Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Ultimul film vazut (II)

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
1425 replies to this topic

#523
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
Un etaj mai jos un film romanesc despre nu stiu, nu-i la etajul meu, nu ma priveste... Au fost replici pe care nu le-am inteles/auzit, adica eterne poveste a sunetului in filmele romanesti - 5.5.

#524
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
Noi de cate ori vedem un film romanesc ii cautam subtitrarea!
Daca nu gasim in romana, e buna si engleza. Chiar cu pierdere masiva de farmec si subtilitati.
Tot "datorita" sonorului minunat!

#525
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Murder Mystery 2  (2023)  -  5/10  -  Adam Sendler si Jennifer Aniston, intr-un film usor de vacanta.

Edited by raul_6776, 12 April 2023 - 19:20.


#526
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 01.11.2012
Shazam! Fury of the Gods 2023
https://www.imdb.com/title/tt10151854/
Subtire de tot, nota 5 asa, cu indulgenta.

Edited by Adi757, 13 April 2023 - 22:03.


#527
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
Quo vado? o comedie italiana de vazut daca vrei sa mai schimbi registrul.
Nu m-a dat pe spate, 6.

#528
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 12.03.2010
Renfield (2023), slab, foarte slab, stronk, slightly fat non-white female character nici macar nu e cea mai mare problema (desi multi de asta o sa se lege). E ceva ce nu știi ce vrea să fie, film serios, comedie, sau parodie (ca de horror nici vorbă, l-aș fi încadrat la filme serioase dacă ar fi fost). Scenariu de toată jena.

#529
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
The Loft  despre cum isi complica unii viata inutil  Posted Image  bun, mi-a placut, 8.

#530
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
If Only - Taxiul destinului o fantezie-siropel care pe mine m-a plictisit, 6 cu indulgenta.

#531
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022
Shazam. Un film bun pt copii, maxim 9-10 ani.

#532
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
You People.

O comedie (?) care m-a facut sa inteleg cat de putina „engleza” stiu. Un film care mi-a dat senzatia din prima clipa ca nu inteleg! Ca nu inteleg, cuvinte, prescurtari, referinte. Un film care m-a facut sa "sap", sa ma documentez si sa citesc in cateva ore zeci si zeci de pagini. Un film care contine toate personajele cu care ne-a inebunit Netflix dar fara a mai fi agresiv promovate. Micuta sirena nu apare si nici nu are pielea in culorile curcubeului! Posted Image

Subiectul este unul clasic: doi tineri se intalnesc, se plac si intentioneaza sa se casatoreasca. Dar tanara este o femeie dintr-o familie NOI iar tanarul un evreu blond. Filmul este plin de clisee, umorul dozat si in niciun caz nu o sa-l mai recunoastem pe Eddie Murphy asa cum era in filmele lui anterioare. Joaca mai mult un rol dramatic.

NOI sau Nation Of Islam este o miscare religioasa, un curent etnico-religios si o miscare sociala in acelasi timp. Pe scurt este o organizatie nationalista a afro-americanilor care sustine supremtia populatiei negre asupra populatiei albe (sau sa zic „intunecate la culoare” si „deschise la culoare”?). Complet invers de cum stim noi ca ar fi tratate lucrurile in mod „obisnuit”!

Miscarea se desprinde puternic de islamismul clasic, care sustine egalitatea oamenilor sub un Dumnezeu Unic.

In plus, NOI este si antisemita si considera ca populatia evreiasca din Lumea Noua a initiat si sustinut comertul cu sclavi iar mai mult decat guvernul, evreii ar fi responsabili pentru inegalitatile si diferentele economice dintre afro-americani si euro-americani (sâc!). Si ca sa nu se termine aici, NOI este o organizatie homofoba. Sunt adeptii teoriei ca homosexualitatea este indusa chimic si ca e o conspiratie a guvernului pentru ca baietii de culoare sa fie castrati chimic si transformati in „gay” pentru a depopula lumea de populatia de culoare. Vaccinul anti COVID, ceva similar...

Lamurind pe scurt aceste aspecte se poate deduce prin ce incercari trec cei doi iubiti in incercarea de a "impaca"/sincroniza cele doua familii... Fiecare dintre ele apartinand altei lumi (noi?), din aceleasi State Unite.  

Mi s-a parut haios cand tanarul evreu, Ezra (Jonah Hill), incearca sa-i explice socrului Akbar (Eddie Murphy) ca il apreciaza pe Louis Farrakhan si ca acesta ar fi un GOAT in ceea ce face (Greatest Of All Time). Dar Farrakhan era adeptul ideii ca albii ar fi fost o rasa de diavoli cu ochi albastri creati acum 6.600 de ani de un om de stiinta malefic numit Yakub. ☹ :)

Finalul filmului este specific american. Dupa o despartire ce parea definitiva, cei doi tineri se casatoriesc cu aprobarea ambelor familii si totul se termina cu bine. Nunta este oficiata de un rabin si de catre un imam. Ma intrebam daca ar fi fost posibil ca unul dintre ei sa fi fost un parinte ordodox? Glumesc! Nu ma intrebam!
Cert este ca la final, pana si sora eroului (LGBT si Q si evreica si alba) danseaza la nunta cu fratele eroinei (NOI).

Vazand filmul macar mi s-au mai lamurit cateva elemente pe care le-am mai vazut si in alte filme si spre rusinea mea nu le-am inteles nici pe departe. Sau am crezut ca le-am inteles. Probabil nota IMDB de 5,5 este rezultatul faptului ca filmul nu se angajeaza de o parte sau alta, devenind poate incomod atat pentru unii cat si pentru altii. Eu acord o nota mai mare, 8, mai ales ca am zambit de cateva ori dar si ca a trebuit sa caut din cateva in cateva minute pe net pentru a-mi lamuri diferite aspecte. Asa ca filmul l-am vazut cu pauze. Dar cu interes, nu atat asupra finalului pe care il intuiam, cat asupra dialogurilor si elementelor de noutate (pentru mine) care urmau sa rezulte.

Nu e neaparat dar poate fi vazut.

Edited by MiaJiro, 17 April 2023 - 18:36.


#533
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
The Good Nurse  oricum mi-e frica de spitale si tot ce presupun, dar sa mai dai si peste-un psihopat!!! bazat pe intamplari reale, bun, 7.5.

#534
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
Ant-Man and the Wasp: Quantumania (2023) 5/10
https://www.imdb.com/title/tt10954600/
Mi-au placut primele doua filme cu Ant-Man, au fost bine facute, au avut actiune buna, umor digerabil, iar Paul Rudd era chiar amuzant. Insa Quantumania este o dezamagire. O poveste plictisitoare, Kang Cuceritorul complet defazat, fiica lui Lang a ajuns o activista fara haz, personajele din universul in care ajung ei sunt create parca de niste copii de 5 ani. Iar glumitele sunt atat de puerile, incat parca ti-e jena de jena scenaristilor care au scris asa ceva.

La sfarsit este o scena in care se observa cat a imbatranit Paul Rudd, am cautat pe net si-am vazut ca are 54 de ani. Curand va ajunge si el sa joace roluri de bunic, precum De Niro.

#535
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022

View PostMiaJiro, on 17 aprilie 2023 - 18:36, said:

You People.


Nu e neaparat dar poate fi vazut.

Exact. O simpla parodie Hollywood-iana.
Fara legatura cu iudaismul si fara legatura cu islamul afara de motive scenariale.
Vad ca ai dat multa atentie mesajelor care le-ar transmite filmul.
Dar, din pacate nu lamureste intrebari serioase privind cele doua culturi sau doua religii.
Pentru asta trebuiesc abordate documentare, nu filme usoare si "colorate"
Acuzatia de antisemitism a unei parti a criticilor e aiurea.
Nota meritata.

si totusi l-am vazut pana la sfarsit....!!

Edited by vio69c, 19 April 2023 - 09:14.


#536
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
Missing - atat va zic: lasati copchii sa stea la calculator!
Bun, 8!

#537
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
Sweet Home Alabama  nu stiu ce-o fi fost in capul meu sa ma uit la filmul asta.
mmbine, macar am mai moțăit, sa nu se cheme timp total pierdut - 4 pt siropelul asta rasuflat.

#538
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
Children of Men - infricosatoare perspectiva, Cuaron a avut-o pt perioada imediata as zice, avand in vedere ca actiunea se petrece in 2027.
Oana Pellea are si ea un rol episodic, in personaje ca cel al Marickai ne e speranta, deci.
Un film bun, mi-a stricat un pic zenul, 8.

#539
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022
Girl, interrupted  -2000

primeste pe site-urile de spacialitate 7.5-8.0
De la mine de asemeni 8

Attached File  Screenshot 2023-04-24 at 14-31-46 Tinerete furata (1999).png   584.25K   2 downloads


Este ciudat tradus in romana - ,"Tinerete furata"
Ei bine, este un film care nu se axeaza pe actiune ci pe analiza firii si a naturii umane si a clacarii.
Publicul  pasionat de filme de actiune se prea poate sa nu il guste
Dar, pe cei ce poseda o perceptie a analizei sufletesti s-ar putea sa-i ravaseasca.
Fiecare din noi poate pati ce a patit eroina, adica de a fi la marginea prapastiei gata sa cazi in orice clipa.
Fara sa avem secrete intunecate, manii, manifestari extreme.....
Pentru ca da....nimeni, absolut nimeni nu este pe deantregul sanatos......

Angelina Jolie si Winona Ryder au facut acest film sa straluceasca.
Winona Ryder a fost pur si simplu fenomenala.
Brittany Murphy de asemeni excelenta.Un film care zic eu ca merita vazut, un film care ne invata despre relatiile interumane,
chiar cand se intampla intr-un ospiciu, care in definitiv nu difera atat de mult de lumea exterioara............!!!!.


cine doreste mai mult are aici

Edited by vio69c, 24 April 2023 - 14:02.


#540
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 12.03.2010
Quasi (2023), un spoof mișto daca te uiți la el ca la o piesa de teatru in decoruri si butaforie de film. La fel si jocul actorilor, ca la o parodie SNL medievala întîmplător cu un cocoșat pe nume Quasi Modo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate