Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Recomandare Camera Foto

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

RobertFlorinel said:

1626706258[/url]' post='28049963']
Faza e ca in orasul in care stau nu gasesc deloc f1.8... si sa comand prin curier e cam riscant si cred ca mai bine e sa am direct obiectivul in mana... e cu mult mai slab 1.4 optic?
daca gasesti body-ul la un pret bun, poti sa iei 50mm f1.8G nou si sa ramai in buget (coboara pe la 8-900 de lei la promotii). Altfel, 50mm f1.4 G nu e rau, dar sa il testezi bine inainte.

RobertFlorinel said:

1626792677[/url]' post='28053394']
Am gasit un nikon 7200 cu obiectivul de 1.8G la 2000lei, ce ziceti, 36k cadre

Body-ul e foarte bun dar vei fi limitat de obiectiv. Pretul e un pic suspect, mai ales pt numarul de cadre.

Daca e in mintile lui, merita dar trebuie sa fii constient ca vei avea nevoie si de un alt obiectiv gen 18-55 sau ideal Tamron/Sigma 17-50 mm.

P.S: vezi ca gasesti Nikon 50mm f1.8 G sh la F64 la 650 de lei. Beneficiezi de retur in 14 zile daca nu il ridici de la ei… deci ai timp sa il testezi :)

Edited by StefanSC, 21 July 2021 - 14:09.


#38
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Sfatul meu e să iei ceva nou pentru că riști la SH să iei țeapă.
Dacă vrei să înveți fotografie un aparat foto e mai bun decât un smartphone.
Dacă n-ai probleme să cari 1,5 kg cu tine îți recomand un DSLR. De ce îți recomand un DSLR? Pentru că nu mai e la modă, este o tehnologie robustă și te pune puțin la învățat deoarece dacă folosești vizorul nu îți arată aparatul cum va ieși poza finală. Eu am avut DSLR de la Nikon și n-am avut probleme până acum.

#39
Coseriu

Coseriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 17.04.2016
Salutare,

Doresc sa achizitionez aparatul de mai jos Canon EOS RP, cu obiectivul de kit:
https://www.f64.ro/c...-105mm-is-stm/p
Ideea este ca momentan nu are in stoc adaptorul pentru montura EF pe F64,
https://www.f64.ro/c...a86fa69f099a304
(va rog sa imi spuneti daca aceasta este), pentru a putea lua obiectivele DSLR, nu doar RF. (In afara de acest adaptor, ar mai trebui si altul pentru alte monturi?)

Ce parere aveti de aparat? Ce obiective imi recomandati, mentionez ca il folosesc pentru evenimente, m-ar interesa un 24-70 (sau ceva asemanator) si un 50 (daca recomandati si altceva, ascult cu drag parerile dvs).

Ca pret sa fie ceva mediu, de preferat de pe F64 sau E-mag. Considerati ca voi gasi o gama mai variata de obiective?
Eu trec de la un Nikon D5300, pentru evenimente am inchiriat in trecut.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Catalin C.

Edited by Coseriu, 17 October 2021 - 18:15.


#40
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 16.02.2004
Pentru acel kit nu ai nevoie de adaptor, intrucat obiectivul este RF. Adaptorul este necesar, pentru a putea monta obiectivele EF (cele de pe sistemele fabricate pana la Mirrorless).

Poti cumpara un 24-70 EF 2.8, dar vei avea nevoie de adaptor, sau poti lua ceva din gama RF...este buzunarul tau. Obiectivele RF stau ceva mai bine la focus decat un EF clasic + adaptor, dar poti sa te bazezi si pe EF + adaptor.

Daca vrei un 24-70mm mai bune, deja nu poti vorbi despre un pret mediu.... Poti cauta un obiectiv second si adaptorul pentru montura RF.

Edited by Dizlpower, 18 October 2021 - 18:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate