Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nu stiu,nu vad,nu simt ce ma inteapa/musca...

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Stephenson_2-18

Stephenson_2-18

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.06.2021
De aproximativ 3 saptamani  pur si simplu sunt terorizat si NU STIU si nici NU SIMT ce anume ma inteapa/musca.Am pe ambele picioare cat si pe coate si maini tot felul de muscaturi de bube care sunt  insotite de mancarimi groaznice,dar nu sunt de tantari.In alti ani cand ma ciupeau tantarii ii simteam ii vedeam, ii omoram si aia era.Acum efectiv sunt terorizat ca nu stiu de cine sunt muscat/intepat si nu stiu efectiv cand se petrece ziua sau noaptea...De la o zi la alta  ma trezesc cu tot felul de astfel de bube.Si nu ar fi problema acele bube.Ce ma chinuie e faptul ca ma scarpin groaznic si mai tare le irit.Mai ma opresc din scarpinat cand ma dau cu spirt.
Sunt muscaturi cumva de painajeni,plosnite de pat sau de ce anume?Cred ca noaptea ma musca in timp ce dorm,ca ziua nu simt nici o insecta pe mine ,nu vad nimic efectiv....
Si problema este ca 3-4 zile pe spatamana ma duc si la un bazin cu apa extrem de sarata,la Sarata Monteoru,si cand intru in bazin cu bubele astea e ca si cum intru in borcanul cu sare...........
Sau am vreo alergie?Daca as putea sa dorm imbracatpe timpul noptii nu ar mai fi probleme dar acum vara pe caldurile astea nu am cum.
A mai  trecut cineva prin ce trec eu acum ?Un sfat ceva,orice
multumesc

Attached Files



#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Posibil ploșnițe.

#3
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Mergi la medic, sa nu fie vreo boala de piele.

#4
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Probabil plosnite. Trebuie bine verificate patul si salteaua.
Treci si pe la un dermatolog, pentru orice eventualitate.
Daca-s plosnite, nasol; cheama o firma specializata ca singur nu-i dai de cap.
Salteaua trebuie aruncata, echipamentul de pat spalat la 90grade.

Edited by FatCat33, 16 July 2021 - 23:10.


#5
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

 FatCat33, on 16 iulie 2021 - 23:09, said:

Probabil plosnite. Trebuie bine verificate patul si salteaua.
Treci si pe la un dermatolog, pentru orice eventualitate.
Daca-s plosnite, nasol; cheama o firma specializata ca singur nu-i dai de cap.
Salteaua trebuie aruncata, echipamentul de pat spalat la 90grade.
Si cel mai important , facut curatenie temeinica in toata casa.

#6
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Posibil să ajute uleiul de neem, eventual spray. Nu am testat personal, doar citit.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Încearcă sa dormi câteva nopți în alta încăpere, practic schimba patul în care dormi. Dacă nu îți mai apar bube noi, înseamnă că ai plosnite în patul unde dormi acum.
Dacă îți apar, fie ești ciupit de țânțari, fie ai luat vreo boala de piele de la bazinul la care spui ca mergi.
O vizita la dermatolog ar fi necesara oricum.

Edited by corinadaniela, 17 July 2021 - 06:59.


#8
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
In bazinul unde merge e apa sarata, atat de sarata incat te tine la suprafata, nu cred ca supravietuiesc carcaleti in apa aia.

#9
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Pentru ghidare

Attached Files



#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Nu cred ca-i boala de piele, ceva te musca.

[ https://i.gifer.com/OHow.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 17 July 2021 - 08:09.


#11
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Tigrul platanului. Ochelari + ulei de geranium pentru înțepături.

#12
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020
Intrebare:plosnitele nu se vad?
Cum se detecteaza atunci?
Doar nu e un cuvant inventat?

#13
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Plosnitele sunt cam din trecut,putin probabil dar nu imposibil...Am patit ceva similar cind m-am tavalit pe sub masina in curte,in iarba,dar am tras concluzia ca erau pui de purici..

#14
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007
Sunt purici.  Trebuie dezinsecție.

#15
Stephenson_2-18

Stephenson_2-18

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.06.2021
Astazi la trezire am avut halucinatii timp de cateva secunde cred.Dupa ce am deschis ochii am vazut ca un fel de plosnita cum efectiv a intrat in perete.Dupa ce m-am dezmeticit m-am uitat bine la acel loc,si nu avea absolut nici un por acel perete.Deci clar halucinatii ca doar nu am innebunit,probabil stare de frica?Dar multi imi spun ca ar fi vorba de plosnite de pat.Ele se hranesc cu sangele oamenilor pe timp de noapte,pt ca sunt atrase de caldura corpului si de Co2 emanat in timpul somnului.M-am documentat azi noapte despre aceste plosnite de pat si ma cam regasesc in simptome.Efectiv sunt INGROZIT.imi este frica sa mai dorm in aceasta casa,si-mi vine sa arunc totul din casa,efectiv TOT !!Am o stare generala de slabiciune in corp.acum 2 zile am avut si ceva dificultati de repsiratie de am crezut ca am luat covidul,dar acum le-am pus cap la cap si sunt de la plosnitele de pat aceste stari pe care le am :(
Imi este frica sa mai dorm noaptea.Cica sunt foarte rezistente la insecticide degeaba dai ca nu mor.cica ar muri doar la abur cald la temperatura de peste 90 grade de acea trebuie echipa de dezinsectie,ca cica singur nu reusesc sa scap de ele din casa.Locuiesc de peste 20 ani si nu am avut probleme niciodata cu asa ceva in casa unde locuiesc.
.Am vorbit si cu ai mei si INCREDIBIL nu ma cred nici ei ca ar putea fi plosnite de pat,desi le-am explicat ca majoritatea oamenilor mi-au confirmat ca astea sunt.Nu sunt crezut de nimeni,doar eu traiesc acest cosmar :(

https://www.pestmag....losnita-de-pat/

imi este frica sa mai dorm in casa in care locuiesc,cred ca ma duc si dorm pe camp undeva in aer liber macar stiu ca acolo sunt mai in siguranta si oricum e cald afara.Ma urc in masina si ma duc si dorm in ea.

Attached Files



#16
Stephenson_2-18

Stephenson_2-18

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.06.2021
pana la urma sunt purici sau bed bugs?Ca nu mai stiu ce sa cred :(

#17
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Purici!

#18
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Până descoperi cauza dă-te cu Fenistil pe înțepături. Calmează imediat și nu se umflă. La tine sunt exacerbate și din cauză că te scarpini. Se vede că sunt rupte toate și normal că se suprainfectează. Dă-te cu Fenistil și o să vezi diferența, trec imediat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate