Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Recomandare banca pentru mic SRL

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Iti schimbi contul cand vrei, de oricate ori vrei, ca la persoane fizice. Doar sa ai continuitate in extrase, ca sa poti demonstra in contabilitate tranzactiile din conturi.

#20
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,661
  • Înscris: 21.03.2020
De cate ori ti-ai schimbat tu contu la firma?

#21
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
La o firma am trecut prin 4 banci cu conturi, acum am ramas la OTP.

#22
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,661
  • Înscris: 21.03.2020
Ce acte se mai cer acum ?

Ce comision ai la un OP pe online?

#23
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostSmurfK, on 20 iulie 2021 - 10:48, said:


Dar ce mai căutați în agenții? Cred că n-am mai intrat într-una de câțiva ani.


Multe firme lucreaza in continuare cu bani lichizi si trebuie sa-i depuna in cont.

#24
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,661
  • Înscris: 21.03.2020
Ca sa nu mai zic ca multe firme incaseaza in cont si daca il schimbi apare o problema majora....

#25
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006

View PostGlCA_Contras, on 21 iulie 2021 - 14:45, said:

Ce acte se mai cer acum ?

Ce comision ai la un OP pe online?
Buletinul administratorului, actele initiale ale firmei: act constitutiv, certificat de inregistrare, certificatul constatator initial.
N-am niciun comision la OTP, daca fac online.

Fiecare stie cum e firma lui, ce are nevoie. Daca intr-adevar lucrezi mult cu numerar, alegi o banca unde ai comision mic la depunere. Dar initiatorul a zis ca are doar incasari si plati prin banca.

Nu e nicio tragedie sa schimbi contul curent al unei firme. Contul IBAN alocat tie, dupa inchidere, nu mai e activ, asa ca daca cineva nu-ti cunoaste noul IBAN nu o sa poata face transferul. Pe colaboratorii fideli ii poti anunta printr-un email despre noul cont. Cont care oricum ti-l schimbi pe facturile emise si logica imi spune ca un client cand iti face o plata, se uita pe factura sa verifice contul spre care face transfer. Oricum, contul e doar o mica informatie despre o firma, nu e de parca te muti in alta tara si nu spui nimanui noua adresa. Telefoane si emailuri exista in continuare.

#26
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,661
  • Înscris: 21.03.2020
O faci dar asta costa timpi morti, bani neincasati la timp, incurcaturi....

#27
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postrazor01, on 22 iulie 2021 - 00:46, said:

Multe firme lucreaza in continuare cu bani lichizi si trebuie sa-i depuna in cont.

Îi depui la bancomat.

View PostGlCA_Contras, on 22 iulie 2021 - 08:03, said:

Ca sa nu mai zic ca multe firme incaseaza in cont si daca il schimbi apare o problema majora....

Poți scoate o factură pe care evidențiezi schimbarea contului, trimiți atașat o notificare, să nu fie probleme.

Să fim serioși, nu e nici o problemă "majoră", iar dacă apar situații în care încearcă să facă plata în celălalt cont, în general se rezolvă într-o zi.

Și ca să eviți orice neplăcere, schimbi contul pe factură, dar mai păstrezi și contul vechi. Și dacă vezi că îți mai plătesc clienții în celălalt cont, îi informezi că l-ai schimbat și-i rogi să își modifice și ei datele, iar luna următoare ar trebui să fie ok.

Edited by SmurfK, 22 July 2021 - 10:56.


#28
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostSmurfK, on 22 iulie 2021 - 10:55, said:

Îi depui la bancomat.

La BT si bancomatele sunt aglomerate.

#29
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postrazor01, on 22 iulie 2021 - 11:15, said:

La BT si bancomatele sunt aglomerate.

La fel sunt și ghișeele. Dar ghici ce! La bancomat te duci la ce oră vrea ... ta. Dacă vrei să te duci la 6 dimineața, te duci atunci și sunt sigur că nu e nici dracu' la ora aia.

#30
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
La bancomat te duci cand iti permite programul de lucru. Te duci cand vrei doar daca esti pensionar.

Depusul banilor la bancomat nu iti aduce niciun profit, doar pierderi, pierderi de timp si de bani. Ideal este sa alegi o banca cu clienti putini iar BT nu este una dintre ele pentru ca sunt foarte multi pensionari care isi ridica pensia de acolo.

Edited by razor01, 22 July 2021 - 21:17.


#31
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Ok. Dar tu ai adus BT în discuție, nu eu. Eu n-am cont la BT, nici la PF, nici la PJ.

#32
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
transilvania e aglomerata, personalul e sictirit si incometent. e si o banca scumpa, cred ca cel mai ieftin cont pe firma e 37 lei lunar, cand otp are gratuit.

sunt si magari, la un moment dat mi-am facut un cont la ei, pe o intreprindere individuala. teoretic un an gratuit.
practic la un moment dat, mi-au tras din cont 90 de lei, ca cica au gresit, I.I.  nu se incadreaza la imm, oferta era pentru imm, asa ca si-au luat banii de cand am facut contul pana atunci.
evident, a ramas pe a lor, ce poti sa le faci?

#33
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,661
  • Înscris: 21.03.2020

View Postbai3tzash, on 22 iulie 2021 - 08:29, said:

Buletinul administratorului, actele initiale ale firmei: act constitutiv, certificat de inregistrare, certificatul constatator initial.
N-am niciun comision la OTP, daca fac online.


M-am interesat primul OP e gratuit restul e 3,5 ron/OP - la OTP Natreprenor Gratuit. Merge bine ca oricum e aproape la jumate fata de bancile mari

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate