Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Procesor potrivit pentru placa video

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
arthasfleo

arthasfleo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.08.2006
Ce procesor ar fi potrivit pentru o placă video ASUS GeForce GTX 1050 Ti Cerberus O4G 4GB GDDR5 128-bit.
M-ar interesa niște date tehnice după care să mă orientez, mai mult decât un model anume.
Doresc evitarea unui posibil bottleneck

Edited by arthasfleo, 19 July 2021 - 09:25.


#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,010
  • Înscris: 28.10.2006
Procesor nou, ce se gaseste acum pe piata sau ceva SH?
Ca este o diferenta.
Cu procesor nou, de la i3 in sus, inclusiv versiunile echivalente de la AMD, merge orice.
Daca ai ceva deja sau vrei sa cumperi SH, e de verificat/ales.

#3
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Ciudat pui problema. Banuiesc ca nu vrei ca placa video sa faca bottleneck procesorului si nu invers. Nu ai spus daca nou sau sh sau pe ce platforma. Cum arata datele tehnice pentru un procesor in opinia ta? Numar de nuclee si frecvente? Nu de alta dar ele inseamna fix zero pentru ca arhitectura pe care este construit un procesor determina performantele sale mai mult decat orice. Recomandarea mea, ca sa eviti o decizie proasta, este sa reformulezi problema.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Iei de banii disponibili cea mai buna solutie , pe viitor poate faci upgrade la placa video. Pui problema gresit. Iar un kit sh nu merita sa cumperi ca cer pe ele destul de mult, mai bine iei un i3, ryzen 3/5 de generatie noua.

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 06.09.2008
am i5 din 2011 (sandy) cu 1050 TI, deci merge orice procesor mai nou cum s-a zis.
Chiar si mai vechi... 1050 ti nu e mare branza in ziua de azi.

Edited by sirgoofy, 19 July 2021 - 09:49.


#6
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ce găsești. Dar nu te aștepta la minuni.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,385
  • Înscris: 08.02.2011
Procesorul ala nu merge asa, de capul lui, ci doar impreuna cu o placa de baza si memorie RAM. Le ai pe astea din urma ?

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,770
  • Înscris: 30.08.2006
Orice procesor care sa mearga pe o placa de baza de generatie noua. Bottleneck nu o sa ai cu nici un procesor dar castigi la framerate pe o placa de baza de generatie noua.. Rezoluia FHD nu solicita nici un procesor.

#9
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,972
  • Înscris: 18.09.2008
Placa asta video este un model entry-level lansat în 2016. Orice procesor modern ar trebui sa nu ii pună probleme plăcii video. Invers, e altă discuție, dată fiind vechimea plăcii video și faptul că nu a fost puternică nici când a fost lansată.

#10
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
i3  10100f
ryzen 1200
ryzen 1600
Ce este peste face bottleneck
As merge pe ryzen 1600 maxim in caz ca nu faci upgrade in  maxim1-2 ani la placa video.
Astea imi vin acum in minte sunt cele mai echilibrate cu gtx ala

#11
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 mkdan2004, on 19 iulie 2021 - 09:32, said:

Ciudat pui problema. Banuiesc ca nu vrei ca placa video sa faca bottleneck procesorului si nu invers. Nu ai spus daca nou sau sh sau pe ce platforma. Cum arata datele tehnice pentru un procesor in opinia ta? Numar de nuclee si frecvente? Nu de alta dar ele inseamna fix zero pentru ca arhitectura pe care este construit un procesor determina performantele sale mai mult decat orice. Recomandarea mea, ca sa eviti o decizie proasta, este sa reformulezi problema.
Formularea este destul de clară. Care este configurația minima pentru care nu-i scade frame rate-ul cu placa aia video?

Răspuns: cam orice procesor AMD Ryzen și cam orice procesor Intel de la Sandy Bridge încoace.

#12
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
El a solicitat specificatii tehnice ale unor procesorare, chiar a spus ca prefer asta in locul unor modele anume "M-ar interesa niște date tehnice după care să mă orientez, mai mult decât un model anume."
De asta am spus ca nu a formulat corect problema, altfel, da, ai perfecta dreptate in privinta recomandarilor.

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,385
  • Înscris: 08.02.2011
Raspuns: orice procesor din generatia noua fie de la AMD, fie Intel ( socket 1200 sau AM4 ).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate