este parcul.

#14
Thoring

Thoring

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.01.2014

View PostBojanus, on 10 noiembrie 2021 - 23:32, said:

A mai incheiat cineva antecontract cu ei?
ai primit raspuns ceva?

Cineva care a facut contract la ei?

#15
Thoring

Thoring

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.01.2014
A mai incheiat cineva antecontract la ei?

#16
devilox

devilox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.03.2007
am un prieten care a incheiat un antecontract la ei. ce anume te-ar interesa? o sa il indrum sa isi faca cont pe forum

Edited by devilox, 11 January 2022 - 20:39.


#17
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Mogosoaia o sa ajunga o imensa parcare daca se concretizeaza planurile primarului: https://www.g4media....60-euro-mp.html Dpmdv cine se muta de acum incolo in Mogosoaia o sa-si ia o mare teapa.

#18
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 edi10000, on 11 ianuarie 2022 - 23:22, said:

Mogosoaia o sa ajunga o imensa parcare daca se concretizeaza planurile primarului: https://www.g4media....60-euro-mp.html Dpmdv cine se muta de acum incolo in Mogosoaia o sa-si ia o mare teapa.
Se uneste cu Corbeanca, viitorul sector 007Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate