Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

sunt bune aceste suplimente alimentare ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
samoilaaa

samoilaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.01.2008
salut iau urmatoare suplimente alimentare
https://herbagetica....e.html?___SID=S
https://vegis.ro/sup...-natural-60cps/
https://herbagetica....x-promo-30.html
https://herbagetica....s.html?___SID=S

sunt bune de ceva ? am un prieten care ia si el aceleasi suplimente si mi a spus ca se simte foarte bine de la ele , eu inca nu simt nimic ( le iau de cateva zile )

prietenul meu nu a mai racit de cand ia pastilele ( are peste 2 ani , si nu era toamna sau iarna in care sa nu raceasca ) si s a mai si ingrasat , la 1.75 avea 63 a ajuns la 76

spuneti mi niste pareri va rog , sa continui sa le iau sau dau banii degeaba ?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Iti dau numai un exemplu. Daca consumi mezeluri vei avea tone de vitamina C. Toate contin Acid ascorbic in cantitati industriale.

O alimentatie echilibrata este utila, altfel daca nu ai cum sa cheltui banii, ii poti da pe agheasma asta constituita din suplimente alimentare..

Edited by pasilla, 17 July 2021 - 21:58.


#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ce intreaba omul si ce ii spui tu. Acidul ascorbic nu e vitamina C.

@samoila vitamina c (naturala cu flavonoide) e foarte buna dar trebuie luata pe termen lung. Dupa minim 1 saptamana incepe sa isi faca efectul.
Curcumina (extract de turmeric) am luat eu pentru o problema la pancreas si m-a ajutat MULT. E un antiinflamator si antioxidant foarte bun. Se ia cu ulei extravirgin (preferabil de cocos, dar merge foarte bine si cu ulei de masline) sau cu iaurt.
In perioada asta s-au facut fructele de padure care sunt excelente, mai ales catina si afinele. Pline de multe altele printre care si vit c. Poti sa iei cantitati mai mari, le usuci acasa si le pastrezi pentru la iarna intr-o punga de hartie.

#4
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Sunt bune.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFriskey, on 17 iulie 2021 - 22:05, said:

Acidul ascorbic nu e vitamina C.
Da' ce o fi ? In cel mai rau caz e un amestec de 50/50 izomeri. Probabil ca si compozita acelui supliment alimentar.

Edited by pasilla, 17 July 2021 - 22:12.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFriskey, on 17 iulie 2021 - 22:05, said:

Acidul ascorbic nu e vitamina C.


Fals. Te rog nu mai spune prostii.

https://www.anm.ro/_...35_20.03.12.pdf


https://www.accessda....cfm?fr=145.110

https://www.sfatulme...cid-ascorbic_48


https://ro.wikipedia...i/Acid_ascorbic

Edited by MembruAnonim, 17 July 2021 - 22:19.


#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Hai sa nu o mai am in scoli de teorie pe aici. Acidul ascorbic, numit impropriu de industria farma vitamina c, este sintetic, facut din amidon de porumb si acid sulfuric (da!).
Vitamina C naturala (extrasa din plante) este mult mai mult de atat. Contine si acid ascorbic (natural) dar asta e doar carapacea.
Suplimentele bune sunt cele extrase din surse naturale (vegetale/animale), nu sintetice. Sunt bineinteles mai scumpe.

Edited by Friskey, 17 July 2021 - 22:33.


#8
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Problema la vitamina C e ca timpul de injumatatire este de 30 de minute adica la acest interval se reduce cantitatea asimilata de organism la jumatate.Organismul neputand sintetiza aceasta vitamina care e una dintre cele mai importante ale organismului uman,trebuie alimentata in continuu.Acid ascorbic pur nu e indicat sa se consume,intrucat distruge flora stomacala.Se foloseste in majoritatea cazurilor o sare a acidului ascorbic.Eu pun cam 10g de ascorbat de sodiu intr-un litru de apa si-l beau pe durata unei zile.Aceasta sare e standard in familiile americane inca din anii 60-70.

Attached Files



#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFriskey, on 17 iulie 2021 - 22:31, said:

Hai sa nu o mai am in scoli de teorie pe aici.
Daca nu intelegi ce inseamna dextrogir si levogir, nu are sens sa discutam despre cat de buna e Vitamina C naturala.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Lasa astea, ramai la mezelurile tale.

#11
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Imi plac concluziile tale.

Motivul pentru care exista raceala in lume, este pentru ca exista oameni care nu iau pastile.
Pastilele ingrasa. Inghiti 10 grame si se pun 1000 pe tine. Biologie, fizică, matematică.


Bineinteles ca dai banii degeaba. Daca rezisti la raceli, rezistai si fara pastile oricum. Pentru ca nu e de la pastila.
Suplimentele nu pot inlocui mancarea. Scrie pe ele. Deci daca esti protejat, esti protejat de la mancare, nu pastile, in consecinta da arunci banii.

Nu pot sa descopere cercetatorii cauza si efect si vii tu cu o asociere aleatoare pe care pui o eticheta "asta trebuie sa fie, fara sa o dovedesc" Posted Image


Nici eu nu mai racesc. Si iau 0 pastile. (Raceam exact cum ai descris tu acolo.)
Ce mai zici acum ? E de la pastile sau sa fie cumva...altceva ?
Si nici macar nu e caz izolat. Zeci, sute de milioane de oameni fac la fel (nu iau pastile, nu vor sa arunce banii, nu au acces la asa ceva etc) si cu acelasi rezultat.

Edited by AdiTwism, 17 July 2021 - 22:57.


#12
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
voi stiti ca Pauling si altii au ajuns la rezultate grozave cu  banalul acid ascorbic, da?
vitaminele si mineralele se iau din alimentatie
suplimentele la nevoie si nu dupa ureche
conteaza mult si procesul tehnologic, unul slab nu pastreaza proprietatile naturale

#13
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Sunt bune pentru cei care le vind, asfel fac profit,...
Eu sa nu aud de prosteala asta cu suplimente alimentare,
Vrei supliment, maninca 10nuci, un strugure, un mar, o para, tot ce se produce in copacii nostri,  evita supermarket, si esti sanatos.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate