Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

2035- interzicerea de mașini pe benzina și motorina

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
758 replies to this topic

#19
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbobitad, on 20 iulie 2021 - 14:04, said:

mie imi pare ok ce a zis Boculetul mult injurat:

„Viitorul în Cluj-Napoca este ca mașina să o folosești pentru deplasările pe care le ai în afara orașului, să mergi în weekend, să știu eu, te duci într-o deplasare neesențială, dar pentru ce înseamnă viața de zi cu zi alternativele trebuie să fie transportul în comun, mersul pe bicicletă, combinat cu mersul pe jos sau cu forme de sharing pe care le pune la dispoziție societatea contemporană. Vedeți, lumea a plecat de mult într-o altă direcție. Noi nu putem rămâne în urma istoriei. Orașele care s-au bazat pe mașină au rămas codașe în istorie. Orașele care au trecut la alternativa de la mașină sunt orașele prezentului și ale viitorului”, a adăugat Boc.
Mananca rahat Boc. Ceausescu a incercat electrificarea transportului in comun, tramvaie si troleibuze electrice, si au venit astia dupa 89 si au distrus tot. In orasul Constanta circula tramvaiul, si Mazariche le-a desfintat. Electric autonom inseamna acumulatori performanti si ieftini, iar asa ceva nu exista. Basca scump curentul .

Edited by pacopaco1967, 20 July 2021 - 14:25.


#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Ne scumpesc curentul ca sa ne forteze sa ne punem pe case jegurile infecte de panouri fotovoltaice. Jos UE! Numai tampiti la conducere.

Inainte de 1989 nu aveam utilitati, le opreau, acum le scumpesc. Nu mai suport asa ceva.

Edited by Neaceasca85, 20 July 2021 - 14:21.


#21
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Pana acum cu excepția României nicăieri nu se schimba categoria de taxare a mașinilor. Golaniile de tipul asta - la 5 ani după ce ai luat o mașină te trezești ca se umbla la taxe sunt tipic românești. În rest atunci când mașina este omologata e încadrată într-o grupa fiscala și rămâne acolo pana ajunge la fier vechi.  UE n-are niciun cuvânt de spus pe politici fiscale, asa ca pentru chestia asta trebuie sa înjurați mogulul național nu pe ala european.

Însă oricum, multe orașe iau deja măsuri mai radicale decât UE. UE nu-ți interzice sa mergi cu un diesel euro 3 însă în sat la mine nu mai ai voie cu el, și de la anul nici cu euro4, iar din 2025 nici euro 5. La benzina sunt mai permisivi.
Din ce știu in Londra deja e minim euro6 la diesel și din ce mai știu nici nu-s în UE...

Edited by KiloW, 20 July 2021 - 14:23.


#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostNeaceasca85, on 20 iulie 2021 - 14:19, said:

Vor sa trecem totul pe curent care e foarte scump si pe care il vor scumpi si mai mult. Unde ajungem?
Benzina nu e scumpa? Schimbatul uleiului nu e scump? Ca se duce filtrul de particule nu e scump? A pompei de ulei, pompa de motorina, turbo si alte prostii? Alea nu-s scumpe?

#23
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Ajungem sa reducem emisiile de carbon sa reducem impactul asupra mediului chiar daca asta inseamna cheltuieli masive suplimentare pentru fiecare.

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
O mare prostie. Focul a scos omul din pestera si acum interzicem focul. Urasc ecologistii. E o incalzire globala dar nu provocata neaparat de om.

Curentul nu poate fi produs doar din surse ne-fosile (poate nuclear) si deci va fi scuuuuuuuump.

Edited by Neaceasca85, 20 July 2021 - 14:26.


#25
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
In peșteri n-au trăit niciodată +7 miliarde de omuleți, și nici măcar cel mai bogat dintre ei nu consuma cât consuma proletarul mediu din ziua de azi.

#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Tocmai. Vreau sa am apa, curent, gaz, benzina, motorina, alimente fara restrictii. Si fara fotovoltaice pe casa. Destul am avut restrictii in anii 80-90. Pana in 2000 apa era cu program 10 ore pe zi. Apa calda 4 ore saptamanal pana la centralele pe gaz in 2000.

Edited by Neaceasca85, 20 July 2021 - 14:28.


#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Stirea e de vreo doua saptamani.
S-a pus problema, dar gici ?
Sunt vreo 2 tarisoare care nu sunt de acord. Ca la ei sunt principalii producatori de pe continet - Franta si Germania.

#28
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Și eu vreau o insula în mediterana însă suntem prea mulți și prea puține insule :)

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Oare trece propunerea daca astea doua se opun ?

#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Destepti englezii ca au facut BR-EXIT.

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Și eu vreau o insula în mediterana însă suntem prea mulți și prea puține insule :)
Nu conteaza. O poti avea.
La pretul corect, daca te tine buzunarul.

#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Am diesel si sunt fan diesel. Sa introduca motoare pe kerosen. Posted Image

Turbo-diesel a fost o dulceata dupa Dacia 1410.

#33
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 07.08.2011
Numai tampenii citesc pe aici.
Probabil asa erau si aia cand s-a facut trecerea de la caleasca la automobil.
Merg cateodata in spatele unui cotet de dizăl si trebuie sa dau pe recirculare pana trec de el.
Romania e groapa de gunoi a Europei in materie de masini, e tara unde primul lucru dupa ce iti iei coteț din Jermaia ii anulezi filtrul de particule si voi va plangeti pe aici ca va f*t astia de la U.E.
Stai sa vezi bomba ca va scot astia si placerea de a avea WC in fundul curtii ;)

Edited by ionut_blue, 20 July 2021 - 14:36.


#34
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020

View Postpetredraghici, on 20 iulie 2021 - 13:43, said:

Salut,
Am cautat sa ma informez dar nu am găsit deloc si vrea sa știu și eu ce se întâmplă cu cei care au deja de câțiva ani mașinile pe benzina și motorina după ce se vor interzice fabricarea lor ?
Poti sa le folosesti in continuare. Tragi de troaca pana crapa si apoi iei una de pe piata libera. Vei gasi niste masini de 14 ani o minunatie - SH ca noi full fara piele si atunci. Probabil ca benzina si motorina vor costa destul de scump atunci...deci o sa fie pomana curata una :)

Edited by GlCA_Contras, 20 July 2021 - 14:35.


#35
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View Postpacopaco1967, on 20 iulie 2021 - 13:56, said:

Taxele ce nu se justifica sunt anticonstitutionale. Deci nivelul si existenta unei taxe trebuie justificata. Nu se poate sa impui o taxa pentru a constrange detinerea unui bun
Deținerea nu, utilizarea da. Se poate pune o taxă pe consecințele utilizării unui bun, dacă respectiva utilizare dăunează comunității.

View Postflorin71_skoda, on 20 iulie 2021 - 13:59, said:

Eu astept sa vad primul tractor electric si prima combina electrica, pe ogoarele patriei. Cind se va intimpla asta, poate ca o sa-mi duc si eu rabla la fier vechi (dizalul. Posted Image )
Cînd o să vezi cît te costă circulatul cu dizălul tău, o să-l duci singur la fier vechi indiferent cîte tractoare și combine fumegă pe ogoarele patriei.

View PostNeaceasca85, on 20 iulie 2021 - 14:08, said:

Ledurile, panourile fotovoltaice si masinile electrice, cele mai mari gunoaie moderne. Peste tot se face rabat de la calitate. In trecut era mai bine.

View PostNeaceasca85, on 20 iulie 2021 - 14:20, said:

Ne scumpesc curentul ca sa ne forteze sa ne punem pe case jegurile infecte de panouri fotovoltaice. Jos UE! Numai tampiti la conducere.
Tu ai probleme serioase...

View PostNeaceasca85, on 20 iulie 2021 - 14:30, said:

Destepti englezii ca au facut BR-EXIT.
Nu prea. Pînă și cei care au votat pentru au început să aibă îndoieli că au făcut bine.

#36
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017

View PostNeaceasca85, on 20 iulie 2021 - 14:30, said:

Destepti englezii ca au facut BR-EXIT.
1.nu esti doar tu pe lumea asta. iar daca actiunea ta dauneaza altora e clar ca ar trebui interzisa. dupa parerea mea nu ar fi trebuit niciodata sa puna diesel pe masini mici, dar asta e alta discutie. plus ca in orasele mari ai super poluare, plus ca vine unu cu BMW din 1900 toamna diesel cu dpf anulat, egr vai de el si iti lasa nori de fum in spate care intra in plamanii copiilor.
2.englezii o sa interzica din 2030 masinile pe combustie interna, deci mai devreme decat zice UE + ca deja au asa numitele low emision zone si ultra, unde efectiv nu ai voie sa intrii decat daca platesti taxa, dar poti cauta si pe google. deci cum ti-a zis si @kilow astia deja au de ceva timp limitari dastea.
adica mai pe scurt statele din Vest, au implementat deja chestii in orasele mari. ideea la noi e ca PNL-ul nu o sa vrea sa faca asta ca sa nu piarda din electorat, ca majoritatea au masini vechi. dar si aici cred ca fac o greseala, boc a iesit cu 70% si efectiv le-a dat celor cu masini mai putine strazi de circulat si a declarat ca nu o sa faca alte benzi.

Edited by bobitad, 20 July 2021 - 14:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate