Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Probleme rinichi, diabet sau altceva ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
RobertJ

RobertJ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.04.2021
Salut! De vreo cativa ani, beau multa apa pe zi (iarna aprox 4 litri, vara peste 5-6 litri si multe fructe) , si am transpiratii abundente. Imi iau des glicemia, chiar ieri am avut glicemia 111 pe la ora 11 dimineata, si am mancat doar un chefir cu niste legume dimineata,adica pe la ora 6. (deci nu am mancat nimic dulce) , de la ora 6 dimineata pana la 11 sunt exact 5 ore. La ora 11 aveam glicemia 11, eu nu mai mancasem de la ora 6, nimic dulce.

E o glicemie mare sau de ce am vedere incetosata la distanta, beau multa apa (daca nu beau, simt gura uscata) si am transpiratii excesive ? Sa fie altceva ? Am facut analize, au iesit ok, leucocitele putin scazute, in rest ok.

#2
RobertJ

RobertJ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.04.2021
*La ora 11 aveam glicemia 111 (corectat, tastatura face figuri)

#3
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Ești gras și nu faci sport, nu-i așa?

#4
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Glicemia 111 e foarte buna, diabet nu ai. Vederea incetosata poate fi de la tensiune arteriala sau vreun dezechilibru, carenta de ceva minerale, vitamine.
Poate s-a intamplat ceva cu apa pe care o bei. Ori ai schibat sursa de apa. Si e ca la apa de mare (situatie extrema) pe care poti sa o bei, dar ca sa elimini surplusul de saruri e nevoie de o cantitate mai mare de apa, cantitate care e luata din corp si practic te dezhidratezi.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Ar trebui sa continui cu investigațiile medicale, un set de analize poate sa nu fie relevant.
Ce vârstă ai?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 RobertJ, on 18 iulie 2021 - 11:57, said:

vara peste 5-6 litri si multe fructe

Ce greuatte ai?

#7
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Vezi cu fructele alea, fructele contin fructoza, un zahar, de multe ori mai nenorocit decat ala procesat. Cea mai comuna si dezastruoasa greseala cand iti alegi un regim, e sa inlocuiesti diverse abuzuri...cu fructe. Am facut.o si eu cateva luni si cand le.am expediat am simtit imediat diferenta.

E ramas de zeci de ani impamantenit cum ca fructele si legumele sunt sanatoase...da, legumele, fara griji, baloteaza, fructele in schimb nu mai sunt nimic din ce erau acum 30 de ani. Doar GMO ( org.mod.gen.) pline de zahar. Doar alea de pe marginea drumului merita, mere si piersici crescute singure de capul lor, care arata de nu le.ai lua nici gratis din piata, dar au un gust de zici ca ai descoperit masina timpului.

In concluzie, daca te crezi suspect de diabet, repede analize amanuntite, si arunca departe orice zahar procesat (atentie si la lactate!), precum si fructele astea robotizate, dulci si fara gust.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai grav decat fructele mancate este faptul ca bea vara peste 6 litri de apa. Ceea ce nu este normal.

#9
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
consulta un doctor, faci analize si aflii raspunsul. in afar'de faptul ca ai glicemia 111, nu sunt alte semne, din ce ai relatat aici, ca ai probleme cu glicemia.
pt vedere, consulta un doctor oftalmolog si netul pentru informatii pt cum sa previi problemele de vedere

Edited by ClaudiuCC, 18 July 2021 - 22:11.


#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Fă-ți o hemoglobină glicozilata, glicemia 111 la ora 11 e total neconcludentă.
Daca e dimineața pe nemâncate și e constanta e prediabet.

#11
RobertJ

RobertJ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.04.2021
Nu sunt gras, am 28 ani.

Poate ca da nu e normal, eu pe vremuri (acum vreo 10 ani) mancam mult dulce, in ultimii ani inlocuindu-l total cu fructe de toate felurile( poate in total chiar 8-10 kg de fructe pe saptamana), si apa foarte multa. Consum si legume multe, carne, lactate si oua mai rar.

Edited by Dany_Darke, 19 July 2021 - 20:02.


#12
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nu mai bea atâta apă chioară, îți diluează sărurile minerale din organism. E posibil să ai deficit de potasiu și magneziu dacă faci o ionogramă. Pune o tabletă sau două de Litorsal în sticla de apă și o să vezi că te vei simți mult mai bine.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Peste 6l de apa pe zi.. nu este sanatos deloc. Eu zic ca asta este problema. Daca bei apa ca asa crezi tu ca este bine.. faci o prostie. Insa daca bei apa pt ca iti cere organismul (sete), inseamna ca esti bolnav, ceva este in neregula cu tine.

Edited by MembruAnonim, 19 July 2021 - 20:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate