Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

jvc 838 Boombox

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
traforu

traforu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 05.11.2006

 ldpe, on 29 octombrie 2021 - 19:01, said:

Da , are iesire pentru difuzoare externe cu decuplare interne , modelul mai vechi avea altfel aranjate mufele, al tau e mai inteligent , cu volum microfon , un mic mixer . Modelul vechi avea vechea mufa dedicata dif model DIN , intr-o pozitie mergeau intern + extern, in cealalta pozitie mergeau doar extern
Primul model  min 9.55 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yLBykWDihSI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O singura problema ...boxe pe 3.2 ohmi foarte rare , pe 4 ohmi se aude mult mai incet avand in vedere clasa amplificatorului plus nu mai ai efectele asa bine sesizate la auditie .

Pai problema este cum le cuplez, cu ce tip de cablu

#38
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Cablu pentru boxe auto, e mai subtire si va intra in mufa jack sa poti si lipi de terminale fara sa se atinga intre ele . Daca mergi cu ceva gros nu mai poti trage scutul peste lipituri si va arata ca un buchet de flori .

#39
traforu

traforu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 05.11.2006

 ldpe, on 29 octombrie 2021 - 19:14, said:

Cablu pentru boxe auto, e mai subtire si va intra in mufa jack sa poti si lipi de terminale fara sa se atinga intre ele . Daca mergi cu ceva gros nu mai poti trage scutul peste lipituri si va arata ca un buchet de flori .

Nu am inteles nimic. Deci trtebuie sa le lipesc de mufe, sau cum?

#40
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Apuca-te de lucru si vei constata ce am scris Posted Image
De retinut : in mufele jack nu intra cabluri foarte groase .

#41
traforu

traforu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 05.11.2006

 ldpe, on 29 octombrie 2021 - 19:37, said:

Apuca-te de lucru si vei constata ce am scris Posted Image
De retinut : in mufele jack nu intra cabluri foarte groase .

Deci bag cablu direct in jack? Sau imi trebuie mufe Jack
Boxa are - si + la jack cum ajunge?
Si nu ma apuc de nimic pana nu imi este clar

Edited by traforu, 29 October 2021 - 19:43.


#42
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
2 mufe jack MONO si te apuci de lipit + la plus (care reprezinta varful ) iar dincolo legi difurile
https://www.emag.ro/...w8aAr2oEALw_wcB

Edited by ldpe, 29 October 2021 - 19:43.


#43
traforu

traforu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 05.11.2006

 ldpe, on 29 octombrie 2021 - 19:42, said:

2 mufe jack MONO si te apuci de lipit + la plus (care reprezinta varful ) iar dincolo legi difurile
https://www.emag.ro/...w8aAr2oEALw_wcB

Am cumparat un cablu mono, l-am taiat in jumatate si merge perfect. Multumesc de sfaturi, s-a rezolvat cu brio.

#44
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Ai gasit difuri de 3,2 ohmi ?

#45
traforu

traforu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 05.11.2006

 ldpe, on 30 octombrie 2021 - 18:51, said:

Ai gasit difuri de 3,2 ohmi ?

Difuri de 4 ohmi sunt ok, se aud bine. Cred ca poti sa pui si de 8, nu vad de ce nu ar merge, poate se aude un pic mai incet. Oricum se aud simultan cu cele ale casetofonului. Deci ai patru difuri. O sa tatonez cu niste boxe mai vechi maine. Am cautat boxele originale jvc pe care le-au construit special pentru acest boombox, dar in Romania nu le-am gasit. Asa arata setul origina, avea si un pickup images.jpg

 traforu, on 30 octombrie 2021 - 19:12, said:

Difuri de 4 ohmi sunt ok, se aud bine. Cred ca poti sa pui si de 8, nu vad de ce nu ar merge, poate se aude un pic mai incet. Oricum se aud simultan cu cele ale casetofonului. Deci ai patru difuri. O sa tatonez cu niste boxe mai vechi maine. Am cautat boxele originale jvc pe care le-au construit special pentru acest boombox, dar in Romania nu le-am gasit. Asa arata setul origina, avea si un pickup images.jpg

Specificatiile de pe iesiri sunt 3.2 - 8 ohmi. Asta inseamna ca poti pune orice intre aceste impedante

Attached Files


Edited by traforu, 30 October 2021 - 19:21.


#46
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Boxe de pick-up Ziphona PA 2040 RFT erau foarte bune pentru acest device , erau difuri de banda larga dotate cu unele dintre cele mai performante difuzoare pe 4ohmi scoase vreodata de RFT .
Mai gasesti la Visaton , calitate mult peste cele comerciale problema este incinta, la RFT le gasesti cu incinta cu tot pe olx

#47
traforu

traforu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 05.11.2006

 ldpe, on 30 octombrie 2021 - 19:48, said:

Boxe de pick-up Ziphona PA 2040 RFT erau foarte bune pentru acest device , erau difuri de banda larga dotate cu unele dintre cele mai performante difuzoare pe 4ohmi scoase vreodata de RFT .
Mai gasesti la Visaton , calitate mult peste cele comerciale problema este incinta, la RFT le gasesti cu incinta cu tot pe olx

Le-am gasit. Mai sunt si astea JVC. Au bass labirint Woofer, un fel de reflex

Attached Files



#48
traforu

traforu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 05.11.2006

 traforu, on 30 octombrie 2021 - 20:41, said:

Le-am gasit. Mai sunt si astea JVC. Au bass labirint Woofer, un fel de reflex

Nu am ascultat RFT urile astea dar arata interesant

#49
preslee

preslee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.07.2021

 traforu, on 30 octombrie 2021 - 19:26, said:

Difuri de 4 ohmi sunt ok, se aud bine. Cred ca poti sa pui si de 8, nu vad de ce nu ar merge, poate se aude un pic mai incet. Oricum se aud simultan cu cele ale casetofonului.
Păi nu e bine deoarece:
1. În conformitate cu schema, difuzoarele casetofonului ar trebui să se decupleze în momentul în care folosești boxe externe.
2. Ai fost greșit sfătuit. Tot în conformitate cu schema se folosesc jack-uri stereo, nu mono, și la fiecare boxă vin câte 3 fire.
Unul de masă, unul care cuplează un difuzor de medii-bas direct la iesirea AF-ului iar celălat (presupun) un tweeter piezo ce vine cuplat prin rezistența de 4,7Ω.
Ți-am desenat pe schemă ca să înțelegi mai ușor:
Attached File  ksnip_20211031-035236.png   128.87K   11 downloads

LE
Am notat și polaritatea difuzoarelor pentru orice eventualitate.

#50
preslee

preslee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.07.2021
LLE
Cel mai ciudat este faptul că, desi schema spune ceva, boxele pentru acest casetofon care sunt prevăzute în manualul de utilizare ca accesorii opționale nu au tweeter. Posted Image
Adică astea:   https://www.radiomus...jvc_rb_80k.html

Attached File  ksnip_20211031-042604.png   299.74K   5 downloads

#51
preslee

preslee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.07.2021
S-ar  putea totuși ca modelul tău să fie diferit de cel din manualul de utilizare căci observ că nici panoul lateral nu e identic cu cel din poza postată de tine în pagina anterioară. Lipsește partea de radio mix și mic mix, așa că s-ar putea să aibă alt model de boxe casetofonul  tău (unele cu tweeter) dacă e ca cel din fotografie.
Attached File  ksnip_20211031-043604.png   249.62K   11 downloads

#52
traforu

traforu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 05.11.2006

 preslee, on 31 octombrie 2021 - 04:42, said:

S-ar  putea totuși ca modelul tău să fie diferit de cel din manualul de utilizare căci observ că nici panoul lateral nu e identic cu cel din poza postată de tine în pagina anterioară. Lipsește partea de radio mix și mic mix, așa că s-ar putea să aibă alt model de boxe casetofonul  tău (unele cu tweeter) dacă e ca cel din fotografie.
ksnip_20211031-043604.png

Imi cer scuze pentru neintelegere. Poza este luata de pe net, a fost postata doar pentru tipul de mufa EXT. Am incercat cu cabluri stereo si nu se aude nimic. Cand am incercat cu mono se aude impecabil. Si da, in toate boxele simultan, cass+externe.

#53
traforu

traforu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 05.11.2006
Am conectat niste boxe de 90W pe 8 ohmi (de proba) si se aude foarte incet. Un difuzor de 15W pe 4 ohmi se aude mai tare. Deci trebuie ceva cu impedanta cat mai mica

#54
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Impedanta maxim 4 ohmi si difuri pana in 15-20W , cele de putere au nevoie de cineva ca sa le miste , asta inseamna amplif de putere . In anul in care s-a produs acel rcd nu se bagau amplifuri colosale , un 2x10, 2x15 real era suficient .
Pe el merg foarte bine difurile de masina pana in 25W , deja ce trece de aceasta putere necesita putere in spate sa le duca . De exemplu un dif de 16,5 cm 15W-20W la 4 ohmi cu suspensia mai moale sa poata fi condusa sau panza sau efectiv dif de banda larga cu suspensie carton .

Edited by ldpe, 01 November 2021 - 19:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate