Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Cum scap de reflexul de baiat bun?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Prietenii au si rolul sau legatura lor cu bunatatea ta.
Eu cand stateam printre oameni, incercam sa fiu la fel ca tine.
Nu am avut prieteni cum ai tu, dar tot simteam nevoia sa ma duc ba pe la unul, pe la altul, sa vorbim diverse etc.
De 6 ani incoace, de cand m-am schimbat si nu mai stau printre oameni mai mult decat strictul necesar, nu mai sunt altruistul de serviciu.

#38
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View Postcrisstonne, on 19 iulie 2021 - 19:53, said:

Nu fii vorbăreț- NFV
Nu te da mare- NDM
Nu fii lăudăros- NFL
Nu fii plictisitor- NFP
Ai răbdare să asculții- ARA
Am montat husa transparenta, am scris acronimele respective.
Vedem maine ce iese. La modul sincer o sa incerc sa fiu distant cumva fara sa imi para mie ca sunt nenorocit sau rau cu cineva.

View Postforeverbanned, on 19 iulie 2021 - 19:59, said:

Prietenii au si rolul sau legatura lor cu bunatatea ta.
Eu cand stateam printre oameni, incercam sa fiu la fel ca tine.
Nu am avut prieteni cum ai tu, dar tot simteam nevoia sa ma duc ba pe la unul, pe la altul, sa vorbim diverse etc.
De 6 ani incoace, de cand m-am schimbat si nu mai stau printre oameni mai mult decat strictul necesar, nu mai sunt altruistul de serviciu.
Cu prieteni nu am treaba, mergem in vacanta, nu zic vreo tampenie sau ceva sa imi para mie ca nu trebuia spus. Problema este la cunostinte, adica la persoanele cu care ar trebui sa pastrezi o relatie cat de cat profesionala, distanta.

Problema este ca ma si documentez despre tot felul de lucruri si fara sa vreau stiu despre ele.

Incerc sa fiu naiba mai tacut, sa par si eu mai ocupat in timpul liber. Ironia, eu chiar sunt ocupat in timpul liber dar intreb pe alte persoane ce au mai facut.

View Postmorenno, on 19 iulie 2021 - 19:45, said:

good.
exista doua reguli in viata:
1. nu oferi voluntar niciodata toata informatia.
Buna regula, clar mie nu imi iese. Daca imi iesea nu aveam vreo noapte nedormita ca am spus cuiva ceva ce nu trebuia, o informatie din categoria alea sensibile si private.

A doua regula care este?

#39
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
E simplu. Dupa ce ti-o iei de cateva ori o sa devi o persoana mai rea. Posted Image

#40
mihaicozonac

mihaicozonac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.04.2020
e mai bine sa fi baiat bun decat baiat rau in viata, inima e buna daca o lasi rea te ataca si pe tine

#41
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Problema ta e ca esti prea agreabil si spui da la orice cacat, fata de cei care nesimtiti care se cearta imediat cu tine daca le ceri ceva.

Este o reteta de a fi exploatat de superiori la job si de copii/nevasta etc.

Trebuie sa inveti cum sa negociezi pana la ultimu banut pentru tine, cauta cateva carti de negociere invata si aplica, cele in engleza sunt mai bune doar sa stii limba, ai grija sa nu poi botu la prea mult marketing ce mai baga aia pe acolo, suntem in 2021 se vinde acum tot ce zboara si multi fraieri cad in plasa si se lasa mulsi de bani, cum ziceam practici cat de mult poti, vei vedea ca merge si cu timpul iti intra in sange.

Sa tii minte aici pe forum nu vei gasi raspunsul de care ai nevoie, ce trebuie sa stii ca mai sunt oameni ca tine si "problema" asta de care zici tu sigur i-a gasit unu rezolvarea si a scris o carte despre ea.

Ce alte abilitati/talente ai? care ar fi in favoarea ta sa te ajute? nu poti gasi rezolvarea ca si cum ar fi un lucru izolat, trebuie sa il adaugi la ceva care te ajuta cum e "ce castig eu din toata afacerea asta?"

asa putem vorbi la nesfarsit cat vrei, ce conteaza e ce pui in practica si ce se lipeste de tine.

spor

#42
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View PostTruculMagic, on 19 iulie 2021 - 20:35, said:

E simplu. Dupa ce ti-o iei de cateva ori o sa devi o persoana mai rea. Posted Image
Nu vreau neaparat sa devin rau cat vreau neaparat sa devin mai distant, serios, sa nu mai fiu asa de baiat bun.

View Postmihaicozonac, on 19 iulie 2021 - 20:41, said:

e mai bine sa fi baiat bun decat baiat rau in viata, inima e buna daca o lasi rea te ataca si pe tine
Ete ca este naspa si cand esti baiat bun ca ai stres, este ora 22:00 si ma bucur ca am facut subiectul asta pe forum ca observ ca nu sunt singurul care trec prin asa ceva.
Daca nu faceam subiectul asta stateam si inmagazinam toata supararea asta, nu schimbam nimic si poate maine repetam iara ce ma supara.

View PostLupulcelrau, on 19 iulie 2021 - 20:49, said:

Problema ta e ca esti prea agreabil si spui da la orice cacat, fata de cei care nesimtiti care se cearta imediat cu tine daca le ceri ceva.

Este o reteta de a fi exploatat de superiori la job si de copii/nevasta etc.

Sa tii minte aici pe forum nu vei gasi raspunsul de care ai nevoie, ce trebuie sa stii ca mai sunt oameni ca tine si "problema" asta de care zici tu sigur i-a gasit unu rezolvarea si a scris o carte despre ea.

asa putem vorbi la nesfarsit cat vrei, ce conteaza e ce pui in practica si ce se lipeste de tine.

spor
Problema cred ca este ca sunt prea agreabil cu toata lumea. Imi dau seama ca am primit o educatie buna, chiar prea buna, am fost invatat sa tac din gura, sa invat, sa imi vad de treaba mea. Si ete ca am ajuns adult si educatia asta nu prea merge in lumea asta moderna.

Stiu ce zici, de cate ori nu m-am pomenit chemat la job din liber si nu am zis nimic.

Si pe forum este bine sa discut depre asa ceva ca altcumva era o zi ca oricare alta zi, maine poate ma trezeam iara sambitor si plin de viata, nu ca este ceva naspa sa te trezesti zambitor si plin de viata doar ca atitudinea asta nu este buna.

Ete ca mai ma uit la alte persoane care au trecut prin treaba asta.

Stii persoana aia zambitoare care se uita la departare, care observa tot, zambeste, saluta pe toata lumea? Prezent.
Maine o sa incerc sa ma uit eu in fata, jos, sa fiu serios, distant.
Probabil o sa imi para ciudat dar o sa vad ce iese.

#43
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Parerea mea, ca problema este in alta parte. Altfel, ptr 1, 2, 10 care iti raspund aiurea la un gest cu intentii bune, sa vrei sa-ti schimbi atitudinea in general, fata de oameni, ti-ai da seama ca nu este o solutie ok.
Dintre variante, vezi care se potriveste:
1. esti prea sensibil, pe fond de anxietate si atunci vrei sa elimini (controlezi) orice probabilitate de aparitie a unui astfel de eveniment
2. exagerezi, datorita educatiei pretentioase
3. este o chestiune de orgoliu, fiindca ti se raspunde urat la ceva frumos
4. nu poti functiona fara aprobarea sau aprecierea altora
5. ai o trauma de respingere, care se reactiveaza atunci
6. ai impulsul/obisnuita de a te face util neaparat
7. nu-ti dai seama si transmiti informatii personale ambivalente, care-i determina pe oameni sa-ti raspunda urat sau sa te respinga.
Etc.
Tu te cunosti mai bine, sa stii ce ai de schimbat si in ce fel, dar chestia pe care ti-ai propus-o, mie personal, nu imi pare a fi o solutie.

Edited by Cr1spy, 19 July 2021 - 21:59.


#44
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View PostCr1spy, on 19 iulie 2021 - 21:54, said:

Dintre variante, vezi care se potriveste:

Etc.
Tu te cunosti mai bine, sa stii ce ai de schimbat si in ce fel, dar chestia pe care ti-ai propus-o, mie personal, nu imi pare a fi o solutie.
1 - Posibil, nu stiu daca este de la anxietate dar imi place sa evit ceva ce nu imi place.
2 - Aici trec bunul simt.
3 - Corect, banuiesc ca majoritatea sau toti avem chestia asta personala.
4 - Nu ma intereseaza aprobarea altora, ma intereseaza eu sa nu mai fiu asa de deschis.
5 - Nu stiu. Imi este frica sa spun prea multe lucruri unor persoane care au viata stearsa si le-ar parea ciudat foarte multe lucruri personale din trecutul meu, prezent sau planuri de viitor.
Ia de iti imagineaza sa discuti in viata reala, cu o persoana de 50 si ceva de ani, ia de discuta de dogecoin, de actiuni pe bursa, venit pasiv, cred ca s-ar uita si ar rade de tine. Asta este un exemplu de mi-a venit la ora asta.
6 - Din pacate, am senzatia ca trebuie sa fiu baiat bun, cumsecade, amabil, cred ca este de la educatia sa te oferi inainte sa ti se ceara.
7 - Nu neparat, imi place si ma simt confortabil cand alte persoane stiu foarte putine lucruri despre mine, asta este starea mea comoda de introvertit. Nu m-am gandit pana acum la treaba asta si nu am pus vreodata ideile asta pe foaie. Cred ca asta ma face sa ma simt confortabil ca introvertit, sa tin anumite lucruri pentru mine ca stiu cam cat de ciudate par pentru Romania sau pentru o anumita parte a populatiei.

Daca am zis ca fiind prea deschis nu imi place, imi creaza un disconfort, am zis ia sa incerc sa fiu eu mai distant, am ani de zile in care am avut destule nopti in care am dormit stresat din cauza vreunui gest.
Gesturi simple de politete, prea zambitor, spus prea multe.

Edited by DuskGerman, 19 July 2021 - 22:21.


#45
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Sunt teste pe net, poti afla daca esti introvertit, intr-adevar sau doar ti-ai dori sa fii. Eu as crede ca varianta 2.

#46
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Nu m-ar avantaja cu nimic sa fiu introvertit sau extrovertit.
Ma intereseaza sa nu mai fiu asa de deschis.

#47
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
E posibil ca la nivel macro sa intelegi ca e mai safe si mai eficient sa imparti ce stii cu altii. Ca si ei sa imparta la randul lor cu tine.

Ca noi, aici pe forum. Dar e un bai.


Oamenii care ar avea nevoie de ajutorul tau, folosesc  alte tipuri de evaluare a valorii. (informatiei, obiectului, etc.)

Adica se iau dupa indicii externe, popularitate, aspect, pret, opinii persoane care folosesc aceleasi metode de evaluare, etc. Si nu un stress test: merge? Cat merge? Unde pica? Si de ce?


Practic tu poate prezinti un sfat de argint. Dar ei se uita la mainile tale murdare, la pantofii uzati si hainele ponosite. Si zic, ok asta e un sfat de rahat.


Problema. Pai si tu, si eu, folosim astfel de evaluari superficiale, ca altfel o luam razna.


Si o sa ma intrebi, si ce treaba are asta cu limbarita ta. Pai cand vezi ca reactia nu e buna, tinzi sa oferi mai mult, poate le beculeste ce idee buna ai.
Problema e ca daca sunt intr-o faza de evaluare superficiala, e degeaba. E chiar contraproductiv.

#48
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostDuskGerman, on 19 iulie 2021 - 22:56, said:

Nu m-ar avantaja cu nimic sa fiu introvertit sau extrovertit.
Ma intereseaza sa nu mai fiu asa de deschis.
Daca asta ti-ai fixat ca targhet, de la cei de pe forum ce asteptari ai? Ce anume vrei sa afli (sa-ti spuna)?

#49
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostDuskGerman, on 19 iulie 2021 - 21:04, said:


Stii persoana aia zambitoare care se uita la departare, care observa tot, zambeste, saluta pe toata lumea? Prezent.


Da, degeaba ești în centrul atenției (asta nu înseamnă că ești un om bun), trebuie mai mult de atât. Oamenii te simt, știu când îți place să fii în centrul atenției și când chiar ești un om bun, oricât de proști îi crezi tu și oricât de proști sunt ei cu adevărat. La un moment dat te simt și îi deranjează că îi ajuți doar pentru a fi tu în centrul atenției, atunci nu mai contează pentru nimeni că l-ai ajutat.

Din păcate încă mai am în jurul meu oameni ca tine, îi urăsc, dar am nevoie de ei, la un moment dat le voi spune să se ducă dracului. Iar ei se vor plânge ca și tine că ei au fost buni și eu le zic să se ducă dracului. Mă doare-n cot, am “fumat” de astea pe la 20 de ani, m-am învățat.

Tu, dacă la treizeici și ceva mai pui astfel de întrebări, înseamnă că ești deja format așa, nu scapi fără specialiști, asta dacă cineva crede că tu înțelegi că ai o problemă și chiar vrei să o rezolvi. Vei avea surpriza să constați că problema nu este aia care crezi tu, nu, problema nu este că ești tu “băiat bun”.

#50
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View PostbvygKLM, on 19 iulie 2021 - 23:09, said:

E posibil ca la nivel macro sa intelegi ca e mai safe si mai eficient sa imparti ce stii cu altii. Ca si ei sa imparta la randul lor cu tine.
Sunt genul ala de om care nu iti vorbesc de proiecte, de ce sa iti vorbesc de 100 de lucruri pe care vreau sa le fac? Nu mai bine iti spun dupa ce am rezolvat ceva? Cam asta este diferenta dintre mine si altcineva.


View PostCr1spy, on 19 iulie 2021 - 23:17, said:

Daca asta ti-ai fixat ca targhet, de la cei de pe forum ce asteptari ai? Ce anume vrei sa afli (sa-ti spuna)?
Scrie in primul subiect.
Si nu s-a vazut clar ca au fost destui in situatia mea si au trecut destule sfaturi.
Ti-ai fixat viziunea tunel.

View PostDorel-Jefuitorul, on 19 iulie 2021 - 23:21, said:

Din păcate încă mai am în jurul meu oameni ca tine, îi urăsc, dar am nevoie de ei, la un moment dat le voi spune să se ducă dracului. Iar ei se vor plânge ca și tine că ei au fost buni și eu le zic să se ducă dracului. Mă doare-n cot, am “fumat” de astea pe la 20 de ani, m-am învățat.

Vei avea surpriza să constați că problema nu este aia care crezi tu, nu, problema nu este că ești tu “băiat bun”.
Poate dupa cum zici si tu, poate am devenit egoist, poate nu imi doresc sa mai ridic persoane de jos, in sensul financiar.

Depinde de ce fel de persoane ai fost inconjurat, una este cercul de prieteni si alta sunt cunostintele de uiti cum le cheama.

Cum am zis aseara!? Astazi incerc sa fiu distant, dar distant peste tot. Incerc si pe forum sa fiu mai direct, sa nu va suparati pe mine daca va raspund putin diferit.
Cu toate ca imi tot vine in gand ca atunci cand doresti sa afli o informatie trebuie sa zici Multumesc, sa fii maleabil, recunoscator.
O sa incerc sa fiu distant fara sa fiu porc.

#51
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Nu ai ce sa faci daca asa esti tu, oricum ai sa ai numai de pierdut din cauza asta.
https://m.youtube.co...h?v=54Hv0TclgFI

#52
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

View PostDuskGerman, on 19 iulie 2021 - 20:18, said:

Am montat husa transparenta, am scris acronimele respective.
Vedem maine ce iese. La modul sincer o sa incerc sa fiu distant cumva fara sa imi para mie ca sunt nenorocit sau rau cu cineva.

Cu prieteni nu am treaba, mergem in vacanta, nu zic vreo tampenie sau ceva sa imi para mie ca nu trebuia spus. Problema este la cunostinte, adica la persoanele cu care ar trebui sa pastrezi o relatie cat de cat profesionala, distanta.

Problema este ca ma si documentez despre tot felul de lucruri si fara sa vreau stiu despre ele.

Incerc sa fiu naiba mai tacut, sa par si eu mai ocupat in timpul liber. Ironia, eu chiar sunt ocupat in timpul liber dar intreb pe alte persoane ce au mai facut.


Buna regula, clar mie nu imi iese. Daca imi iesea nu aveam vreo noapte nedormita ca am spus cuiva ceva ce nu trebuia, o informatie din categoria alea sensibile si private.

A doua regula care este?
Scrie si acronimul acesta:

NMDIAVSSP

Adica nu mai da impresia ca vrei sa s p .
Sper ca stii de gluma.
PS:E ok sa fii bun. Doar alege pe cei care plang dupa oameni buni,care asta cauta si-ti dai
seama dupa cum vorbesc.Nu te-ai gandit niciodata ca unii se intreaba de ce esti bun cu ei,ce
interese ai?

#53
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Nu plânge nimeni după oameni buni.
Dacă ar fi cineva care să plângă, i-ar aprecia.
De cele mai multe ori, plâng doar când au nevoie de ei, apoi sunt inexistenți până la următoarea dată când vor avea iar nevoie.

#54
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016

View PostDuskGerman, on 19 iulie 2021 - 18:29, said:

Din pacate daca nu ma schimb eu singur, modul asta al meu prea deschis, prea zambitor, o sa ma streseze de o sa ma bage in groapa.
Ca atunci cand esti prea deschis vorbesti prea mult si spui ce nu trebuie, mai ales in relatie de job.

Asa in familie poti sa zambesti cat vrei tu, discutia este in societate. In societate am obiceiul sa fiu baiat bun, sa nu zic ceva sa deranjeze, sa nu se supere careva pe mine si ete inmagazinez eu tot stresul. Este senzatia aia cand te duci acasa si te gandesti... oare de ce mama dracului am spus treaba aia?

Ce patesti tu e datorita lipsei experientei de viata.
Noi, generatia asta nascuta in anii '90-'00, mai ales la oras, am fost mai cocolositi de parinti si suntem mai sensibili decat copiii nascuti pe vremea comunista.
Mediul in care cresti e un mare factor in formarea ta.
Daca ai o atitudine pozitiva si zambesti mai mult ca altii nu e nimic rau, numai sa nu zambesti tot timpul.

De baietii buni incearca altii sa profite, fetele fac misto, te iau de prost, si cred ca nu le poti oferi siguranta.
Si eu sunt tot un baiat bun, dar am invatat sa am anumite standarde cu mine in primul rand. Daca te disciplinezi pe tine, o sa ai mai multa incredere in sine si automat vei fi mai interesant in ochii celorlalti.
Ce am schimbat, e ca am invatat sa fiu mai atent la detalii si la mimica oamenilor. Nu cred tot ce aud fara sa verific si incerc sa gandesc de 2 ori inainte sa spun ceva.

Nu trebuie sa devii baiat rau, trebuie doar sa devii cea mai buna versiune a ta, si automat cand vei fi dur cu tine, vei fi selectiv si cu ceilalti. In special fetele sunt atrase de autenticitate. Daca incerc sa copiez pe cineva care are succes si nu esti natural, se vede si vei esua amarnic. Cauta sa iesi cu oameni care prin felul lor de a fi te ajuta sa te descoperi pe tine cu bune si rele, si sa imbunatatesti partile rele. Pe scurt: Fi tu!

View Postforeverbanned, on 20 iulie 2021 - 09:42, said:

Nu plânge nimeni după oameni buni.
Dacă ar fi cineva care să plângă, i-ar aprecia.
De cele mai multe ori, plâng doar când au nevoie de ei, apoi sunt inexistenți până la următoarea dată când vor avea iar nevoie.

Nu poti controla ce iti fac altii, dar poti controla reactia ta raportata la ceea ce fac altii. Trebuie sa fi bun cu ceilalti, dar nu prost.
Daca vezi ca nu iti ofera respect, cel mai bine nu ii mai bagi deloc in seama.
Faptul ca ii ignori doare mai rau, si pe unii ii face sa se gandeasca de ce nu ii mai ajuti.

Edited by ovtd, 20 July 2021 - 09:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate