Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Cand se odihneste Dumnezeu?

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#55
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDaculScoril0, on 22 iulie 2021 - 00:27, said:

adică nu poți demonstra nimic și n-ai nici un fel de dovadă ca ar fi existat vreun isus, zeu, zâne etc. ( mă fac că nu bag de seamă prostia cu celula)
Deocamdată tu ești păcăliciul.
Și n-ai tu treabă cu experiența mea profesională. Pune-ți tu foaia matricolă aici șă vedem dacă ai absolvit 12 clase, că după cum scrii greu de crezut.
Am recunoscut deseori ca nu am 12 clase , doar 10 findca nu am dorit sa am mai multe clase degeaba. Sunt la nivelul a 10 clase findca atat am dorit sa am.
Insa am intalnit tembeli si cu facultate, de o inteligenta mult sub nivelul meu. In tara asta lichelele vor sa aiba multe clasa precum primarul Vanghele cu 2 facultati.
Eu iti pun link spre scrierile unei mulatre cu 4 clase , ce a trait in urma cu mai bine de un secol.
https://ellenwhite.r...-in-format-pdf/

Tu insa te lauzi ca ai scris ceva. Spiritul mincinos si laudarosenia e ce anima constinta atee.
Daca nu prezinti dovezi ale inventiilor tale inseamna ca esti un pacalici.

#56
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDaculScoril0, on 22 iulie 2021 - 00:27, said:

adică nu poți demonstra nimic și n-ai nici un fel de dovadă ca ar fi existat vreun isus, zeu, zâne etc. ( mă fac că nu bag de seamă prostia cu celula)
Deocamdată tu ești păcăliciul.
Și n-ai tu treabă cu experiența mea profesională. Pune-ți tu foaia matricolă aici șă vedem dacă ai absolvit 12 clase, că după cum scrii greu de crezut.

Si daca-ti dovedesc ca Hristos a existat si exista, ce se intampla mai apoi? La ce-mi foloseste si la ce-ti foloseste sa-ti demonstrez asa ceva?

#57
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View PostDorel666, on 19 iulie 2021 - 10:13, said:

O intrebare, retorica, pentru sambetisti in special, dar si pentru oricine altcineva este curios sa incerce sa raspunda. Pentru ca... luni avem ciume, razboaie si nenorociri, marti la fel, miercuri la fel, joi la fel, vineri la fel, sambata la fel si duminica tot la fel. Cand vine vorba de necazuri si nenorociri, nici o zi de pe pamant nu este scutita de aceastea. Si iata ce scrie prorocul Amos despre nenorociri:

Amos 3:6
Sau sună cineva cu trâmbiţa într-o cetate fără să se înspăimânte poporul? Sau se întâmplă o nenorocire într-o cetate fără s-o fi făcut Domnul?


Deci, daca toate nenorocirile le face Domnul si nenorocirile au loc in fiecare zi, atunci care-i ziua de odihna a Domnului?! Iar, prin nenorociri, El lucreaza spre binele nostru, pentru ca iata ce este scris:

Iov 36:15
Dar Dumnezeu scapă pe cel nenorocit prin nenorocirea lui şi prin suferinţă îl înştiinţează.


Adica Dumnezeu a lucrat si lucreaza inca, de mii si milioane de ani, sa ne faca oameni, nu doar dupa chipul, ci si dupa asemanarea Lui. Si lucreaza zi de zi, clipa de clipa, ceas dupa ceas, an dupa an, neincetat si neintrerupt. Deci, cand s-a odihnit sau cand se odihneste Dumnezeu atunci?

View PostDorel666, on 19 iulie 2021 - 10:26, said:

Eu n-am intrebat cand oboseste, ci cand se odihneste. Ca Scriptura zice ca s-a odihnit, nu-mi aduc aminte sa scrie ca a si obosit. Si unii zic ca trebuie sa ne odihnim in aceeazi zi in care se odhneste si El. Doar ca dovezile de fiecare zi arata ca El... nu se odihneste,  nici macar o fractiune de secunda. Atunci ce sambata sa tinem, daca nici El nu o tine?!

View Postpacopaco1967, on 19 iulie 2021 - 10:26, said:

Ziua de odihna (sabatul) a fost facut pentru om, nu pentru Dumnezeu. De fapt ziua a 7-a cand Dumnezeu s-a "odihnit"  , era sa invete omul prin puterea exemplului. Asta nu inseamna ca Dumnezeu are nevoie de repaos. Insa odihna e spirituala, adica orice faci sa fii in pace, adica sa ai constinta curata in tot ce faci. Asta inseamna sa intri in odihna Domnului.
Se poate sa te opresti din lucrul tau chiar si a 7-a zi insa sa nu ai odihna/pace a sufletului si sa fii "muncit" de ingrijorari sau planuri marsave. Se intampla asta findca inca nu ai intrat in odihna Domnului.
Binenteles ca sare in ochi adica cum s-a odihnit ceva nu pica bine? Insa mai gresit sa incepeti sa divagati sa indreptatiti un lucru care a fost tradus gresit.

Sunteti toti in eroare bibia din greaca asa spune "odihnit" , insa din armaica cuvantul acela este "admirat", "uimit" cautati cineva care stie aramaica sa confirme.

Biblia in anumite locuri a fost tradusa gresit, aramaica este un limbaj sarac si pe alocuri a schimat oarecum sensul.

Edited by iulian_1976, 22 July 2021 - 14:57.


#58
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postiulian_1976, on 22 iulie 2021 - 14:51, said:

Binenteles ca sare in ochi adica cum s-a odihnit ceva nu pica bine? Insa mai gresit sa incepeti sa divagati sa indreptatiti un lucru care a fost tradus gresit.

Sunteti toti in eroare bibia din greaca asa spune "odihnit" , insa din armaica cuvantul acela este "admirat", "uimit" cautati cineva care stie aramaica sa confirme.

Biblia in anumite locuri a fost tradusa gresit, aramaica este un limbaj sarac si pe alocuri a schimat oarecum sensul.

”Traducerea gresita” este doar o varianta. Cu care au venit unii, ca sa rezolve contradictia. Si nu ar fi rau ca au venit cu o varianta, rau este ca au ramas doar la ea. Iar aceasta varianta are un singur, dar indeajuns de mare impediment: daca traducerea este gresita, inseamna ca Duhul Sfant doarme si Hristos a mintit cand a zis ”toata puterea  mi-a fost data in cer si pe pamant”. Adica varianta ”traducerea gresita” nu explica de ce ingaduie Dumnezeu aceasta traducere gresita. Adica Dumnezeu trimite apostoli in toata lumea, ca sa-i propovaduiasca Evanghelia, apoi ingaduie ca aceasta Evanghelie sa fie propovaduita gresit. Pai, atunci de ce i-a mai trimis?! Ca sa-i insele pe oameni?!

#59
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Dumnezeu a "admirat", "uimit", "exclamat" de ceea ce a creat in cele 6 zile, nu a "dormit".

Poate ar fi bine sa te intrebi de ce toata lumea care citeste acel pasaj are un semn de intrebare, oare nu duhul se intreaba?

Citeste in paralel minim 2 biblii cu izvoare diferite si o sa-ti dea cu virgula, sursa la baza este aramaica nu greaca, nu rusa, nu latina, nu germana insa ce sa faci trebuie sa apelezi la un evreu sa-ti spuna sensul exact din aramaica.

Dar oare Isus si apostolii nu erau evrei? Posted Image  

Pentru multi nu, erau crestini si greaca era baza...

Edited by iulian_1976, 22 July 2021 - 16:48.


#60
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postiulian_1976, on 22 iulie 2021 - 16:45, said:

Dumnezeu a "admirat", "uimit", "exclamat" de ceea ce a creat in cele 6 zile, nu a "dormit".

Poate ar fi bine sa te intrebi de ce toata lumea care citeste acel pasaj are un semn de intrebare, oare nu duhul se intreaba?

Citeste in paralel minim 2 biblii cu izvoare diferite si o sa-ti dea cu virgula, sursa la baza este aramaica nu greaca, nu rusa, nu latina, nu germana insa ce sa faci trebuie sa apelezi la un evreu sa-ti spuna sensul exact din aramaica.

Dar oare Isus si apostolii nu erau evrei? Posted Image  

Pentru multi nu, erau crestini si greaca era baza...

Insisti pe varianta dumitale, fara sa raspunzi la contractia pe care o creaza varianta ”traducerea este gresita”. Si uiti ca apostolii, incepand cu Cincizecimea, au fost trimisi sa propavaduiasca, fiecare in limba poporului la care a fost trimis. Adica Evanghelia nu a fost propovaduita initial intr-o limba si apoi tradusa, ci a fost propovaduita, simultan, in toate limbile. Insa Coranul, Vedele si Mahabharata au fost propovaduite intr-o singura limba si apoi traduse. Nu-i si cazul Evangheliei!

#61
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View PostDorel666, on 22 iulie 2021 - 17:23, said:

Insisti pe varianta dumitale, fara sa raspunzi la contractia pe care o creaza varianta ”traducerea este gresita”. Si uiti ca apostolii, incepand cu Cincizecimea, au fost trimisi sa propavaduiasca, fiecare in limba poporului la care a fost trimis.

Reflecteaza un pic unde scrie "adormit" in biblie, esti sigur ca evanghelii ? In ce loc din Biblie ?



Ai deschis un topic cu asta , stii in ce limba au fost scrise?

View PostDorel666, on 19 iulie 2021 - 10:13, said:

Amos 3:6
Sau sună cineva cu trâmbiţa într-o cetate fără să se înspăimânte poporul? Sau se întâmplă o nenorocire într-o cetate fără s-o fi făcut Domnul?
Deci, daca toate nenorocirile le face Domnul si nenorocirile au loc in fiecare zi, atunci care-i ziua de odihna a Domnului?! Iar, prin nenorociri, El lucreaza spre binele nostru, pentru ca iata ce este scris:
Iov 36:15
Dar Dumnezeu scapă pe cel nenorocit prin nenorocirea lui şi prin suferinţă îl înştiinţează.
Adica Dumnezeu a lucrat si lucreaza inca, de mii si milioane de ani, sa ne faca oameni, nu doar dupa chipul, ci si dupa asemanarea Lui. Si lucreaza zi de zi, clipa de clipa, ceas dupa ceas, an dupa an, neincetat si neintrerupt. Deci, cand s-a odihnit sau cand se odihneste Dumnezeu atunci?

Edited by iulian_1976, 22 July 2021 - 20:11.


#62
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postiulian_1976, on 22 iulie 2021 - 20:06, said:

Reflecteaza un pic unde scrie "adormit" in biblie, esti sigur ca evanghelii ? In ce loc din Biblie ?


Daca imi scrii in romana, poate voi sti ce sa-ti raspund...

View Postiulian_1976, on 22 iulie 2021 - 20:06, said:

Ai deschis un topic cu asta , stii in ce limba au fost scrise?

Dar dumneata stii in cate limbi au fost vorbite?

#63
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Pentru cine mai citeste : Amos 3:6, Iov 36:15 sunt din Torah in limbaj romanesc Vechiul Testament nu are legatura cu Evangheliile, sursele sunt in limba aramaica limba vorbita in Israel.

Pasajul cu "odihnitul" din Vechiul Testament sare foarte usor in evidenta, cuvantul acela inseamna si extaziat, uimit, admirat, asta spun evreii nu eu, ca in greaca asa a fost tradus cu mult timp in urma este altceva.

In ziua aceea omul ar trebui sa admire, sa se bucure de ce a creat in timpul saptamanii asa cum a facut si Dumnezeu la crearea lumii.

Fiecare sa creada ce doreste insa este bine de stiut ca in armaica inseamna si uimit, extaziat, admirat. Numai bine.

Edited by iulian_1976, 26 July 2021 - 04:00.


#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dumnezeu nu se odihneste. El este fum, un spirit. Daca suflii mai tare, acel fum se impratstie. Nu exista carne si oase ca sa se odihneasca.

#65
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostMembruAnonim, on 26 iulie 2021 - 04:34, said:

Daca suflii mai tare, acel fum se impratstie.
Doar daca sufli cu doi i.
Altfel nu :nonobad:

#66
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dumnezeu nu se odihneste. El este fum, un spirit. Este o himera :) Fie ca va place, fie ca nu

Edited by MembruAnonim, 29 July 2021 - 03:53.


#67
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Dumnezeu există și tu trebuie să crezi!

Fie că vrei, fie că nu vrei.
Fie că-ți place fie că nu.

#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpenticostalul, on 29 iulie 2021 - 07:12, said:


Dumnezeu este un fum, o himera, o inventie.

Asta este adevarul fie ca iti place, fie ca nu. Fie ca unii se dau cu fundul de pamant sau nu, adevarul este ca Dumnezeu este doar o himera :)

#69
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Ai dreptul la opinie dar Biblia spune că într-o zi vei amuți.

Și asta se va intampla fie că vrei fie că nu.
Dar vei vrea, pentru că ncsf.

#70
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpenticostalul, on 29 iulie 2021 - 08:23, said:


Dumnezeu este o himera, un fum. Fie ca iti place fie ca nu, asta este adevarul. Da, stiu, adevarul doare Posted Image  Csf, n-ai csf !

#71
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Tu știi adevărul dar preferi să scrii minciuna.
Dar și ăsta e dreptul tau.

#72
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpenticostalul, on 29 iulie 2021 - 09:03, said:



Stiu ca adevarul doare Posted Image Dumnezeu este o himera, un fum. Csf, n-ai csf Posted Image

Edited by MembruAnonim, 29 July 2021 - 09:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate