Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ultimul film vazut (II)

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
1372 replies to this topic

#505
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 16.01.2010
Absolutely Anything - Un grup de extratereștrii îi dau super puteri unui Gigel englez. O comedioară drăguță și light, nimic de luat in serios, ușor de urmărit și amuzant pe alocuri.
Notă IMDb 6, notă personală 6.5

https://www.imdb.com/title/tt1727770/

#506
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,987
  • Înscris: 24.11.2019

Vizualizare mesajhellmarvel, pe 01 aprilie 2023 - 08:22, a scris:

Palm Springs (2020), m-am uitat ca zicea unu' pe internet ca repara ce n-a mers in Groundhog Day si Passengers. Nah, e sub amindoua, dar macar l-am terminat, ceea ce nu s-a intimplat cu Groundhog Day. Bine, nu ajuta nici faptul ca e cu ilustri nobodys (in afara de directorul ala de ziar din Superman) cit mai ales ca protagonistii au FEŢE de nobodys, la care trebuie sa te uiti de 5 ori ca sa-i tii minte.
Spoiler
Altfel, poveste interesanta si bine legata daca treci peste asemanarea cu Groundhog Day.

Multumesc pentru postul tau!

L-am "inceput" acum mult timp, 1-2 ani si am vazut din el ~5-7 minute. Dar azi l-am vazut cap-coada!

Mie mi-au placut si Ziua Cartitei si Pasagerii! Chiar foarte mult. Nu fac analiza... Ca ma depaseste.

Dar in cuvinte simple mi s-a parut ca Palm Springs exploateaza ideea din Ziua Cartitei ca un fundal pentru un mesaj mult mai profund decat cel din filmul original dar mai ales a celui din Pasagerii.
Altfel spus, in sufletul meu are ceva in plus din ambele filme iar valoarea finala este sinergic amplificata.

Dar este doar o parere.
Eu ii dau nota 10!
Si nu ma refer la costume, sau imagine!

Actorii mi-au placut cu totii iar mesajul mi se pare sublim. Ca si in Pasagerii, viata te forteaza sa te cunosti cu partenerul, sa il intelegi, sa ii accepti defectele si sa ii recunosti calitatile si evident sa-i devii dependent(a) - sau poate  "addicted to love". Dar nu iti da atat de multe sanse de exercitiu!
Chiar ma intreb ce ar fi ales personajele din Pasagerii daca ar fi putut selecta intre a retrai viata "in singuratate" de pe Avalon sau sa ajunga fara probleme pe Homstead II dar fara sa se cunoasca niciodata?

Si am uitat sa mentionez de firul comic bine intretesut in actiunea filmului.

Edited by MiaJiro, 01 April 2023 - 14:04.


#507
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 13.10.2010
City of God, cam dur, infricosatoare lume, l-am dus totusi pana la sfarsit, 7 de la mine.

#508
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Tetris 2023 - despre jocul respecti, cum a ajuns din URSS la restul lumii. Bun, l-am vazut dibtr-o suflare. IMDB 7.4, tot cam asa si eu, chiar mai mult.

#509
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kMSs5L4f-o0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

adevaratii Henk si Alexey - am mai citit despre povestea lor, atat de mult m-a inspirat filmul!!

de vazut si de catre micii neo marxisti, foarte bine creata atmosfera anilor alora oribili.

nu e propaganda, nu e un film politic greoi.

well done, Henk!

#510
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.12.2019
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves (2023)
Ce pot sa zic de film..
Practic, obsinuit cu lantul de filme mediocre ( spre slab chiar ) iesit pe banda rulanta alias Disney,Marvell,DC,Lucas Film ( stiu ca vreo 3 din brand-urile astea apartin de Disney dar le diferentiez pentru stilurile diferite de filme ) si populismele Woke ( are si filmul asta actori negri/diversi, n-am nici o problema cu asta, toti sunt potriviti pe roluri, nu bagati pt motiv de checklist)  pe care s-a pus accent in ultimii ani, Dungeon and Dragons, mi-a lasat o impresie placuta
Scenele de actiune, putine dar f bine coregrafiate, comedia ( atu-ul filmului ) e buna ( nu "haha" dar iti pune un zambet pe buze ) , actorii isi fac datoria, scenariul are logica ( in cadrul universului )
Probabil daca esti "la zi" cu lore-ul D&D e chiar foarte bun filmul ( nu-i cazul meu, ce cunosc e din "pop culture" ), dar chiar si asa am urmarit cu atentie filmul, nici n-am observat cand a trecut timpul.

In lipsa de altceva mai bun, eu il recomand, merita vazut.

#511
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
The Banshees of Inisherin (2022)
https://www.imdb.com/title/tt11813216/
Un film despre care am citit numai de bine, dar care mie mi s-a parut in multe momente destul de exagerat.
Nu este credibil decat in primele 20-25 de minute, apoi parabola se ingroasa atat de mult, incat arata a parodie.
Nota mea 6/10

#512
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 13.10.2010
Limitless, cu Bradley Cooper tanar si frumos.
Misto ideea filmului, putin fortata pe alocuri
Spoiler
da' ma rog, pt ce fata luminoasa avea BC cand era in transa, ii iert pe producatori - 8 de la mine.

#513
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 17.01.2012
65 - https://www.imdb.com/title/tt12261776/
Nimic de comentat despre un film așa de prost si de plictisitor ca ăsta.
Nota 4.

#514
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 16.01.2010
Shazam - fury of the gods (2023)
Subțire rău de tot, nu excelează la nici un capitol, un plus pentru efecte speciale și cam atât.
Notă IMDb 6.4, notă personală 5.5

https://www.imdb.com/title/tt10151854/

#515
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
65 (2023)
https://www.imdb.com/title/tt12261776
O drama lesinata cu Adam Driver (parca atrage numai roluri nasoale in ultime vreme).
Ii dau 5/10 numai pentru ideea pe care au strecurat-o, cu Pamantul prins intr-o bucla a evolutiei.


Tetris (2023)
https://www.imdb.com/title/tt12758060
Despre faimosul joc, plus multe alte lucruri interesante despre industria de gaming a anilor '80.
Am urmarit cu placere cam jumatate, insa la un moment dat a devenit plictisitor si repetitiv (prea au intins-o cu sovieticii, serviciile secrete, etc) asa ca l-am abandonat.

#516
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 16.01.2010
Revăzut Hero (2002) - film chinezesc destul de vechi, dar de excepție, o simfonie cinematografică, artistică, vizuală, coregrafie excepțională, efecte sonore / muzică și poveste care se îmbină armonios într-un masterpiece al cinemaului asiatic. Diferit față de ce sunt obișnuit (Hollywood)
Notă IMDb 7.9, notă personală 9.5

https://www.imdb.com/title/tt0299977/


#517
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 03.04.2010
Murder Mystery  (2019)  -  5,5/10  -  coafeza si politistul, sot si sotie, americani, descopera autorii unor crime petrecute in timpul "vacantei" lor in Europa.

Edited by raul_6776, 10 April 2023 - 18:45.


#518
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
Am revăzut No Reservations, frumos film, frumoasă femeie Catherine Zeta-Jones.


#519
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013
Terrified (2017)

Un horror clasic produs in Argentina. Tuse cam groase dar, de plictiseala, merita pierdut timpul cu el, doar pt. iubitorii genului,

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KUtd_-3ytlc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#520
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 03.04.2010
Cocaine Bear  (2023)  -  5,5/10  -  titlul filmului spune totul.

Edited by raul_6776, 11 April 2023 - 07:29.


#521
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 13.10.2010
Love Actually pacat de distributie, plictisitor rau, nu se mai termina, siropel - 5!

Edited by canarel, 11 April 2023 - 19:59.


#522
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,987
  • Înscris: 24.11.2019
Hunger.

Cum "imi place sa mananc" l-am urmarit cu interes. FIlm despre mancare si nu numai.
Nota IMDB 6,8. Dar se pare ca eu dau note mai mari de cate ori imi place un film. Poate e firesc.
Aici aveti o recenzie.

Edited by MiaJiro, 11 April 2023 - 20:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate