Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ultimul film vazut (II)

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
1372 replies to this topic

#451
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
Vesper (2022), foarte bun pentru ce e. Nu e o recomandare, doar marchez aici ca l-am vazut.

#452
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,426
  • Înscris: 10.04.2009
The Best of Me (2014)
Foarte bun, unul dintre cele mai frumoase filme (drama/ romance) pe care le-am vazut, o lectie de viata (alaturi de The Notebook, Palmeras en la Nieve sau A Walk to Remember).

Safe Haven (2013)
Bun si acesta, recomand.

The Vow (2012)
Surprinzator de bun rolul facut de Channing Tatum... McAdams ma asteptam sa fie ce trebuie... nu stiam ca e inspirat dupa un caz real, am vazut la "credits" :D recomand.

The Lucky One (2012)
Bun rol facut de Efron, parca e facut pentru tipul acesta de filme, interesanta si povestea, recomand.

Dear John (2010)
Mi-a placut, doar ca finalul a fost cam "ciudat" sa zic asa... scena cu scrisoarea citita tatalui a fost momentul cel mai "intens" al filmului sa zic asa... recomand.

#453
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 13.10.2010

Vizualizare mesajbeavis03, pe 24 ianuarie 2023 - 21:17, a scris:

The Best of Me (2014)

aoleu, ce siropel! l-am dus greu pana la capat.

#454
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
See how they run - un whodunit englezesc, iz de comedioara, foarte dragut si deconectant. Saoirse Ronan si Sam Rockwel, sergent si inspector, anii '50.

O sa il revad, mi-a placut mult!

#455
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
Life Like (2019), premiza done & dusted, with a twist. Merita vazut fie si numai pentru ca vine de la Lionsgate, astia intotdeauna vor sa spuna ceva cu filmele lor, chiar daca n-au posibilitatile marilor studiouri. Treceti si peste ce poate trece drept homosexualeli si niste inconsistente "tehnice", ati fi foarte superficiali daca v-ati impiedica de ele.

#456
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 17.01.2012
Wifelike (2022).
Despre exploatarea femeii, androidului, neuronului...
Nu rupe norii, dar îi opărește pe sjw'isti :lol:

#457
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 17.08.2022
LET HIM GO


[ https://i.guim.co.uk/img/media/bae61db4cc23afacdcecf28f9887c51f24bd638b/0_108_3000_1799/master/3000.jpg?width=620&quality=85&dpr=1&s=none - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Diane Lane si Kevin Costner în rolurile principale
Nota pe unele site-uri  ~7.1

Un film politicos, un trailer de actiune cu incetinitorul, o actiune clasica si uneori chiar amuzanta.
Totusi, este facut dupa cartea de succes a lui Larry Whatson, are un Oscar si doua nominalizari...
Totul pana la scena finala cand pare ca regizorul si-a adus aminte ca e film american
Si cand apare adevarata intentie ...un final sangeros, cu un destin nedorit si care ne pune intrebarea......
Ne era mai bine sa il lasi sa plece ??

nota mea 7.0 si invitatia de a va destinde putin daca timpul liber permite

Edited by vio69c, 01 February 2023 - 16:20.


#458
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
Black Panther: Wakanda Forever
Să zic un 6-6,5
Următorul cred că o sa fie interesant.

Edited by xymzar, 03 February 2023 - 07:26.


#459
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
Toate mesajele trebuie sa contina:
- TITLU FILM
- LINK + NOTA IMDb
- NOTA PERSONAL ACORDATA
- SCURT COMENTARIU PERSONAL (ca sa ne putem face o idee despre el)

Mesajele care nu respecta aceasta regula vor fi sterse automat iar la urmatoarele abateri se aplica WARN.

Trebuiesc readuse la cunostinta regulile topicului pentru ca se vede ca din nou o ia aiurea si incepe sa arata ca o gazeta de perete, plina de instiintari fara noima sau inutile.

Este un topic dedicat pasionatilor, cinefililor dar, in acelasi timp, un schimb de informatii util celor ce n-au timp de pierdut cu tot felul de "capodopere" cinematografice.

Ce utilitate are un mesaj in care un user bifeaza aici ca a vazut un film, fara sa spuna nimic despre el?
Care este utilitatea unui mesaj care contine nota de evaluare personala fara sa o motiveze in cateva cuvinte? Asa ceva ar fi util daca respectivul e un critic de film gen Irina Nistor sau Tudor Popescu, carora le cunoastem valorile de judecata in domeniu.

Daca tot ti-ai facut timp sa ne spui ca l-ai vazut si ce parere ai despre un film, fa-o in asa fel incat informatia sa fie utila si celorlalti.

#460
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Notes on a Scandal
7.3 pe IMDB, 9 de la mine
Mi s-a parut ca unele scene puteau sa fie mai scurte sau sa lipseasca (partile in care dansau in casa de ex).

Cate Blanchett joaca rolul unei profesoare de arte, Sheba, nou venita la un liceu, care se imprieteneste cu o profesoara veterana, Barbara, jucata de Judi Dench.
Barbara este acea persoana care nu s-a integrat niciodata in colectivul de profesori iar Sheba a fost primita cu mare caldura intre ei. Dupa ce Barbara o ajuta pe Sheba cu o situatie neplacuta in clasa, cele doua se imprietenesc.
Cand Barbara afla intamplator ca Sheba are o relatie sexuala cu unul dintre elevi, prietenia lor ia o turnura sinistra.

Edited by AlexEn, 03 February 2023 - 14:17.


#461
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Babylon - https://www.imdb.com/title/tt10640346
Nota mea 3

Sex droguri si depravare. Nu am rezistat mai mult de o ora.

#462
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 17.08.2022
Phoenix. Har/Jar

Regia -Cornel Mihalache


Attached File  s-a-lansat-cartea-phoenix-har-jar-primele-reactii-dupa-premiera-filmului-in-sfarsit-un-documentar-care-reuseste-sa-transmita-istoria-unei-legende-vazuta-prin-prisma-acelora-care-au-creat-o-si-trait-o-josef-kappl-18814.png   171.81K   6 downloadsAttached File  descărcare.jpeg   10.15K   5 downloads


Premiera la TVR 1 a avut loc pe 8 decembrie.
Un prieten din Romania m-a anuntat emotionant si i-am multumit din inima.
Phoenix....una din momentele calde, senine, placute ale tineretii noastre.
Se poate vedea deja pe marile ecrane....

Este filmul unei generații crescute într-o  oranduire ciudata si uneori absurda care a lasat urme.
Judecati singuri - liderul  trupei, vazut de mulți ca fiind simbolul libertații.....
ajunge să-l deplanga pe dictatorul "asasinat" ,
Filmul in care chitaristul și solistul vocal al formației- singurul care nu plecase din țară- are cel mai mult de furcă cu Securitatea fiind urmărit și ostracizat, filmul in care ceilalți membri ai trupei se trezesc captivi într-o colivie nu înainte, ci după ce emigrează in Vest.

DAR.

Vorbim de muzica care ne-a incantat si de pata uriasa de lumina a tineretii noastre....
Este filmul unei trupe mari și glorioase care a fost, dar nu mai este și indraznesc sa spun, nu va mai fi niciodată.
Filmul Har/Jar este ultimul tango al formației Phoenix .

Recomand călduros .

In aceeasi zi s-a lansat si cartea ce conține interviuri din perioada 1962-1989 plus referiri grafice din Arhivele Securității. Textele prezentate în carte conțin transcrierea integrală a interviurilor realizate în studiourile TVR și în alte locații din țară și străinătate.


Nota mea  ? desigur 8.5 cu subiectivitatea de rigoare

#463
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 16.01.2010
Văzut "The Batman"
http://m.imdb.com/title/tt1877830/

Quote

Când un criminal în serie sadic începe să ucidă personalități politice cheie în Gotham, Batman este forțat să investigheze corupția ascunsă a orașului și să pună la îndoială implicarea familiei sale.

Se vrea un altfel de Batman orientat pe partea de dramă mai mult, cu acțiune mai puțină. Filmul e filmat mai mult noaptea.
The riddler a jucat excepțional.
Are ceva clișee clasice, scapă in ultimul moment etc.

Notă personală 8/10., Merită urmărit și dacă nu ești fan filme de acțiune.



#464
Colchonero

Colchonero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 03.01.2013
Close - 8

Mi-a placut. Este vorba despre doi prieteni adolescenti care simt o atractie unul fata de celalalt.
Filmul a luat marele premiu de la Cannes; nu am avut nicio clipa senzatia ca este vorba despre un film, atat de reale pareau trairile personajelor.

#465
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 19.05.2002
R.M.N.
Mungiu isi face un loc stabil la categoria filme proaste...
Filmul pare facut "la comanda".
Judith State foarte buna.
6.

#466
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 17.01.2012
Project Wolf Hunting - 7/10
Tipic sud-corean Posted Image  Dumb fun cu galeti de sange, antiteza filmelor cu drame existentiale sensibiloase de la Wokewood.

#467
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 16.01.2010
Revăzut Groundhog Day, un prezentator al vremii la tv e trimis să facă un reportaj cu ziua cârtiței, un "șobolan" care prognozează vremea, retrăiește aceiași zi, ziua cârtiței, unde bineînțeles totul merge pe dos și el corectează situația în cele din urmă.
In rol principal Bill Murray, filmul e vechi dar bun, un clasic. Nota 8 binemeritat.

https://www.imdb.com/title/tt0107048/

#468
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010

 yuukan, on 17 februarie 2023 - 17:33, said:

Groundhog Day
Overrated shit, ca si Lost in Translation (pe-asta nici nu l-am putut vedea pina la capat). Mai e si tradus prost (titlul), mie Ziua Cîrtiței imi suna a film cu spioni, mafioti, sau rafuieli. Puteau sa-i spuna Ziua Popîndaului daca nu le-a placut Ziua Marmotei, desi, ce-are Ziua Marmotei?

Nu-mi place nici Bill Murray, omul a jucat atitea roluri de self-righteous prick, de zici ca asa e si in viata reala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate