Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Idee afacere: Inchiriere hala pentru atelier auto sau vopsitorie/tinichigerie

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Salut!
Inainte de toate stiu ca or sa apara comentarii bazate pe topicul anterior in care cautam de munca ca si zilier, asa ca dupa cum sugereaza si nick-nameul meu sa lasam troleala la o parte va rog.
Cateva detalii despre mine:
Doresc sa ma reprofilez si sa ma fac profesor, pentru a ma muta intr-un oras mai provincial unde costul vietii e mai ieftin decat in centrele economice, aceasta sa imi fie cariera pe termen lung, pana la pensie.
Cu o cariera ca si aceasta nu o sa am un venit salarial foarte mare insa beneficile precum programul scurt de munca si numeroasele zile de cocediu, mai ales vara, ma tenteaza foarte tare sa fac acest lucru, chiar daca momentan lucrez in mediul privat si in mod paradoxal nu am nimic de facut si mai sunt si in regim de telemunca. Din pacate sunt constient ca nu pot lungi telemunca asta la firma curenta pana la iesirea in pensie si o data tot va trebui sa revin in centrul economic la birou.
Asa ca voi dispune de aprox 50 000 euro, si ma voi intoarce in orasul provincial, resedinta de judet, ardeal, zona de vest, insa prefer sa nu dau detalii caci nu vreau sa isi faca altii hale sa imi faca concurenta :D
Aici tatal meu impreuna cu sora lui au o mostenire, gospodaria raposatei mele bunici, o proprietate tipica la sat formata din casa, si niste teren situat la drum. Satul respectiv e lipit de oras, practic, e o suburbie din asta romaneasca, cum sunt peste tot satele lipite de resedintele de judet, in care mai rasar unii de isi fac case, altii cartoere de case, altii tot felul de spatii industriale, comerciale. etc.
Pe aceasta proprietate ar putea lejer sa se construiasca o hala care poate fi fie atelier auto, fie atelier de vopsitorie-tinichigerie.
Aici as vrea eu sa o construiesc, ca pe urma sa o inchiriez. Banuiesc ca atelierul de tinichigerie/vopsitorie ar fi mai scump datorita invetsitilor, precum cabina/cuptor, dar probabil s-ar inchiria mai scump?
Ar ajunge 50 000 euro, pe terenul propriu?
Multimesc!

#2
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Nici elevatoarele pentru atelierul de mecanica nu-s tocmai ieftine.

#3
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View Postyo9hrb, on 16 iulie 2021 - 18:28, said:

Nici elevatoarele pentru atelierul de mecanica nu-s tocmai ieftine.

din ce vad pe google o cabina de vopsit e de 10 ori mai scumpa ca un elevator
https://www.olx.ro/d...html#742f591fb0 vs https://gebotools.ro...hxoCn18QAvD_BwE

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Vrei deci să construiești o hală cu 50k€ și apoi doar sa o închiriezi?
Îți ajung banii dar tre sa găsești și client pt ea.
Cu cat crezi că o poți închiria pe an?


Și vrei sa te faci profesor? Aici și mai complicat.
Tre nus ce modul de pedagogie, înscriere, ceva inspecții la clasa, examen, daca sunt posturi pe acel domeniu in acel oraș ...
Bafta.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,146
  • Înscris: 19.09.2005
pe scurt hala metalica inchisa cu panouri multistrat.
cel mult poti face santurile specifice pentru auto, cu trepte... dar nu cred ca merita investia.
o placa de beton gen 15cm si armata binisor (2plase fi10/10) suporta orice elevator/echipamente.
ce poti face e sa o gandesti pt mai multe posturi de lucru + o zona de asteptare/birouri si 2 grupuri sanitare.
eu nu as cumpara nici un elevator sau alte minunati... poate un pod rulant manual de cateva tone...

#6
marianov

marianov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 01.06.2003
Nu iti ajung 50.000 . Poate pt. o constructie simpla, pe structura metalica. Ai gasit si o perioada foarte buna, au crescut preturile  de nu stii cum te cheama.
Daca ai cel putin 500mp, planteaza nuci franc. Nu e nevoie de intretinere multa, dupa cativa ani buni lemnul o sa iti aduca profit si  in plus ai cateva nuci de spart.

#7
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View Postarg, on 16 iulie 2021 - 18:43, said:

pe scurt hala metalica inchisa cu panouri multistrat.
cel mult poti face santurile specifice pentru auto, cu trepte... dar nu cred ca merita investia.
o placa de beton gen 15cm si armata binisor (2plase fi10/10) suporta orice elevator/echipamente.
ce poti face e sa o gandesti pt mai multe posturi de lucru + o zona de asteptare/birouri si 2 grupuri sanitare.
eu nu as cumpara nici un elevator sau alte minunati... poate un pod rulant manual de cateva tone...

e prea mic terenul si prea putini banii pentru asa ceva
eu ma gandeam la tinichigerie/vopsitorie in locul atelierului auto pentru ca ar fi o sansa mai mare de cost al chiriei, pe un spatiu mai mic?
adica,nu ma pricep nici in domeniul mecanicii nici in acel al tinichigeriei insa banuiam ca un tinichigiu dotat cu cuptor cu de toate face mai multi bani decat un mecanic cu atelier

#8
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

View PostSfaturiFaraTroleala, on 16 iulie 2021 - 17:27, said:

insa beneficile precum programul scurt de munca si numeroasele zile de cocediu, mai ales vara,
S-o crezi tu!
Programul scurt nu inseamna 4-5-6 ore la scoala. Ai inca alte 2-3 ore pentru diverse activitati in cancelarie (intocmit formulare, planul de lectii pentru a doua zi, rapoarte etc.)
Concediul nu inseamna ca este de trei luni asa cum este vacanta elevilor. Ai activitati in scoala (formare profesionala, cursuri si alte activitati).

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Viitorii client la inchiriere-aici e problema.  S I pretul pe luna/an.    Un plan B ai ca......nasoale??

#10
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Nu ai zis cat de mare vrei sa o faci.O hala de 500mp e undeva pe la 100.000 la preturile actuale.Doar ca sa iti faci idee,ponurile sandwitch s-au dublat ca pret fata de ianuarie!Fierul a crescut cam cu 0%.
Uitasem....La asta mai ai nevoie si de restul.Adica platforma betonata,utilaje,utilitati,amenajare...etc,adica inca vreo 80.000-100.000e in plus.Crede-ma ca acum construiesc eu ceva si toate calculele mele s-au marit cu vreo 30%.

Edited by george_eu25, 16 July 2021 - 19:45.


#11
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Cred ca ai bad timing , si bad mindset . Tu vrei sa faci hala, dar nu ai habar nimic de hale, cum se construiesc, dimensiuni, firme,ce randament au, piata etc. poate ar fi bine sa renunti si sa ramai la ceea ce stii sa faci .

Edited by mihai93, 16 July 2021 - 21:58.


#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
dacă terenul este cum zici de ce nu-l închiriezi gol unui vânzător de mașini?

#13
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View PostEMPP, on 17 iulie 2021 - 09:09, said:

dacă terenul este cum zici de ce nu-l închiriezi gol unui vânzător de mașini?
Nu e al meu
E al tatalui si matusei mele

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate