Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Ultimul film vazut (II)

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
1425 replies to this topic

#685
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,569
  • Înscris: 10.04.2009
finalul face toti banii in Contratiempo... de fapt in toate filmele regizate de Oriol Paulo finalurile sunt "wow"

"Los renglones torcidos de Dios" e iar un film bun, cu un final total neasteptat, la care nici nu te gandesti!

Edited by beavis03, 29 May 2023 - 21:01.


#686
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,332
  • Înscris: 29.07.2013
To Catch a Killer (2023)

Are recenzia pe "Filme noi".

Shailene Woodley face un rol principal bine spre foarte bine, filmul este alert, bine construit si are inclusiv LBGT...
Il recomand cu nota 8.

#687
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022
Multumesc pentru recomandare.
Excelent.
Film dur, alert, actual privind sistemul,
film care ramane insa uman, indiferent numarul mortilor.

#688
serrio

serrio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.11.2016
Flashbacks of a Fool (2008) Când trecutul te-ajunge din urmă
Poveste unui actor de acțiune epuizat, care și-a înecat tristețea în cocaină și prostituate nu mai are nevoie de nimeni, cu excepția menajerei, care extrage fără milă bani din el. Și apoi, după o încercare eșuată de a se îneca în apele sărate ale oceanului, merge la înmormântarea celui mai bun prieten pe care nu l-a mai văzut din copilărie.

#689
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Eu am început de câteva zile Florida Man, o miniserie pe Netflix, care nu înțeleg de ce e așa slab notată, nota mea de până acum este 9/10.
Nu e capodoperă, dar e mult mai bun decât altele notate mult nejustificat, din punctul meu de vedere.


https://m.imdb.com/title/tt14509130/


#690
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,332
  • Înscris: 29.07.2013
Ghosted (2023)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IAdCsNtEuBU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

L-am ales la vizionare pentru distributie, Chris Evans, Adrien Brody si simpatica nimfomana din Deep Water, Ana de Armas. :)

Un film comedy/action usurel, gen Mr. & Mrs. Smith, Brody in aparitii meteorice, cam subtire la suspans/actiune, bunicel la capitolul comedy, un 6 spre 7, sa fie primit.

#691
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010

View Postbeavis03, on 28 mai 2023 - 21:29, said:

daca nu l-ai vazut, iti recomand: Palmeras en la nieve
https://www.imdb.com/title/tt3202202/

desi am vazut multe filme spaniole (iar cele facute de Oriol Paulo ocupa loc de cinste in colectia mea: Contratiempo, Durante la Tormenta, Los Ojos de Julia, El Cuerpo sau Los renglones torcidos de Dios) pentru mine acesta ramane o capodopera, si nu exagerez cand spun asta, de la povestea din film terminand cu o coloana sonora de exceptie

Palmeras en la nieve vazusem, dar daca tot ai zis si nu-mi mai aminteam exact actiunea, l-am mai vazut o data. Mi-a placut, da.

Aseara am incercat sa vad Mirage: Durante la Tormenta, dar am adormit pe la jumatate si m-am trezit cat sa vad 3minute la sfarsit.  Citisem inainte cate ceva despre flm, asa ca am inteles care-i treaba,  nu stiu daca-l reiau. Oricum, astea SF, cu actiune pe mai multe planuri si vorbit prin televizor nu-s chiar preferatele mele.
Dar mai sunt recomandari, asa ca astept o perioada nu chiar asa de somnoroasa, ca parca as vrea sa-l vad pana la sfarsit.

#692
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,332
  • Înscris: 29.07.2013

View PostChayah, on 31 mai 2023 - 16:21, said:


Eu am început de câteva zile Florida Man ...


Fi-ti-ar de ras Floridamanu tau!
Am pierdut o noapte sa-l vad tot :D

Ai dreptate, a mai bun decat multe  alte miniserii, primeste un 7 (dadeam mai mult da mi-e dator o noapte nedormita)

PS Doamne ce s-a ingrasat LaPaglia! Posted Image

#693
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Hypnotic - https://imdb.com/title/tt8080204/
Cel mai prost film al lui Robert Rodriguez, dintre cele vazute de mine.
O ciulama de idei preluate din alte productii (Inception, Shutter Island, Memento, vreo 2 secvente mi-au amintit de Dr. Strange :lol:) care devine necomestibila in partea a 2-a a filmului.
Nu-l recomand.

#694
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
Liniile strâmbe ale lui Dumnezeu - Los renglones torcidos de Dios - un film greu, pe care-l urmaresti constient, nu ca relax.
Vazand mai multe filme facute de Oriol Paulo, parca intrevezi un tipar: calitate, suspans, finaluri care lasa loc interpretarii sau la care nu te astepti.
Un film bun, pe care-l recomand la randu-mi, dar va avertizez ca nu e loc de popcorn. Inteleg ca romanul dupa care s-a facut scenariul e mai transant in final, dar na! cinema, ecran mare...

#695
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
El Cuerpo - aceeasi marca, dar mai usor de urmarit, mie mi-a placut mai mult - 8.5!  https://www.imdb.com/title/tt1937149/
Stateam si ma gandeam oare de ce mi-a placut mai mult decat precedentul? pt ca filmul in sine e mai luminos, actiunea implica personaje mai decorative, din lumea bogata... parca nu, toti is bogati, iar cu lumina... unul la morga, altul la ospiciu, noaptea, cu ploaie multa ambele... ma rog, tre sa fac o pauza de Oriol Paulo.

Stai ca mi-am dat seama: tradus The Body l-am vazut cu imaginea lui Elle Macpherson in minte, mai ales ca el cuerpo Mayka seamana cu fostul model, asta tre sa fie!

#696
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,569
  • Înscris: 10.04.2009

View Postcanarel, on 01 iunie 2023 - 17:59, said:

Un film bun, pe care-l recomand la randu-mi, dar va avertizez ca nu e loc de popcorn. Inteleg ca romanul dupa care s-a facut scenariul e mai transant in final, dar na! cinema, ecran mare...

da, in carte este prezentat si deznodamantul Posted Image ea intorcandu-se inapoi la ospiciu, neadaptata fiind la lumea din exterior

in film ramane in coada de peste sa zic asa

[ https://images2.imgbox.com/8e/96/yeyLZ4yR_o.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS: ce rol face Barbara Lennie... magistral Posted Image

Edited by beavis03, 01 June 2023 - 22:49.


#697
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postoctav727, on 01 iunie 2023 - 15:02, said:

Hypnotic - https://imdb.com/title/tt8080204/
Cel mai prost film al lui Robert Rodriguez, dintre cele vazute de mine.
O ciulama de idei preluate din alte productii (Inception, Shutter Island, Memento, vreo 2 secvente mi-au amintit de Dr. Strange Posted Image) care devine necomestibila in partea a 2-a a filmului.
Nu-l recomand.
slaaab rau de tot. Nimic nu mi-a placut, am si adormit de 2 ori, si nici nu am dat inapoi sa vad ce se intamplase.

#698
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Avatar 2....mi-a placut

#699
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
The Eyes of Tammy Faye - pentru mine a fost un film interesant, nu bun, nu profund... interesant.
Aveam o idee vaga, doar din secventele altor filme, despre inflacararile exagerate ale pastorilor-vedete TV americane.
Dar se pare ca exagerarile astea si luarea in deșert a numelui divinitatii au facut imperii financiare. Congregatia pastorului Baker era a patra ca putere, influenta si bogatie intre evanghelistii de atunci, imi inchipui cat de bogata putea sa fie prima!!
Parca tot nu-mi vine sa cred ca asa de multi americani sunt atat de naivi, parca cereau sa fie prostiti si inselati pe fața.
In fine...  Jessica Chastain face un rol remarcabil, nu degeaba a luat Oscarul ptr rol principal cu acest film.

#700
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Oameni de treaba 10/10
Un suflet cu intentii bune care pierde cu intentie batalie dupa batalie pentru a stavili cutumele societatii arhaice in care vietuieste cu smerenie.
Botosani, primar, popa, politist, subaltern, livada.

#701
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,569
  • Înscris: 10.04.2009

View Postcanarel, on 02 iunie 2023 - 20:16, said:

In fine...  Jessica Chastain face un rol remarcabil, nu degeaba a luat Oscarul ptr rol principal cu acest film.

si mie imi place Jessica, are cateva roluri traznet: Miss Sloane, Molly's Game sau The Good Nurse sunt alte filme in care s-a facut remarcata :OK:

#702
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
La recomandarea colegului beavis, Miss Sloane - da, recunosc, nu e genul meu de film, l-am vazut totusi integral.
Stiu, am auzit ca sunt si femei care sacrifica tot pt cariera, in America poate mai multe, iar obiectul muncii - lobby-ul - la noi nu a prins inca.
Cauza pt care lupta e justa, si eu as achiesa daca as fi senator in Congresul american Posted Image
Jessica face un rol f bun, inclusiv paloarea feței ei de roșcată se potrivește rolului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate