Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pt. curierii Glovo, Tazz si Bolt food, ce fel de contract aveti si ce comisioane vi se opresc?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021
Salut!

Am tot auzit si citit diverse lucruri despre intermediarii cu firme care angajeaza curieri pt aplicatiile de livrat mancare si am cateva intrebari pt cei care lucreaza la ca livratori sau au lucrat.

Ce fel de contract se face intre angajat si intermediar? Are vreo valoare sau este doar o hartie goala pt livrator? Se pune semnatura si stampila si se inregistreaza la ITM?

Cum esti trecut in contract, full time / part time?

Primeste si curierul un exemplar de contract stampilat si semnat?

Ce comisioane/bani i se iau livratorului si daca i se iau si atunci cand nu are livrari? Am auzit de cazuri cand au trebuit sa puna bani de la ei pt ca erau putine comenzi.

Asigurare medicala? A verificat cineva daca este cu adevarat asigurat medical ca si livrator? Ma gandesc ca daca esti cu bicicleta si se intampla ceva......si nu ai asigurarea medicala platita e cam nasoala treaba.

Este adevarat ca acele castiguri s-au diminuat fata de inceput, pt ca multi curieri?

Se dau tepe la bani din partea intermediarilor, adica sa te duca cu fofarlica?

Cum se termina o colaborare cu o astfel de firma? Demisie sau vreo cerere de incheiere colaborare ?

Ce acte i se cer curierului pt colaborare si daca se face medicina muncii ?

#2
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007

 Andi03, on 19 iulie 2021 - 19:01, said:

Salut!

Am tot auzit si citit diverse lucruri despre intermediarii cu firme care angajeaza curieri pt aplicatiile de livrat mancare si am cateva intrebari pt cei care lucreaza la ca livratori sau au lucrat.

Ce fel de contract se face intre angajat si intermediar? Are vreo valoare sau este doar o hartie goala pt livrator? Se pune semnatura si stampila si se inregistreaza la ITM?

Contract de angajare. Are, normal. Tot in mod normal ar trebui inregistrat si la ITM.

 Andi03, on 19 iulie 2021 - 19:01, said:

Cum esti trecut in contract, full time / part time?

Most likely part-time. La full time ar trebui sa-ti dea salariu minim, ar iesi in minus daca tu nu livrezi de atat pe luna.

 Andi03, on 19 iulie 2021 - 19:01, said:

Primeste si curierul un exemplar de contract stampilat si semnat?

Asa e normal.

 Andi03, on 19 iulie 2021 - 19:01, said:

Ce comisioane/bani i se iau livratorului si daca i se iau si atunci cand nu are livrari? Am auzit de cazuri cand au trebuit sa puna bani de la ei pt ca erau putine comenzi.

Probabil ca te angajeaza la 2h, pe cea mai mica suma posibila in lege si cu contract pe perioada determinata. Logic ca daca nu livrezi nici de 400 lei cat trebuie sa dea pe tine... ::)) ciobenul care astfel de firma te va pune sa si platesti.

 Andi03, on 19 iulie 2021 - 19:01, said:

Asigurare medicala? A verificat cineva daca este cu adevarat asigurat medical ca si livrator? Ma gandesc ca daca esti cu bicicleta si se intampla ceva......si nu ai asigurarea medicala platita e cam nasoala treaba.

Intereseaza-te de asigurare medicala la program part time, perioada determinata.


 Andi03, on 19 iulie 2021 - 19:01, said:

Cum se termina o colaborare cu o astfel de firma? Demisie sau vreo cerere de incheiere colaborare ?

Demisie. Dar se termina de la sine, oricum o sa ai un contract in care patron (cum as dori sa fiu si eu)le sa aiba cea mai mica responsabilitate. Gen part time 2 ore, perioada determinata o luna. Astfel incat daca tu te razgandesti dupa sa nu-i produci o paguba prea mare.. :))

#3
mihaicozonac

mihaicozonac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.04.2020
Confirm ce zice catalin, dar sa stiti ca multi lucra fara acte am eu 2 amici care ii tine de 3 luni si nu lea dat contractul dar si ei fac bani si nu se supara..

#4
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021

View Post-catalin, on 19 iulie 2021 - 20:15, said:



Multumesc pentru raspunsuri. Ai lucrat ca livrator ?

View Postmihaicozonac, on 19 iulie 2021 - 20:39, said:

Confirm ce zice catalin, dar sa stiti ca multi lucra fara acte am eu 2 amici care ii tine de 3 luni si nu lea dat contractul dar si ei fac bani si nu se supara..

Da, atat timp cat le da banii totul este ok, restul sunt mici detalii.

Daca sunt colegi de forum care au lucrat ca si livratori de mancare spuneti din experienta voastra cum decurg lucrurile.

Edited by Dany_Darke, 20 July 2021 - 10:53.


#5
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Nu este ok sub nici o forma sa lucrezi fara contract, indiferent de asa-zisii bani pe care ii faci. Ca daca da un prost peste tine cand mergi cu bicicleta, nu-ti plateste nimeni concediu medical. Ca sa nu mai zic, de contributii pensii, etc.

Deci sfatul meu, nu accepta fara contract de munca.

#6
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021

View Postbluesnake, on 20 iulie 2021 - 13:12, said:

Nu este ok sub nici o forma sa lucrezi fara contract, indiferent de asa-zisii bani pe care ii faci. Ca daca da un prost peste tine cand mergi cu bicicleta, nu-ti plateste nimeni concediu medical. Ca sa nu mai zic, de contributii pensii, etc.

Deci sfatul meu, nu accepta fara contract de munca.

Da, normal ca nu este ok. Am vazut prin trafic f. multi curieri care merg cu bicicleta/trotineta fara sa le pese, aiurea, nici macar casca nu au. Este periculos rau si daca se intampla ceva nasol si este din vina curierului, este grav. Stiu ca daca nu ai asigurare medicala , spitalizarea trebuie sa o platesti din buzunarul tau si costa ceva.

Totusi as dori sa stiu mai concret de la un curier gen glovo, bolt, tazz sau food panda cum stau lucrurile in realitate?

#7
Lagro

Lagro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.03.2006
Dar cu plata impozitului pe venit cum este? Trebuie sa si-l plateasca fiecare? Ca altfel te poti trezi cu ANAF-ul la usa!

#8
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021

 Lagro, on 22 iulie 2021 - 11:39, said:

Dar cu plata impozitului pe venit cum este? Trebuie sa si-l plateasca fiecare? Ca altfel te poti trezi cu ANAF-ul la usa!


Nu stiu nici eu, de asta as dori sa stiu de la un livrator care este pe forum toate detaliile acestea? Referitor la intrebarile mele de la primul post.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate